Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Ako se krie ne znaci deka go nema! Bludot de!

Тие што се кријат и за нив има казна од Аллах !!

А тие што јавно се продаваат за пари имаат казна и на овој свет така што ќе бидат понижени пред сите и ќе ги третираат како стока и плус нахнадна казна на Ахирет !!

Има ли полоша казна од тоа да те третираат како курва и да те плукаат и шутираат по улица ??
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ima!

Zarem treba da ti crtam!?

Nejse, sto izvorno znaci pejgamber?
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Ima!

Zarem treba da ti crtam!?

Nejse, sto izvorno znaci pejgamber?


Знаеме дека има ама тоа го има кај тие што не ги следат зборовите на Мухаммед с.а.в.с , па мислат дека е тајно нема да биде видено од Аллах !! Ќе им биде и залепено во лице на судниот ден !!


Пејгамбер значи некој што е избран од Единствениот Господар да донесе порака на луѓето, да веруваат во Креаторот, Возвишениот кому ништо не му е рамно и слично. И да не грешат со поклонување на кипови и замислени човечиња кои ги земаат за Богови, само тој е Достоен за фалење, клањање и обожавање !!

Мухаммед, Иса, Муса и тн. не биле пророци, пророк е Баба Ванѓа, не биле ни пратеници, пратеници има во собрание колку и да сакаш.

Тие биле Аллахови пејгамбери кои ја носеле објавата од Господарот свој !!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A be Eraser, jas znam opisno, ama definicija??
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Да, потполно те разбирам, патем сите муслимани кои ги познавам имаат само по една жена.:pipi:
Но, тука зборуваме за напишаното во светата ваша книга, за тоа што е дозволено, а што не.

Pa sestro slatka ti navedov citat tokmu od svetata kniga.... Aj da ne citiram pak ke ti parafraziram.. znaci:

Allah ti dozvoliuva da se ima vo isto vreme 4 zeni,no pritoa treba prvata zena da dade soglasnost,no sprotivno rabotava e djabe i eden ogromen uslov.... treba da biades praveden so site zeni podednakvo,a ako mislis deka nemozes togas dosta ti e edna i m'chi si...


Pak sega nesto ne e svateno?

E kako be taka?? A za prvata?? Koj dava soglasnost?

Jas i ti ;) :baeh::baeh::baeh::baeh:

Халалено ти е, па не му светевме на пејгамберот. Јас колку што знам имал 13 жени ама ги земал за да ги заштити и да им помогне така да немал секс со нив, имал само со четирите !!

Tokmu taka brate moj,nie ne mu svetevme,no toj propoveduval deka zenite ne smeeme da gi zapostavuvame,pa duri vo edna prilika rekol...

Parafraziram: Da ne se trgame od nasite zeni se dodeka ne vidime deka se zadovolni..... i ako toj go rekol toa,mislis deka ne go pravel toa?
Da kazes edno a da pravis drugo e svojstvo na MUNAFIK,a pejgamberot MUhammed alejhi selam bil mnoooooooooooooooooooooooooooooogu daleku od svojstvoto na munaficite.

Значи сепак заклучивме дека мажот можи да има 4 жени доколку нив може да ги задоволи на секој можен начин. Дали спрема вас тоа е морално, скромно,чисто. нели исламот е религија на чистота?Јас не мислам така и во никој случај не би се сложила на тоа. да бидам со маж што има уште 3 други жени?? Ми се гади од самата помисла, не за друго. Тоа не е чистота!
Мажите значи бидејќи имаат поголема потреба од секс, затоа имаат право на повеќе жени...тотална дискриминација како што би рекол Garfield.

Iskreno i mene bi mi se gadilo mojata zena da ima drug maz pokraj mene,nema tuka sto,i imas pravo sto velis deka ti se gadi eve i jas se slozuvam so tebe,no koga bi bila ti zena na nekoj musliman vo prava smisla a ne na nekoj sto nosi samo etiketa,ti bi bila prasana za toa dali se soglasuvas,ako se soglasis vo red,a ako ne togas nisto od biznisot.... se sto ke pravi zadtvojot grb ke bide izgoren kako jagne vo djehennem

Imam edno direktno prasanje tokmu kon tebe.... Povise bi sakala da bides zapoznaena so celata situacija ili maz ti sekoja vecer da see pari po kafici i hoteli so drugi zeni,a koga ke dojde doma da ti se pravi nebare angel,i da te baknuva vo celo koga ke vleze od vrata,da se zabavlja so sinot.... demek bil odlicen maz i tatko,a stom ke se stemni..... idemo dalje za iste pare...

Cel zivot po nekoja si inercija se druzam so hristijani... sto od shkolo,sto od rabota,od vamu onamu i slobodno vi tvrdam deka i mazi i zeni hristijani retko koj nema shvaler ili shvalerka....

I po tvoe... sto mislis sto e po fer? Da bides prasana i da se bara tvoja soglasnost vo nekoja rabota,ili ....... ?
 
Член од
11 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
1
Pa sestro slatka ti navedov citat tokmu od svetata kniga.... Aj da ne citiram pak ke ti parafraziram.. znaci:

Allah ti dozvoliuva da se ima vo isto vreme 4 zeni,no pritoa treba prvata zena da dade soglasnost,no sprotivno rabotava e djabe i eden ogromen uslov.... treba da biades praveden so site zeni podednakvo,a ako mislis deka nemozes togas dosta ti e edna i m'chi si...


Pak sega nesto ne e svateno?
Kako be taka ako se soglasi zenata da ima mazot druga zena togas e vo red rabotava ispagja "zlato kaj ke odis,eve duso so drugata mi zena ke odime 7 dena na more,aaa dobro duso" :)
Edno prasanje ako moze,
vo kakva rodninska vrska se zenite na eden maz?

Pa so toa se krsi Bozjiot zakon sto Bog go dal na planinata Sion koj sto licno Toj gi ispisal 10te bozji zapovedi.
I ne samo toa se krsi i bracniot zavet koj sto Bog go oformil kako prva institucija so nasite praroditeli Adam i Eva.

Znaci Allah se dozvoliva samo po sekoja cena na se krsi Bozjiot zakon.
Bravo!

Cel zivot po nekoja si inercija se druzam so hristijani... sto od shkolo,sto od rabota,od vamu onamu i slobodno vi tvrdam deka i mazi i zeni hristijani retko koj nema shvaler ili shvalerka....
Sam rece "vistinski musliman"
Tebe slika za Hristijanin ti e bilo koj sto ke go sretnes na ulica,a ne e musliman?
Pa se razbira deka ima takvi lugje koi se Hristijani samo po ime, za takvi pisuva i vo Biblijata da vnimavame na niv..
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A be ke mi dade nekoj konkretna definicija na pejgamber?
Ok e opisnata od Eraser, ama konkretno, etimoloski, etioloski, ontoloski, gnoseoloski i slicno, od kade poteknuva zborot, sto konkretno znacenje ima, koga e prv pat upotreben itn.
Mojt?
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
A be ke mi dade nekoj konkretna definicija na pejgamber?
Ok e opisnata od Eraser, ama konkretno, etimoloski, etioloski, ontoloski, gnoseoloski i slicno, od kade poteknuva zborot, sto konkretno znacenje ima, koga e prv pat upotreben itn.
Mojt?
Abe Garo pameten si ti izvadisi sam definicija od objasnetoto nemora se na tacna tebe da ti posluzjuvaat
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Kako be taka ako se soglasi zenata da ima mazot druga zena togas e vo red rabotava ispagja "zlato kaj ke odis,eve duso so drugata mi zena ke odime 7 dena na more,aaa dobro duso" :)
Edno prasanje ako moze,
vo kakva rodninska vrska se zenite na eden maz?

Pa so toa se krsi Bozjiot zakon sto Bog go dal na planinata Sion koj sto licno Toj gi ispisal 10te bozji zapovedi.
I ne samo toa se krsi i bracniot zavet koj sto Bog go oformil kako prva institucija so nasite praroditeli Adam i Eva.

Znaci Allah se dozvoliva samo po sekoja cena na se krsi Bozjiot zakon.
Bravo!



Sam rece "vistinski musliman"
Tebe slika za Hristijanin ti e bilo koj sto ke go sretnes na ulica,a ne e musliman?
Pa se razbira deka ima takvi lugje koi se Hristijani samo po ime, za takvi pisuva i vo Biblijata da vnimavame na niv..


Не се крши Божјиот закон бидејќи пред закон се земаат жените, а не тајно како на западот. Плус Аллах им наредил на луѓето да кој е во можност да ги заштити сираците, и тие скитачките по улица да ги прибере затоа им рекол земајте до четири, а ако не можете само по една.

А сега ќе ви објаснам на најпрост начин за да сфатите, жената Муслиманка е симбол на чистота и чесност затоа не можат четворица во неа да го истураат не е таа канта.

Не може да има маж Христијанин, бидејќи не може несечен да и го става во неа, се губи чистотата тука !!

Се разбравме ?

Тоа е можеби дозволено во вашата вера но не и во нашата !!

Пејгамберот не ги земал од мерак туку да ги заштити, тој е најдобриот човек кој некогаш чекорел по оваа земја, бил толку скромен, од устата своја го вадел лебот да им даде на другите.

A be ke mi dade nekoj konkretna definicija na pejgamber?
Ok e opisnata od Eraser, ama konkretno, etimoloski, etioloski, ontoloski, gnoseoloski i slicno, od kade poteknuva zborot, sto konkretno znacenje ima, koga e prv pat upotreben itn.
Mojt?

Ок бе дефиниција ќе ти дадам попосле !

Земај сабар брат !!

Трпение спасение :)
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Kako be taka ako se soglasi zenata da ima mazot druga zena togas e vo red rabotava ispagja "zlato kaj ke odis,eve duso so drugata mi zena ke odime 7 dena na more,aaa dobro duso" :)
Edno prasanje ako moze,
vo kakva rodninska vrska se zenite na eden maz?
.

Jas odlicno napomenav deka mazot osven sto MORA zenata da dade svoglasnost toj MORA da bide PRAVEDEN kon site zeni podnednakvo....

Vo islamot se zabranuva odenje na mesta kade so ima golotii kako sto se plazite,taka da otpagja tvojot smesen komentar....

Sam rece "vistinski musliman"
Tebe slika za Hristijanin ti e bilo koj sto ke go sretnes na ulica,a ne e musliman?
Pa se razbira deka ima takvi lugje koi se Hristijani samo po ime, za takvi pisuva i vo Biblijata da vnimavame na niv..

Znam znam... vo Makedonija se ima samo vernici nema.... Makedonija izobiluva so ateisti.
Koj bi rekol za edna hristijanska drzava.....
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Член од
11 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
1
.

А сега ќе ви објаснам на најпрост начин за да сфатите, жената Муслиманка е симбол на чистота и чесност затоа не можат четворица во неа да го истураат не е таа канта.
Ne ni treba objasnivanje na poprost nacin nie svakjame nemora da ne vregjas ako ne sakame da go prifatime toa pa de ne obvinuvas deka ne mozeme da svatime.Ti ako znaes mozes i na poslozen nacin da objasnuvs jas veruvam deka ovdeka site se intelektualci i ke razberat, samo im treba realni i cvrsti dokazi i se ke bide vo red.

Zenata e simbol na cista crkva(crkva ne kako hram nego kako grupa na lugje sobrani vo Bozje ime.Samo sto vie na zborot zena ste go dodale zborot "muslimanka"ali ne e bitno.

.
Не може да има маж Христијанин, бидејќи не може несечен да и го става во неа, се губи чистотата тука !!
Obrezanieto Bog go dal na Avram site maski deca da bidat obrezani kako znak ne negoviot zavet so Boga, i Isus bil obrezan spored togasniot "rakopisen"zakon sto bil daden na Mojsej i bil staven DO kovcegot na VECNIOT ZAET.
Ima Hristijani koi se obrezani telesno, najbrvo Bog gleda koj e obrezan vo srceto pa ako si obrezan vo srceto telesnoto obrezanie ne e vazno.
A vie sto mislite deka so obrezanieto stanuvame potomci na Avram,i so toa sme spaseni? E izvini sto ke te razocarm ama nema :)

.
Тоа е можеби дозволено во вашата вера но не и во нашата !!
Ako e toa uslov za cistota sekoja cest neznam sto da ti kazam, togas znaci jas sum bil cesen iako sum imal grevovi no bitno sim obrezan:)
Znaci cesen covek e samo obrezan covek..dobro aj taka e :)
...Mislam....

Jas odlicno napomenav deka mazot osven sto MORA zenata da dade svoglasnost toj MORA da bide PRAVEDEN kon site zeni podnednakvo....

Vo islamot se zabranuva odenje na mesta kade so ima golotii kako sto se plazite,taka da otpagja tvojot smesen komentar....
Ok ne me svati sto mi bese poentata so "odmorot" za se edno nesto namerno ili nenamerno se fakjate bukvalno samo da go iskrivite znacenjeto na zborot ali nema veze.
Sepak preljubata krsenje na Bozjiot zakon.
Znae neprijatelot da a nasminka rabotata ne se somnevam so toa,sepak da te navede da go skrsis Bozjiot zakon.Malku pveke e pomudar od nas neprijatelot znae da izmisli zborovi, situacii,no na kraj rezultatot e Bozjiot zakon prekrsen.



Znam znam... vo Makedonija se ima samo vernici nema.... Makedonija izobiluva so ateisti.
Koj bi rekol za edna hristijanska drzava.....
A dek Makedonija vo Makedonija se ima samo vernici nema i toa e tvoe pravo na sopstveno mislenje,no realnosta drugo pokazuva taka da tvoeto mislenje ne se sovpagja so realnosta sorry.
Bas Makedonija nad 20 pati se spomnuva vo Biblijata i ucitelite na radosnata vest licno bile Vo Makedonija da go objavat Bozjoto carstvo, i bile pofaleni deka gi ispituvaat spisite.
No za kogo kako..
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Во мојот јазик дијамантите се синоним за нешто скапоцено, а не за нешто дискриминирано.
И во мојот јазик дијамантите се синоним за нешто скапоцено, а не јавна бижутерија. Дали е тоа дискриминација?



Nejse, sto izvorno znaci pejgamber?
Пејгамбер е персиски збор и изворно значи Божји Пратеник.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Pa sestro slatka ti navedov citat tokmu od svetata kniga.... Aj da ne citiram pak ke ti parafraziram.. znaci:

Allah ti dozvoliuva da se ima vo isto vreme 4 zeni,no pritoa treba prvata zena da dade soglasnost,no sprotivno rabotava e djabe i eden ogromen uslov.... treba da biades praveden so site zeni podednakvo,a ako mislis deka nemozes togas dosta ti e edna i m'chi si...


Pak sega nesto ne e svateno?
Сега е се сфатено, ти благодарам.

Iskreno i mene bi mi se gadilo mojata zena da ima drug maz pokraj mene,nema tuka sto,i imas pravo sto velis deka ti se gadi eve i jas se slozuvam so tebe,no koga bi bila ti zena na nekoj musliman vo prava smisla a ne na nekoj sto nosi samo etiketa,ti bi bila prasana za toa dali se soglasuvas,ako se soglasis vo red,a ako ne togas nisto od biznisot.... se sto ke pravi zadtvojot grb ke bide izgoren kako jagne vo djehennem

Imam edno direktno prasanje tokmu kon tebe.... Povise bi sakala da bides zapoznaena so celata situacija ili maz ti sekoja vecer da see pari po kafici i hoteli so drugi zeni,a koga ke dojde doma da ti se pravi nebare angel,i da te baknuva vo celo koga ke vleze od vrata,da se zabavlja so sinot.... demek bil odlicen maz i tatko,a stom ke se stemni..... idemo dalje za iste pare...

Cel zivot po nekoja si inercija se druzam so hristijani... sto od shkolo,sto od rabota,od vamu onamu i slobodno vi tvrdam deka i mazi i zeni hristijani retko koj nema shvaler ili shvalerka....

I po tvoe... sto mislis sto e po fer? Da bides prasana i da se bara tvoja soglasnost vo nekoja rabota,ili ....... ?
Мојот одговор е дека се грозам и од двете нешта и не би се ставила во ниедна ситуација. Значи докулку би била муслиманка не би прифатила друга жена на мажот ми, а вака кога би го фатила тешко би поминал.
А се разбира дека по фер е да си прашан за нешто, за тоа се согласувам.

Во мојот живот се дружам и со муслимани и христијани и можам да ти кажам дека вистинските верници, чесни луѓе значи, немаат ни швалери, ни швалерки.Но, тоа неможам да го кажам за други луѓе. Моралните вредности се паднати на нула, и во Македонија и во светот воопшто. Тоа не зависи од религијата,но од домашното воспитување и ред други работи.Затоа немој да ги мешаш овие работи.
Патем дали постои некоја жена муслиманка која се согласува нејзиниот маж да има и други жени?Ако има навистина рака и пуштам, секоја чест!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom