Прашања за Исламот III

Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Вие отворено ги подржувате протестите.

Дневник: "По апсењето на обвинетите, во мај беа организирани низа протести во Скопје на кои беше побарано ослободување на обвинетите."

дури и Википедија: ":4 мај - Радикални исламски активисти на протест за ослободување на осомничените убијци"

тука: "Етничка Албанија“, „Умрете каури“, со вакви извици демонстрантите се собраа пред зградата на Владата."



Подршката на овие протести од страна на форумските Албанци и Муслимани, покажа една многу гнасна работа, која не засега сите. Утре, не дај боже, на некој од нас ќе му скинат близок, само затоа што е Велигден или кој знае што имаат у главата како разлог.
--- надополнето: 11 мај 2013 во 13:37 ---
За жал правдата многу тешко ќе се достигне.
Тоа ќе биде тогаш, кога вам ќе ви скине некој осветник за Рамазан невини деца, а ние тука, како што правите вие сега, би ги бранеле убијците: - "Да се ослободат" или "sami ste si gi ubile" или "не се криви"...
и така за секоја црква, секое дете претепано, секој гроб разрушен, секоја куќа запалена....

Тогаш ќе има правда.
Mnogu raboti mi propisti,Beric. Neise.... nema da se raspravam. Mnogu daleku popametni so vas padnaa nisko.
Jas go kazav svoeto,sto se odnesuva do UBIJCITE,sto se odnesuva do OBVINETITE,DO PROTESTITE ZA APSENJETO NA 20 (OD NIV 15 DEFINITIVNO NEDOLZNI)....
Da,od tie dvaeset 15 definitivno NEDOLZNI.

A vie tajno da ne go poddrzavte Trculovski ?

Ajde ajde.... znam deka od maka ke si puknes sto kako god da se zavrtite povalkan vi e obrazot i bez troska opravdanie ste.
--- надополнето: 11 мај 2013 во 13:44 ---
Така е...за секоја една нормална,здраворазумска личност,убиецот си е убиец.Но,истотака,таква личност никогаш не би застанала во одбрана на убиецот,затоа што тој бил атеист,Христијанин,Муслиман,телемит,будист,штрумф или шумски трол.
Тоа не важи кај вас,очигледно.Дури,во сета лудост,ја правдате својата мизерија со тоа што некој го пречекал Јохан,како да тоа ве пере од срањето во кое сте западнале.
Nie li ili vie ?
Dali site 20 uapseni za koi se protestirase bea ubijci ? NE. Zosto ubijci gi narekuvate lugeto koi seuste ne se osudeni ? A i onie koi se oslobodeni ?
Vazi li toa za tie sto vrace trculovski go dignaa ? Ili nema gajle,toj muslimani ubivase ?
Zosto ni zbor od vas koj ke go osudi toj UBIEC koj veke ima od HAG diploma ? Ili mozebi Haskiot tribunal navali samo po heroi,kako Arkan,Milosevic,Mladic,Seselj,Karadzic..... ?

Odejte sega dosta e,kazano e sto trebase da se kaze.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.020
Поени од реакции
80.848
A vie tajno da ne go poddrzavte Trculovski ?
Ни тајно, ни нетајно, јас сметам дека доаѓањето на Тарчуловски и грандиозниот пречек, заедно со говорот на Груевски во Кичево, во предизборието се прилично бесполезни лоши постапки, кои служат само за да бидат смирени неалбанците немуслимани, додека вие ни го правите, тоа на што сме сведоци, за жал, секој ден.
Груевски треба да сфати дека ломотење глупости у јавност и велелепни пречеци нема ниту трошка да ја подобрат катастрофалната состојба наметната од Албанците и Муслиманите. Нема тие глупости негови, никако да помогнат да не се напаѓаат кафирчињата, црквите... Како и што гледаме деновиве. Нема тоа никако да помогне да не се случи уште еден велигденски, божиќен или некој друг масакр.
Тоа се шарени лаги, кои, тој си мисли, дека ќе го надоместат нечинењето ама баш ништо, во врска со наметнатиот терор.
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Ни тајно, ни нетајно, јас сметам дека доаѓањето на Тарчуловски и грандиозниот пречек, заедно со говорот на Груевски во Кичево, во предизборието се прилично бесполезни лоши постапки, кои служат само за да бидат смирени неалбанците немуслимани, додека вие ни го правите, тоа на што сме сведоци, за жал, секој ден.
Груевски треба да сфати дека ломотење глупости у јавност и велелепни пречеци нема ниту трошка да ја подобрат катастрофалната состојба наметната од Албанците и Муслиманите. Нема тие глупости негови, никако да помогнат да не се напаѓаат кафирчињата, црквите... Како и што гледаме деновиве. Нема тоа никако да помогне да не се случи уште еден велигденски, божиќен или некој друг масакр.
Тоа се шарени лаги, кои, тој си мисли, дека ќе го надоместат нечинењето ама баш ништо, во врска со наметнатиот терор.
Zosto jas tebe da ti veruvam a ti mene ne mi veruvas ? Zosto toj slucaj ne go smetas i ti za politicki nastan,kako jankuloska bi jadela trici deka i tie se borat protiv terorizmot ?
Sto go opravduva Trculoski kazi mi ? I toj e UBIEC ubi deca NEDOLZNI. Tolpa luge i nego go docekaa,viorejki znaminja na ISUS.
Beric,ti veke si potonal vo slucajot,navistina e za zalenje,no malku cuknija toa glavickata,razmrdaj gi stvarite vnatre i ne me mesaj i mene i sekoj musliman so toa,ti se molam,oti mnogu pocrno minato imate i mnogu pocrni raboti i denes pravite,ama toa sitel go nejki da go kaze. Sharadata ti e prijatelce ISTA.
Mene ne me boli.....za ubijcite,koj god da se,neka gi oderat.
Ama ti vakvo nesto za Trculoski nema da kazes,oti toj Albanci (Muslimani) ubivase.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.020
Поени од реакции
80.848
Ama ti vakvo nesto za Trculoski nema da kazes,oti toj Albanci (Muslimani) ubivase.
Силувањето на работниците, дигањето во воздух на Лешочкиот манастир (тука верувам дека и при самото спомињање на овој сатанистички настан ти се влажнат гаќичките), влечењето на живи луѓе по нивите во Тетово и цел куп други албански пикантерии од 2001-ва, може да се споредат со случајот на Тарчуловски.

Но споредувањето со Смилковско, е тоа само посебе доволно зборува за вашиот ниет.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Odgovor ne mi dade. Zosto e zabraneto da go posetam mestoto ne da gradam kuka ?
Затоа што не си муслиман. Only muslims.
--- надополнето: 11 мај 2013 во 15:17 ---
Силувањето на работниците, дигањето во воздух на Лешочкиот манастир (тука верувам дека и при самото спомињање на овој сатанистички настан ти се влажнат гаќичките), влечењето на живи луѓе по нивите во Тетово и цел куп други албански пикантерии од 2001-ва, може да се споредат со случајот на Тарчуловски.

Но споредувањето со Смилковско, е тоа само посебе доволно зборува за вашиот ниет.
Прашање: - Дали исламот оправдува силување и уривање на верски објекти?

Одговор: Не ! И многу подло е криминални дејствија да му се прилепуваат на исламот. Тоа би дошло исто како христијанството да налага палење на џамијата во Прилеп, Тарчуловски да убива цивили, а македонците да го прогласуваат за херој. Јаким да добие биста на плоштад ,само затоа што уби двајца албанци-муслимани , или пак светата секира да се смета за Црковна реликвија како и светата печурка, тин..итн,......




:tapp::tapp::tapp:
--- надополнето: 11 мај 2013 во 15:44 ---
Na edno prasanje barem odgovori mi:
Dali e Tarculovski UBIEC ?
Тој нема да ти одговори на ниедно прашање каде го прашуваш директно, а нема ни да престане да квичи, цвили, кука, плаче, моли, коли, фрла, урла,кога треба да ги напаѓа муслиманите.

Знаеш што е разликата помеѓу брав и свиња?

На првиот кога го колат и кожата му ја дерат, тој тоа мирно и достоинствено го поднесува, а на втората кога ќе ја чепнат , цело село на нозе ќе го крене со своето цвилење, квичење, грофтање....
--- надополнето: 11 мај 2013 во 15:49 ---
Се посра да докаже ноторна глупост во духот на Средниот Век, а тоа е дека постојат добри причини некој да биде казнет, само заради тоа што поинаку размислува. - Имало причини таквите да се казнуваат...
Бре, бре, бре. цел текст стаил, обидувајќи се, у 21-век, да оправда казнување на некој, само затоа што тој некој, имал поинаква претстава за Бог во главата, од другите!

Затоа не ни би требало да ве чудат, кога дрско изнесуваат разни оправданија и алибија за сите починители на верски инспирираните злосторства - Смилковско езеро, сквернавење цркви и слично.
Пак цвилиш и квичиш?

За тебе мојата вера е ноторна глупост од средниот век ,така? Овде ќе се воздржам, ама на ПП ќе те отерам знаеш каде..?

Ќе одговориш на прашањето дали Јохан Тарчуловски е убиец, или твојата свинска нарав нам ќе ни ја префрлаш постојано?
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Koj ubiva muslimani toj e "heroj".
Viorenjeto na znaminjata na Isus nisto ne zboruvaat.
Samo,edno mi padna malku interesno,ova ne go imam za naj seriozno,onaka mi padna vo oci samo logoto ili pozdravot na "herojot" i onie koi go precekaa. Kaj celata tolpa ke go zaprimetite istoto logo:

Ako ne vi se gleda ubavo eve poblisku:


Na videoto pogore,site fanovi na ubijci go otpozdravuvaat so istiot simbol. Dali i ubiecot ne znae za sto se raboti,ili mozebi toj znae ostanatite ne znaat za kakov simbol stanuva zbot ?

http://wakeupbd.wordpress.com/2011/02/26/804/
http://www.trickedbythelight.com/tbtl/logo666.shtml
 
Член од
9 април 2013
Мислења
13
Поени од реакции
6
Аз живеја и работја с мјусјулмани. Разбираме се чудесно. Чел с'м Корана и си говорим и спорим спокојно за религија.Прави ми впечатление обаче ,че мјусјулманите не го четат и не знајат какво пише. А нјакој им казал това, друг онова. След това разбрах че при сунитите трјабва нјакој да стои между човек и Алах и да разјаснјава.Не можело сам да проумееш повелите Му. Това не ми харесва -нјакој да стои между бог и човек и да си мисли че само тој знае какво казва бог.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.020
Поени од реакции
80.848
Na edno prasanje barem odgovori mi:
Dali e Tarculovski UBIEC ?
Под претпоставка дека е одговорен за тоа што го осудиле, секако дека е и секако дека неговиот дочек им дава за право на овие кои бараа амнестија за хашките случаи.
З
Пак цвилиш и квичиш?

За тебе мојата вера е ноторна глупост од средниот век ,така? Овде ќе се воздржам, ама на ПП ќе те отерам знаеш каде..?

Ќе одговориш на прашањето дали Јохан Тарчуловски е убиец, или твојата свинска нарав нам ќе ни ја префрлаш постојано?
Хах, си го одржа ветувањето.


Да видиме, за второво од пп:
(едитирано од модератор - не ги претварајте приватните пораки во јавни цитати. жалби и поплаки за навреди виа ПП барајте од администрацијата)

- нема што, живописно изразување во духот на протестите за ослободување на овие од Смилковско.
Туку, ќе пратиш човек или сам ќе дојдеш?
Ова ќе има интересна разврска...

За тебе мојата вера е ноторна глупост од средниот век ,така?
Знаеш да читаш? Се сомневам. Каде реков дека Исламот бил ноторна глупост?
Цитирај!
Но, секој ќе се сложи дека ноторна глупост е во 21 век некого да казнуваш зошто има во главата поинаква претстава за Бог. Ако ти сметаш дека Исламот е таков, твоја работа.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Под претпоставка дека е одговорен за тоа што го осудиле, секако дека е и секако дека неговиот дочек им дава за право на овие кои бараа амнестија за хашките случаи.
Хах, си го одржа ветувањето.


Да видиме, за второво од пп:

- нема што, живописно изразување во духот на протестите за ослободување на овие од Смилковско.
Туку, ќе пратиш човек или сам ќе дојдеш?
Ова ќе има интересна разврска...


Знаеш да читаш? Се сомневам. Каде реков дека Исламот бил ноторна глупост?
Цитирај!
Но, секој ќе се сложи дека ноторна глупост е во 21 век некого да казнуваш зошто има во главата поинаква претстава за Бог. Ако ти сметаш дека Исламот е таков, твоја работа.

Плачко, нема потреба од изнесување лични пораки. Постои похрабар начин, ама ти си далеку од тоа.
Туку прашуваш дали знам да читам? Знам, и тоа многу убаво. Дури се научив и да ти ги ловам и ненапишаните мисли после толку долго време поминато заедно со тебе на овој форум, каде буквално немаш никаква друга шема и интелект на израз освен еден: постојано блатење на исламот и муслиманите.

А сега едно мало потсетување:

- Нели темава е за да се поставува прашање и да одговара стриктно муслиман, и да не се навлегува во офтопици, произволни толкувања и постојани навредувања?
Ти, и слични (едитирано од модератор) како тебе ( ќе се препознаат) постојано (едитирано од модератор) тука и не почитувате ниту едно правило. Епа тогаш, не ми преостанува ништо друго, освен да се повлечам од дискусија, или да спаднам на ваше (едитирано од модератор) ниво, за да можеме подобро да се разбираме. Ај сеа гитла!
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Со потполна почит кон Исламот познавачите на коранот сакам да ве прашам;
Имам слушнато дека во коранот се споменува Блажена Марија и Господ Исус.
Како Христијанин сакам да знам и Да ми одговорите како е опишано,зошто итн...
уште подобро и да извадите цитат од истиот.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Со потполна почит кон Исламот познавачите на коранот сакам да ве прашам;
Имам слушнато дека во коранот се споменува Блажена Марија и Господ Исус.
Како Христијанин сакам да знам и Да ми одговорите како е опишано,зошто итн...
уште подобро и да извадите цитат од истиот.
Цело поглавје во куранот носи име Мерјем(Марија)
и на други места е исто спомнато.
Ова се неколку места каде се спомнува Иса а.с(Исус) и Мерјем(Марија)
Се надевам дека од цитатите ќе сфатиш каков статус имаат Исус и Марија во Исламот,ако не,слободно постави додатни прашања.

109. На Денот кога Аллах ќе ги собере
Пратениците и ќе ги запраша: „Како ви се одѕвaa?“ –
тие ќе речат: „Ние не знаеме, бидејќи Ти ги знаеш
сите тајни.“
110. Кога Аллах ќе каже: „О, Иса, сине Мерјемин,
сети се на благодaтта Моја кон тебе и кон
мајката твоја: кога со Џибрил те помогнав, па
со луѓето уште од колевка и како зрел маж раз-
говараше; и кога на писменост и на мудрост, и
на Тевратот и на Инџилот те научив; и кога со
волјата Моја од глина направи нешто како
птица и во неа вдахна, и кога таа со волјата Моја
стана птица; и кога со волјата Моја од раѓање
слеп и лепрозен исцелуваше; и кога со волјата
Моја мртвите ги креваше; и кога од тебе сино-
вите Израилови ги одбив, кога јасни докази им
донесе, па тие меѓу нив кои не веруваа – викнаа:
„Ова не е ништо друго туку вистинска магија!“
111. И кога на учениците им наредив: „Верувајте
во Мене и во Пратеникот Мој!“, тие одговорија;
„Веруваме, а Ти биди сведок дека ние сме мус-
лимани.“
112. А кога учениците рекоа: „О, Иса, сине
Мерјемин, може ли Господарот твој трпеза од
небо да ни спушти?“ – тој рече: „Плашете се од
Аллах ако сте верници!“
113. „Ние сакаме.“ – рекоа тие - „од неа да јадеме и
нашите срца да бидат смирени и да се увериме
дека вистината ни ја зборуваше, и за неа да би-
деме сведоци.“
114. Иса, синот Мерјемин, рече: „О Аллаху, Гос-
подару наш, спушти ни од небо трпеза да ни
биде празник, и на првите од нас и на подо-
цнежните, и чудо Твое, и снабди нè, а Ти си
најдобар Снабдувач!“
115. „Јас ќе ви ја спуштам,“ – рече Аллах - „но тие
од вас кои и потоа нема да веруваат ќе ги казнам
со казна каква никого на светот нема да казнам!“
116. А кога Аллах ќе рече: „О, Иса, сине Мерјемин,
ти ли им говореше на луѓето: ,Прифатете ме
мене и мајката моја како две божества покрај
Бог?‘“ – тој ќе рече: „Чист си Ти од тоа! Мене
не ми доликува да зборувам за тоа што немам
право. Ако тоа јас сум го говорел, Ти тоа веќе
го знаеш; Ти знаеш што знам јас, а јас не знам
што знаеш Ти; Само Ти, Единиот, знаеш сè
што е скриено!
117. Јас им го велев само тоа што ти им го нареди:
,Обожувајте Го Бога, и мојот и својот Госпо-
дар!‘ И јас бдеев над нив додека бев меѓу нив, а
кога Ти душата ми ја зеде, само Ти ги наѕрну-
ваше; Ти бдееш над сè!
118. Ако ги казниш, робови се Твои, а ако им про-
стиш, Силен и Мудар си Ти!“ (сура Ел-Маида)
---------------------------------------------------------------------
16. И спомни ја Мерјем во Книгата: кога од домаш-
ните свои, на источна страна се повлече,
17. и од нив се прегради, Ние кон неа мелекот Џиб-
рил го пративме и тој ѝ се покажа во лик на со-
вршено создаден маж.
18. „Барам заштита кај Семилосниот од тебе, ако
од Него се плашиш!“ - повика таа.
19. „А јас сум токму Пратеник од Господарот твој,“
- рече тој - „да ти подарам момченце, чисто!
20. „Како ќе имам син“ - рече таа - „кога ниту еден
маж не ме ни допрел, а јас не сум блудница?“
21. „Тоа е така,“ - рече тој. Господарот твој рече:
„Тоа Ми е лесно.“ - и за да го направиме знак
на луѓето и милост од Нас. Неговиот случај е
веќе однапред одреден.
22. И таа го зачна и бремена се тргна некаде далеку.
23. И породилните болки ја присилија да дојде до
стеблото на една палма. „Камо среќа порано да
умрев и целосно во заборав да паднев!“ - повика
таа.
24. И тој, под неа, ја повика: „Не тагувај, Господа-
рот твој даде подолу од тебе поток да потече.
25. Затреси го палминото дрво, ќе истури по тебе
урми свежи,
26. па јади и пиј и биди весела! А ако видиш некој
човек, кажи: „Јас Му се заветував на Семилос-
ниот дека ќе молчам, и денес со никого нема да
зборувам“.
27. И таа дојде со него кај народот свој, носејќи го.
„О, Мерјем!“ - рекоа тие - „нешто нечуено си
сторила!
28. Еј ти, која според моралот наликуваш на Харун,
татко ти не беше никаквец, а ни мајка ти не
беше блудница“.
29. Таа него им го посочи: „Како да зборуваме со
дете во колевка?“ - рекоа тие.
30. „Јас сум Аллахов роб,“ - рече тој - „Тој мене
Книга ќе ми даде и веровесник ќе ме направи,
31. и ќе ме направи благословен каде и да бидам, и
ќе ми нареди сè додека сум жив намаз (молитва)
да извршувам и зекат да давам,
32. и кон својата мајка добар да бидам, а нема да ме
направи силник, несреќник.
33. И нека е мир над мене, на денот кога се родив
и на денот кога ќе умрам, и на денот кога од
мртвите ќе бидам проживеан.
34. Тоа е Иса, синот Мерјемин, тоа е реалната ви-
стина за него, тој во кого тие се сомневаат.
35. Незамисливо е Аллах да има дете, Возвишен е
тој! Кога нешто ќе одреди, тој за тоа само ќе
каже: „Биди!“ – и тоа бива.(сура Мерјем)
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
Со потполна почит кон Исламот познавачите на коранот сакам да ве прашам;
Имам слушнато дека во коранот се споменува Блажена Марија и Господ Исус.
Како Христијанин сакам да знам и Да ми одговорите како е опишано,зошто итн...
уште подобро и да извадите цитат од истиот.
http://www.makislam.com/makislam/Kuran/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom