Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
O

Omer el Faruk

Гостин
И после ви е криво кога ќе ви речат дека сте терористи!

Е има и др такви сури:

"Борете се против многубошците, каде било да ги најдете, зробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секаков вид!" (9:5)

"Појдете во борба по Алаховиот пат... Ако не појдете во борба, Он ќе ве казни" (9:38-39)

Има повеќе од 100 вакви цитати во куранот, кои повикуваат на борба во алаховото име. Која дијаметрална спротивност на христијанското учење:

"А Јас ви велам: Љубете ги вашите непријатели и молете се за оние кои ве гонат" Матеј 5:44

И некои ќе ми викаат сите религии биле исти! Тикви!
Оооооооооооо, ново руво пријателе а? :) Ако, ако, и тоа е радосна вест,пријателите да се сретнат, па макар и во нови одела ,како што доликува.

Ајетите ти се сите искорнати од контекст и нивно толкување веќе е дадено и тука и на идивиди форумот, па и на многу други форуми и знам дека ти е кристално јасен одговорот.:vozbud:

Е сега, кога јас би постапил како тебе и би ти цитирал едно 150 пасуси (најмалку)од Библијата каде што се поттикнува војната, па пази бугати, дури и деца и жени и стари луѓе да се убиваат ( морбидните Библиски цитати кои твојот соверец Буш и остала протестантска компанија денес ги спроведува), ќе речеш дека сум корнел цитати и сум ја силувал Библијата, небаре сум некој Библиски лик силувач.:pos2: ( иако такви има многу во Библијата),ама нејсе рековме да не забегуваме.:)

Значи, сето погоре цитирано ти е вон контекст и вон смисол. За да не се препишувам по незнам кој пат тука ќе запрам и ќе кажам само дека исламот поттикнува одбранбена војна.:toe:
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
И после ви е криво кога ќе ви речат дека сте терористи!

Е има и др такви сури:

"Борете се против многубошците, каде било да ги најдете, зробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секаков вид!" (9:5)

"Појдете во борба по Алаховиот пат... Ако не појдете во борба, Он ќе ве казни" (9:38-39)

Има повеќе од 100 вакви цитати во куранот, кои повикуваат на борба во алаховото име. Која дијаметрална спротивност на христијанското учење:

"А Јас ви велам: Љубете ги вашите непријатели и молете се за оние кои ве гонат" Матеј 5:44

И некои ќе ми викаат сите религии биле исти! Тикви!
Да се чуди човек, повеќе од сто велиш, а?:tv:

Дали со овие стихови може да се објаснат бомбашките самоубиствени напади ширум светот (Ирак, Пакистан, Израел...)?
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Ima li koja tema ovde ::: Zboruvajte si so samiot sebe:::

Da nekoi idat tamo.....
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Да се чуди човек, повеќе од сто велиш, а?:tv:

Дали со овие стихови може да се објаснат бомбашките самоубиствени напади ширум светот (Ирак, Пакистан, Израел...)?
A so koi stihovi da se objasni hristijansko krstonosnata okupacija na ovie Zemji a? Neli vasata vera propoveda ljubov i pocituvanje na drugite?:tapp: Neli celo vreme vasite apologeti, so peni na ustata toa sakaat da go dokazat, a tamu vo tie zemji 'rsun pravat?


Vo Irak, Avganistan,Cecenija, Izrael ( citaj Palestina)i drugite mesta, ludjeto grcevito se branat od djubrinjata od tvojot soj. Od nositelite na Novo Zavetnata ljubov koja im ja proklamira Novo Zavetniot Bog.:nesvest:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Спирос, како прво да ти кажам дека на ниедно место јас не би се осмелила да обвинам некого, зашто се раководам по максимата Не суди за да не ти биде судено.

Но овде спирос, дискутираме човечки по основ на писанијата а пред се по оние наведени во светите Книги. Па така, гледам дека се оддалечуваш од прашањата кои ги поставив.

Кои се тие работи кои му биле припишани на Мухамед а кои не ги направил?:nesvest:
Не убивал своерачно и не дозволувал под никакви услови да се убива (бидејќи тоа е доказ за невера)!
Тој што потполно Му верува на БОГА му се радува повеќе на рајот одколку на животот на земјата и затоа - исто како Исус- нема потреба да убива!
Тоа е препознатлив знак на СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во Исус, чии следбеник беше и вистинскиот пророк Мухамед (с.а.в.с)!

Понатаму, не е вистина дека имал повеќе од една жена! Не е вистина дека имал 9 - 12 годишно девојче за жена со кое имал сексуални односи! Не е вистина дека повикувал на војна против евреите, христијаните, ...! Не е вистина дека формирал друга религија освен онаа единствената која одсекогаш била и во Исус се покажа нејзината Совршена Сила!
Не е вистина ...! Сите тие гнасни работи само му биле препишани од арабските неверни книжници, кои го злоупотребувале вистинскиот пророк Мухамед за свои цели!

Денот доаѓа набрзо - Иншалах - кога сите ќе ја дознаат СОВРШЕНАТА ВИСТИНА и ќе се каат за својата слепост!

...
Шпиро, ти нешо си ја утнал работава...

:kez:
Сигурен си sinatra?

Знаеш ли дека и терористите од сите уверувања и деномонации се сигурни во лагата, на која што самите ѝ веруват?

Знаеш ли дека таквите најповеќе Го испрлале Светото Име БОЖЈЕ за кое Исус го дари својот скапоцен живот, без да се фати за меч?!

Знаеш ли дека и Мухамед - вистинскиот и потполен следбеник Христов - беше убиен од тие што му препишуваат гнасотии?

Денот доаѓа набрзо - Иншалах - кога сите ќе клекнат пред Исламот во Исус !
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Spiros, мислам дека си во голема заблуда.

Информирај се за женачките на Мухамед, причините за смртта, разгледај ги ајетите каде повикува на бој-против кого и зошто, дали бил одговорен за нечија смрт, па после да правимен конструктивен дијалог.

П.С. Сеуште не можам да го сфатам исусовиот ислам, никако.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
*Biblijata - овој збор во подолниот цитат на The_LiGhT е допишан од мене за подобро разбирање на суштината!

The_LiGhT напиша:
Pa kako moze *Biblijata da bide Божја Реч edna kniga sto se razlikuva edna od drugata a i dvete strani vikat deka e ista...:jaj:
Селам побратиме The_LiGhT!

Зарем пролетната светлина не се разликува од летната?
Зарем летната светлина не се разликува од есенската?
Зарем есенската светлина не се разликува од зимската?
Гледаш побратиме, сите по малку се разликуваат една од друга а пак сведочат за истата!?

Сега нешто ќе те прашам тебе со твоето ценето име The_LiGhT, но тоа ќе го сторам и тука и на сосдветната тема.

О.К. ?

Зошто во куранот арапските зборови нур (светлина) и шамс (сонце) се споменуваат баш 33 пати?


Шалом! :)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Знам дека сум мрднат!
Порано бев како и мнозинството на овој свет во темнина, а денес - Елхамдулилах - сум во БОЖЈАТА Светлина (Исус Христос)!

ХалелуЈАХ! :helou:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Ма уживај побратиме и биди среќен. :)
:) Елхамдулилах, само со Милоста БОЖЈА е моето уживање!

БОГ во чистото срце Исусово е Вистински Најголемиот, пред Кого набрзо - Иншалах - сите ќе се поклонат!

Алах уегбер!
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Spiros, мислам дека си во голема заблуда.

Информирај се за женачките на Мухамед, причините за смртта, разгледај ги ајетите каде повикува на бој-против кого и зошто, дали бил одговорен за нечија смрт, па после да правимен конструктивен дијалог.

П.С. Сеуште не можам да го сфатам исусовиот ислам, никако.
Зимзелен, за конструктивен дијалог сум, а кој е во заблуда тоа ќе открие БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) преку инкарнацијата на Неговата Мудрост (Христос) на денот што доаѓа!

Моите информации - драг зимзелен - се од Извор чист како солза, бидејќи сведочат дека вистинскиот следбеник Христов никогаш не правел такви дела кои не биле дозволени од БОГА преку и во Христа!
Тоа конкретно значи дека вистинскиот Мухамед (с.а.в.с) бил Христов апостол со пророчки дар , даден за обрнување на залутаните деца Исмаилеви кон правата вера БОЖЈА во Исус Христос - кои со скаменети срца обожавале најразлични божансва, склуптури и камен - на арапското полуострово.

Вистинскиот Мухамед (мир и благослов да е врз него) никогаш ништо не учел нити практицирал што не е складно со Живото и Чисто Евангелие ( кое е лично Исус Христос), туку сите тие убиства, злодела, прељубодејствиа и гнасотии му се препишани од страна на арапските книжници, како би тие засебе зграбиле што повеќе од власта и телесните аздислоци!

Денот доаѓа кога сите ќе ја дознаат Чистата ВИСТИНА!

АМИН
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
На ова не можам да кажам амин, мислам амин е јак збор. Не се мајтапам со тоа.

Но само ќе потврдам она што кажа, да, вистината секако ќе ја дознаеме еден ден, за некои радосен за други тажен. Ден кога ќе се двојат овците од козите и ќе се дели житото од коровот.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Зошто не го земаш сведоштво дека вистинскиот Мухамед нема никаков грев за кој по грешка му се препишува и дека тој всушност бил само еден доследен следбеник на Исусовиот (Евангелискиот) Ислам?

Зошто повеќе ѝ веруваш и ти се допаѓа арапската крвава верзија - во која мухамед своерачно колел десетици евреи, водел војни, дозволувал и потикнувал убиства, имал многу жени и спиел дури со детињаста недолжна малолетница - од сведоштвото на оние што веруваат дека БОГ во Исус ја отелотворил својата Совршена Мудрост за спасение на сите и дека Тој (Исус) ни го престави СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ чиј следбеник беше и вистинскиот, недолжниот Мухамед (с.а.в.с)?

Зошто? Прашај се самиот пред БОГА, пред да дојде страшниот ден на Неговиот суд! Зошто?
Што е тоа нешто во тебе што те тера да веруваш повеќе на злото, одколку на доброто?

Одсрце ти посакувам тебе и на сите луѓе на светот да го препознаат СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во Живото ЕВАНГЕЛИЕ, кое е лично Исус Христос!


АМИН! АМИН! АМИН!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom