Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Jokotur, ne e taka, tuku kaj risjanite nema diskriminacija pojke, to deka se postari.

Doduse kaj evreine ima sekta kaj sto se ebat preku carsav, so dupka na strede, kaj onakvata, runtaata, za da gjo fol ne se dopirale, Hasidic jews, gnasi.
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Jokotur, ne e taka, tuku kaj risjanite nema diskriminacija pojke, to deka se postari.

Doduse kaj evreine ima sekta kaj sto se ebat preku carsav, so dupka na strede, kaj onakvata, runtaata, za da gjo fol ne se dopirale, Hasidic jews, gnasi.
:pos2: Што зборуваш бре ? Навистина кај евреите така ? Се зезаш озбилно.


Чекај вака да ги разгледаме работиве, не сакам никој да навредам.

Во сите Христијански земји цвета блуд, неморал, проституција, кражби и тн.

Додека во Исламските земји не е така.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Жената е еден дијамант и како таква мора да биде третирана, само нејзиниот маж има право да ја има а не 4 мажи. Додека пак мажите и не се толку издигнати како нешто посебно затоа можат повеќе жени да ги имаат.
Бреееејјј што кажа сега. Демек жената муслиманка ја третирате како дијамант и затоа таа ја има таа привилегија да биде една од повеќето жени на муслиманот (и само муслиманот).
А пак муслиманот, бидејќи не е издигнат како нешто посебно, затоа кутриот може да си зема повеќе жени од која вера ќе му се присака :)

Во мојот јазик дијамантите се синоним за нешто скапоцено, а не за нешто дискриминирано.
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Бреееејјј што кажа сега. Демек жената муслиманка ја третирате како дијамант и затоа таа ја има таа привилегија да биде една од повеќето жени на муслиманот (и само муслиманот).
А пак муслиманот, бидејќи не е издигнат како нешто посебно, затоа кутриот може да си зема повеќе жени од која вера ќе му се присака :)

Во мојот јазик дијамантите се синоним за нешто скапоцено, а не за нешто дискриминирано.

Убаво ти кажав Муслиманка може да ја има само еден а не четворица да се менуваат со неа, како што мажот мора да се дава на 4.

И токму така како дијамант па и нешто повеќе, жената во Исламот не е воопшто дискриминирана, ако за вас дискриминација е неможноста да оди со секој маж. Тоа можеби вашата вера го дозволува ама не и нашата. Жената во Исламот ги има сите права, може да работи да располага со имот и ред други работи. Пејгамберот Мухаммед секој мир и спас врз него рекол: Најдобар Муслиман е оној Муслиман, кој кон својата жена ќе се однесува најдобро што може.
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
A zosto nema godini vo Kuranot? Vo smisla tie raboti koi se tamu opisani, razni nastani, da mozat da se presmetaat koga se slucile. Kako sto na primer vo Biblijata ima slucaevi koga nekoj nastan go odreduvame koga se slucil spored vladeenjeto na nekoja licnost vo toa vreme ili mozebi nekoj drug nastan sto e istoriski potvrden so mnogu povekje zapisi.
A ovde sto ima godini vo biblijata mislis deka e se tocno!!!


http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=48366
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Немесис поубаво да ти објаснам знам дека не сфати. Во Куранот нема години бидејќи Мухаммед не раскажувал кога војувал, кога одел ваму кога одел таму, па да каже на кој датум го правел тоа. Ништо во Куранот не е од Мухаммед с.а.в.с сите зборови се од Аллах кој кога му се обраќал му кажувал опомени, така да зошто да има датуми таму ? :)

Патем Куранот е пишуван по дрвја и камења, без разлика каде Мухаммед морал да пишува во моментот кога ќе му се обрател Мелекот.

Мухаммед не седнал како Павлета, да пишува и филозофира, да препишува од Тора и Библија и тн.

Тој го пишувал Куранот кај ќе стигнел. Зошто во Куранот не се 2 настани опишани поинаку, кога веќе го пишувал кај ќе стигне, зарем не ќе заборавел нешто, па после поинаку да го каже ? :) Бидејќи Аллах не може да заборави тоа што кажал:pipi:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
0Единствено на Мухаммед с.а.в.с му било дозволено да има повеќе од 4 жени, бидејќи тој не ги земал жените да лумпува и од мерак, туку за да им помогне. Повеќето жени на пејгамберот биле многу стари, напуштени или вдовици. Тој ги земал за да ги заштити, зошто тоа време за жените било многу тешко. Пејгамберот имаше 13 жени. И немал со сите сексуален однос.

А на секој Муслиман му е забрането повеќе од 4 жени.
IZvini me brat,no kje moram da te popravam a za toa inshallah ke mi halalis..
Ne mu bilo dozvoleno samo na muhammed a.s da ima 13 zeni.... toj sevkupno imal 13 zeni a samo vo isto vreme imal 4 zeni kako sto e i propisano spored Kur'anot. I tebe i mene i na site muslimani ni e dozvoleno vo isto vreme da imame samo 4 zeni,i ne e vistina deka nemal sekusualen od nos so site,naprotiv imal i tie brakovi mu bile spored sherijatot.... nema tuka mesto za nedorazbiranje.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
:pos2: Што зборуваш бре ? Навистина кај евреите така ? Се зезаш озбилно.


Чекај вака да ги разгледаме работиве, не сакам никој да навредам.

Во сите Христијански земји цвета блуд, неморал, проституција, кражби и тн.

Додека во Исламските земји не е така.
Hmmm...ne bi rekol...aj da ne navleguvam vo homislavijata vo arapskiot svet, samo ke napomenam deka pred nekoe vreme bea kamenuvani edni sto se ebavale, imase ne znam kooku siluenja deka sperma im zaakala u oci na nekoi arapista itn.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Значи сепак заклучивме дека мажот можи да има 4 жени доколку нив може да ги задоволи на секој можен начин. Дали спрема вас тоа е морално, скромно,чисто. нели исламот е религија на чистота?Јас не мислам така и во никој случај не би се сложила на тоа. да бидам со маж што има уште 3 други жени?? Ми се гади од самата помисла, не за друго. Тоа не е чистота!
Мажите значи бидејќи имаат поголема потреба од секс, затоа имаат право на повеќе жени...тотална дискриминација како што би рекол Garfield.
Ако мажот е христијанин, а жената муслиманка, децата се христијанчиња...-не, за мене ја имаат онаа религија за која тие ќе се определат кога ќе пораснат, во зависност од влијанието на мајка си и татко си во фамилијата, нивните обичаи, култура, традиција и колку верата завзема важен дел во нивниот живот!!

Второ Мухамед војувал бидејќи бил нападнат, бидејќи не можел да го шири Исламот или како? Значи тој чекал глас од Бог за да започне да војува.Бог сакал да се војува за да проидобие повеќе верници на светов? Не, бог не ги решава на овој начин работите. Во тоа е невозможно да ме убедиш!! Бог нема да зема жртви за да се прослави, еднаш ја зеде најголемата жртва, а тоа беше Исус!Но, тоа не беше за да се прослави туку да ги спаси луѓето кои живееле во гревови!
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Секако дека можат ! Аллах во Куранот кажува дека ако сака може да премине во Ислам ако не нека си ја задржи нејзината вера ама со својата вера да не влијае на верата на Муслиманот. И мене ми беше чудно ова, ама кога човек убаво ќе размисли сфаќа дека и да биде Муслиманка може да биде неверник, а да се кажува верник така да исто се фаќа :):):)

Не можеме со Мудростите на Аллах !!
2:221 I ne vencajte gi mnoguboshkite dodeka ne pocnat da veruvaat.Robinki koja veruva e podobro od mnoguboshka-iako ovaa vi se dopagja.....


Значи сепак заклучивме дека мажот можи да има 4 жени доколку нив може да ги задоволи на секој можен начин. Дали спрема вас тоа е морално, скромно,чисто. нели исламот е религија на чистота?Јас не мислам така и во никој случај не би се сложила на тоа. да бидам со маж што има уште 3 други жени?? Ми се гади од самата помисла, не за друго. Тоа не е чистота!
Мажите значи бидејќи имаат поголема потреба од секс, затоа имаат право на повеќе жени...тотална дискриминација како што би рекол Garfield.
Ако мажот е христијанин, а жената муслиманка, децата се христијанчиња...-не, за мене ја имаат онаа религија за која тие ќе се определат кога ќе пораснат, во зависност од влијанието на мајка си и татко си во фамилијата, нивните обичаи, култура, традиција и колку верата завзема важен дел во нивниот живот!!

Второ Мухамед војувал бидејќи бил нападнат, бидејќи не можел да го шири Исламот или како? Значи тој чекал глас од Бог за да започне да војува.Бог сакал да се војува за да проидобие повеќе верници на светов? Не, бог не ги решава на овој начин работите. Во тоа е невозможно да ме убедиш!! Бог нема да зема жртви за да се прослави, еднаш ја зеде најголемата жртва, а тоа беше Исус!Но, тоа не беше за да се прослави туку да ги спаси луѓето кои живееле во гревови!

Mnogu loso si ja svatila rabotata...... Islamot ne uslovuva da moras da imas tolku zeni za da bides vo negovite ramki,tuku odobruva ako ti se saka i ako ima potreba... eve ti ajet tj citat.

4:3 A ako se plashite deka nema da bidete pravedni koj jetimite* zeni togas vencajte gi onie zeni koi vi se dozvoleni: po dve po tri po cetri.A AKO PAK SE PLASITE DEKA NEMA DA BIDETE PRAVEDNI TOGAS DOSTA VI E EDNA....


Se nadevam si svatila nesto....

* jetim- Dete bez roditeli
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A sepak, ete ako eden moze da protoara 4 zeni, zosto da ne moze zenata barem da se protoara so dvatrojca?? Elem, ako treba i so kurton de, ako e za porod itn?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
A sepak, ete ako eden moze da protoara 4 zeni, zosto da ne moze zenata barem da se protoara so dvatrojca?? Elem, ako treba i so kurton de, ako e za porod itn?

Mnogu e zalno sto mislis deka si interesen,a ne si ni malce.... tropas na kontenjeri kako ...... titttt
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
KontInjer si ti, robe...

Nego, nee li red da ne nadminat tie ropski lanja kon zenite i da im se dade da pokazat malku i onie be nesto, a ne tamu, drndupka da se igraet so niv? Te da delat maz so uste tri, te kao da nemalo bludni misli (nebare site muslimani se satirijazicni) pa da bidat so kebinja i carsavi pokrieni, a be, ne e li vreme da se smeni malku, da se pottrgne nana[pred, a??
Ili uste ne?

Diskriminacija, pa toa e diskriminacija nacisto.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Бог не може да им биде татко, бидејќи тој е БОГ, не може да биде татко на луѓе. Тој и не е Бог, какво е тоа викање Бог, тоа е само едно од неговите атрибути. Тој е сила, тој е енергија, тој е Бог.
Еве како го објаснувам тоа што Исус немал татко.
Адем а.с бил направен од земја, Аллах му рекол БИДИ и тој Биднал !!

Аллах го испратил Мелекот Џиврил, тој и вдахнал во Мерјем со дозвола Аллахова и така Мерјем забремени, а не беше чепната од маж.
Значи Мелекот Џиврил кој вие го нарекувате свет дух, не ја засенил Марија така што тој лично ја забременил, него тој само дувнал и така се зачна Иса а.с на најчесниот можен начин, секој мир и спас нека е врз него.
Зборот Бог значи повеќе од енергија и од сила. А ти Бог го израмнуваш со сила и енергија?Затоа го викам Бог, зошто тој се створил,тој ги создал луѓето...
Дали во историјата постои некој друг човек кој бил зачнат од Бог(освен Адам и Ева со кој бил започнат животот на Земјата, но биле направени од Земја како што велиш, не биле зачнати во утроба на жена)?
Се разбира дека Светиот Дух не слегол лично да ја забремени Марија.
Но, Исус и да не го нарекуваме Божји син, без разлика како го нарекуваме, несомнено е дека бил по неговата волја! Исус бил од Бог и Бог бил во него!
Што мислиш зошто Исус ни рекол нашите молитви да ги започнуваме со Оче наш?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
KontInjer si ti, robe...

Nego, nee li red da ne nadminat tie ropski lanja kon zenite i da im se dade da pokazat malku i onie be nesto, a ne tamu, drndupka da se igraet so niv? Te da delat maz so uste tri, te kao da nemalo bludni misli (nebare site muslimani se satirijazicni) pa da bidat so kebinja i carsavi pokrieni, a be, ne e li vreme da se smeni malku, da se pottrgne nana[pred, a??
Ili uste ne?

Diskriminacija, pa toa e diskriminacija nacisto.

Aj uste edna informacija i neka ti e dosta..... dosta za eden tokmak kako tebe.

Mazot nemoze da ima nitu uste edna sedodeka zenata ne dade soglasnost,a ako raboti protiv nea.... se mu e haram!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom