Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
O

Omer el Faruk

Гостин
ok..vtoro prashanje..kako se slavi gurgovden kaj muslimanite..koi se obicaite..so koja cel..kako pominuva eden praznicen den gurgovden u muslimanska kuka/dvor?
Искрено кај нас овде нема никакви обичаи. Скоро и да се искоренило празнувањето на овој празник. Останале малкумина кои одат ден претходно од Ѓурѓевден на одредено место, собиралиште,на еден обичен пикник, скара итн., без никакви посебни церемонии.

За во другите места незнам, верувај ми! :toe:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Искрено кај нас овде нема никакви обичаи. Скоро и да се искоренило празнувањето на овој празник. Останале малкумина кои одат ден претходно од Ѓурѓевден на одредено место, собиралиште,на еден обичен пикник, скара итн., без никакви посебни церемонии.

За во другите места незнам, верувај ми! :toe:
Омер, што си по националност ?

Ако скоро се искоренило значи местото било православно до скоро време. Ама тоа е тоа. Со верата се менуваат обичаите, а со менување на обичаите се менува и националноста.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Омер, што си по националност ?

Ако скоро се искоренило значи местото било православно до скоро време. Ама тоа е тоа. Со верата се менуваат обичаите, а со менување на обичаите се менува и националноста.
Баш убаво.

П.С. На друг подфорум прашај ме што сум по националност, овде си оф топик.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Зошто муслиманите ја сметаат музиката за харам ?
Совршениот Ислам на Живото Евангелие (Исус Христос) не ја смета музиката за харам, туку сите оние песни, текстови и музика што го негираат Духот на Евангелието!

п.с. Музиката е составена од 8 ноти, во кои првата (до) и осмата (до) се идентични и укажуваат на Оној што е на 8ми ден обрежан и на 8ми ден воскреснат!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Совршениот Ислам на Живото Евангелие (Исус Христос) не ја смета музиката за харам, туку сите оние песни, текстови и музика што го негираат Духот на Евангелието!

п.с. Музиката е составена од 8 ноти, во кои првата (до) и осмата (до) се идентични и укажуваат на Оној што е на 8ми ден обрежан и на 8ми ден воскреснат!
:music5::music5::music5::music5::music5::music5::music5::music5:
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Isto i tebe da ti ne e krivo ako kazuvame deka si terorist/ta za islamot.

Borete se ne znaci so bombi da se boris.
Isto i ovde ima tema politicari koi gi nazivate borci.
No smisolot e se boril za edna podobar zivot.
Koga ke bides napadnat , bori se za allahoviot pat (ne masakriraj, postena borba, ne bori se so decava i zenite i starite itn.... ima uste tuka sto ne kazuvate nego izvadite toa sto vi treba vas.

Nikade vo Kuranot ne pisuva napadnete narodot od druga vera. Napsrotivno e da im se pokaze miroljubost. Bez nikakva borba , ako ne si napadnat.
Ima tuka uste mnogu Ajeti i suri od kuranot za koi ima drugari sto znat podobro od mene.
No ne znam so vas ne im se zbori.
Pa tolku i od mene.


Sega tvoite nameri gi znaemo.
Za vas i bebeto e gresnik cim se rodil. Pa kamo li jas.
Pa zatoa i ne dobijete odgovor. Pa i jas nema da odgovaram.

neka izvolat site drugari kako saman i mnogu drugi neka prasuvat i ke imat objasnenie.
No ne 1+1+1 sega +1

A najdobar i najasen odgovor imate od samiot ime na religijata. I JASNO.

ISLAM znaci MIR na Makedonski.

Абе кого лажеш? Шо праиме со сурите кои повикуваат на борба во името на алах? А? У џеп ставај ги и бегај!

Бебето е грешно по природа, но спасено поради милоста Божја. Кога умира мало бебенце оди во Рајот, бидејќи пред Бога тоа е оправдано со крвта на Исус.
Кај вас шо праиме? Како е во исламот? Делата ги нема за алах да ги мери на вага.

И Тројството не е 1+1+1=1, туку (кога веќе толку сакаш математика): 1х1х1=1. Јасно е дотука?

И шо ако значи мир, кога вие тоа не го практикувате баш, баш? Само онака, колку да се знае дека се "мирољубиви". Се ви е каша попара у тоа учењата.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Sinatra, ова е тема за прашања на исламот, не за математички вештини. Кога ќе земеш ТРИ единици, тоа се три единици, дали ќе ги собираш, одземаш ,множеш или делеш, сето тоа го правиш со ТРИ единици, не со ЕДНА.

Инаку ако не си знаел да ти кажам дека Кур'анот е систем од правила и прописи кои го опфаќаат покрај духовниот и световниот живот. Збир од правила во војна и мир, агресија и самоодбрана. За нивно толкување потребни се неколку елементи, не се зема се, здраво за готово. Потребно е познавање на причините за објавувањето на тие ајети. Не заборавај дека Кур'aнот е објавуван постепено во период од 23 години. Не е спуштен одеднаш.

И исламот токму значи мир. И тој мир вистинските муслимани го практикуваат и те како. Она што тебе ти боде очи, се постапките на твоите протестанти (читај христијани) во муслиманските земји, па по секоја цена се обидувате да ја испревртите вистината и да ги прикажете муслиманите како агресори а христијаните како ослободители. Но, малкумина ви веруваат на таа подмолност. И поголемиот дел од таканаречените бомбашки напади и бомбаши самоубијци се монтирани од страна на протестантските амери.

Затоа не залетувај се многу. Вашата тактика на дејствување одамна е проучена и откриена.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
очигледно дека секој си ги чита законите и зборовите како што му чини лично него....ете научив дека ислам значи мир,но за кого??? дали тој ист збор значи немир за сите неверници,обратно од мир за сите верници исклучиво во ислам?!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Абе кого лажеш? Шо праиме со сурите кои повикуваат на борба во името на алах? А? У џеп ставај ги и бегај!

Бебето е грешно по природа, но спасено поради милоста Божја. Кога умира мало бебенце оди во Рајот, бидејќи пред Бога тоа е оправдано со крвта на Исус.
Кај вас шо праиме? Како е во исламот? Делата ги нема за алах да ги мери на вага.

И Тројството не е 1+1+1=1, туку (кога веќе толку сакаш математика): 1х1х1=1. Јасно е дотука?

И шо ако значи мир, кога вие тоа не го практикувате баш, баш? Само онака, колку да се знае дека се "мирољубиви". Се ви е каша попара у тоа учењата.
A koga ti lazes a.
edna jabuka x edna jagoda X edna tikva nema sansi da bidat = eden lubenica.

Da ti objasnam kako na decava da ucis matematika.

A na Allahoviot pat se bori sigurno NO koga e napadnat verata i od druga vera za da se branis moras da se boris.
A ne taka kako ti kazuvas.
Idi i propagandiraj decava e ne mene.

Nikade nema pravo muslimanstvo da napada druga vera ako ne se e napadnat Islam i muslimanite zaradi toa sto su muslimani-
A i ne smejat da napadnat drugite veri zaradi toa sto ne se muslimani..

Jasno.

очигледно дека секој си ги чита законите и зборовите како што му чини лично него....ете научив дека ислам значи мир,но за кого??? дали тој ист збор значи немир за сите неверници,обратно од мир за сите верници исклучиво во ислам?!
Ive - MIR (ISLAM) znaci za selo covecanstvo. A ne samo za Muslimanite.
Znaci mir i za drugite veri.
Samo i samo ako e napadnat licno verata i od druga religija se ubijat muslimanite togas so seto sila treba da se borimo. NO samo ako e napadnat.
Dali vie znaete deka ako krade muslimanot bilo sto od Nekoga sto pripada na druga vera(nemusliman) ima dupli greh nego ako kradel od eden musliman.
Ili bilo sto ja izmamil nekoj od druga vera.
Muslimanot sme da objasni na nemuslimanot za muslimanstvoto, no nikako da upotrebi sila za da gi primora da stanuvat muslimani nemuslimanite. ( Toa e zabrana na Islam)
Ova e pisuvano vo Kurani Kerim o tocka.

Jas ne pisuvam toa da se opredelim za nekoj ovde sto mi e strah , nego Allah ne zapovedal da sekogas zborimo istinata.
Eden od najgolemite grehovi e da napisam nesto od glava na i da kazuvam deka iSlam vaka e, samo sto na nekoj taka moze dobro da bide toa sto ja iskriveno od kejf.

No ima nekoi sto prisilno i nepravden sakat so sekoj metod da ja iskrivat Islam so nekoi prosti propagandi.
No toa nema nikogas i nikogas da uspeat.
Zatoa sto inteleigentni ludje ja znat istinata.
Mozat samo ovcarite i nekolku deca da izlazat, no i tie ce se ucat so vreme.
No ne bezsramno ovde da na sekoj zbor da propagandirat.

Pozdravi...
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Нити јагода, нити лубеница, нити тиква, нити јабука, ... се нешто без *БОЖЈАТА *Совршена Информација и *Совршена Енергија!

1 Вистинско Сонце - БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ)
1 Вистинско Сончева Светлина - БОЖЈЕ СОВО (Исус;Јахшуах хаМешиах))
1 Вистинска Сончева Топлина - БОЖЈИ ДУХ (Квадовш Руах)

СВЕТОЛ! СВЕТОЛ! СВЕТОЛ е Единствениот БОГ!
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Silber
Peace/Salaam



Регистриран: Mar 2009
Мислења: 380






A koga ti lazes a.
edna jabuka x edna jagoda X edna tikva nema sansi da bidat = eden lubenica.

Ne... No zolcka+belka+luspa=jajce
ili tecna+mraz+gasovita=voda

Otec+Sin+Sv.Duh =BOG
Ne e nevozmozno neli!?:toe:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
A koga ti lazes a.
edna jabuka x edna jagoda X edna tikva nema sansi da bidat = eden lubenica.

Ne... No zolcka+belka+luspa=jajce
ili tecna+mraz+gasovita=voda

Otec+Sin+Sv.Duh =BOG
Ne e nevozmozno neli!?:toe:
:nenene: За јајцето веќе одамна откривме дека може да има две жолчки, поготово ако кокошката била немирна, па го налутила петелот.:pos2:

А за споредбата со водата,ајде малку едукација Деби: :)


Многу христијани кога ќе ги запрашате за Светото Тројство да ви дадат објаснување,покрај другите примери ќе слушнете дека тоа го објаснуваат и со примерот на водата и нејзините три состојби:

1.Течна – вода
2.Цврста -мраз
3.Гасовита-пареа


Па така велат водата ги има овие три состојби но нејзиниот состав не се менува,така е и со Тројството.

Но,ајде да видиме дали навистина е така.

За водата не спориме тоа е Ок,таа навистина може да се менува во три состојби а при тоа нејзиниот состав е секогаш ист,т.е. не се менува.Таа е H2o и секогаш има 2 атоми на Водород и 1 атом на кислород.


Но што е со Светото Тројство?

Ајде најпрвин да го видиме концептот на Светото Тројство:

1.Татко
2.Син
3.Свет Дух


Христијаните велат како што водата ја менува формата така и Бог но сепак,водата е вода,а Бог е Бог.

Ајде да не ги растажуваме на почетокот,ќе им речеме Ок вие објаснувањето за формата на Тројството,го прифаќаме како ваш аргумент,но што е со составот?-Дали составот останува ист,како кај водата?

Хмммм,интересно нели...

Драги мои Христијани сите добро знаеме дека Бог и Светиот Дух имаат ДУХОВЕН ОБЛИК-ФОРМА.Додека Синот или човечките битија се од месо и коскиТОА НЕ Е ИСТО!.

На луѓето им треба храна ,на Бога не муе потребна храна -ТОА НЕ Е ИСТО!

На луѓето им се потребни сите овосветски намирници ,додека на Бог не му се потребни-ТОА НЕ Е ИСТО!

Отворете го Новиот Завет кај Лука 24:36-39:


36 И додека тие уште зборуваа за тоа, Сам Исус застана меѓу нив и им рече: „Мир вам!”

37 А тие збунети и уплашени мислеа дека гледаат дух.

38 А Тој им рече: „Зошто сте збунети? И зошто се јавуваат сомненија во вашите срца?

39 Погледајте ги Моите раце и Моите нозе - Јас Сум Истиот! Допрете Ме и видете, зашто духот нема месо и коски, а како што гледате Јас имам.”


Хмммм,а потоа следува 40-43:


40 И кога го рече тоа, им ги покажа рацете и нозете.

41 А бидејќи тие од радост уште не веруваа, туку се чудеа, им рече: „Имате ли тука нешто за јадење?”

42 И Му дадоа парче печена риба и мед со саќе.

43 Тој го зеде и јадеше пред нив.


Што сакал Исус да докаже во овие цитати? Дека е Бог?НЕ! НАПРОТИВ,ДЕКА НЕ Е БОГ!


Тој јадел,тој бил човек од месо и коски А ДУХОТ НЕМА МЕСО И КОСКИ.

Ова докажува дека нема ни научна основа дека Отецот,Синот и Светиот Дух се БОГ!

Самиот збор Тројство не егзистира никаде во Библијата,но,се спомнува во к*р,анот.

Сура Ниса 171 ајет:
“...и не зборувајте: Тројца се!.Престанете,тоа е подобро за вас...”

Сура Маиде 73 ајет:“Сосема не веруваат оние кои велат:Аллах-Бог е еден од тројцата!.Нема друг Бог освен еден Бог.....”


Драги мои Христијани: Исус никогаш за себе не рекол дека е Бог. Единствен стих кој е најблиску до Тројството е во Првото Јованово Послание,5 глава,стих 7:

7 (Зашто тројца се Кои сведочат во небото: Таткото, Словото и Светиот Дух; и Овие Три се едно).


Гледате ли нешто необично во овој стих?-гледате ли дека целиот стих е ставен во заграда?-Сте се запрашале ли зошто е тоа така?-Ако не сте се запрашале,еве јас ќе ви кажам:

Прочитајте ја Ревидираната стандардна верзија на Библијата,која што ја ревидирале најеминентните христијански научници со најголеми теолошки титули во соработка со 50 различни кооперативни деноминации. И тие велат дека ОВОЈ СТИХ од Првото Јованово Послание,глава 5,стих 7 е:

-интерполација
-фабрикација ,или ИЗМИСЛЕН СТИХ!-


И како таков го исфрлиле од Библијата.

Продолжуваме:

Исус никогаш себе си не се сметал за Бог.Не постои ниту еден недвосмислен цитат во Библијата каде Исус вели:”Јас сум Бог! ,или: “Мене обожавајте ме!”.

Напротив,ако ја читате непристрасно Библијата таму ќе најдете многу цитати каде тој рекол:

Јован 14:28:
...Мојот Татко е поголем од Мене.

Јован 10:29:
Мојот Татко - Кој ми ги даде - е поголем од сите...
Матеј,12:28:
...Јас ги изгонувам демоните преку Духот Божји...

Лука,11:20:
Јас ги изгонувам нечистите духови со Божјиот прст,

Јован,5:30:
Јас ништо не можам да правам Сам од Себе; како што слушам, така судам, и Мојот суд е праведен, зашто не ја барам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме прати.



Ај Деби, пробај со некој друг пример. :smir:
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
:nenene: За јајцето веќе одамна откривме дека може да има две жолчки, поготово ако кокошката била немирна, па го налутила петелот.:pos2:

А за споредбата со водата,ајде малку едукација Деби: :)


Многу христијани кога ќе ги запрашате за Светото Тројство да ви дадат објаснување,покрај другите примери ќе слушнете дека тоа го објаснуваат и со примерот на водата и нејзините три состојби:

1.Течна – вода
2.Цврста -мраз
3.Гасовита-пареа


Па така велат водата ги има овие три состојби но нејзиниот состав не се менува,така е и со Тројството.

Но,ајде да видиме дали навистина е така.

За водата не спориме тоа е Ок,таа навистина може да се менува во три состојби а при тоа нејзиниот состав е секогаш ист,т.е. не се менува.Таа е H2o и секогаш има 2 атоми на Водород и 1 атом на кислород.


Но што е со Светото Тројство?

Ајде најпрвин да го видиме концептот на Светото Тројство:

1.Татко
2.Син
3.Свет Дух


Христијаните велат како што водата ја менува формата така и Бог но сепак,водата е вода,а Бог е Бог.

Ајде да не ги растажуваме на почетокот,ќе им речеме Ок вие објаснувањето за формата на Тројството,го прифаќаме како ваш аргумент,но што е со составот?-Дали составот останува ист,како кај водата?

Хмммм,интересно нели...

Драги мои Христијани сите добро знаеме дека Бог и Светиот Дух имаат ДУХОВЕН ОБЛИК-ФОРМА.Додека Синот или човечките битија се од месо и коскиТОА НЕ Е ИСТО!.

На луѓето им треба храна ,на Бога не муе потребна храна -ТОА НЕ Е ИСТО!

На луѓето им се потребни сите овосветски намирници ,додека на Бог не му се потребни-ТОА НЕ Е ИСТО!

Отворете го Новиот Завет кај Лука 24:36-39:


36 И додека тие уште зборуваа за тоа, Сам Исус застана меѓу нив и им рече: „Мир вам!”

37 А тие збунети и уплашени мислеа дека гледаат дух.

38 А Тој им рече: „Зошто сте збунети? И зошто се јавуваат сомненија во вашите срца?

39 Погледајте ги Моите раце и Моите нозе - Јас Сум Истиот! Допрете Ме и видете, зашто духот нема месо и коски, а како што гледате Јас имам.”


Хмммм,а потоа следува 40-43:

40 И кога го рече тоа, им ги покажа рацете и нозете.

41 А бидејќи тие од радост уште не веруваа, туку се чудеа, им рече: „Имате ли тука нешто за јадење?”

42 И Му дадоа парче печена риба и мед со саќе.

43 Тој го зеде и јадеше пред нив.


Што сакал Исус да докаже во овие цитати? Дека е Бог?НЕ! НАПРОТИВ,ДЕКА НЕ Е БОГ!


Тој јадел,тој бил човек од месо и коски А ДУХОТ НЕМА МЕСО И КОСКИ.

Ова докажува дека нема ни научна основа дека Отецот,Синот и Светиот Дух се БОГ!

Самиот збор Тројство не егзистира никаде во Библијата,но,се спомнува во к*р,анот.

Сура Ниса 171 ајет:
“...и не зборувајте: Тројца се!.Престанете,тоа е подобро за вас...”

Сура Маиде 73 ајет:“Сосема не веруваат оние кои велат:Аллах-Бог е еден од тројцата!.Нема друг Бог освен еден Бог.....”


Драги мои Христијани: Исус никогаш за себе не рекол дека е Бог. Единствен стих кој е најблиску до Тројството е во Првото Јованово Послание,5 глава,стих 7:

7 (Зашто тројца се Кои сведочат во небото: Таткото, Словото и Светиот Дух; и Овие Три се едно).


Гледате ли нешто необично во овој стих?-гледате ли дека целиот стих е ставен во заграда?-Сте се запрашале ли зошто е тоа така?-Ако не сте се запрашале,еве јас ќе ви кажам:

Прочитајте ја Ревидираната стандардна верзија на Библијата,која што ја ревидирале најеминентните христијански научници со најголеми теолошки титули во соработка со 50 различни кооперативни деноминации. И тие велат дека ОВОЈ СТИХ од Првото Јованово Послание,глава 5,стих 7 е:

-интерполација
-фабрикација ,или ИЗМИСЛЕН СТИХ!-


И како таков го исфрлиле од Библијата.

Продолжуваме:

Исус никогаш себе си не се сметал за Бог.Не постои ниту еден недвосмислен цитат во Библијата каде Исус вели:”Јас сум Бог! ,или: “Мене обожавајте ме!”.

Напротив,ако ја читате непристрасно Библијата таму ќе најдете многу цитати каде тој рекол:

Јован 14:28:
...Мојот Татко е поголем од Мене.

Јован 10:29:
Мојот Татко - Кој ми ги даде - е поголем од сите...
Матеј,12:28:
...Јас ги изгонувам демоните преку Духот Божји...

Лука,11:20:
Јас ги изгонувам нечистите духови со Божјиот прст,

Јован,5:30:
Јас ништо не можам да правам Сам од Себе; како што слушам, така судам, и Мојот суд е праведен, зашто не ја барам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме прати.



Ај Деби, пробај со некој друг пример. :smir:
No, veli i vaka:
Јован: 10:30 Јас и Татко Ми едно сме.”
Jovan10:38 А ако ги вршам, верувајте им на делата, ако Мене не Ми верувате, за да сознаете и познаете дека Таткото е во Мене и Јас во Него!”
14:10 Не веруваш ли дека Јас Сум во Таткото и дека Таткото е во Мене? Зборовите што ви ги кажувам, не ги зборувам од Себе; Таткото, Кој е во Мене, Тој ги прави делата.
14:11 Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене; ако пак не - верувајте заради самите дела.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Јас незнам, зошто овие цитати ги интерпретирате поинаку од нивната вистинска интерпретација која е својствена за Бог и Неговите Пратеници?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom