Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.225
Поени од реакции
81.349
Кога цел свет ја спозна вистината и се заинтересира за Ислам, вие уште тука ми барате грешки во Куранот. Уште ??!!
Да, ако целиот свет е сместен во пропагандните арапски клипчиња.

Инаку, сметам дека е непродуктивно и беспредметно да се бараат грешки во Библијата, но и во било чии свети книги.
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
163
Поени од реакции
17
Дали естетската хирургија е забранета во Исламот и зошто ? На пример ставање на имплантати и други корекции за разубавување. ?
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Сакам да дадам објаснување за Пејгамберот СалАллаху Алејхи Ве Селлем. Те молам Еклекс не бриши го.
Пред некој ден прочитав на една тема како еден член, кој до вчера се правеше угледен поп, го нападна Пејгамберот на најдолен можен начин, се гледа до каде го донесол инаетот.
Она што сакам јас да го кажам е дека поради преводите на Хадисите, денес се среќаваме со грешки. Затоа и беше забрането прво да се преведува Куранот, па сега се уште кога ќе го преведат, од другата страна стои чисто на Арапски. Зошто има контрадикции во Библијата ? Затоа што е преведувана и таму можат да се забележат грешки со годините, значи со бројките, што е случај со Хадистите.
Она што јас сакам да го кажам е дека, Мухаммед секој мир и спас нека е врз него, немало апсолутно никакви шанси да се ожени за дете.
Затоа што тогаш го вовел Шеријатот, каде за педофилија следува смртна казна.
Освен тоа, тој им бил трн во око на сите таму, затоа не можел да направи ваква катастрофа, веднаш ќе бидел осуден и отфрлен.
Ако беше ова како што го претставувате, сите Муслимани ќе го напушеа Исламот. Ова не е играчка алооо, ова е сериозна работа !!
Светов на секој можен начин се труди да го оцрни Мухаммеда, како педофил, психопат и не знам што уште, Неузубиллах !!
А сите кои го познавале во негово време изјавиле, како е тој најдобрата и најчесната личност која постои!!
Никогаш во својот живот не изговорил пола лага, затоа го викале Ел Емин-чесниот !!
Вакви гадотии за пејгамберот кружат наоколу, ама можат да делуваат врз слабо знајните!!
Кога Мухаммед с.а.в.с умре, умметот негов не можеше да се опорави од толкава жал, затоа што тој беше чист како солза !!
Јас не викам да поверувате во ова, ниту па да ми речете да во право си.
Се што барам е да почитувате туѓи чувства и верувања со тоа што нема да навредувате. Ајде поздрав сега
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Што мислат муслиманите за битката кај Карбала која се биела на 10.Октомври 680 година? :)
Зошто на пример на едната страна имало 50.000 војска а на другата 70 души и едно 6-месечно бебе кое наводно се борело во битката и станало најмладиот маченик во историјата !?? :nesum:

Дали било воља алахова односот на силите да биде 700 према 1 и дали тоа значи дека едните биле по вкусот на алах а другите биле...од шејтано опседнати да ја тестираат правата вера...

Е сега Хомеини тврдел обратно дека алах бил на страната на овие помалубројните...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Муслиманинот: Мухамед е Божји пророк.
Новинарот: Од каде сте сигурни во тоа?
Муслиманинот: Во Куранот пишува така!
Новинарот: А кој го објавил Куранот?
Муслиманинот: Мухамед.
 
Член од
8 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Муслиманинот: Мухамед е Божји пророк.
Новинарот: Од каде сте сигурни во тоа?
Муслиманинот: Во Куранот пишува така!
Новинарот: А кој го објавил Куранот?
Муслиманинот: Мухамед.
Истото кажи си го за Исус и Библијата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom