Прашања и одговори

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
А да не знај некој колку пари треба да се штракнам за индексот ?
 

Џек

Мастер!?
Член од
8 март 2009
Мислења
84
Поени од реакции
2
не видов нешто слично на претходниве страни, па да си прашам....во пријавата за запишување се бара да се напише студиска програма и модул, а во пријавата за завод за статистика се бара отсек и смер...јас сум на економски иначе...не знам дали ова е за додипломски или...? :s
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
baram cimerki stanot e vo avtokomanda(zelenata zgrada) super opremen,ako ima zainteresirani CIMERKII neka pisat,pozzz
 

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
Имам прашање. Сега почнувам трета година средно, одбрав јазичен смер. Проблемот е што планирам да се запишам на факултет за бизнис. Да сменам смер? Ќе има некакви проблеми ако останам на истиов?
 
Член од
31 август 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво. Имам едно прашање до сите форумџии. Кој може, нека помага.
Татко ми е основач на една фирма, ама друго лице е управител. Фирмата е во стечај веќе некоја година.
Е сега, се работи за земање стипендија. Бараат просек на плата на родителот. Татко ми не е пријавен во завод (ниту може да се пријави бидејќи бил основач на фирмата), а ниту пак работи некаде на друго место за да од таму извади просек на плата.
Моето прашање е, дали може да се извади некој документ од Централниот Регистер (или од некоја друга институција) за да се докаже дека татко ми не зема приход од ниту една страна? Дали постои всушност таков документ кој би го важеле во Министерството за образование при поделба на стипендиите?
Ако некој знае, или пак имал слично искуство, нека пише. Фала најмногу! :smir:
 
T

Tetro

Гостин
Здраво. Имам едно прашање до сите форумџии. Кој може, нека помага.
Татко ми е основач на една фирма, ама друго лице е управител. Фирмата е во стечај веќе некоја година.
Е сега, се работи за земање стипендија. Бараат просек на плата на родителот. Татко ми не е пријавен во завод (ниту може да се пријави бидејќи бил основач на фирмата), а ниту пак работи некаде на друго место за да од таму извади просек на плата.
Моето прашање е, дали може да се извади некој документ од Централниот Регистер (или од некоја друга институција) за да се докаже дека татко ми не зема приход од ниту една страна? Дали постои всушност таков документ кој би го важеле во Министерството за образование при поделба на стипендиите?
Ако некој знае, или пак имал слично искуство, нека пише. Фала најмногу! :smir:
ако човекот се води како невработено лице, ќе му дадат потврда од агенцијата за вработување (завод за вработување (односно за невработени)) дека не е вработен моментално.
 
Член од
31 август 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
ако човекот се води како невработено лице, ќе му дадат потврда од агенцијата за вработување (завод за вработување (односно за невработени)) дека не е вработен моментално.
Да, ама јас веќе пишав дека тој не е пријавен во заводот, ниту пак може да се пријави (проблемот се некои документи поради тоа што фирмата е во стечај). Заводот може да издаде потврда, но тоа ќе биде потврда дека не е регистриран во заводот (дека не се води како невработено лице)
 
T

Tetro

Гостин
Да, ама јас веќе пишав дека тој не е пријавен во заводот, ниту пак може да се пријави (проблемот се некои документи поради тоа што фирмата е во стечај). Заводот може да издаде потврда, но тоа ќе биде потврда дека не е регистриран во заводот (дека не се води како невработено лице)
тогаш, ништо :toe:
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Овие 105 стипендии што треба да ги додели универзитетот важат и за бруцошите или само за студентите другите години( втора, трета, четврта) ????
 

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
Дали документите за во студентски мора да се однесат лично, или може да ги однесе друг за мене?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Некој што знае вака да ми објасни што се работи за смерот Бизнис Логистика на Факултетот Гоце Делчев,бидејки гледам има дисперзирани студии во Скопје па планирам да одам таму :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom