Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Kade vide islamofobija kaj mene? Nikade!
Mi odgovori na prasanjata, NE!
Povtorno licno bidejki nemas mozok da odgovoris!
Trupec ke odgovorese dosega!
Plus pak imas gresen iskaz!
Ne te biva! Git
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
ќе им ебам мамата на оние како тебе, кои не знаат да го користат својот јазик за нешто добро и корисно.

Разбираш гуланферче мало, вмровско(сељачко)?
И оваа ли е начин за добори односи меѓу Македонци и Албанци?

Разочара ме човек сега..јас мислеше приатели станасме.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
И оваа ли е начин за добори односи меѓу Македонци и Албанци?

Разочара ме човек сега..јас мислеше приатели станасме.
Марш! Моето становиште и ракурс на комуникација, не од точката Македонци-Албанци; Албанци-Македонци! Во мојот свет не постојат такви идиотштини.

Постојат коа ќе мора да се симнувам и да заминам отаде доброто и лошото (големите и малите). Ти спаѓаш во една лоша категорија на луѓе, каде си во една прелазна форма од МАЛ, во една крајно радикална ситуација на урбанизиран сељак. Состојбата во која ти се наоѓаш сега, се нарекува интеррегнум, каде све ти е дозволено, но ништо не држи влага.

Доаѓаш по форуми, насекаде дијареа и смрдеа од чворот што го носиш со себеси. На форум Религија, едно две Албанци, Албанци, Албанци та албанци. Има разлика меѓу твојата сушна презенција тука и онаа на Гарфилд. Не го гледај него, оти како што ти кажав, 10 генерации и пред тебе, и после тебе (твои потомци), нема да имате ум колку Гарфилд.
Гарфилд не е репрезент на омраза и идиотлук.

Се извинувам за оф топиците, мора по малце да се средуваат и дооформуваат главните контури на форумов.

Затоа , отфрли ги омразата и предрасудите и искористи го мозокот , затоа што со таков начин на однос , полн со омраза , треба да знаеш дека се ти се враќа на глава како бумеранг . Па затоа размисли што правиш .
Чекај сега, зошто мислиш дека секој што прашува незгодни прашања во однос на Исламот, т.е. религијата на која си ти репрезент (за среќа или за жал), мора да е човек што не го користи мозокот, што е исламофоб, што е полн со омраза, што нема веза од животот итн.
Ова, вакво однесување доведува некогаш, Исламот да се гледа со други очи, и да се креираат мислења кои навистина не се соодветни за таа религија или учење.
Јас сум сигурен дека Гарфилд го знае Исламот, го знае Кур`анот, ги знае суштествените и есенцијални исламски постулари со сите разнебитувања и дефрагментации, и човекот си држи свое становиште и останува доследен до она што самиот го осознал.
Но јас никаде не гледам да тој, не го почитува Исламот и се она што го носи Исламот. Очито не ги почитува (дел од) оние кои се репрезент, и тоа лош репрезент на Исламот. Тука ќе да стои зајчето.
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Марш! Моето становиште и ракурс на комуникација, не од точката Македонци-Албанци; Албанци-Македонци! Во мојот свет не постојат такви идиотштини.

Постојат коа ќе мора да се симнувам и да заминам отаде доброто и лошото (големите и малите). Ти спаѓаш во една лоша категорија на луѓе, каде си во една прелазна форма од МАЛ, во една крајно радикална ситуација на урбанизиран сељак. Состојбата во која ти се наоѓаш сега, се нарекува интеррегнум, каде све ти е дозволено, но ништо не држи влага.

Доаѓаш по форуми, насекаде дијареа и смрдеа од чворот што го носиш со себеси. На форум Религија, едно две Албанци, Албанци, Албанци та албанци. Има разлика меѓу твојата сушна презенција тука и онаа на Гарфилд. Не го гледај него, оти како што ти кажав, 10 генерации и пред тебе, и после тебе (твои потомци), нема да имате ум колку Гарфилд.
Гарфилд не е репрезент на омраза и идиотлук.

Се извинувам за оф топиците, мора по малце да се средуваат и дооформуваат главните контури на форумов.



Чекај сега, зошто мислиш дека секој што прашува незгодни прашања во однос на Исламот, т.е. религијата на која си ти репрезент (за среќа или за жал), мора да е човек што не го користи мозокот, што е исламофоб, што е полн со омраза, што нема веза од животот итн.
Ова, вакво однесување доведува некогаш, Исламот да се гледа со други очи, и да се креираат мислења кои навистина не се соодветни за таа религија или учење.
Јас сум сигурен дека Гарфилд го знае Исламот, го знае Кур`анот, ги знае суштествените и есенцијални исламски постулари со сите разнебитувања и дефрагментации, и човекот си држи свое становиште и останува доследен до она што самиот го осознал.
Но јас никаде не гледам да тој, не го почитува Исламот и се она што го носи Исламот. Очито не ги почитува (дел од) оние кои се репрезент, и тоа лош репрезент на Исламот. Тука ќе да стои зајчето.

Пикасо , многу јасно ми е позната твојата дволична и педерска политика , и ако сакаш да дудлаш кај Гарфилд пишиму на приватна порака , немој јавно да знаеме сите .

А за да не се почитува некој и да се навредува од страна на Гарфилд и компанија , најчеста причина е болната вистина на која не можат да и се спротивстават , освен на начинот на кој постапуваат .

И не ми играј двојна политика , те знам и повеќе одколку што мислиш , затоа немој да ми се обраќаш .
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Konjer el Spamer, koj si ima
muata na kapata veli ish!

Kazi kako musliman, smees da
primis vakcina protiv svinski grip?


Smee musliman da se odnesuva prostoseljacki kako tebe?

Ostaj ne nas gnasnite risjani ili nevernici, ti kazi zosto nemuslimanski se ponasas?! Ne znaes deka edna po edna devicite gi gubis?

Aj kazi mi kade lisuva deka e dozvoleno vakvo ponasanje od musliman! I ne od vedi i upanishadi, ami u Quran.
Па нели се докажа дека свињскиот грип е еден добар трик за да се заработат пари. Ти си примил вакцина? Па видовме на ТВ како родителите не им дозволуваат на своите деца да примаат вакцини. Зошто јас би примил вакцина за која е докажано дека има несакани ефекти?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Сигурно си некој од ИЦ форумот.
Нејсе, као што кажав, моите односи не ги темелам врз јардо на унификација, туку све тоа си оди индивидуално, и нема за што тебе да ти приложувам сметки, која е играта што ја играм и зошто ја играм.

Јас ти поставив прашања, а и темата е таква, па те прашувам, зошто уопште така сите се плашите и реагирате, коа некој ќе постави некое dirty прашање во врска со исламот.
Јас лично отворив тема на ИЦ форумот, и таа беше добра бенефиција за добар бан и бришење мое, што и се случи. Ете и тебе те прашувам, одобруваш суицидни активности или не. Искрено ама од срце да ми кажеш.
Дали тие самоубици, ги сметаш како што испраниот германски народ ги сметаше припадниците на СС трупите, т.е. како единствени војници кои војуваат со лошото.
Гледам поелоквентен си од некои други.
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Ете и тебе те прашувам, одобруваш суицидни активности или не. Искрено ама од срце да ми кажеш.
Дали тие самоубици, ги сметаш како што испраниот германски народ ги сметаше припадниците на СС трупите, т.е. како единствени војници кои војуваат со лошото.
Гледам поелоквентен си од некои други.

На кои самоубијци мислиш ?

Дали си видел со твои очи некој таков или само преку медиумите на кои многу јасна им е целта да пласираат лаги и невистини за муслиманите ?

Но да ти одговорам од исламски аспект , знам дека тоа те интересира , според Исламот и Куранот убиство без причина е строго забрането - „ УБИСТВО НА ЕДЕН Е УБИСТВО КАКО НА ЦЕЛО ЧОВЕШТВО “ се разбира освен во самоодбрана во воена состојба , или крв за крв .

А тие самоубијци од медиумите првин не се муслимани како што пренесуваат медиумите , туку оние кои го тероризираат исламскиот свет .

И на крај да ти поставам и јас едно прашање : Според тебе , ако некој те нападне тебе и твоето семејство , убива , силува и т.н , ти го растура местото на живеење твојата вера и твојата држава , а ти нормално дека ќе го браниш семејтвото , во тој случај кој би бил терорист , тој што те нападнал или ти што ќе ја браниш фамилијата и твојата земја ??

Очекувам искрен одговор .
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Hasane, sakas da kazes deka onie so dinamit na pojasot se kleti evrei ili risjani i deka nema imami koi propovedaat na mladi deca muslimani deka treba da zaginat vo glory so bombi na pojas ubivajki civili?
Jas moze da ne se slozuvam so politikata na Izrael kon palestinskiot narod, jas licno smetam deka Izrael treba da fucking lay off i da prekine so genocidot, da ovozmozi napredok i sloboda na palestinskiot narod vo drzava Palestina, no nikogas nema da si dozvolam da odobram ubistva na nevini civili slustajki se na bedno nivo za da ja postignam taa cel!!
Isto taka smetam deka imamot koj toa go zagovara prv treba da se ubie sebe si, a ne da tera mladi zaludeni deca da fo storat toa za nego vo nekoja kvazi povisoka cel!
Moze jas smetam deka USA gresi vo nekoi svoi potezi! No apsolutno go osuduvam 9/11!

I na kraj, mrsh u trista pizde lepe za napadite vrz Picasso, Nepthys i vrz mene samo zatoa sto ne mislime mujahedeens misli kako tebe i tvojata tajfa tuku navostina gledame kako realno treba da se nabljuduvaat nestata!

Kazi mi:
kade stoi vo Kuranot deka treba da se navreduva sekoj koj ne misli isto kako tebe!? Kade stoi vo Kuranot deka treba islamot da se brani so lagi!?
Kade stoi deka treba da se velici smrtta kako najgolemo dostignuvanje kon Bog
so ubistvo?!

I kazi mi, kade islamot teznee so takvi izvitopereni pisman priucenkovci koi ne znaat osnovi na komunikacija tuku mislat so kurot i mislat deka sekogas se vo pravo duri i koga ke im se predoci deka ne se!?

Eve ri konkretni prasanja!
Najdi islamofobija vo niv pak, I dare you! Bidejki ako iskreno gi odgovoris ke dojdes na moite postulati! Deka ti i takvite kako tebe se viztinskataa pricina sto mnozina vo svetot imaat pogresna percepcija za islamot kako religija na mir i blazenie!

A ako nemas odgovor ili ne sakas da odgovoris, te upatuvam kaj mene na profil, da go storis toa sto mene si mi go napisal kako los pretstavnik na islamskata zaednica!!

Git
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Прашање за исламот:

Овај ли е Мухамед?
Нели не смее слики да има?


Читам тај Мухамед ишол и у рат!
Ратувал напаѓал некои каравани:toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Salitos, serko, dosta kenjas be!
Sirenje omraza od ovoj tip e nedozvolena!
Gitla u igracnica! Na seriozni podforumi ne ti e mesto!

Mrsh
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Salitos, serko, dosta kenjas be!
Sirenje omraza od ovoj tip e nedozvolena!
Gitla u igracnica! Na seriozni podforumi ne ti e mesto!
Mrsh
Кај најде омраза во мојот пост?
Убаво праша да ми објаснат,поубаво да знаем можеби ќе ги разберам!

Нека ми некој одговори ве молам.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
На кои самоубијци мислиш ?

Дали си видел со твои очи некој таков или само преку медиумите на кои многу јасна им е целта да пласираат лаги и невистини за муслиманите ?

Но да ти одговорам од исламски аспект , знам дека тоа те интересира , според Исламот и Куранот убиство без причина е строго забрането - „ УБИСТВО НА ЕДЕН Е УБИСТВО КАКО НА ЦЕЛО ЧОВЕШТВО “ се разбира освен во самоодбрана во воена состојба , или крв за крв .

А тие самоубијци од медиумите првин не се муслимани како што пренесуваат медиумите , туку оние кои го тероризираат исламскиот свет .

И на крај да ти поставам и јас едно прашање : Според тебе , ако некој те нападне тебе и твоето семејство , убива , силува и т.н , ти го растура местото на живеење твојата вера и твојата држава , а ти нормално дека ќе го браниш семејтвото , во тој случај кој би бил терорист , тој што те нападнал или ти што ќе ја браниш фамилијата и твојата земја ??

Очекувам искрен одговор .
Добар одговор, ми се допадна, како што барам јас.

Се сложуваме дека Исламот воопшто нема никаков контакт со таквите верски војници самоубици.

Секако дека кога некој би ме нападнал, таа анималистичка животна реакција, ќе гребам, ќе касам и нормално ако треба ќе убивам.

Јас, пред година дена, на ИЦ форумот, отворив слична тема, и бев изненаден како некои "муслимани", се сложуваа и дури и ги бранеа тие самоубици, кои впрочем не убиваат Амерички, т.е. империјалистички, т.е. трупи на оние кои ги заробиле, туку убиваат муслимани, лиѓе, филантропи како тебе и како мене. Тие луѓе, дури и да се плод на најлошата медиумска и ционистичко-христијанска конспирација, сепак се една црна дупка, во репрезентот на Исламот, кој на некој начин шмука се што е квалитетно и добро од Исламот, дури и многу често наидува на согласност од страна на некои муслимани.

Дали ќе се согласиш дека денес во Исламот не е се како што треба да биде, т.е. во практикувањето на Исламот, и дека денес се помалку и помалку има вистински муслимани, луѓе кои дословно го следат зборот на пророкот, и се повеќе лажни и wanna be муслимани, кои неследејќи го учењето на пророкот, во зависност од нивните капацитети или можноста за добар детергент кој плакне се и сешто, го транспонираат секој добар и мирољубив контекст на еден термин наречен Џихад, користејќи го како што самите сакаат и како што самите се во можност да го истумачат.
Јас знам дека позади ова, стои добро организирана структура, добро организиран систем на работа, кој е непосреден фактор за тоа да денес за жал Исламот ги губи сите оние префинети карактеристики на некогашното мирољубиво и не-ОПСКУРАНТНО религиско исповедување, уживање, теоретизирање, начин на живеење итн.

Денес муслиманите се многу послаби неголи што изгледа. Денес муслиманот е многу добро умствено "разработен", за да пред очите на оние кои го даваат "судот" изгледа така како што изгледа.

Јас не мислам дека Исламот е лош, туку верувам дека денес муслиманите се до таа мера искомпромитирани и убедени во тоа нивно право учење, што дури денешни млади муслимани, даваат согласност на суицидни испади насекаде во светот, па дури и по места каде што живеат муслимани, и без разлика на тоа кои ќе бидат жртвите. Тоа не го бива, а со тоа ќе се согласиш и ти. Што ако утре му текне на некој лажен муслиман во Македонија да разнесе невини жртви, од било која национална и етничка и верска припадност. Пак тебе ќе те обвинуваат како припадник на таа религија.

Затоа јас сметам дека треба јавно оградување од такви не-хуманистички и уништувачки активности. (ова не за тебе туку за сите кои не размислуваат така)

Кај најде омраза во мојот пост?
Убаво праша да ми објаснат,поубаво да знаем можеби ќе ги разберам!

Нека ми некој одговори ве молам.
Начинот на кој што си го побарал тоа, не ти чини.

Пробај со друг модус. Тој модус е лош, предизвикува дијареа кај луѓето, болки во стомакот, а може и повраќање.
Прво, да сум како тебе, тотален незнајко во однос на Исламот, ќе побарам од некого секако оние кои најдобро тоа знаат да ти го покажат... Да ти покажат основните постулати, на Исламот, па тек потоа, да си земеш да си читнеш дома нешто во врска со Исламот, т.е. Кур`Анот, и следствено да пробаш сам, самостојно да изградиш мислење за Исламот, муслиманот, муслиманите во светот, муслиманите во твоето општество, маало, систем, град итн., а не да бараш мислења од г(еј).г(еј).Иринеј и со нив воедно да провоцираш.

Разбра?
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Hasane, sakas da kazes deka onie so dinamit na pojasot se kleti evrei ili risjani i deka nema imami koi propovedaat na mladi deca muslimani deka treba da zaginat vo glory so bombi na pojas ubivajki civili?
Гарфилде , ти кажав дека таквите постапки на поединци воопшто не спаѓаат во ислам и се строго забранети , и знаеш како се вели во исламот ( не суди му на исламот според муслиманите , туку суди им на муслиманите според исламот ) , што значи дека ако некој будала постапил така не значи дека и исламот е таков каков што сакаат медиумите да го престават . И крај краева оној кој зема на него динамит не оди да убие цивили , туку ако сам се разнесе барем со него ќе разнесе и неколку војници кои вршат агресија над нив , поради која причина да разнесува цивили ? Тоа е лагата која ја пласираат медиумите за да се престави исламот волошо светло и да се оправдаат агресорските масакри .


Jas moze da ne se slozuvam so politikata na Izrael kon palestinskiot narod, jas licno smetam deka Izrael treba da fucking lay off i da prekine so genocidot, da ovozmozi napredok i sloboda na palestinskiot narod vo drzava Palestina, no nikogas nema da si dozvolam da odobram ubistva na nevini civili slustajki se na bedno nivo za da ja postignam taa cel!!
Isto taka smetam deka imamot koj toa go zagovara prv treba da se ubie sebe si, a ne da tera mladi zaludeni deca da fo storat toa za nego vo nekoja kvazi povisoka cel!
Moze jas smetam deka USA gresi vo nekoi svoi potezi! No apsolutno go osuduvam 9/11!
Ова со Израел и Америка , конечно јас и ти да се согласиме во нешто , но пак ќе повторам дека вистински муслиман не убива цивили , туку итоа е смисленастратегија на Израел и Америка ,како и 9/11 .


I na kraj, mrsh u trista pizde lepe za napadite vrz Picasso, Nepthys i vrz mene samo zatoa sto ne mislime mujahedeens misli kako tebe i tvojata tajfa tuku navostina gledame kako realno treba da se nabljuduvaat nestata!!
Се што погоре паметно си напишал со ова ја усра работа , се ти отиде по вода , но не ми е ништо чудно од тебе , те читам веќе како буквар .

Kazi mi:
kade stoi vo Kuranot deka treba da se navreduva sekoj koj ne misli isto kako tebe!?
Ако не си приметил ќе те подсетам дека јас отворив тема , и наместо културно да дебатираш почна да навредуваш со твојата другарка , а јас само реплицирав .

Kade stoi vo Kuranot deka treba islamot da se brani so lagi!?
Никаде , но според исламот се е вистина , но за жал само за тебе и тие кои мислат како тебе е лага , вие така мислите .

Kade stoi deka treba da se velici smrtta kako najgolemo dostignuvanje kon Bog
so ubistvo?!!?
Стои да , но во борба на Аллаховиот пат ( Џихад) а тоа се подразбира во војна која се води против исламот .

I kazi mi, kade islamot teznee so takvi izvitopereni pisman priucenkovci koi ne znaat osnovi na komunikacija tuku mislat so kurot i mislat deka sekogas se vo pravo duri i koga ke im se predoci deka ne se!??!!?
Ова е само твое јалово мислење , но твое право е да мислиш што сакаш , иако не си во право .

Eve ri konkretni prasanja!
Се надевам дека ќе се задоволиш од одговорите .


Najdi islamofobija vo niv pak, I dare you! Bidejki ako iskreno gi odgovoris ke dojdes na moite postulati! Deka ti i takvite kako tebe se viztinskataa pricina sto mnozina vo svetot imaat pogresna percepcija za islamot kako religija na mir i blazenie!!
Ако веќе навредуваш знај дека и ќе бидиш навреден ( иако не треба да паѓам толку ниско) но секој човек има чувства , но тоа не ти дава за право поради моја реплика да го окарактеризираш цел ислам , туку наместо да навредуваш земај провери ги цитатите кои ти ги постирав на темата и сам научи нешто за ислам .


A ako nemas odgovor ili ne sakas da odgovoris, te upatuvam kaj mene na profil, da go storis toa sto mene si mi go napisal kako los pretstavnik na islamskata zaednica!!

Git

Мислам дека ти одговорив на сите прашања , но не сум јас преставник на исламската зедница ,а тоа на профил исто беше реплика , но не беше упатена до тебе .

Добар одговор, ми се допадна, како што барам јас.

Се сложуваме дека Исламот воопшто нема никаков контакт со таквите верски војници самоубици.

Секако дека кога некој би ме нападнал, таа анималистичка животна реакција, ќе гребам, ќе касам и нормално ако треба ќе убивам.

Јас, пред година дена, на ИЦ форумот, отворив слична тема, и бев изненаден како некои "муслимани", се сложуваа и дури и ги бранеа тие самоубици, кои впрочем не убиваат Амерички, т.е. империјалистички, т.е. трупи на оние кои ги заробиле, туку убиваат муслимани, лиѓе, филантропи како тебе и како мене. Тие луѓе, дури и да се плод на најлошата медиумска и ционистичко-христијанска конспирација, сепак се една црна дупка, во репрезентот на Исламот, кој на некој начин шмука се што е квалитетно и добро од Исламот, дури и многу често наидува на согласност од страна на некои муслимани.

Дали ќе се согласиш дека денес во Исламот не е се како што треба да биде, т.е. во практикувањето на Исламот, и дека денес се помалку и помалку има вистински муслимани, луѓе кои дословно го следат зборот на пророкот, и се повеќе лажни и wanna be муслимани, кои неследејќи го учењето на пророкот, во зависност од нивните капацитети или можноста за добар детергент кој плакне се и сешто, го транспонираат секој добар и мирољубив контекст на еден термин наречен Џихад, користејќи го како што самите сакаат и како што самите се во можност да го истумачат.
Јас знам дека позади ова, стои добро организирана структура, добро организиран систем на работа, кој е непосреден фактор за тоа да денес за жал Исламот ги губи сите оние префинети карактеристики на некогашното мирољубиво и не-ОПСКУРАНТНО религиско исповедување, уживање, теоретизирање, начин на живеење итн.

Денес муслиманите се многу послаби неголи што изгледа. Денес муслиманот е многу добро умствено "разработен", за да пред очите на оние кои го даваат "судот" изгледа така како што изгледа.

Јас не мислам дека Исламот е лош, туку верувам дека денес муслиманите се до таа мера искомпромитирани и убедени во тоа нивно право учење, што дури денешни млади муслимани, даваат согласност на суицидни испади насекаде во светот, па дури и по места каде што живеат муслимани, и без разлика на тоа кои ќе бидат жртвите. Тоа не го бива, а со тоа ќе се согласиш и ти. Што ако утре му текне на некој лажен муслиман во Македонија да разнесе невини жртви, од било која национална и етничка и верска припадност. Пак тебе ќе те обвинуваат како припадник на таа религија.

Затоа јас сметам дека треба јавно оградување од такви не-хуманистички и уништувачки активности. (ова не за тебе туку за сите кои не размислуваат така)
?

Пикасо , пак ќе повторам , сите тие такви медиумски лаги дека „бомбаш самоубиец се разнесол во сред пазар и загинале десетици цивили “ и така натаму , се е тоа лага само да се престави исламот и муслиманите како терористи а воедно покривајќи ги агресорските масакри на товар на некојси измислен „бомбаш самоубиец „ додека вистинскиот бомбаш самоубиец ќе убие војници а не цивили .

И секоја ционистичка терористича активност вешто и однапред е добро направена и смислена стратегија топката да се префрли на муслиманите , според нив „ терористи“ .

А со постапките на Израел врз Палестина , и Америка и сојузниците врз Аганистан , Ирак и т.н зарем не е тоа глобална војна против исламот , зарем не треба некој да се пробуди и да пружи отпор против агресорите на муслиманите каде силуваат и масакрираат муслимански семејства , зарем за тие луѓе не е тоа Џихад ??

Прашање за исламот:

Овај ли е Мухамед?
Нели не смее слики да има?


Читам тај Мухамед ишол и у рат!
Ратувал напаѓал некои каравани:toe:

А тебе друже ќе ти кажам дека оваа слика воопшто не е од Мухаммед а.с и ниту е ставена од муслиман , туку од истите тие погоре споменати , кои на секаков начин се обидуваат да го оцрнат исламот , но се оцрнуваат самите себеси .
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Hasan el Basri;3310897]Гарфилде , ти кажав дека таквите постапки на поединци воопшто не спаѓаат во ислам и се строго забранети , и знаеш како се вели во исламот ( не суди му на исламот според муслиманите , туку суди им на муслиманите според исламот ) , што значи дека ако некој будала постапил така не значи дека и исламот е таков каков што сакаат медиумите да го престават . И крај краева оној кој зема на него динамит не оди да убие цивили , туку ако сам се разнесе барем со него ќе разнесе и неколку војници кои вршат агресија над нив , поради која причина да разнесува цивили ? Тоа е лагата која ја пласираат медиумите за да се престави исламот волошо светло и да се оправдаат агресорските масакри .
Другар и јас сум муслиман , и така ке останам све додека сум жив , само дека нема бомбаш самоубиец , ИМА , и тоа не верувам дека е дел од лажните медиуми , кој се глеат истите и кај ТВ Ел газира , и на сите други арапски ТВ само што не мие јасно , зашто често глеаме такви напади врз џамиите и тоа полни со луге , посебно на верски празници ?
Колку што сум прашал , тоа е строго забрането ..?
Зошто во статистика стои дека Ал каида убивал осум пати повеке муслимани отколку не'муслимани , која после секој напад сама и признава . зар тоа е дозволено ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom