Прашања и одговори

Член од
16 јуни 2013
Мислења
10
Поени од реакции
3
Мене не ми е јасно ова “1. Пријава за запишување со 50 денари административна такса„ Кај можам да најдам, како изгледа?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Не се праќа повеќе пати, туку истата пријава само си се ажурира.

Иначе еве уште еднаш, мислам дека ова се сите потребни документи:
1. Извод
2. Државјанство
3. Свидетелство плус диплома за завршена матура
4. Универзитетска пријава
5. Таа што е како интерна пријава за на факултет
6. Уплатници од тоа за уписот и за административната такса
7. За ова не сум сигурен, ама мислам дека треба: изјава за неподигање на документи
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Не се праќа повеќе пати, туку истата пријава само си се ажурира.

Иначе еве уште еднаш, мислам дека ова се сите потребни документи:
1. Извод
2. Државјанство
3. Свидетелство плус диплома за завршена матура
4. Универзитетска пријава
5. Таа што е како интерна пријава за на факултет
6. Уплатници од тоа за уписот и за административната такса
7. За ова не сум сигурен, ама мислам дека треба: изјава за неподигање на документи
Шо е разликата меѓу овие 2 и како се набавуваат?
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Пријава за запишување со потврда за уплатени 50 денари административна такса на следнава жиро сметка...

Што поточно треба да се прави тука ? Нели имаше и друга уплатница со по 300 или 500 денари ?
--- надополнето: 14 август 2013 во 00:23 ---
Шо е разликата меѓу овие 2 и како се набавуваат?
Од електронската пријава тие се симнуваат.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Посебно е за таксена марка 50. Посебна уплатница 300 ден за упис.
Има и друга универзитетска пријава што ќе си ја купите во книжара на факултетот, таа рачно таму ќе ја пополните.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Шо е разликата меѓу овие 2 и како се набавуваат?
Универзитетска пријава е таа што пишува Пријавен лист, со црвените букви што се купува од книжарите кај факултетите, за други места искрено не знам кај има. А интерен лист е за факултетот на кој се запишуваш. Е сега не знам дали тоа се купува или само го принташ она што ти го прави системот при електронското запишување.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Универзитетска пријава е таа што пишува Пријавен лист, со црвените букви што се купува од книжарите кај факултетите, за други места искрено не знам кај има. А интерен лист е за факултетот на кој се запишуваш. Е сега не знам дали тоа се купува или само го принташ она што ти го прави системот при електронското запишување.
Само го принташ, тоа ти е доказ + дека си пријавен електронски ете во случај ако “падне“ системот како нас лани на Економски дека прва година па триста компликации имаше, иако бев пријавен мене таа нервната тетка од студентски не можеше да ме најде во компјутерот, пријавата иако ми беше успешна на крај таму ја немаше (n)
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Само го принташ, тоа ти е доказ + дека си пријавен електронски ете во случај ако “падне“ системот како нас лани на Економски дека прва година па триста компликации имаше, иако бев пријавен мене таа нервната тетка од студентски не можеше да ме најде во компјутерот, пријавата иако ми беше успешна на крај таму ја немаше (n)
задолжително е тоа да го испринташ или може и да се купи не ми е јасно многу малку информации даваат
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Со 74-75 поени на кој смер на економски може да влезам со државна квота?
Имам план нешто такво да направам, па после у 2ра година да се префрлам на менаџмент.
И уште едно прашање. Дали би ми ги прифатиле предметите овие од менаџмент ако пред тоа на пример сум учел Економија? И така у прва година сегде се учат истите предмети така :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
задолжително е тоа да го испринташ или може и да се купи не ми е јасно многу малку информации даваат
Зошто комплицирате толку? Испринтај го само тоа ти е истата електронска пријава само на печатен лист, имај го за потврда дека си се регистрирал електронски.
Универзитетската пријава мора сите да ја купите од книжара НА ФАКУЛТЕТИТЕ, и таму ќе ја потполните па ќе ја предадете со другите документи. А оваа универзитетска (пријавен лист) што ви е на Iknow системот пак испринтајте си ја, таа на факултетот што ќе ја купувате е сосем друга.
--- надополнето: 14 август 2013 во 04:15 ---
Со 74-75 поени на кој смер на економски може да влезам со државна квота?
Имам план нешто такво да направам, па после у 2ра година да се префрлам на менаџмент.
И уште едно прашање. Дали би ми ги прифатиле предметите овие од менаџмент ако пред тоа на пример сум учел Економија? И така у прва година сегде се учат истите предмети така :)
Во прва година сите учиме исто така да нема што да ти прифаќат кога во втора на било кој смер имаш сосема нови предмети, а во втора можеш на што сакаш да се префрлиш, ниту просек ти барат, ниту ништо друго, си продолжуваш само со тој смер од втора.

Еве сега ги гледам ланските резултати од уписи (тоа ти е најверодостоен начин да си провериш, ваљда ќе биде тука некаде), со овие поени можеш да влезеш во државна само на смеровите Економија и Надворешна трговија, и евентуално Маркетинг ако има послаби лани гледам најслабиот таму во државна имал 77 поени. Еве ти линк
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Во прва година сите учиме исто така да нема што да ти прифаќат кога во втора на било кој смер имаш сосема нови предмети, а во втора можеш на што сакаш да се префрлиш, ниту просек ти барат, ниту ништо друго, си продолжуваш само со тој смер од втора.

Еве сега ги гледам ланските резултати од уписи (тоа ти е најверодостоен начин да си провериш, ваљда ќе биде тука некаде), со овие поени можеш да влезеш во државна само на смеровите Економија и Надворешна трговија, и евентуално Маркетинг ако има послаби лани гледам најслабиот таму во државна имал 77 поени. Еве ти линк
Зборот ми беше, ако пример 1 година завршам економија, а 2, 3 и 4 та година менаџмент, у дипломата ќе пишува дека сум завршил сите 4 години менаџмент или 3 менаџмент и 1 година економија? Нешто што не ми е логично.
Фала ти за второто. :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Зборот ми беше, ако пример 1 година завршам економија, а 2, 3 и 4 та година менаџмент, у дипломата ќе пишува дека сум завршил сите 4 години менаџмент или 3 менаџмент и 1 година економија? Нешто што не ми е логично.
Фала ти за второто. :)
Па многу јасно дека менаџент ќе ти пише, во прва година нема да кажеш еден конкретен смер кој би одговарал на предметите, така да ќе ти пише дипломиран економист на департман менаџмент и со среќа! :D
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Државјанство кај се вади?

Македонска телевизија


Абе требало и нешто да се принта од електронскава пријава? Ја неам принтер бре у пм... зашо вака...
Рики, листовите што треба да се принтаат ти ги дава во .pdf формат.
Стави ги на усб и тркни до фотокопирница... не паничи толку :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom