Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2009
Мислења
86
Поени од реакции
9
Дали според Куранот жената која ке ја земеш мора да е невина?
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Ок момци, нема потреба од преголемо разглабање. Вистината е дека во нашава држава на секој му е загарантирано правото на исповедување на сопствената вера. Ако некој смета дека разгласот на минарињата е премногу пуштен поради некаква провокација, верувајте дека се лаже. Целта е повикот за молитва да го слушнат верниците во точно определеното време. И тука нема никаква друга позадина. :)

Патем, додека не добиеме ново прашање, ајде нешто општо да научиме за Исламот. :)




Да научиме....:vozbud:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Дали според Куранот жената која ке ја земеш мора да е невина?


Жената според Кур'анот треба да е чесна,морално изградена, итн. Невиноста исто така е одлика на вистинската верничка. :)



Да научиме....:vozbud:
А каде е направена оваа фотка, на Водно, во Америка, Англија, или...? :wink:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
...
Патем, додека не добиеме ново прашање, ајде нешто општо да научиме за Исламот. :)

Чистиот Монотеизам, Чистиот Ислам е во Оној Кој Го има СОВРШЕНИОТ МИР, а тоа е неслучајно отелотворението на Милоста БОЖЈА, на Мудроста БОЖЈА, на Словото БОЖЈЕ, Кого БОГ (Елоах, Алах) лично Го отелотвори во Исус Христос!

Тоа е единственото СЛОВО околу кое светот мора да се собере ако сака биде спасен!

Но кој е најголем противник на тоа Живо СЛОВО ако не оние кои повеќе обожаваат, книга, дрво, камен, ... или со еден збор мртва материја им е посвета, одколку Тој!?
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Можеш да сонуваш за Водно, оти таму не му е местото секому:nenene:.
И не се вели “во Водно“ туку “на Водно“:tv:
Секоја чест за искреноста!
Главно ме свати , но сепак фала за помошта!:wink:
Поздрав
 
Член од
28 септември 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Чистиот Монотеизам, Чистиот Ислам е во Оној Кој Го има СОВРШЕНИОТ МИР, а тоа е неслучајно отелотворението на Милоста БОЖЈА, на Мудроста БОЖЈА, на Словото БОЖЈЕ, Кого БОГ (Елоах, Алах) лично Го отелотвори во Исус Христос!

Тоа е единственото СЛОВО околу кое светот мора да се собере ако сака биде спасен!

Но кој е најголем противник на тоа Живо СЛОВО ако не оние кои повеќе обожаваат, книга, дрво, камен, ... или со еден збор мртва материја им е посвета, одколку Тој!?
:aplauz:

Жената според Кур'анот треба да е чесна,морално изградена, итн. Невиноста исто така е одлика на вистинската верничка. :)



А каде е направена оваа фотка, на Водно, во Америка, Англија, или...? :wink:

А каде според тебе?








(ноџе од бомберката)




ِА mind of suicide bomber-така стоеше под сликава:vozbud:
А ти што мислиш, каде се направени? На Водно-сигурно не се, чунки живеам таму и знам.
И навистина знам и дека нема пристап баш секој таму...:pipi:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Значи и понатака останува прашањето отворено:

-Каде се направени овие фотки?:nesum:

Чистиот Монотеизам, Чистиот Ислам е во Оној Кој Го има СОВРШЕНИОТ МИР, а тоа е неслучајно отелотворението на Милоста БОЖЈА, на Мудроста БОЖЈА, на Словото БОЖЈЕ, Кого БОГ (Елоах, Алах) лично Го отелотвори во Исус Христос!

Тоа е единственото СЛОВО околу кое светот мора да се собере ако сака биде спасен!

Но кој е најголем противник на тоа Живо СЛОВО ако не оние кои повеќе обожаваат, книга, дрво, камен, ... или со еден збор мртва материја им е посвета, одколку Тој!?
Кон болдираното:

Во спротивно ќе колиме и бесиме и убиваме се по ред!

Ти благодарам Спирос, токму твоите соверници го докажуваат Словото БОЖЈЕ и СОВРШЕНИОТ МИР во Авганистан,Чеченија, Ирак итн.

И чекам за фотките да ми кажете каде се направени миротворци едни!:nesum:
 
Член од
28 септември 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Хоџа, за кого биле наменети овие бомби? Тоа е најсуштественото во цела работа.
Сигурни не за амерички конвои, па тие меѓу себе ќе се испојадат како термити:vozbud:, шиити и суни, и евентуално Палестинци против Израилци (јас не сум чула до сега некој Израилец во автобус да експлодира и да разнесе ученици, старци, жени...), а во умот на бомбашот е крајната слика-џенемската сексуална наслада:vozbud:
 
O

Omer el Faruk

Гостин


Клону, прашањето е едноставно: -Каде, зошто и против кого се направени овие фотки?

Не ми верглај сега ко некоја пегличка од шеесеттите која се инаети и не сака да се напие од бензинот.:wink:

Далеку сум од помислата да толерирам тероризам и одземање на човечки невини животи ( за што многу пати на истава тема се произнесов), но не можам пак ниту да премолчам на зачестеното постирање на вакви фотографии . А верувај се думам, ако на оваа фотографија беше сликана некоја христијанка со своето чедо со автомат во раката ,бранејќи си ја верата,татковината и правото на живот, вие ќе ја прогласевте за светица.

Ебави двојните стандарди.
 
Член од
28 септември 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Далеку сум од помислата да толерирам тероризам и одземање на човечки невини животи ( за што многу пати на истава тема се произнесов), но не можам пак ниту да премолчам на зачестеното постирање на вакви фотографии . А верувај се думам, ако на оваа фотографија беше сликана некоја христијанка со своето чедо со автомат во раката ,бранејќи си ја верата,татковината и правото на живот, вие ќе ја прогласевте за светица.

Ебави двојните стандарди.


Прво не сум ничиј клон-нечија сестра сум,да:pipi: но клон-НИКАКО, (а сестрите си личат).

Друго, пцуеш, по претпоставка: ако беше женава христијанка ќе речевте вака или онака-ама не била според тоа можеш да пукнеш како пуза:vozbud:од мака.
Да имала бабата ***брада де, ќе била дедо ама не е.

П.С. Смее вака пцовки да има по форумов (зашто имам сочен речник па да знам дал смеам да го употребам, ја си мислев само по Вујаклија овде се разговарало, а ова:tv:)
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Sami mislite i kazite koj e terorist:

Ubijeni MUSLIMANI

Afghanistan - 1979-2006 ................................................2 do 2.5 Millioni ubijeni
Algeria - 1954-1962 ca. 1.5 Millioni ubijeni Vo 1997 .......100'000 Ubijeni
Bangladesch - od 1971 do 2008 .....................................1.4 bis 2 Millioni Ubijeni
Bosna 1992-95 .................................................. ..............100.000 Ubijeni
Irak - 1. Golfkrieg 1980-1988 ..........................................600'000 Ubijeni
2. Golfkrieg 1990-1991 ...........................................1'600'0 00 zrtvi Od UN Embargo
3. Golfkrieg 2003-2006 .................................................. ...650'000 Ubijeni
Kaschmir Od 1947-2008 .................................................3 ,1 Milioni Ubijeni Muslimani
Kosovo - 1998-2000 ca. 10.000 Ubijeni
Palästina - 1948 do 2008 Vise od .........................................450'000 Ubijeni
Somalia - 1977 .................................................. ................400.000 do 550'000 Ubijeni
Sudan - od 1955 do 2008 .................................................. ....2.6 do 3 Millioni
Tshecenistan - 1994-2001 .................................................. .. 300.000 Ubijeni
Usbekistan .................................................. ...........................2005 10'000 ubijeni
__________________________________________________ ___________________
Na druga strana :

Ubijeni koj nesu muslimanske vere

USA Civili Ubieni u World Trade Center 11 septemvri 2001 :.... 2540 Zrtvi
USA vojnici ubijeni vo irak od 2003 do februar 2009: ...............4000 Ubieni
USA vojnici ubijeni vo Afganistan do februar 2009 : ...................5030 Ubieni
Spanija bomba explozija od strana al kaida 2004 : ......................191 zrtvi


Sega koj znae malce da racuna i so raka na srce neka kaze koj e TERORIST ?????????

Note: Ako sum pogresil nekade moze da se korigira na hiljadi ovde ama ne moze se na milioni gore moze eden milion pomalce da kazemo ipak ima dosta milioni :((((

Хоџа, за кого биле наменети овие бомби? Тоа е најсуштественото во цела работа.
Сигурни не за амерички конвои, па тие меѓу себе ќе се испојадат како термити:vozbud:, шиити и суни, и евентуално Палестинци против Израилци (јас не сум чула до сега некој Израилец во автобус да експлодира и да разнесе ученици, старци, жени...), а во умот на бомбашот е крајната слика-џенемската сексуална наслада:vozbud:
Sega gledaj si gi videoto i sama sebe prasuvaj kako izleguva bez da mislis od vnatre EBAVI DVOJNITE STANDARDI . A jas ja potvrduvam ova kao ti sto kazuvas deka edna psovka , isto i jas kazuvam sega Ebavi Dvojnite Standardi.
A najgolema psovka za mene e koga nekoj kazuva kako tebe "јас не сум чула до сега некој Израилец во автобус да експлодира и да разнесе ученици, старци, жени...), Izraelcite ne eksplodirat od avtobus nego so najmoderni raketi od dalecina. Kade pogivaat mnogu avtobusi sto ti si se ocorela so ednostrani propagandi.
Gledaj ja ova i pocrveni se toa sto si pisuvala. A toa istinata ja znae celiot svet za izrael. No za zal samo ti ne sakas da ja vidis.




 
O

Omer el Faruk

Гостин
Селам Алејкум брате!

Верувај дека оваа клонирана личност нема никаква грижа на совест. Таа е спремна на се, за да го прикаже црното бело и обратно. Погледни на нејзиниот профил и ќе видиш какви инсинуации и лаги изнесува за мене.

Јас разбирам човек да се изнервира, исфрустрира, ај да речам на одредено излезе од контакт,ама никако не можам да го разберам ова што дотичнава госпоѓа го прави по форумите, а и за која цел. :toe:

Само нејсе, секој со своето бреме ќе излезе пред Бога еден ден.

Инаку во контекст на прашањето само гласно ќе напишам:

-ТЕРОРИЗМОТ РАЃА ТЕРОРИЗАМ!
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Кон болдираното:

Во спротивно ќе колиме и бесиме и убиваме се по ред!

Ти благодарам Спирос, токму твоите соверници го докажуваат Словото БОЖЈЕ и СОВРШЕНИОТ МИР во Авганистан,Чеченија, Ирак итн.
Во мојот живот имам убиено едно маче пред 22 години и до ден денешен - БОГ мие сведок - се каам и жалам за тоа, ...!

Пред дваесет и кусур години имав удрено едно дете и го раскрварив ,а не ни знаев дека беше турче по народност!

БОГ знае дека ми е жал, страм, се каам за тоа и не се правдам (покрај тоа што би можел) дека сум бил во во право при тепачката!

Но побратиме, поради тие мои (доволно тешки)гревови да ме обвинуваш за ова што ме обвини,... нека ти служи на чест!

Сакам следново да го запомниш: Вистинските следбеници Христови - тоа се следбениците на Совршениот Ислам - немаат потреба од оружје а во ниеден случај од убивање!

Секој човек кој убива, се противи на власта, учи или одобрува насилство, е далеку од Исус Христос и СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во Него!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Во мојот живот имам убиено едно маче пред 22 години и до ден денешен - БОГ мие сведок - се каам и жалам за тоа, ...!

Пред дваесет и кусур години имав удрено едно дете и го раскрварив ,а не ни знаев дека беше турче по народност!

БОГ знае дека ми е жал, страм, се каам за тоа и не се правдам (покрај тоа што би можел) дека сум бил во во право при тепачката!

Но побратиме, поради тие мои (доволно тешки)гревови да ме обвинуваш за ова што ме обвини,... нека ти служи на чест!

Сакам следново да го запомниш: Вистинските следбеници Христови - тоа се следбениците на Совршениот Ислам - немаат потреба од оружје а во ниеден случај од убивање!

Секој човек кој убива, се противи на власта, учи или одобрува насилство, е далеку од Исус Христос и СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во Него!
Spirose, обвинението не беше упатено лично до тебе, туку глобално за сите оние кои во Името Христово палат и жарат по светот.

Те молам внимателно читај ги постовите,како што јас ги читам твоите. И те молам пошто овде форумот не е исповедилница да го задржиме ритамот на теолошки дискусии а не на лични искуства и слични ствари.
Во секој случај ако се најде навреден,еве ти се извинувам.

Секое добро!
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Но кој е најголем противник на тоа Живо СЛОВО ако не оние кои повеќе обожаваат, книга, дрво, камен, ... или со еден збор мртва материја им е посвета, одколку Тој!?
Пријателе дрвото е жива материја исто како луѓето и исто света како Господ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom