Прашања за Исламот III

Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Бидејќи си ќафир (неверник) мислам дека не е грев.
Нема што да мислиш,се е измислено.
Бидејќи си и ти ќафир јас сигурно знам дека не треба да одговараш на оваа тема туку само да поставуваш прашања :)

Прашање до муслиманите:

Оваа порака по ПП ја добив ... ме интересира дали е грев да се колне во муслиманството? или дозволено е во пригодни случаеви :)
Форумот е далеку од пригоден случај за да биде дозволено колнењето.
:)
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
Прашање до муслиманите:


Оваа порака по ПП ја добив ... ме интересира дали е грев да се колне во муслиманството? или дозволено е во пригодни случаеви :)
Нека смее овде да пише, или само глуми
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Алкохолот е смртен грев или онака некој помал?
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Алкохолот е смртен грев или онака некој помал?
Секој грев во исламот без разлика дали е мал или голем ако се повторува како ништо да не било станува опасен.
Така и алкохолот,забранет е во 3 фази во куранот,пратеникот Мухаммед наброил 10 категории на луѓе кои ги зафаќа гревот од алкохолот: оние кои го произведуваат,оние за кои се произведува,оние кои го купуваат/продаваат и така натаму.
А последиците од конзумирање сами ги знаеме,плус исламски пијан не можеш да обавуваш молитва,итн итн.
--- надополнето: 11 април 2013 во 01:30 ---
А кој се пригодни случаи?
Не знам,ќе се информирам па ќе ти кажам.
Мене тоа не ми било потребно,имам читано многу текстови од животот на пратеникот Мухаммед каде го избегнувал колнењето.
И во куранот пишува дека Аллах го пратил Мухаммед како милост

Ебу Хурејре пренесува дека му рекле на пратеникот Мухаммед да му упати дова на Аллах против многубошците, пратеникот на тоа им рекол: Не сум им пратен на луѓето за да ги проколнувам туку сум им пратен како милост. (бележи Муслим)

Од животот на пратеникот Мухаммет гледаме дека немал навика да ги проколнува луѓето :)
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Прашање до муслиманите:


Оваа порака по ПП ја добив ... ме интересира дали е грев да се колне во муслиманството? или дозволено е во пригодни случаеви :)
Не е грев кога човек на правдина го прави тоа молејќи го Бога, зошто му прекипило. А ГОЛЕМ ГРЕВ Е и против правилата на форумот ( жално е тебе како модератор да ти укажувам) кога приватните пораки на членовите ги истакнуваш јавно тука.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не е грев кога човек на правдина го прави тоа молејќи го Бога, зошто му прекипило. А ГОЛЕМ ГРЕВ Е и против правилата на форумот ( жално е тебе како модератор да ти укажувам) кога приватните пораки на членовите ги истакнуваш јавно тука.
Дали тоа значи согласно "религијата на мирот" - Ислам, ништо не е грев ако му прекипе на муслиманот, особено ако тие од кои му прекипало се каури и ќафири?

Освен колнењето кое се простува, откако му прекипало на муслиманот, дали и убиството не е грев во таква ситуација?

п.с. Зошто се мешаш во правилата на форумот и работата
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Дали тоа значи согласно "религијата на мирот" - Ислам, ништо не е грев ако му прекипе на муслиманот, особено ако тие од кои му прекипало се каури и ќафири?

Освен колнењето кое се простува, откако му прекипало на муслиманот, дали и убиството не е грев во таква ситуација?

п.с. Зошто се мешаш во правилата на форумот и работата
Прво,не е поштено разговори од пп овде да се прикажуваат,никого не го интересира тоа.
Да се вратам на прашањето,секој греши веќе кажавме за гревовите,во исламот од Аллах зависи дали ќе му ги прости или не,а Аллах знае дали човек искрено се покајал за некој сторен грев. Лошо си го сфати напишаното на Омер,односно си го сфати онака како што ти сакаш да си го сфатиш :)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Прво,не е поштено разговори од пп овде да се прикажуваат,никого не го интересира тоа.
Да се вратам на прашањето,секој греши веќе кажавме за гревовите,во исламот од Аллах зависи дали ќе му ги прости или не,а Аллах знае дали човек искрено се покајал за некој сторен грев. Лошо си го сфати напишаното на Омер,односно си го сфати онака како што ти сакаш да си го сфатиш :)
Не. Само го интерпретирав тоа што го чувствува Омер, и тој другиот, а тоа е класична омраза кон се што енемуслиманско, и во тој контекст и го напиша - се е оправдано против каурите, и смрт дури.

Зошто се обидуваш да ги релативизираш работите, велејќи дека јас сум сфатил погрешно, знаејќи притоа длабоко во себе, дека и те како имам право.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Дали тоа значи согласно "религијата на мирот" - Ислам, ништо не е грев ако му прекипе на муслиманот, особено ако тие од кои му прекипало се каури и ќафири?

Освен колнењето кое се простува, откако му прекипало на муслиманот, дали и убиството не е грев во таква ситуација?

п.с. Зошто се мешаш во правилата на форумот и работата
Одговор: НЕ!

П.П.С. Затоа што тие правила важат и за членовите и за модераторите подеднакво.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Одговор: НЕ!

П.П.С. Затоа што тие правила важат и за членовите и за модераторите подеднакво.

Откај знаеш тогаш која е границата до која му прекипува на муслиманот, за да не се смета за грев неговото дело?
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Откај знаеш тогаш која е границата до која му прекипува на муслиманот, за да не се смета за грев неговото дело?
Погрешно поставено прашање, пробај пак.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Многу е тешко прашањето, почекај некој што знае да ти одговори.
Вие на полесни прашање со месеци не одговарате, или спамирате со куранот, не па на потешки.

Ќе почекам, ама не верувам дека ќе добијам одговор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom