Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Пријателе дрвото е жива материја исто како луѓето и исто света како Господ.
Масава на којашто ми стои компјутеров е дрвена, но не баш нешто посебно жива!

Без грижи пријателе, јас ја почитувам и масата и секој од БОГА создаден атом!:)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.172
Поени од реакции
81.245
Spirose, обвинението не беше упатено лично до тебе, туку глобално за сите оние кои во Името Христово палат и жарат по светот.
Кои се тие што палат и жарат по светов во Името Христово?

Оние Сатанистине во Ирак, во Абу Граиб, ми ги подметнуваш? Никој од нив, фала Богу, не се декларира дека тие гнасотии што ги прави, ги прави во името на Господ Бог!
Но затоа имаме секојдневно, најфлагрантно богохулие по светов, од страна на таканаречени Муслимани, кои убиваат невини деца, жени во името на Бога, со извикот Алаху Екбер. Парадоксално е и тоа што нивните жртви, во најголем број, исто така се Муслимани. На пример, си бил во пазарен ден во Карбала? Или сметате дека тие се Шиити, па треба да бидат испотепани? Жртвите се жртви, од било која вера да се. Гревот на убиецот е поголем доколку тоа го прави, наводно во име на Господ, на кој му се гнасни овие постапки со кои се гордеете (сметајќи ги богохулниците за маченици, што е чист Сатанизам) и кои ги оправдувате.

"Жареле и палеле во Името Христово" - абе не сме малоумни, тука. Имаме телевизија, интернет...
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Масава на којашто е компјутеров е дрвена но не баш и жива! :)
Да така е.Ти напиша дрво не маса од дрво,но како и да е ја сватив поентата.:salut:

Без грижи пријателе, јас ја почитувам и масата и секој од БОГА создаден атом!:)
Тоа е за фалење Браво ако е навистина така.
:bravo:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Spirose, обвинението не беше упатено лично до тебе, туку глобално за сите оние кои во Името Христово палат и жарат по светот.

Те молам внимателно читај ги постовите,како што јас ги читам твоите. И те молам пошто овде форумот не е исповедилница да го задржиме ритамот на теолошки дискусии а не на лични искуства и слични ствари.
Во секој случај ако се најде навреден,еве ти се извинувам.

Секое добро!
Добро да имаш, побратиме!

Исус Христос никогаш не се фатил за оружје и никого никогаш не убил -дури и во најтешки услови -, а Неговите вистински следбеници исто така!

Тие што го прлале и прлаат Името и Верата Христова, БОГ нека им прости, нека им подари очи, срце и Дух за Вистината!


АМИН
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Кои се тие што палат и жарат по светов во Името Христово?

Оние Сатанистине во Ирак, во Абу Граиб, ми ги подметнуваш? Никој од нив, фала Богу, не се декларира дека тие гнасотии што ги прави, ги прави во името на Господ Бог!
Но затоа имаме секојдневно, најфлагрантно богохулие по светов, од страна на таканаречени Муслимани, кои убиваат невини деца, жени во името на Бога, со извикот Алаху Екбер. Парадоксално е и тоа што нивните жртви, во најголем број, исто така се Муслимани. На пример, си бил во пазарен ден во Карбала? Или сметате дека тие се Шиити, па треба да бидат испотепани? Жртвите се жртви, од било која вера да се. Гревот на убиецот е поголем доколку тоа го прави, наводно во име на Господ, на кој му се гнасни овие постапки со кои се гордеете (сметајќи ги богохулниците за маченици, што е чист Сатанизам) и кои ги оправдувате.

"Жареле и палеле во Името Христово" - абе не сме малоумни, тука. Имаме телевизија, интернет...
Ти, овие демагогии пишувај ги на некој детски форум или на некое место каде што абер немаат од ништо. Ама мене да ми солиш памет, нема шанси.

Ај опули ги очите сега:


П.С. И сите тие самоубиствени напади во 90% од случаевите се монтирани од страна на твоите соверници.

Добро да имаш, побратиме!

Исус Христос никогаш не се фатил за оружје и никого никогаш не убил -дури и во најтешки услови -, а Неговите вистински следбеници исто така!

Тие што го прлале и прлаат Името и Верата Христова, БОГ нека им прости, нека им подари очи, срце и Дух за Вистината!


АМИН
Аха,....Мижи Асан да ти баам!
 
S

smart ass

Гостин
Sami mislite i kazite koj e terorist:

Ubijeni MUSLIMANI

Afghanistan - 1979-2006 ................................................2 do 2.5 Millioni ubijeni
Algeria - 1954-1962 ca. 1.5 Millioni ubijeni Vo 1997 .......100'000 Ubijeni
Bangladesch - od 1971 do 2008 .....................................1.4 bis 2 Millioni Ubijeni
Bosna 1992-95 .................................................. ..............100.000 Ubijeni
Irak - 1. Golfkrieg 1980-1988 ..........................................600'000 Ubijeni
2. Golfkrieg 1990-1991 ...........................................1'600'0 00 zrtvi Od UN Embargo
3. Golfkrieg 2003-2006 .................................................. ...650'000 Ubijeni
Kaschmir Od 1947-2008 .................................................3 ,1 Milioni Ubijeni Muslimani
Kosovo - 1998-2000 ca. 10.000 Ubijeni
Palästina - 1948 do 2008 Vise od .........................................450'000 Ubijeni
Somalia - 1977 .................................................. ................400.000 do 550'000 Ubijeni
Sudan - od 1955 do 2008 .................................................. ....2.6 do 3 Millioni
Tshecenistan - 1994-2001 .................................................. .. 300.000 Ubijeni
Usbekistan .................................................. ...........................2005 10'000 ubijeni
__________________________________________________ ___________________
Na druga strana :

Ubijeni koj nesu muslimanske vere

USA Civili Ubieni u World Trade Center 11 septemvri 2001 :.... 2540 Zrtvi
USA vojnici ubijeni vo irak od 2003 do februar 2009: ...............4000 Ubieni
USA vojnici ubijeni vo Afganistan do februar 2009 : ...................5030 Ubieni
Spanija bomba explozija od strana al kaida 2004 : ......................191 zrtvi


Sega koj znae malce da racuna i so raka na srce neka kaze koj e TERORIST ?????????

Note: Ako sum pogresil nekade moze da se korigira na hiljadi ovde ama ne moze se na milioni gore moze eden milion pomalce da kazemo ipak ima dosta milioni :((((



Sega gledaj si gi videoto i sama sebe prasuvaj kako izleguva bez da mislis od vnatre EBAVI DVOJNITE STANDARDI . A jas ja potvrduvam ova kao ti sto kazuvas deka edna psovka , isto i jas kazuvam sega Ebavi Dvojnite Standardi.
A najgolema psovka za mene e koga nekoj kazuva kako tebe "јас не сум чула до сега некој Израилец во автобус да експлодира и да разнесе ученици, старци, жени...), Izraelcite ne eksplodirat od avtobus nego so najmoderni raketi od dalecina. Kade pogivaat mnogu avtobusi sto ti si se ocorela so ednostrani propagandi.
Gledaj ja ova i pocrveni se toa sto si pisuvala. A toa istinata ja znae celiot svet za izrael. No za zal samo ti ne sakas da ja vidis.





терорист е секој кој употребува терористички методи.

значи ТЕРОРИЗМОТ НЕМА ВРСКА СО РЕЛИГИЈАТА значи често грешно интерпретиран а за жал мнозината од ЕУ баш ги сметаат муслиманите за терористи но тоа е мит...значи тероризмот не е детерминиран од нација,вера,идеологија туку според методи кои се користат.

ПС.алжир од 54-та а...ами и ја да ја земам прва светска војна и да дадам споредба со тогаш поделени на религиска основа и да речам кој е терорист...не оди.

патем во повеќето земји имаше граѓански војни еве босна-да Сребреница,но и муслиманите не биле поарни(сечеле јазик и ај да не пишувам за методите)......

авганистан беа русите првен


сакав само да појаснам...Споредбата на ЖРТВИ ОД ВОЈНА и жртви од Тероризам е Несоодветна.

и кажав веќе Тероризмот е детерминиран од методите а не од религиите.

за кашмир...но комент пакистан затоа и ги поддржуваше талибанците за да добие поддршка од тамошното население...ај да не ја должам(и патем Индија таму тепа не америка).:helou:


П.С. И сите тие самоубиствени напади во 90% од случаевите се монтирани од страна на твоите соверници.

ниту теоретски можно....а практично да не зборам.

немој така.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
Тероризмот е детерминиран од методите а не од религиите

да

нашиот метод е единствен и последен
ако нас не нема никој нема да има :helou:
 
S

smart ass

Гостин
Тероризмот е детерминиран од методите а не од религиите

да

нашиот метод е единствен и последен
ако нас не нема никој нема да има :helou:
епа тоа де,исламот нигде не пропагира убивање невини луѓе во име на бог...

џихадот колку што знам(малце знам религии) е првенствено борба против самиот себе против искушенијата....следствено на тоа неверник е тој кој нема да издржи,значи секој муслиман може да биде неверник...станува збор за погрешно толкување од една страна но и ете имаме држави каде владеат радикали(ко Иран каде грешно разбрале)па ќе ништат израел,ќе го помагаат хезболах,
уствари Израел 3 пати убаво ги истепа арапите...ама тоа е офтопик
нека објасни некој кој разбира повеќе,може Омер или Принц....ама џихадот мене така ми изгледа а не насочено против христијани атеисти туку едноставно против оние кои се прават верници а не се...ги прекршиле алаховите закони.

инаку да знаеш еве ги ИРА ЕТА и во грција имаше доста добро организирана терористичка организација поточно беше најмистериозна а лидер беше универзитетски професор(17 ноември се викаше)!!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Селам Алејкум брате!

Верувај дека оваа клонирана личност нема никаква грижа на совест. Таа е спремна на се, за да го прикаже црното бело и обратно. Погледни на нејзиниот профил и ќе видиш какви инсинуации и лаги изнесува за мене.

Јас разбирам човек да се изнервира, исфрустрира, ај да речам на одредено излезе од контакт,ама никако не можам да го разберам ова што дотичнава госпоѓа го прави по форумите, а и за која цел. :toe:

Само нејсе, секој со своето бреме ќе излезе пред Бога еден ден.

Инаку во контекст на прашањето само гласно ќе напишам:

-ТЕРОРИЗМОТ РАЃА ТЕРОРИЗАМ!
Da taka e .
Kolku sto mozev da vidam kako pocetnik na forumov , mnogu profesionalno znae da se obrati na administratorite i da gi koristi staromodnite metodi za da dobie nesto.
No ta zastarena zardzana taktika za zal ne vredi vise.
Lagata sto ja koristi jas veruvam deka mu e nasled od okolnosta.

Isto i jas bev baniran od forumov. Se pojaviv pak so drug nick no sekogas se pokazav deka jas sum baniraniot Silber.
I taka pak me banira so drug nick pa pak se pojavuvav so tret nick i pak jas sum silber kazav. Pa dodeka im dokurci i me odbanira nickot Silber.

Ne se kriev od nikoj, zatoa sto vistinata pisuvav , a ti znaes OD VISTINATA NEMAM DA IZBEGNEM NIKOGAS.

A tie sto su dvolicni morat da postapat vakov. Zatoa sto su gubitnici pa se krijat i se pojavuvat pak amaterski. I pak gubat kako sekogas.
Ke gubi dodeka ja priznava Istinata. I bide moralen i iskren na toa sto pisuva.

Tie nemat nikakva razlika od Izraelcite sto kazuvat nie ne ubivame deca. Dodeka po ekranite na svetskite televiziji gleda celiot svet kako ubivat tatko i sin pred oci na milioni ludje.


Se iszvinuvam ako izlegov od temata.


Selam Faruk :smir:
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Во мојот живот имам убиено едно маче пред 22 години и до ден денешен - БОГ мие сведок - се каам и жалам за тоа, ...!

Пред дваесет и кусур години имав удрено едно дете и го раскрварив ,а не ни знаев дека беше турче по народност!

БОГ знае дека ми е жал, страм, се каам за тоа и не се правдам (покрај тоа што би можел) дека сум бил во во право при тепачката!

Но побратиме, поради тие мои (доволно тешки)гревови да ме обвинуваш за ова што ме обвини,... нека ти служи на чест!

Сакам следново да го запомниш: Вистинските следбеници Христови - тоа се следбениците на Совршениот Ислам - немаат потреба од оружје а во ниеден случај од убивање!

Секој човек кој убива, се противи на власта, учи или одобрува насилство, е далеку од Исус Христос и СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во Него!

Не очекувај да те разбере, пријателе, се што не е со нив-е против нив, тие не размислуваат како јас и ти. :tv:

Мислиш он би бил тангиран како тебе и мене, што малтретирал животинче како мал или раскрварил нечиј нос-не брате. Нему за тоа сигурно -Ашколсун арслане му рекле. Тој не би почувствувал грижа на совест за било што зашто не знае дека совеста е глас на Бог во себе. :uvo:

Затоа му е лесно така да плука и да ги повредува луѓето.
Разбери го тоа-и нема никогаш да му фатиш кусур.
Светлина и Темнина.
Два света.:toe:

Ние живееме за Царството, а тие за сладострасен групњак на небесата, од кој и Бог би поцрвенел.:pos2:

:vozbud:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Аха,....Мижи Асан да ти баам!
Побратиме Omer el Faruk, во овој свет - за жал - живеат луѓе кои веруваат дека за да ја заштитат нивната вера, смеат и требаат да употребуваат оружје и насилство.

Јас ти посведочив еднаш а ќе ти посведочам уште еднаш дека; Исус не носеше оружје ниту убиваше! Неговите следбеници исто така не носеа оружје и не убиваја, дури и во моментите кога беа убивани! До ден денеска следбениците Исусови - поради Исус Христос - не фаќаат оружје!

Ти, сакал верувал, сакал не верувал, но ти сведочам дека баш таа невера на тој факт - од страна на т.н. христијани и сите останати - е причината зошто се воделе и водат војни кои Го прлаат Името Исусово и БОЖЈО!

Но денот доаѓа кога секој ќе ја спознае СОВРШЕНИОТ МИР, СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во Исус!

Мир на сите вам + Шалом + Селам!

Не очекувај да те разбере, пријателе, ...
А како и би ме разбрал, кога тие што го носат Името Христово не се спремни да живеат и да умрат како Исус што покажа?!

Можеби ќе ме сметаш за слабич, предавник, секташ, ... или незнам што, но зарем е во ред кога нехристијани умираат од христијани?

Зарем затоа БОГ ја отелотвори Својата Вечна Мудрост во Исус - Царот на Мирот?

Зарем она што се случуваше во босна, што се случува во чеченија, ... не е скоро исто толку грозно како она што им се случи на арменците во турција или на србите во босна за време на втората светска војна?

Јас среќен сум што живееме во време каде што секој може да каже што сака и што мисли!

Првиот геноцид беше во првата светска војна врз арменските христијани од страна на турците, вториот во втората светска војна против евреите од страна на германците!
Зарем се потребни понатамошни геноциди?
Зарем за тоа Исус дојде?

Не, пријателе, не се ставам на ничија страна освен на Христовата!
Не, пријателе, јас не сум симпатизер нити на албанскиот, нити на мухамеданскиот терор, кој ми однесе двајца малолетни пријатели - пред војната во македонија - и еден чичко (невооружан полјоделец) за време на војната!
Но сё што е вистина треба да се подржи, бидејќи Господ е ВИСТИНА, а поради непослушноста кон БОГА во Господа и доаѓа - врз овој свет - тоа што Господ Исус Христос го предскажа!

ДајБОЖЕ - Иншалах - да ме сватиш правилно!

АМИН
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.172
Поени од реакции
81.245
...Првиот геноцид беше во првата светска војна врз арменските христијани од страна на турците, вториот во втората светска војна против евреите од страна на германците!...
Ако загинувањето на 6 мил. Евреи од раката на Германците е геноцид, тогаш зошто никој не го споменува загинувањето на 20 мил. Руси од раката на Германците за истото тоа време?

Инаку, off-topic е и не, не те прашувам тебе spiros.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom