Прашања за Јеховините сведоци ...

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Што сведочат Јеховините сведоци?
А има и од форумџиите некој кој е верник на оваа религија или секта како и да е?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Што сведочат Јеховините сведоци?
Тие сведочат за Јехова, за Неговото постоење, за Неговиот план и промисла со нас луѓето, за можноста да се спасиме преку вера во Него и сл. Нивното сведочење е втемелено на Библијата и на списанијата "Стражарска Кула" и "Разбудете се" кои се превод од оригиналните изданија кои излегуваат од нивното раководно тело "Watch Tower" (Стражарска Кула) во Њу Јорк.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Тие сведочат за Јехова, за Неговото постоење, за Неговиот план и промисла со нас луѓето, за можноста да се спасиме преку вера во Него и сл. Нивното сведочење е втемелено на Библијата и на списанијата "Стражарска Кула" и "Разбудете се" кои се превод од оригиналните изданија кои излегуваат од нивното раководно тело "Watch Tower" (Стражарска Кула) во Њу Јорк.
Значи тие се некој вид Евреи,не?
Каков е тој план на Јехова со нас?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Во Јехова веруваат и христијаните
Истиот бог е
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
аман бе
планот секој ден го има на тв здосадија веќе со него
планот се вика ... " преродба во 100 чекори "
ај задржи се на темата, пред да почнеш да ми плачеш на профил зошто сум те бришел ..
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Значи тие се некој вид Евреи,не?
Каков е тој план на Јехова со нас?
1. Не.
2. Планот на Јехова со нас луѓето е да ни ја објави вистината за Него преку Јеховините сведоци и потоа да им даде шанса на луѓето доброволно да му го признаат Неговиот суверенитет. Оние кои ќе го признаат Него како Бог и Исус Христос како Божји Син, Господар и Спасител, ќе воскреснат на новата земја и новото небо за вечен живот, а останатите ќе бидат уништени.
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
1. Не.
2. Планот на Јехова со нас луѓето е да ни ја објави вистината за Него преку Јеховините сведоци и потоа да им даде шанса на луѓето доброволно да му го признаат Неговиот суверенитет. Оние кои ќе го признаат Него како Бог и Исус Христос како Божји Син, Господар и Спасител, ќе воскреснат на новата земја и новото небо за вечен живот, а останатите ќе бидат уништени.
Mnogu sebicno i egoisticno od nivna strana. Sreka nasa sto Bog ne misli kako niv. Kako Carstvoto nebesno da e samo za niv.
I samo kolku pati bile podgotveni i go ocekuvaa Bozjiot Sin da se simne od neboto i da im ja dade vlasta na niv.
Bog ke dojde vernicite go znaat toa,no od kade kaj niv uverenost deka se tie sto ke ja nasledat zemjata i duri gi znaat datumite za
Negovoto doagawe? Vtoroto doagawe na Sinot Bozji ke bide strasno a koga..?
Vo Sv.Pismo se veli ,"Toa ni angelite,slugite Negovi ne go znaat".
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
1. Не.
2. Планот на Јехова со нас луѓето е да ни ја објави вистината за Него преку Јеховините сведоци и потоа да им даде шанса на луѓето доброволно да му го признаат Неговиот суверенитет. Оние кои ќе го признаат Него како Бог и Исус Христос како Божји Син, Господар и Спасител, ќе воскреснат на новата земја и новото небо за вечен живот, а останатите ќе бидат уништени.
Хммм,по ова веќе почнав да гаам антипатии кон оваа ’’религија’’.Сепак благодарам на одговорите.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
ne bee oni veruvaat vo isus on e bog za niv a jehova e tatkoto na isuss .t.e negov sin , fakticki dvajca bogovii ,
ХЕХЕ НЕ БЕ ДРУГАРЧЕ ЗАНАС ИСУС Е БОГ БИДЕЌИ САМИОТ БОГ(ЈЕХОВА) ТОА НЕЕ ИМЕТО НЕ БОГ БИДЕКИ ЈЕХОВА ЗНАЧИ НЕШТО ДРУГО ЗНАЧИ БОГ ЖИВЕЕ ВО ТЕЛОТО НА ИСУС БОГ ВО ТЕЛО НА ЧОВЕК СВЕТА ТРОЈЦА ЕДНОСУШНА НЕ РАЗДЕЛНА И ЗАВАС НЕРЕЗБИРЛИВА ЗОШТО АПОСТОЛ ПАВЛЛЕ ВЕЛИ:"Зашто, словото за крстот е безумство за оние, кои пропаѓаат, а за нас, кои се спасуваме, Божја сила, зашто е напишано: „Ќе ја уништам мудроста на мудрите и ќе го отфрлам разумот на умните." нема два бога еден е бог вистиски праведен семоќен.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
ne bee oni veruvaat vo isus on e bog za niv a jehova e tatkoto na isuss .t.e negov sin , fakticki dvajca bogovii ,
Не е точно. Сведоците веруваат дека само Таткото Јехова е Бог, а пак Исус е само Син Божји, но не и Бог. Според нив Исус е всушност архангелот Михаел.

--- надополнето ---

ХЕХЕ НЕ БЕ ДРУГАРЧЕ ЗАНАС ИСУС Е БОГ БИДЕЌИ САМИОТ БОГ(ЈЕХОВА) ТОА НЕЕ ИМЕТО НЕ БОГ БИДЕКИ ЈЕХОВА ЗНАЧИ НЕШТО ДРУГО ЗНАЧИ БОГ ЖИВЕЕ ВО ТЕЛОТО НА ИСУС БОГ ВО ТЕЛО НА ЧОВЕК СВЕТА ТРОЈЦА ЕДНОСУШНА НЕ РАЗДЕЛНА И ЗАВАС НЕРЕЗБИРЛИВА ЗОШТО АПОСТОЛ ПАВЛЛЕ ВЕЛИ:"Зашто, словото за крстот е безумство за оние, кои пропаѓаат, а за нас, кои се спасуваме, Божја сила, зашто е напишано: „Ќе ја уништам мудроста на мудрите и ќе го отфрлам разумот на умните." нема два бога еден е бог вистиски праведен семоќен.
ЈЕХОВА е Божјото свето име и истото се јавува околу 7000 пати во Библијата т.е. во постарите ракописи на оригиналните јазици. Во преводите најчесто е преведено со ГОСПОД со цел да не биде изговарано напразно. Оние што имаат аверзија (омраза) кон Јеховините сведоци мислат дека тие го измислиле Божјото Име, но тоа си стои во Библијата 3-4 илјади години пред да се појават сведоците.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
И колку се плаќа членарина за да се биде Јеховин сведок?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
И колку се плаќа членарина за да се биде Јеховин сведок?
Бесплатно е, но не може секој да стане нивни член. Потребно е навистина да веруваш како нив, да го живееш нивниот живот, за да станеш нивен член.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Едно прашање , пред спиење :) , ако не сум јеховин сведок дали ке идам у рајот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom