Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Има. Сум ги читал и Куран и Библија и вие сте претставени како суштества од понизок вид колку и да сака да претстави некој дека имате исти права и вредност како мажот. Жално и деградирачки за вас а уште пожално што самите жени ја прифаќаат таа улога (зборувам за верничките).
Си читал, ама таму не се зема се здраво за готово. Еве нека објаснат поучените...
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Си читал, ама таму не се зема се здраво за готово. Еве нека објаснат поучените...
А како да го земам, нездраво? Знам што сум прочитал и не ми треба некој да ми „преведува“ и тумачи што сакал авторот да каже, не паѓам на такви финти. Ти кажа и МуслимВуман мажот е НАД жената, мислам е премногу јасно. Што пак Св.Павле вели за жените подобро да не ти цитирам, мене ме фаќа мака.
 
V

Vollstandig

Гостин
ne se od sajtovi ove raboti ova e tefsir od kuranot i se kolnam vo eden Allah deka nisto nemam zemeno od sajt ova se sve knigi koj mi stojat pred mene
Селам.
Книги кои стојат пред тебе, се сите книги изработени од хартија, и книги кои се ЧИТААТ држејќи ги во раце.
Значи биле оставени пред тебе и ти ги читаш, и пишуваш текст.

Откако Frankie Yale те фати во лага дека од сајт си ги копирала, ти рече:

dali sakas da ti ja dadam knigata online, da se uveris deka e od pc, samo kazi mi kako se praka online kniga tuka jas mozam za sve da dokazam Elhamdulillah. Fala na Allah
Значи, има разлика, книга да стои пред тебе, и книга да е внесена во компјутер.
Не е убаво да се колниш во нешто што го сметаш за врховно божество.
Поздрав
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Edno nemozes da sfatis, vino si e vino bez razlika dali se raboti za ist vid ili ne. Vinoto kako vino e delo na sejtanot, taka vika kuranot. Sto bara sejtanovo delo tamu?
Neznam koj toa ne moze da svati. Pa duri i tuka sega ti postojat i alkoholni piva i bezalkoholni. Pivo e,no ne e isto.... taka e i vinoto vo Rajot,vino koe umot ne ti go mati i vino od koe glava ne boli,kako sto e opishano i vo Kur'anot a.s sto znaci i Kur'anot pravi razlika pomegju dvata vida.
Namesto da navlagam vo nauka i da ti objasnuvam kako e realno nevozmosno prvo da postoi zemjata pa posle univerzumot ke se zadrzam za primerov.

I za drugoto nekade nazad vi kazav deka vo Kur'anot na mnogu mesta zborot "nebo" ili "nebesa" nekade se odnesuva na Neboto nad nas a nekade istiot zbor (preveden na nas jazik) se odnesuva na univerziumot. Problem e vo nedostatokot na font na zborovi. Vo Arapskiot jazik kamilata se narekuva uste na 10-ici drugi iminja. Koga se dvizi nekade i se dava drugo ime koga lezi nekade i se dava drugo ime,koga pie voda (samo primer zedov).... a vo prevod na nas jazik sekade i sekogas se pisuva kamila.

Едно прашање... Нели Куранот е напишан да биде разбирлив за сите, зошто тогаш ни се потребни толкувачи ? Рекол ли пратеникот некаде да си земеме толкувач ???
Kur'anot e za luge od sekoj vid na nivniot stepen na znaenje iman,poznavanje.... Mesnevijata na Dzelaluddin Rumi mozat da ja citaat i mali deca kako prikaski a na Istata im zaviduvaat i stilisti i filozofi vrvni i metafizicari i gnostici i razni naucnici.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Има. Сум ги читал и Куран и Библија и вие сте претставени како суштества од понизок вид колку и да сака да претстави некој дека имате исти права и вредност како мажот. Жално и деградирачки за вас а уште пожално што самите жени ја прифаќаат таа улога (зборувам за верничките).
kaiser, edno golemo pozdravce do tebe ,,

pred da kazis nesto vo vrska so toaa sto pisuvas treba da razmisliss sto pisuvaas velis si procital kuran, ali izgleda ne si procital, ili si procitaal no toaa sto si procital ne ni proslo podaleku od tvojot grklen,.. od aspekt od islam i zenata i mazot se ednakvi tretirani, edinstvena e razlikata samo vo nivnata poboznost bez razlika dali se zeni ili mazi ,kako sto veli kuran kerim 49/13
NAJUGLEDEN KAJ ALLAH E ONOJ KOJ OD NEGO NAJMNOGU SE PLASI., NAJBLAGORODNIOT KAJ ALLAH, e onoj koj poseduva najsilna bogobojazlivost, bez razlika dalie e maz ili zena ,,,

ili sura 16/97 veli;
koj ke napravi dobro delo maz ili zena a veruva vo allah i vo negoviot verivesnik, nim ke im pruzime sreken i spokoen zivot na ovoj svet , a na ahiret ke im dademe nagrada poubava od ona sto go napravija na ovoj svet......

pa priatelcee koga veke si procital kuran kerim dali si go procital oviee dva teksta , i ke te zamolam kako ti go gledas ovaa dali e ugnetuvaacki ili zenata se stava na ponizok vid , ili ima ednakvost, , pa sega ti samiot rasudi , treba da svatis i site drugi sto najmnogu sakaat da dokazat deka zenata e ponizena od strana na islaam, a nekoi sakaat da dokazat deka korenot na teroristickite aktivnopsti e so pozadina na islamska ideologija site tiee vasi nelogicni izjavi pagaat vo voda nemaat nikakvi argumenti , niee ne kriemee , otvori kniga procitaj i ako sednis da razmislis mozebi ke ja uvidis relanosta sto zboruva kuran kerim.ke ja uvidis sovrsenata vistina vo koi mnogu lugee talkaat vo golema zabluda.,
znaci poftorno ke naglasam ako zboruvame od islamski aspekt zenata vo islamot ima prava kako i mazot , i voopsto ne e ugnetuvaana, ne samo ti tuku i mnogu drugi imate pogresno mislenje i pogresno tolkuvanje so toa sto sakate da kazite deka islamot ja ponizuva i ja ugnetuva zenata, no seto toaa e pogresno no treba da se priznae i fakt e i toaa deka vo mnogu muslimanski drzavi zenite se navistina ugnetuvani , ponizuvaani , i ne im se dadeni nivnite prava, ,no toaa voopsto nee vina na islamot , no vo niv samite, nivnata kutrurna tradicionala i nivnni zaseneti ucenja , ili od neznaenje ili od bilo kakvi drugi stetni obicai.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
kaiser, edno golemo pozdravce do tebe ,,

pred da kazis nesto vo vrska so toaa sto pisuvas treba da razmisliss sto pisuvaas velis si procital kuran, ali izgleda ne si procital, ili si procitaal no toaa sto si procital ne ni proslo podaleku od tvojot grklen,.. od aspekt od islam i zenata i mazot se ednakvi tretirani, edinstvena e razlikata samo vo nivnata poboznost bez razlika dali se zeni ili mazi ,kako sto veli kuran kerim 49/13
Имам очи и уши за сам да проценам дали е жената равноправна или не е, нема што да се убедуваме. Ете види МуслимВуман вели според Куранот мажот е над жената, истото го тврди и Стариот Завет кој што вие го признавате така да остај инсинуации дека не сум разбрал. Муслиманка ако тргне со немуслиман за вас е трагедија, катастрофа и после равноправни биле?

Се нешто случајно во исламските земји жени се каменувани, бичувани, сецкани носови, не смеат сами да шетаат или возат, се нешто случајно е нели?

Во Германија дури претите со убиство на жена што се сликала за Плејбој а ми тврдиш равноправни биле?

И пополека со навредите, така секако нема да стигнеме далеку во дискусија.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Neznam koj toa ne moze da svati. Pa duri i tuka sega ti postojat i alkoholni piva i bezalkoholni. Pivo e,no ne e isto.... taka e i vinoto vo Rajot,vino koe umot ne ti go mati i vino od koe glava ne boli,kako sto e opishano i vo Kur'anot a.s sto znaci i Kur'anot pravi razlika pomegju dvata vida.
Vinoto ne e vino ako ne se fermentira i e bezalkoholno, togas e sok od grozje. Isto kako da se kaze deka heroinot ke bide dozvolen vo rajot ama nema da mozes da se nafiksas od nego. A vinoto znaes deka spored kuranot e delo na gjavolot i vo kuranot se spomnuva deka ke ima reki od vino, zatoa me interesira vo koja sura se veli deka toa ke bide bezalkoholno i zosto ako e bezalkoholno se spomnuva kako vino?

I da ti doobjasnam, bezalkoholno pivo (root beer) ne e pivo, tuku pijalok so proizveden vestacki vkus na pivo i nema jacmen vo nego. Dali se raboti za ist slucaj vamu? Vino ama ne e vino.
I za drugoto nekade nazad vi kazav deka vo Kur'anot na mnogu mesta zborot "nebo" ili "nebesa" nekade se odnesuva na Neboto nad nas a nekade istiot zbor (preveden na nas jazik) se odnesuva na univerziumot. Problem e vo nedostatokot na font na zborovi. Vo Arapskiot jazik kamilata se narekuva uste na 10-ici drugi iminja. Koga se dvizi nekade i se dava drugo ime koga lezi nekade i se dava drugo ime,koga pie voda (samo primer zedov).... a vo prevod na nas jazik sekade i sekogas se pisuva kamila.
Ovaa kontradikcija e pointeresna, zosto e pogolema, pa da se zadrzime na ovaa poveke.Primeti deka vo taa sura vika deka go ukrasil neboto so zvezdi, znaci se raboti i za toa nebo, neboto za koe nie znaeme. Mozebi sakas da ne e taka ama realnosta e poinakva.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Vinoto ne e vino ako ne se fermentira i e bezalkoholno, togas e sok od grozje. Isto kako da se kaze deka heroinot ke bide dozvolen vo rajot ama nema da mozes da se nafiksas od nego. A vinoto znaes deka spored kuranot e delo na gjavolot i vo kuranot se spomnuva deka ke ima reki od vino, zatoa me interesira vo koja sura se veli deka toa ke bide bezalkoholno i zosto ako e bezalkoholno se spomnuva kako vino?
Абе тези вино не је вино....... :)
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Vinoto ne e vino ako ne se fermentira i e bezalkoholno, togas e sok od grozje. Isto kako da se kaze deka heroinot ke bide dozvolen vo rajot ama nema da mozes da se nafiksas od nego. A vinoto znaes deka spored kuranot e delo na gjavolot i vo kuranot se spomnuva deka ke ima reki od vino, zatoa me interesira vo koja sura se veli deka toa ke bide bezalkoholno i zosto ako e bezalkoholno se spomnuva kako vino?
Prijatel,druga rabota e sto toa e za nas gajb-"nepoznanica",no fakt e edno,deka ne e kontradikcija i ne e isto kako i tuka,kakvo e,sto e,od osto ke bide,toa se metafori.... Ako ne ti e jasno toa,da zboruvame okolu toa zosto e spomnato taka a ne e toa.

Primeti deka vo taa sura vika deka go ukrasil neboto so zvezdi, znaci se raboti i za toa nebo, neboto za koe nie znaeme. Mozebi sakas da ne e taka ama realnosta e poinakva.
Toa videte vie,jas mnogu pati imam primeteno a i mnogu toa go imaat primeteno. Da barate kontradikcija vo Kur'anot,veruvajte,zaludno vreme ke si potrosite,ednostavno NEMA.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: gos

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Toa videte vie,jas mnogu pati imam primeteno a i mnogu toa go imaat primeteno. Da barate kontradikcija vo Kur'anot,veruvajte,zaludno vreme ke si potrosite,ednostavno NEMA.
Имаш право, нема......
...нема ни повеќе ни помалку отколку во тората, библијата, ведите, грчката митологија.........
 
F

Frankie Yale

Гостин
Prijatel,druga rabota e sto toa e za nas gajb-"nepoznanica",no fakt e edno,deka ne e kontradikcija i ne e isto kako i tuka,kakvo e,sto e,od osto ke bide,toa se metafori.... Ako ne ti e jasno toa,da zboruvame okolu toa zosto e spomnato taka a ne e toa.

Toa videte vie,jas mnogu pati imam primeteno a i mnogu toa go imaat primeteno. Da barate kontradikcija vo Kur'anot,veruvajte,zaludno vreme ke si potrosite,ednostavno NEMA.
Mozebi vo tvoite fantazii no kuranot, kako i drugite sveti knigi e poznat po svoite kontradikcii, mozebi ne kolku biblijata no ima i vo nego dosta. I toa ne treba da te cudi, kontradikcii i dupki se naogjaat vo zakonici napisani od pravnici, vo akademski zurnali napisnani od naucnici a ne pa edna kniga napisana od lugje vo pustina pred 1400 godini.

Imas celi listi, nad sto i trieset navedeni ocigledni kontradikcii.

Da se zadrzime na ovie dve.
41-12 pa ih u dva vremenska razdoblja, kao sedam nebesa, stvorio, i odredio šta će se u svakom nebu nalaziti. A nebo najbliže sjajnim zvijezdama smo ukrasili i nada njim Mi bdijemo. To je odredba Silnoga i Sveznajućega.
Citaj go boldiranoto, znaci se raboti i za ova nebo!

I kazi mi vo koja sura vika deka vinoto ke bide bezalkoholno.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Mozebi vo tvoite fantazii no kuranot, kako i drugite sveti knigi e poznat po svoite kontradikcii, mozebi ne kolku biblijata no ima i vo nego dosta. I toa ne treba da te cudi, kontradikcii i dupki se naogjaat vo zakonici napisani od pravnici, vo akademski zurnali napisnani od naucnici a ne pa edna kniga napisana od lugje vo pustina pred 1400 godini.
Me cudi,bidejki Vozviseniot go predizvikuva sekogo da najde kontradikcija ako moze vo nego-Kur'anot. I ednostavno ja nema. Site dosega izneseni "kontradikcii" razgledani se i ne se raboti za nitu slicno na toa. Ne razbiranje,ne dostatok na zbor dodeka na arapski se spomnuva drug,ili kako pogore navedenite sto gi pisuvase koi ne nalikuvaat na kontradikcii.
Imas celi listi, nad sto i trieset navedeni ocigledni kontradikcii.
Vie slobodno navedetegi site,kade zastanavte prodolzete da pisuvate; vo sura taa i taa pisuva toa i toa a vo taa i taa pisuva toa i toa-na makedonski.InsAllah ke vi dademe odgovor i objasnuvanje.

Da se zadrzime na ovie dve.

Citaj go boldiranoto, znaci se raboti i za ova nebo!
Citaj go ti povnimatelno. Nemam sega tolku vreme da ti go napisam seto toa kako zvuci na Arapski i edna i druga sura...

I kazi mi vo koja sura vika deka vinoto ke bide bezalkoholno.
45. biće posluženi pićem - iz izvora koji će stalno teći -

46. bistrim i prijatnim onima koji budu pili,

47. od njega neće glava boljeti i od njega se neće pamet gubiti.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Me cudi,bidejki Vozviseniot go predizvikuva sekogo da najde kontradikcija ako moze vo nego-Kur'anot. I ednostavno ja nema. Site dosega izneseni "kontradikcii" razgledani se i ne se raboti za nitu slicno na toa. Ne razbiranje,ne dostatok na zbor dodeka na arapski se spomnuva drug,ili kako pogore navedenite sto gi pisuvase koi ne nalikuvaat na kontradikcii.
Da, se e sovrseno, kuranot nema kontradikcii, site tie losi raboti na tv se samo propaganda na zapadnite mediumi, zakoraveni islamisti od bliskiot istok ne se samoubivaat i ne kamenuvaat lugje so razlicni sfakanja. Se e super koga se gleda niz prizmata na islamot neli?
Vie slobodno navedetegi site,kade zastanavte prodolzete da pisuvate; vo sura taa i taa pisuva toa i toa a vo taa i taa pisuva toa i toa-na makedonski.InsAllah ke vi dademe odgovor i objasnuvanje.
Poleka, edna po edna ideme zosto sto i kusur gi ima.
Citaj go ti povnimatelno. Nemam sega tolku vreme da ti go napisam seto toa kako zvuci na Arapski i edna i druga sura...
Zarem negiras deka vo taa sura se veli deka allah go ukrasil neboto so zvezdi?
47. od njega neće glava boljeti i od njega se neće pamet gubiti.
Aha, ova nekoj poseben vid na vino koj ne e vino ama vino e. Ok, ova go razjasnivme mislam.

Da se zadrzime na taa pogore.

Sura 41:12 vika "A nebo najbliže sjajnim zvijezdama smo ukrasili", ocigledno e deka zboruva za ova nebo.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Da, se e sovrseno, kuranot nema kontradikcii, site tie losi raboti na tv se samo propaganda na zapadnite mediumi, zakoraveni islamisti od bliskiot istok ne se samoubivaat i ne kamenuvaat lugje so razlicni sfakanja. Se e super koga se gleda niz prizmata na islamot neli?
Spored pogore napisanoto jasno se gleda deka nemate poveke kade da odite,bidejki,sekogas koga vi se razjasnuva i vi stanuva jasno,panika ve fakja i prefrlate po "teroristickite napadi". Se nadevam dovolno vozrasni ste za da razgovarame kako luge.

Poleka, edna po edna sto i kusur gi ima. Dosega niedna ne e razjasneta.
Vie pisuvajte gi site edno po edno nie insAllah ke vi odgovorime.

Zarem negiras deka vo taa sura se veli deka allah go ukrasil neboto so zvezdi?

Aha, ova nekoj poseben vid na vino koj ne e vino ama vino e. Ok, ova go razjasnivme mislam.

Da se zadrzime na taa pogore.

Sura 41:12 vika "A nebo najbliže sjajnim zvijezdama smo ukrasili", ocigledno e deka zboruva za ova nebo.
[/quote]
Nisto od Kur'an ne negiram,Apsolutno NISTO.
Eve i jas uste ednas ke se obidam da vi objasnam.

Vo Ednata Sura ubavo pisuva deka ;
54. Gospodar vaš je Allah, koji je nebesa i Zemlju u šest vremenskih razdoblja stvorio, a onda svemirom zagospodario; On tamom noći prekriva dan, koji ga u stopu prati, a Sunce i Mjesec i zvijezde se pokoravaju Njegovoj volji. Samo On stvara i upravlja! Uzvišen neka je Allah, Gospodar svjetova!

Vo 6 vremenski periodi se sozdadeni NEBOTO i ZEMJATA,dvete zaedno za 6 vremenski periodi.
Edno po edno vaka:
9. Reci: "Zar, zaista, nećete da vjerujete u Onoga koji je u dva vremenska razdoblja Zemlju stvorio – i još Mu druge ravnim smatrate? To je Gospodar svjetova!"

Samo Zemjata ja sozdal za 2 vremenski periodi. SAMO ZEMJATA.

10. On je nepomična brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je učinio i proizvode njezine na njoj odredio, sve to u četiri vremenska razdoblja, - ovo je objašnjenje za one koji pitaju,

I na nea sto ima uste 4 vremenski periodi i samoto sozdavanje na zemjinata kugla 2 vremenski periodi toa e ednakvo na 6.

11. zatim se nebeskim visinama uputio dok je nebo još maglina bilo, pa njemu i Zemlji rekao: "Pojavite se milom ili silom!" – "Pojavljujemo se drage volje!" – odgovorili su,

Potoa se upatil do nebeskite visini te. vo svemirot (naucno i da bil sozdaden i pred zemjata,tuka ne se negira negovoto postoenje tuku ukazuva na nivnata odvojanost) pa im rekol nim i na Zemjata da se pojavat milom ili silom.
12. pa ih u dva vremenska razdoblja, kao sedam nebesa, stvorio, i odredio šta će se u svakom nebu nalaziti. A nebo najbliže sjajnim zvijezdama smo ukrasili i nad njim Mi bdijemo. To je odredba Silnoga i Sveznaloga.

Pa uste dva vremenski periodi kako sedum nebesi,sloevi,nivoa gi stvoril i odredil sto vo sekoe nebo ke se naogja a naj bliskoto nebo so zvezdi go ukrasil,vo tie dva vremenski periodi a ne vo 6-te na sozdavanjeto na Zemjata. Vo istite Aeti deli i jasno se gleda koga traelo i kolku traelo sozdavanjeto na zemjata i se sto e na nea a potoa deli koga se upatil kon svemirot.
--- надополнето: Jun 6, 2011 5:35 PM ---
A za vinoto,mozebi naj ubavo kaza ti sega. Nekoj si poseben vid na vino,za nas ne poznat no spomnato taka kolku da ni go priblizi do naseto svakanje no se razbira ne e isto kako tuka i nisto vo rajot ni plodovite ne se kako sto se tuka nitu pak nie ke bideme kako sto sme tuka....
 
F

Frankie Yale

Гостин
Spored pogore napisanoto jasno se gleda deka nemate poveke kade da odite,bidejki,sekogas koga vi se razjasnuva i vi stanuva jasno,panika ve fakja i prefrlate po "teroristickite napadi". Se nadevam dovolno vozrasni ste za da razgovarame kako luge.

Vie pisuvajte gi site edno po edno nie insAllah ke vi odgovorime.
Ti si toj sto ja prefrla odgovornosta i ne sum jas toj sto izbegnuva prasanja.

Zarem ne se citas, samo sto go potvrdi toa sto i jas go tvrdev. Vo sura 7-54 tvrdi deka zemjata i neboto gi sozdal za 6 vremenski periodi. A vo surite 41-9 do 4-10 tvrdi deka ja sozdal SAMO ZEMJATA (so planinite) za 6 dena. Toa e kontradikcijata, vo ednata tvrdi zemjata i neboto za 6 dena a vo drugata samo zemjata (so sve planinite). Ako go dodademe i neboto koe spored 41-12 e sozdadeno za dva, ke ispadne osum dena vkupno! Ako gi trgneme planinite ke ispadne cetiri, kako i da sobiras ili odzimas pak e kontradikcija!

Kakva ocena po matematika imase vo prvo?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom