Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Moже ке изгрее на запад ради мењање на оската на ротација на земјата 2012 :raz:
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Зошто толкава омраза кон евреите, со оглед на тоа дека библијата и куранот се напишани од Евреи, или барем препишани?
Тоа му доаѓа ко татко ти да си го тепаш?
Или ситуацијата е ко со блудниот сим, кој сака да избега од родителската прегратка и прави глупости за да стане ма некој човек возрасен?
Кај ќе примат Ислам кога ќе дојде крај на светот?
Не е малку глупо да се верува дека сонцето ќе изгрее од запад и тоа да е како показател за judgment day?
Не ги мразам евреите, па греота е да се мразат 3 души кои кој ќе стигне ги касапи. Исто така овој народ е проколнат од Аллах да кај и да одат бидат понижени, на што сме сведоци.
Овој народ не го прифати Иса а.с иако Муса а.с го најави. Овој народ многу пати ги прекрши договорите со Бога, овој народ го исмеваше Иса а.с и планираа да го убијат.
Овој народ е толку надуен што казната од Бога за нив ќе биде најжестока, понижување на овој свет, кога ќе дојде самиот шејтан кого ќе го прифатат за пратеник, а кој ќе им ги отвори вратите на џехеннемот.
И воопшто не е глупо да се верува дека сонцето ќе изгрее од запад. Глупо е да се верува дека вонземјаните еден ден ќе дојдат и ќе не шетаат со летачки чинии.
И секако дека сите ќе примат Ислам пред да настапи судниот ден, а Иса а.с ќе биде Исламски водич. Сите пророштва од Куранот ќе се исполнат, како што се исполнува и тоа дека Муслиманите ќе бидат најбројни.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Не ги мразам евреите, па греота е да се мразат 3 души кои кој ќе стигне ги касапи. Исто така овој народ е проколнат од Аллах да кај и да одат бидат понижени, на што сме сведоци.
Овој народ не го прифати Иса а.с иако Муса а.с го најави. Овој народ многу пати ги прекрши договорите со Бога, овој народ го исмеваше Иса а.с и планираа да го убијат.
Овој народ е толку надуен што казната од Бога за нив ќе биде најжестока, понижување на овој свет, кога ќе дојде самиот шејтан кого ќе го прифатат за пратеник, а кој ќе им ги отвори вратите на џехеннемот.
И воопшто не е глупо да се верува дека сонцето ќе изгрее од запад. Глупо е да се верува дека вонземјаните еден ден ќе дојдат и ќе не шетаат со летачки чинии.
И секако дека сите ќе примат Ислам пред да настапи судниот ден, а Иса а.с ќе биде Исламски водич. Сите пророштва од Куранот ќе се исполнат, како што се исполнува и тоа дека Муслиманите ќе бидат најбројни.
A sto ke se sluci so site tie nepismeni pleminja koi ziveat vo razni delovi od svetot i seuste se pagani? Zosto nikoj niv ne im ukazal za Islamot? Mozebi treba nekoj da odi i da gi opismeni?
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
A sto ke se sluci so site tie nepismeni pleminja koi ziveat vo razni delovi od svetot i seuste se pagani? Zosto nikoj niv ne im ukazal za Islamot? Mozebi treba nekoj da odi i da gi opismeni?

Кој слушнал за Ислам а не го прифатил, тој ќе биде казнет.
А луѓето кои немале можност никогаш да чујат и научат нешто за Ислам, ќе им биде ппростено.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Islamskoto opstestvo se oznacuva kako represivno (mislam na opstestvo zasnovano na serijatskoto pravo vo idealna smisla) zatoa sto preku sankcii gi stiti graganite od glupite postapki na toj nacin sto istite gi sankcionira i ne gi dozvoluva, dodeka zapadniot svet se smeta za liberalen i demokratski zatoa sto dozvoluva sekoj da gi oseti na svoja koza posledicite od svoite glupavi postapki!
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Дали е Исламски своето знаење да се чува само за себе ?
А некои луѓе што сакаат да се упатат ?
Зошто некои Муслимани ја затвараат вратата место да ја отворат ?
Дали така учи Исламот, дали така правеше Мухаммед с.а.в.с ? Секако дека не.
Не плашете се не ви го земаме местото во Џеннетот.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Кој слушнал за Ислам а не го прифатил, тој ќе биде казнет.
А луѓето кои немале можност никогаш да чујат и научат нешто за Ислам, ќе им биде ппростено.
Moze nekoj citat da go potkrepis tvoevo tvrdenje?
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Moze nekoj citat da go potkrepis tvoevo tvrdenje?
Леле сега испадна како јас сам да измислувам за Исламот а ? Неузубиллах !
Еве повели се надевам разбираш англиски.

27. What about someone who has never heard of Islam?
Ans: Allah is the most just. It is inconceivable to perceive of anyone acting with more beneficence than Allah. Allah is the most just and in the Quran He said: "We will not punish without sending someone to warn you". The "We" here is the majestic we used in Arabic. So if a person never heard about Islam, and was never warned clearly, Allah would have a special test for that person that He knows is equal to the chance that person would have had on earth.

--- надополнето ---

Дали може некој да ми каже дали после распнувањето на Јуда, Исус а.с повторно се појавил или бил воздигнат пред тоа ? Може ли објаснување ве моламммммм ?????
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Леле сега испадна како јас сам да измислувам за Исламот а ? Неузубиллах !
Еве повели се надевам разбираш англиски.

27. What about someone who has never heard of Islam?
Ans: Allah is the most just. It is inconceivable to perceive of anyone acting with more beneficence than Allah. Allah is the most just and in the Quran He said: "We will not punish without sending someone to warn you". The "We" here is the majestic we used in Arabic. So if a person never heard about Islam, and was never warned clearly, Allah would have a special test for that person that He knows is equal to the chance that person would have had on earth.

--- надополнето ---

Дали може некој да ми каже дали после распнувањето на Јуда, Исус а.с повторно се појавил или бил воздигнат пред тоа ? Може ли објаснување ве моламммммм ?????
И што ако ти каже?
Никогаш нема да знаеш со сигурност , а и што мораш да знаеш.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Леле сега испадна како јас сам да измислувам за Исламот а ? Неузубиллах !
Еве повели се надевам разбираш англиски.

27. What about someone who has never heard of Islam?
Ans: Allah is the most just. It is inconceivable to perceive of anyone acting with more beneficence than Allah. Allah is the most just and in the Quran He said: "We will not punish without sending someone to warn you". The "We" here is the majestic we used in Arabic. So if a person never heard about Islam, and was never warned clearly, Allah would have a special test for that person that He knows is equal to the chance that person would have had on earth.

--- надополнето ---

Дали може некој да ми каже дали после распнувањето на Јуда, Исус а.с повторно се појавил или бил воздигнат пред тоа ? Може ли објаснување ве моламммммм ?????
Ne mislev deka izmisluvas tuku cisto da potkrepis so citat za sekoj da ti veruva, inaku ne mozime na zimi majka da veruvame. Plus ne sum bil vo dopir so Kuranot i negovite ucenja i zatoa baram citati, a ova ti sto go dade e odgovor od nekoj na toa prasanje. Jas pobarav citat od Kuranot ako mozis da najdis...... pozz
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Ne mislev deka izmisluvas tuku cisto da potkrepis so citat za sekoj da ti veruva, inaku ne mozime na zimi majka da veruvame. Plus ne sum bil vo dopir so Kuranot i negovite ucenja i zatoa baram citati, a ova ti sto go dade e odgovor od nekoj na toa prasanje. Jas pobarav citat od Kuranot ako mozis da najdis...... pozz

Allah is the most just and in the Quran He said: "We will not punish without sending someone to warn you"

Дали си верник Немесис? нема врска дали не припаѓаш на никоја религија.

--- надополнето ---

И што ако ти каже?
Никогаш нема да знаеш со сигурност , а и што мораш да знаеш.

Е па некој сака да научи не да го помине животот во медитирање.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Allah is the most just and in the Quran He said: "We will not punish without sending someone to warn you"

Дали си верник Немесис? нема врска дали не припаѓаш на никоја религија.

--- надополнето ---




Е па некој сака да научи не да го помине животот во медитирање.
Pak ne me razbra. Vo red e taka pisuva vo Kuranot, no daj posoci mi koj ajet so brojki. I ne sum vernik, barem ne veruvam vo nitu edna od ovie denesni religii.......
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Pak ne me razbra. Vo red e taka pisuva vo Kuranot, no daj posoci mi koj ajet so brojki. I ne sum vernik, barem ne veruvam vo nitu edna od ovie denesni religii.......
Се извинувам.
Еве цитати директно од Куран, диктирани од Возвишениот Аллах џ.ш !

„Нема ниту еден народ кој бил па прошол, а да не му дошол опоменувач” (Фатир, 24)
„Ние на секој народ му пративме по еден пратеник...” (Ен Нахл, 36)
„...Помеѓу нив се некои чиј опис и доживувања ти ги кажавме, а за некои не ти кажувавме”. (Ел Му’минун, 78)
„И ја вдахнови Господарот твој пчелата и и даде природен нагон: гради престојувалиште во ридиштата, на дрвјата и на местата, кои ги подигнаа луѓето” (Ен-Нахл, 68).
„Тие кои веруваат, Евреи, Христијани и Сабејци ќе заслужат награда кај Господ, ако веруваат во Господ, Денот Суден и ако прават добри дела. Тие нама да западнат никогаш во страв, ниту жал ќе ги снајде” (Ел-Бекаре, 62)
„Ќе ви спуштам трпеза, но кој не ќе верува по тоа , ќе го казнам со жестока казна, како никој дотогаш што не сум казнил” (Ел-Маиде, 115)
„Бог знаел што е во срцата нивни и им дал смиреност и спокој на душата и ги наградил со една мошне блиска победа и остварување” (Ел-Фетх, 18).
„Ние нема да казниме ниту еден народ додека не му пратиме пратеник. “ (Ел-Исра, 15).

П.с те прашав дали веруваш дека постои Бог, без разлика дали припаѓаш на некоја религија.
Ако не си припадник на никоја религија, а веруваш дека постои Бог и за тебе има нешто во Куранот.
Имаш шанса за спас.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Ne bi rekol deka veruvam vo Bog.....vo onoj Bog koj koja bilo od glavnite religii go propoveda......
 
Член од
11 јули 2010
Мислења
27
Поени од реакции
0
Кој слушнал за Ислам а не го прифатил, тој ќе биде казнет.
А луѓето кои немале можност никогаш да чујат и научат нешто за Ислам, ќе им биде ппростено.
Vo hristijanstvoto, Bog praka luge sekade da propovedaat i da se slusne Negoviot zbor. I koga ke se slusne, covek ima pravo da resi dali ke go prifati. I koga ke prifati, treba da se bori za da go zivee toj Zbor. Znaci toa e proces i covek treba da izgradi eden takov karakter na licnost sto ke mu bide ugodna na Boga (odnosno ke pravi dobro, nema da krade, laze ubiva i sl., i nema da pravi niedno zlo delo). Zatoa e malku komplicirano, ne e samo kako vo drugite religii, slusnav, poveruvav i ajde vo raj. I ako ne resis, Bog ne ti se mesa vo toa pravo, znaci ako sakas zivej si go zivotot, bidi sloboden od vera, bidi i narkoman, i pij, jadi odi so zeni, i sl., nema nikakva kazna da ti dojde od Gospod. Nema zosto. Ednostavno, koga ke mu se pojavis na sudenje, ke ti rece, druze ti gledase da go iskoristis svoeto vreme i go iskoristi. Sega, odi si tamu dolu, poso ne te interesirase da bides gore koga bese na zemjata. Ostaj gi ovie sto se macea za toa koga bea zivi. Kazna doaga na toj sto pravi loso, znaci ako si mu udril cvorga na blizniot svoj, Gospod tebe ke ti udri lastik ili cakmak. E toa e. Ne e slusaj go popot ili odzata sto kazue, krsti se, klanjaj se, pali sveki, kazuvaj molitvi ili bismillahirahi, dzabe tie. Ako posle toa odis doma i ogovaras, lazes, klevetis, dzabe ti se site sveki i molitvi.

I eden covek ne moze da vleze vo toj takanarecen raj ako ne dosol nekoj i mu objasnil i prifatil i gi napravil potrebnite raboti, znaci ne e deka ako ne slusnal, pa ke mu se prosti i ke vleze vo rajot. Zatoa Gospod ke mu prati nekogo, sigurno, da slusne, pa posle ako se buni da mu rece, ama ti prativ jas tebe covek ti slusna i nejkese. Sto sakas sega?

Ova e razlicno vo hristijanstvoto i islamot. Vo hristijanstvoto greskata e greska, samo Bog moze da ja prosti ako saka. Vo islamot, greskata ne e greska ako toj so ja napravil ne znael deka ja pravi.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom