Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
O

Omer el Faruk

Гостин
Пошто очигледно мене не ме сметаш за смирен и честит познавач на исламот, ќе те прескокнам сосе прашањата,за да не ти постанам ноќна мора и за да имаш лесен сон, па ќе препуштам на некој друг да ти одговори на прашањата.:helou:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Туку, да се вратиме на темава, две прашања не ми даваат ноќен сон, па решив одговор да побарам од некој честит, смирен познавач на Исламот:

1. ме интересира колку жени имал пророкот Мухамед?
Вистинскиот пророк Мухамед (Мир и Благослов да е врз него) имал една единствена на која и бил потполно верен - како и што е СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА - и со никоја друга покрај неа немал нити брачни, нити сексуални односи!


2. Дали постојат историски записи за пророкот Мухамед? (значи, не станува овде збор за тоа дали бил или не бил, туку дали има историчари кои оставиле запис за него?):pipi:
Зимзелен, на кого веруваш повеќе:

1. Следбениците на СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во Исус
2. Историчарите кои Го негираат БОГА

Чекам одговор!

Селам + Шалом!
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.272
Поени од реакции
1.576
Сила е Маркус...
Вистински Христов следбеник. :pipi:

Туку, да се вратиме на темава, две прашања не ми даваат ноќен сон, па решив одговор да побарам од некој честит, смирен познавач на Исламот:

1. ме интересира колку жени имал пророкот Мухамед?

2. Дали постојат историски записи за пророкот Мухамед? (значи, не станува овде збор за тоа дали бил или не бил, туку дали има историчари кои оставиле запис за него?):pipi:
Не сум муслиман и јадам свинско месо али на ова прашање ке одговорам, како што учев ја историја и некој други работи што имам читано, како што знам ја има докази за мухамед а нема докази за Исус значи за мухамед има докази дека постоел дека го ширел исламот, а за исус нема никакви докази
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Вистинскиот пророк Мухамед (Мир и Благослов да е врз него) имал една единствена на која и бил потполно верен - како и што е СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА - и со никоја друга покрај неа немал нити брачни, нити сексуални односи!




Зимзелен, на кого веруваш повеќе:

1. Следбениците на СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во Исус
2. Историчарите кои Го негираат БОГА

Чекам одговор!

Селам + Шалом!

Спирос, која била таа жена која била единствена во животот на пророкот Мухамед а.с. врз него?

Друго, во однос на двете прашања, мојот одговор е-НИКОМУ од понудените одговори.
Прво, не познавам совршен ислам во исус од проста причина што Исусовата вера не била ислам.
Дали ан исус му бил познат тој збор и ако да-во каква конотација?
Никако не можам да те сфатам.
Постои совршена вера во Бог, но ислам се однесува исклучиво на муслиманите, јас не познавам ниту еден христијанин кој својата вера во христа би ја нарекол ислам.

за втортото-не вреди ни да арчам тастатура јасно дека не им верувам.
Но постојат историчари кои оставиле записи за Исус затоа што биле сведоци на тоа време, хроничари, па прашањето ми беше-постојат ли такви хроники за Мухамед?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Спирос, која била таа жена која била единствена во животот на пророкот Мухамед а.с. врз него?
Хадиџа!

Прво, не познавам совршен ислам во исус од проста причина што Исусовата вера не била ислам.

Дали ан исус му бил познат тој збор и ако да-во каква конотација?
Никако не можам да те сфатам.
Постои совршена вера во Бог, но ислам се однесува исклучиво на муслиманите, јас не познавам ниту еден христијанин кој својата вера во христа би ја нарекол ислам.
Зимзелен, зборот Ислам потекнува од семитската култура и значи Мир, значи одаденост на Единиот БОГ!

Исус - како што беше најавено од сите вистински пророци - го покажа СОВРШЕНИОТ МИР, Исус ја покажа СОВРШЕНАТА БОГООДАДЕНОСТ, го покажа СОВРШЕНИОТ СПАСИТЕЛЕН ИСЛАМ!

Исламот е многу многу поодамна од пред раѓањето на пророкот Мухамед, кој всушност беше еден од најголемите Христови следбеници и никогаш никому не дозволуваше да го споредува со Исус Христос! Тој секогаш им велеше на следбениците : Не правете ја неопростливата грешка и не споредувајте ме со Исус Христос и Неговиот Ислам, бидејќи Тој е одозгора и пред мене а јас сум одоздола и после Него! Тој е Тој единствениот од БОГА избраниот што ќе дојде повторно како вистински последниот и ќе го донесе потполниот БОЖЈИ Мир на земјата!

Тоа што христијаните не ја наречуваат својата вера Ислам е загуба за ними а добивка за сите што го прават тоа!


за втортото-не вреди ни да арчам тастатура јасно дека не им верувам.
Но постојат историчари кои оставиле записи за Исус затоа што биле сведоци на тоа време, хроничари, па прашањето ми беше-постојат ли такви хроники за Мухамед?
Јас ти кажав дека има !

Тие укажуваат на тоа дека Мухамед бил примерен следбеник Христов со голем пророчки дар, бил потполно мирољубив како неговиот најголем пример (Исус), дека бил исто како Исус одфрлан од идолопоклоничките и каменопоклоничките арапи кои своето идолопоклонштво и каменопоклонство го вршеле во кабата, сё до моментот кога арабските неверни книжници почнуваат - во Името на БОГА - да му препишуваат и одобруваат некои работи кои тој самиот нити смеел да ги прави, нити ги правел, нити ги препорачал да се прават!

Вистинскиот следбеник Христов со голем пророчки дар - Мухамед -(мир и благослов да е врз него), никогаш не се споредувал со Исус, никогаш не убил никого и не одобрувал убиство под никакви услови, никогаш не водел војна нити одобрувал војна, никогаш не наредил другому некој да се убие, никогаш некој да се каменува, никогаш не вршел прељуба и не бил неверен кон својата единствена жена, никогаш не спиел со малолетно девојче и слични гнасотии, никогаш не имал повеќе жени истовремено (полигамија) нити ја одобрувал и тн.

За жал овие информации се кријат и игнорираат од страна на сите книжници!

Што мислиш зошто?
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Првпат вака од тебе слушнав за христов ислам, а сега и дека тоа што својата вера не ја наречува ислам е загуба за мене. Но навистина не ми е многу јасно.
Спирос, како ќе познаеш дека тѕемнината е темнина ако нема светлина?


Друго, никако не се сложувам ни со второво

Вистинскиот следбеник Христов со голем пророчки дар - Мухамед -(мир и благослов да е врз него), никогаш не се споредувал со Исус, никогаш не убил никого и не одобрувал убиство под никакви услови, никогаш не водел војна нити одобрувал војна, никогаш не наредил другому некој да се убие, никогаш некој да се каменува, никогаш не вршел прељуба и не бил неверен кон својата единствена жена, никогаш не спиел со малолетно девојче и слични гнасотии, никогаш не имал повеќе жени истовремено (полигамија) нити ја одобрувал и тн.

Кои докази постојат дека Мухамед поседувал пророчки дар?
Дека не одобрувал војна? Читај ми во потпис...а че ти дадам и други. Па Мухамед бил и познат војсководец.
Ајша-да не се повторувбаме веќе заморно е.

Докажи едно по едно за овој вториов параграф што си пишал, па да се разбереме.:pipi:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Убав потпис, интересен потпис, провокаторски потпис, иако многу повеќе ќе ти личеше и одговараше овој “Не впрегнувај се во ист јарем со неверник?“ Таман како кроен за тебе грешно чедо мое :pop: :pop::pop:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Зимзелен, веќе ти реков дека вистинскиот Мухамед (мир и благослов да е врз него) е верен Христов следбеник кој што никогаш и во ниеден момент не се чувствувал за достоен да се спореди со Исус, а сите тие грозотии за кои што го обвинуваш ти и многу други, се чиста измислица на арапските неверни книжници кои неможејќи да поднесат дека тој доследно Го следи Исус, ја злоупотребиле неговата добрина и - конкурирајќи им на јудејските неверни книжници - му препишале работи, дејствија, совети и епитети, кои тој никогаш не ги практицирал, не ги проповедал, нити дозволувал!

Денот сё повеќе се наближува кога секој ќе ја разбере СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Зимзелен, веќе ти реков дека вистинскиот Мухамед (мир и благослов да е врз него) е верен Христов следбеник кој што никогаш и во ниеден момент не се чувствувал за достоен да се спореди со Исус, а сите тие грозотии за кои што го обвинуваш ти и многу други, се чиста измислица на арапските неверни книжници кои неможејќи да поднесат дека тој доследно Го следи Исус, ја злоупотребиле неговата добрина и - конкурирајќи им на јудејските неверни книжници - му препишале работи, дејствија, совети и епитети, кои тој никогаш не ги практицирал, не ги проповедал, нити дозволувал!

Денот сё повеќе се наближува кога секој ќе ја разбере СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!

Спирос, како прво да ти кажам дека на ниедно место јас не би се осмелила да обвинам некого, зашто се раководам по максимата Не суди за да не ти биде судено.

Но овде спирос, дискутираме човечки по основ на писанијата а пред се по оние наведени во светите Книги. Па така, гледам дека се оддалечуваш од прашањата кои ги поставив.

Кои се тие работи кои му биле припишани на Мухамед а кои не ги направил?:nesvest:
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Нешто повеќе за бајрам и за рамазам зошто се слават колку време се слават?
За сите нас: ДОБРИНАТА ДОАГА ОД НАС САМИТЕ НЕ ОД КНИГИТЕ
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Не можам да ве разберам вас муслиманите. Си ја касапите Библијата како шо ви одговара, еднаш вака, после пу пу не важи, ова е во согласност со "пророштвата "Мухамед, ова не... дрн дрн јариња...

Шпиро, ти нешо си ја утнал работава... Не ќе да е само Хадиџа. Мухаммед имал поише жени (иако не можат да се договорат колку биле), тоа е факт. Наводно тоа било за да се шири исламот. Е сеа тие шо не го признаваат тоа се лицемери невидени.

:kez:
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Не можам да ве разберам вас муслиманите. Си ја касапите Библијата како шо ви одговара, еднаш вака, после пу пу не важи, ова е во согласност со "пророштвата "Мухамед, ова не... дрн дрн јариња...

Шпиро, ти нешо си ја утнал работава... Не ќе да е само Хадиџа. Мухаммед имал поише жени (иако не можат да се договорат колку биле), тоа е факт. Наводно тоа било за да се шири исламот. Е сеа тие шо не го признаваат тоа се лицемери невидени.

:kez:
И мене не ми е јасно.

Еве за почеток, спирос нека го протолкува мојот цитат во потпис, како појдовна точка, како дискусијава би добила убав тек, а и да ни се разјасни-на што повикува долунаведениот цитат?
Кон кого се обраќа?
Како да го разбереме?:pipi:
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
И после ви е криво кога ќе ви речат дека сте терористи!

Е има и др такви сури:

"Борете се против многубошците, каде било да ги најдете, зробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секаков вид!" (9:5)

"Појдете во борба по Алаховиот пат... Ако не појдете во борба, Он ќе ве казни" (9:38-39)

Има повеќе од 100 вакви цитати во куранот, кои повикуваат на борба во алаховото име. Која дијаметрална спротивност на христијанското учење:

"А Јас ви велам: Љубете ги вашите непријатели и молете се за оние кои ве гонат" Матеј 5:44

И некои ќе ми викаат сите религии биле исти! Тикви!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
И после ви е криво кога ќе ви речат дека сте терористи!

Е има и др такви сури:

"Борете се против многубошците, каде било да ги најдете, зробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секаков вид!" (9:5)

"Појдете во борба по Алаховиот пат... Ако не појдете во борба, Он ќе ве казни" (9:38-39)

Има повеќе од 100 вакви цитати во куранот, кои повикуваат на борба во алаховото име. Која дијаметрална спротивност на христијанското учење:

"А Јас ви велам: Љубете ги вашите непријатели и молете се за оние кои ве гонат" Матеј 5:44

И некои ќе ми викаат сите религии биле исти! Тикви!
Isto i tebe da ti ne e krivo ako kazuvame deka si terorist/ta za islamot.

Borete se ne znaci so bombi da se boris.
Isto i ovde ima tema politicari koi gi nazivate borci.
No smisolot e se boril za edna podobar zivot.
Koga ke bides napadnat , bori se za allahoviot pat (ne masakriraj, postena borba, ne bori se so decava i zenite i starite itn.... ima uste tuka sto ne kazuvate nego izvadite toa sto vi treba vas.

Nikade vo Kuranot ne pisuva napadnete narodot od druga vera. Napsrotivno e da im se pokaze miroljubost. Bez nikakva borba , ako ne si napadnat.
Ima tuka uste mnogu Ajeti i suri od kuranot za koi ima drugari sto znat podobro od mene.
No ne znam so vas ne im se zbori.
Pa tolku i od mene.


Sega tvoite nameri gi znaemo.
Za vas i bebeto e gresnik cim se rodil. Pa kamo li jas.
Pa zatoa i ne dobijete odgovor. Pa i jas nema da odgovaram.

neka izvolat site drugari kako saman i mnogu drugi neka prasuvat i ke imat objasnenie.
No ne 1+1+1 sega +1

A najdobar i najasen odgovor imate od samiot ime na religijata. I JASNO.

ISLAM znaci MIR na Makedonski.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom