Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
Не знам како да го формулирам прашањево, валда ќе ме сфатите...

Во христијанството на пример, има некои издвоени групи кои земаат делови од библијата, модифицираат, надополнуваат и создаваат нова „религија“..секта шо знам јас..
Дали сте запознаени шо некои такви секти кои земаат делови од куранот или се различни од исламот во многу мали нешта?
Дали постојат некои движења кои стојат позади исламската религија а сепак за нив велите дека не се муслимани туку се некоја одвоена група?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Не знам како да го формулирам прашањево, валда ќе ме сфатите...

Во христијанството на пример, има некои издвоени групи кои земаат делови од библијата, модифицираат, надополнуваат и создаваат нова „религија“..секта шо знам јас..
Дали сте запознаени шо некои такви секти кои земаат делови од куранот или се различни од исламот во многу мали нешта?
Дали постојат некои движења кои стојат позади исламската религија а сепак за нив велите дека не се муслимани туку се некоја одвоена група?
Gi ima i te kako.....mnogu malce znam za niv,a nitu pak sakam da znam za niv.

No ima i Muslimani zaradi malce pari pravat novotarii (nesto sto Muhammed a.s ne go praktikuval dodeka bil ziv,a stom toj ne go praktikuval znaci toa ne e od islamot)

Ima i takvi koi Islamot go koristat za steknuvanje cesno ime....Nosi brada,islamska obleka,islamski brojanici itna vnatre prazen kako supliv orev.

Edni pa mislat hahaha...deka Melekot Ddzebrail (Angelot Gabriel) namesto objavata da mu ja dostavi na Alij r.a (Drugar i sovremenik na Muhammed a.s) toj ogreska mu ja dostavi na Muhammed a.s i taka toj stanal pratenik..

gi ima eden kup...
 
A

ateist

Гостин
Jas potencirav malce pogore ako si primetil...ova go imam od eden israilijat a sepak Allahu alem....allah najdobro znae
во тн христијанство велат "Бог си знае најдобро"

и тааакаааа
учителката му задала на ученичето задача по математика да ја реши
на ова ученичето и одговорило " па што имам јас врска со ваква работа
ете се бараше да имам книга и јас си имам НОВА КНИГА неотворена "
учителката целата збунета " ама чекај во таа книга нешто пишува што ти требаше да се потрудиш да го разбереш "

ученичето самоуверено одговорило
" јас сакам да ми напишеш петка оценка оти ја имам книгата а ако нешто не ти е јасно од неа тогаш ќе го прашаш тој што ја пишувал "

:pos: :pos: :pos:

ова исламот исто како и нивната братија православ католик протестант само бистрат политика и се фалат дека нивните книги биле најдобри иако ниту се потрудиле да го разбрерат тоа што го пишува во книгите

се повикуваат на некакви зналци вражалци , познавачи , свјати отци а од книгите земаат само по некое цитатаче ама само под услов ако со тоа им ги докажува нивните лични интереси и тврдења инаку никако недоѓа предвид .
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
во тн христијанство велат "Бог си знае најдобро"

и тааакаааа
учителката му задала на ученичето задача по математика да ја реши
на ова ученичето и одговорило " па што имам јас врска со ваква работа
ете се бараше да имам книга и јас си имам НОВА КНИГА неотворена "
учителката целата збунета " ама чекај во таа книга нешто пишува што ти требаше да се потрудиш да го разбереш "

ученичето самоуверено одговорило
" јас сакам да ми напишеш петка оценка оти ја имам книгата а ако нешто не ти е јасно од неа тогаш ќе го прашаш тој што ја пишувал "

:pos: :pos: :pos:

ова исламот исто како и нивната братија православ католик протестант само бистрат политика и се фалат дека нивните книги биле најдобри иако ниту се потрудиле да го разбрерат тоа што го пишува во книгите

се повикуваат на некакви зналци вражалци , познавачи , свјати отци а од книгите земаат само по некое цитатаче ама само под услов ако со тоа им ги докажува нивните лични интереси и тврдења инаку никако недоѓа предвид .


:toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe:

excolpame pero no te comprendo....
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
се повикуваат на некакви зналци вражалци , познавачи , свјати отци а од книгите земаат само по некое цитатаче ама само под услов ако со тоа им ги докажува нивните лични интереси и тврдења инаку никако недоѓа предвид .
Ovde si odgovoril na sam sebe.
Ovie zborovi gi znaes od toa sto sam pravis vaka kako sto si rekol za sekoja religija.
Zemas citati sto samo da se pokazes deka znaes nesto od glava i da se protistavis na site.
Se smes gore a na nikoj ne mu e smesno sam se smees so sebe.
Od sekoj clen na forumot si stanal antipatican i uste si sakas da pokazes nesto.
Pa duri i od drugite ateisti imas opomeni.

So tebe da se diskutira samo gubenje vreme za nisto.
Aj so zdravje. Prav ti put, bez krivini.

I ne vlezi kako prle pred magare vo temata kade sto se prasuva za islam da kritikuvas nesto glupo.
Nego postapi kako drugite sto si prasuvat za islam na ova tema i si blagodarat na odgovor.
Bidi malce civiliziran.
Zaradi tebe izlegov i jas od temata ............. ajde brishi.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
0
Пред некое време слушнав нешто што стварно се запрепастив. Имено во една скопско село каде што луѓето се од исламска вероисповед свекорот имал право да легне со своите снаи. Со жените на своите синови... Значи ова ми го кажа постара личност и стварно останав без коментар. А што се однесува до Кур,анот и Библијата па во основа и двете книги учат на исти работи. У смисол Библијата не вели кради, лажи, убивај како и Кур,анот. Така да имав прилика да читнам нешто и да направам горе доле споредба и мислам дека сепак секој си го брани своето, ама тоа не значи дека треба другото да не се почитува.

Леле! Пукнав! 3 дена ја читам темава,се пореметив!Добро ова ми е:eek:ftopic:али ај малку да покукам :helou:

А за ова добро си слушнал/а има записи за таква работа ама мнооогу поодамна така да веќе не ( се надевам) ! Целата финта се состои во ова: Синот го женат мал (11-12 год.) а снаата е околу 17 или што ти ја знам и не му се дига уште :kesa: и незнам од која причина свекоров прва брачна ноќ поминува сас снашку бљак бљак бљак ( не знам ни по која причина воопште и го женат детето али ај...)
МХОГУ БИТНА РАБОТА Е СЛЕДНАВА:Не се работи за муслиманско село воопште!Значи од тоа што јас го знам за муабетов, а ако некој знае боље нека си каже:pipi::)
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Напишано од sexilicious007
Пред некое време слушнав нешто што стварно се запрепастив. Имено во една скопско село каде што луѓето се од исламска вероисповед свекорот имал право да легне со своите снаи. Со жените на своите синови... Значи ова ми го кажа постара личност и стварно останав без коментар. А што се однесува до Кур,анот и Библијата па во основа и двете книги учат на исти работи. У смисол Библијата не вели кради, лажи, убивај како и Кур,анот. Така да имав прилика да читнам нешто и да направам горе доле споредба и мислам дека сепак секој си го брани своето, ама тоа не значи дека треба другото да не се почитува.
Jas se cudam kako si vlezete na odnostavni lazi i odmah da kazuvate deka Islam vaka naredil.

Vidi ova
Имено во една скопско село каде што луѓето се од исламска вероисповед свекорот имал право да легне со своите снаи.
Zasto tuka Islam mesate so glupi bakine price.

A odmah potoa kazes
У смисол Библијата не вели кради, лажи, убивај како и Кур,анот

Ednas udri pa potoa mazi.

Sega da ja pokazem iljadi primeri kade popovi siluvale deca bez razlika muski deca ili zenski dali bi ne bil sramota da kazem deka hristijanstvoto taka naredil.

Zasto uste slusate bakine price ili slusnatite od babata dodeka ona moze i analfabet da bide. A ti deneska si ucena i zivis vo 21 vek.
Zemi i citaj Kuran i ke vidis deka ke se pocrvenis od ova sto si pisuvala deka Vo Islam
луѓето се од исламска вероисповед свекорот имал право да легне со своите снаи. Со жените на своите синови..
ovie propagandi i prvoodelencite ke ja doznavat deka ne e istina.

Ako eden od nekoj psikopat toa go napravil , zasto odmah mesate Islam tuka.
Zar ne e sramno ????

Леле! Пукнав! 3 дена ја читам темава,се пореметив!Добро ова ми е:eek:ftopic:али ај малку да покукам :helou:

А за ова добро си слушнал/а има записи за таква работа ама мнооогу поодамна така да веќе не ( се надевам) ! Целата финта се состои во ова: Синот го женат мал (11-12 год.) а снаата е околу 17 или што ти ја знам и не му се дига уште :kesa: и незнам од која причина свекоров прва брачна ноќ поминува сас снашку бљак бљак бљак ( не знам ни по која причина воопште и го женат детето али ај...)
МХОГУ БИТНА РАБОТА Е СЛЕДНАВА:Не се работи за муслиманско село воопште!Значи од тоа што јас го знам за муабетов, а ако некој знае боље нека си каже:pipi::)


Jas ne znam kako i zasto ste tolku naivni.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Исламот како религија после 1340 години постоење има слаби (никакви) резултати дури и според сопствените мерила. (исто како и другите религии)...
Не постои наука што за толку време би останала без резултати...
Ако има кои се резултатите? Што добиле тие кои биле и се поклоници на исламот?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Исламот како религија после 1340 години постоење има слаби (никакви) резултати дури и според сопствените мерила. (исто како и другите религии)...
Не постои наука што за толку време би останала без резултати...
Ако има кои се резултатите? Што добиле тие кои биле и се поклоници на исламот?

Некој овде и анкети правел.:tapp: Тие добиле многу. :toe:

Море чекај, а што добиле таквите како тебе атеистите ?

А,А,А,А.....:vozbud:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Атеистите? Се она што го земаме здраво за готово денес, наука, техника, медицина...дуплиран животен век, искоренети болести...
И живот ослободен од догмите на блиско-источните мудрости од пред 2-3000 години.

Тие добиле многу. :toe:
Што е тоа многу?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Атеистите? Се она што го земаме здраво за готово денес, наука, техника, медицина...дуплиран животен век, искоренети болести...
И живот ослободен од догмите на блиско-источните мудрости од пред 2-3000 години.



Што е тоа многу?

Se sto si babrojal e se so odereden rok na traenje i imaat vaznost samo na zemskiot zivot...ti si osloboden od site obvrski na ovoj svet toa moze sekoj da si go dozvoli duri i jas no konecnata smetka ke bide pokazana na sudniot den pred Gospodarot na zemjata i neboto (tebe toa ti e shpansko selo :P)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Se sto si babrojal e se so odereden rok na traenje i imaat vaznost samo na zemskiot zivot...ti si osloboden od site obvrski na ovoj svet toa moze sekoj da si go dozvoli duri i jas no konecnata smetka ke bide pokazana na sudniot den pred Gospodarot na zemjata i neboto (tebe toa ti e shpansko selo :P)
Се е со рок на траење. САМО во земскиот живот!? Малку ти е тебе тоа?
А за сметката најарно ќе е на овај свет да се среди, па ќе нема толку неправди и срања...
Ако некој на пример ти направи неправда ти сигурно нема да чекаш на онај свет да му се суди на кривецот...размисли.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Се е со рок на траење. САМО во земскиот живот!? Малку ти е тебе тоа?
А за сметката најарно ќе е на овај свет да се среди, па ќе нема толку неправди и срања...
.

Pa da,tuka si vo pravo...Koga ti i tvoite somislenici bi pocnale da veruvate deka postoi Bog i deka e toj nad se sto mu se zdruzuva togas nema da ima neredi i nedorazbiranja

Се е со рок на траење. САМО во земскиот живот!? Малку ти е тебе тоа?
А за сметката најарно ќе е на овај свет да се среди, па ќе нема толку неправди и срања...
Ако некој на пример ти направи неправда ти сигурно нема да чекаш на онај свет да му се суди на кривецот...размисли.
Vo Kur'anot pisuva...

Allah e so Trpelivite...

zarem mislis deka tie sto se strplivi ke bidat kaznti za toa?ne sigurno ne...ako Allah nesto veruva toa nema da bide poinaku od toa kakos to vetlil,i takvite neka si ja cekaat nagradata za toa sto go rabotele
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
0
Добро де Silber, само ко прашање беше поставено, не мора одма да се лутиш! :smir:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ne luti se choveche ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom