Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Аааааа, брат ми Луцко, ааа!

Крај!


И се сопнале ли, а?
:vozbud::vozbud::vozbud: Кога деџалот ќе минува со неговите следбеници ќе се вее црно знаме !!

Ти ли ќе го вееш ??:vozbud:
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
sto se slucuva vo palestina zarem ovaa ne terosrizam;
Тоа е терор

--- надополнето ---

Опседнат си со Муслиманите од Босна, сигурно имаш некоја траума во главчето. Оди лечи се !!
Опсесиа ми е да некој ја продаде вера за вечера

--- надополнето ---

Прашање

А да ве некој зафркне и натера да изедете Свињско месо....што ке сторите после?
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Тоа е терор
Прашање

А да ве некој зафркне и натера да изедете Свињско месо....што ке сторите после?

Свињи ќе се сториме !!

--- надополнето ---

Тоа е терор
Опсесиа ми е да некој ја продаде вера за вечера

Единствен терор ти е тој во главата !!

Тешко на тој кој е опседнат со нешто, посебно истрауматизиран, ти препорачувам да трчнеш до најблиската ординација на една Психо авантура !!
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Тоа е терор

--- надополнето ---



Опсесиа ми е да некој ја продаде вера за вечера

--- надополнето ---

Прашање

А да ве некој зафркне и натера да изедете Свињско месо....што ке сторите после?
naravno se znae ona sto go pravite i vie
 
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Благодарам на објаснувањето.
Ако пророштвата за распнувањето и воскресението на Иса а.с се најавени и од другите пејгамбери пред него, тогаш тоа би требало дае вистина. Не можат толку многу луѓе да лажат посебно не Божји пратеници.
Муслиманите му ја лепат приказната за воскресениоте на Павле, а јасно е дека Павле дошол еден век после Иса а.с, а воскресението го виделе сите во времето на Иса а.с !
Ako Muhammed A.S bil najaven isto i od drugite Pejgamberi pa isto i vo Evangelie pa duri i imeto cisto Muhammed A.S se pisuva i deka kako posleden Pejgamber ke bide, zasto vo Kuranot da se ne veruva a na prikaznata na Pavle da se veruva ???
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
163
Поени од реакции
17
Ako Muhammed A.S bil najaven isto i od drugite Pejgamberi pa isto i vo Evangelie pa duri i imeto cisto Muhammed A.S se pisuva i deka kako posleden Pejgamber ke bide, zasto vo Kuranot da se ne veruva a na prikaznata na Pavle da se veruva ???

Никој не рече дека во Куранот не се верува, некои работи ми беа нејасни окколу Иса а.с а не реков дека Куранот лаже.
А за Исламот имам доста екстравагантни прашања кои нејќам тука да ги пишам, ќе му ги пишам на Омер по порака.

Bye bye мразам крај
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Не сакаме.

--- надополнето ---

Еве некои причини поради кои свинското месо е забрането:

- Свињата за разлика од многуте цицачи го јаде човечкиот леш. Ова го потврди една од Босна како видела со свои очи во последната војна во Босна.

- Штетни материи кои ги содржи свињата можете да прочитате од книгата на Германскиот Prof. Dr. Reckeweg: „свинското месо и здравјето на човекот“. Морам да наведам дека свињата за разлика од многуте животни не е љубоморна на својата женка. Затоа францускиот филозоф Саворин вели: „Кажи ми што си јадел, да ти кажам кој си“.

- Свињата е предизвикувач на опасната болест наречена „Трихина“.

- Свињата содржи големо количество на холестерол што предизвикува до затнување на артериите и срцевите болести.


КОНУЗМИРАЊЕТО НА СВИНСКО Е ПРИЧИНИТЕЛ
НА МНОГУ БОЛЕСТИ​

Припадниците на другите религии и атеистите ќе ги убедиме дека е вистина дека е вистина само она што го говориме од ставот на логиката, разумот и науката. Конзумирањето на свинско месо може да причини, ни помалку ни повеќе, седумдесет различни видови на болести! Личноста која конзумира свинско месо, многу лесно може да добие разни видови на стомачни глисти, како што се влекачкиот црв, оксира, кукаста глиста и други. Една од најопасните паразити од овој вид е Таениа Солиум, која е истотака позната како пантличара. Тој живее во цревата и многу е долг. Неговите јајца влегуваат во крвниот систем и можат да дојдат до скоро секој орган. Ако преку крвта влезе во мозокот, може да причини целосен губиток на помнењето. Ако влезе во срцето, може да причини срцев удар; а ако влезе во очи може да причини слепило; ако влезе во црниот дроб, може тешко да го оштети. Пантилчарата може да ги угрози скоро сите органи. Друг опасен вид на стомачна глиста е Тричура Тичурасис.

Вообичаената заблуда која владее меѓу луѓето е, ако свинското месо биде добро зготвено – јајцата на паразитите ќе умрат.
Во едно истражување, правено во Америка, утврдено е дека од 24 луѓе заразени од Тричура Тичурасис –22 од нив, свинското месо добро го зготвиле. Тоа докажува дека јајцата на паразитите не умираат, дури иако месото добро се зготви.


СВИНСКОТО СОДРЖИ СОСТОЈКИ КОИ ГИ
ГРАДАТ МАСНИТЕ ТКИВА​

Свинското месо има многу малку хранливи состојки кои се однесуваат на мускулната структура, но затоа има голем број на масти. Таа маст се таложи во крвните садови и причинува висок крвен притисок и срцев удар. Не е чудно што преку 50 % од Американците страдаат од зголемен срцев притисок.

СВИЊАТА Е ЕДНА ОД НАЈВАЛКАНИТЕ
ЖИВОТНИ ВО СВЕТОТ​

Свињата, е можеби една од највалканите животни на Земјата. Таа расте и живее во нечистотија и измет. Не знам дали Господ создал подобар собирач на смет и мрша од свињата. Во многу села, луѓето немаат тоалети, па голема нужда вршат, надвор на отворено. Многу често свињата го собира тој измет.
Некои ќе речат да во развиените земји, како што е Австралија, свињите ги одгледуваат во многу чисти и хигенски услови. Дури и во овие „хигенски“ услови, свињите се држат заедно во стаи. Колку и да се обидуваме да ги одржуваме свињите чисти – тие се нечисти по природа. Тие го јадат својот измет и изметот на другите свињи, и уживаат во тоа.


СВИЊИТЕ СЕ НАЈБЕССРАМНИТЕ ЖИВОТНИ​

На Земјината топка не постои животно со помалку срам од свињата! Тоа е единствено животно кое го повикува друштвото да се пари со лично неговиот парњак. Во Америка, повеќето луѓе јадат свинско. Многу често, после игранките и другите забави, Американците ги трампаат своите жени: „Ајде ти спиј со мојата жена, а јас ќе спијам со твојата жена!“ Кој јаде свинско – се однесува како свиња.





И Евреите не јадат исто така.

Treta kniga Mojseeva 11, 7.8.
~Ne jadi svinsko, zasto e necisto. Ne go jadi ovaa zivotno i ne dopiraj go negovoto mrtvo telo, zasto e necisto~



Ај сега кој е почист и поздрав во организмот, ти што јадеш свинско или јас ? Ти можеш да добоеш болест наречена „Трихина“ јас не.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Дали во исламот е забранет целосно алкохолот и што вели оваа религија за др.пороци, дали конзумирањето на тоа што ви е забрането (харам) е голем грев?
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Дали во исламот е забранет целосно алкохолот и што вели оваа религија за др.пороци, дали конзумирањето на тоа што ви е забрането (харам) е голем грев?
Забрането е и грев е !!

Алкохолот е забранет од проста причина зашто го мати мозокот и се губи здравата свест тука !!

Сите работи се забранети со причина !!

Па сестро и Иса а.с кога одеше во шатор со неговите другари да се моли 5 пати на ден беше трезен :):):)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom