Прашања до Атеистите II

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.077
Поени од реакции
2.681
Прашања до атеистите:

1. Зошто некои атеисти за Велигден се в црква, купуваат свеќи и се кршат со вапцаните јајца? Не можам да ги разберам некои атеисти викаат Јас не верувам во Господ, а ги гледаш в црква за Велигден.
2. Зошто атеистите кога ќе им се роди дете го носат в црква да го крштева попот?
3. Зошто атеистите одат кај роднини пријатели по визити, имендени, куќни слави, селски слави?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.484
Прашања до атеистите:

1. Зошто некои атеисти за Велигден се в црква, купуваат свеќи и се кршат со вапцаните јајца? Не можам да ги разберам некои атеисти викаат Јас не верувам во Господ, а ги гледаш в црква за Велигден.
2. Зошто атеистите кога ќе им се роди дете го носат в црква да го крштева попот?
3. Зошто атеистите одат кај роднини пријатели по визити, имендени, куќни слави, селски слави?
1. Не одам, така да нека одговори некој друг.
2. За мир у куќа, ако маж ми е верник и сака да го крстиме, ќе го крстиме, во секој случај детето ќе си реши кога ќе порасне дали ќе биде верник или не.
3. Ако не верувам, не значи дека не почитувам верници и не им правам чест со неодење. Голем дел од вернициве не сфаќаат дека тие се едносмерни во нивните верувања и не прифаќаат дека некој друг може да има различни гледишта, не атеистите. Јас прифаќам дека некој си верува и не го правам ретардиран.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.474
Поени од реакции
41.732
Ќе плаче бебето ако не е крстено. :icon_lol:

Не значи дека треба за сите празници да се заклучи дома и да одбива секаков контакт со верници. Може и да оди во црква, а да не се моли. Да прави венчавка, крштевка, да оди на велигден, по слави и имендени и тоа да е од почит или поради тоа што едниот партнер е верник.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
230
Od koja picka proizlegol prviot covek na zemjava ?
Ke recete evolucija majmuni, kurci palci. E dobro de i tie se kecale, prviot majmun od koja picka proizlegol ?
Zosto bas covekot e vladetel nad planetava i najpameten,razmisluva, od nesto izmisluva i pravi uste nesto t.e napreduva , no ne i zivotnite ?
Dajte ebano objasnenie ajde
Biblijata barem ima objasnenie
Vie nikogas nema ni da go imate.
Ako ste tolku ateisti , za koj kurac vlagate u verski hram?
Ajde slava i taka i taka ke se nalapate napiete, ama u verski hram?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.484
Ako ste tolku ateisti , za koj kurac vlagate u verski hram?
Ajde slava i taka i taka ke se nalapate napiete, ama u verski hram?
За истиот курац за кој вие влагате во болница барајќи продукт на науката а се молите на Господа да се спасите.

@Io Sono Interista памтам на времето кога кажа дека овој подфорум е пута 10 ЧДА, дури сега сфаќам.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
7.092
Поени од реакции
5.678
Што е објасубањето Адам е створен од кал и од него е створена Ева многу креативно незнам на која дрога бил тој штој ја пишал приказната плус Адам и Ева имале 7 сина како било понатаму а?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.484
плус Адам и Ева имале 7 сина како било понатаму а?
Господова желба кажуваш каде што немаш одговор и се е објаснето, нема повеќе прашања. Гледаш колку е лесно?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
12
Поени од реакции
12
За истиот курац за кој вие влагате во болница барајќи продукт на науката а се молите на Господа да се спасите.

@Io Sono Interista памтам на времето кога кажа дека овој подфорум е пута 10 ЧДА, дури сега сфаќам.
Neznam Dali I'ma takvi budali sto se molat na nekakov si gospod a odat vo bolnica za lekuvanje
Odgovori na prasanjava
Kako proizleglo prvovo covecko bitie od nigde nikade Pa se samorazmnozilo I dotolku se promenilo za da nastanat rasi ?ili vo start niknale poveke luge od nigde nikade? Ako Mislis da pisuvas za nekoi si izmisleni teorii koisto se podednakvo relevantni kako I biblijata ,togas slobodno pisi nemam ogovor na toa prasanje.
Zosto nekoi ateisti odat u verski hram,mozebi ostavaat nekoj denar pespotrebno , a pritoa sekako go negiraat sekakvoto postoenje na nekoj si narecen/o/a gospod ?
 
Последно уредено:

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.480
Поени од реакции
53.300
Od koja picka proizlegol prviot covek na zemjava ?
Ke recete evolucija majmuni, kurci palci. E dobro de i tie se kecale, prviot majmun od koja picka proizlegol ?
Zosto bas covekot e vladetel nad planetava i najpameten,razmisluva, od nesto izmisluva i pravi uste nesto t.e napreduva , no ne i zivotnite ?
Dajte ebano objasnenie ajde
Biblijata barem ima objasnenie
Vie nikogas nema ni da go imate.
Ako ste tolku ateisti , za koj kurac vlagate u verski hram?
Ajde slava i taka i taka ke se nalapate napiete, ama u verski hram?

Убав речник. Од библијата се зборовиве?


 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.484
Neznam Dali I'ma takvi budali sto se molat na nekakov si gospod a odat vo bolnica za lekuvanje
Odgovori na prasanjava
Kako proizleglo prvovo covecko bitie od nigde nikade Pa se samorazmnozilo I dotolku se promenilo za da nastanat rasi ?ili vo start niknale poveke luge od nigde nikade? Ako Mislis da pisuvas za nekoi si izmisleni teorii koisto se podednakvo relevantni kako I biblijata ,togas slobodno pisi nemam ogovor na toa prasanje.
Zosto nekoi ateisti odat u verski hram,mozebi ostavaat nekoj denar pespotrebno , a pritoa sekako go negiraat sekakvoto postoenje na nekoj si narecen/o/a gospod ?
Атеисти што одат во верски храм, се молат и оставаат пари постојат само во твојата глава. За ова погоре подразмисли како слепото црево изгубило функција кај луѓето и се поретко луѓе имаат осмици и ќе добиеш некоја претстава, дај си време

BTW, дупли јузер?
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Што е објасубањето Адам е створен од кал и од него е створена Ева многу креативно незнам на која дрога бил тој штој ја пишал приказната плус Адам и Ева имале 7 сина како било понатаму а?
Понатаму???
Тие 7 сина се ожениле, им се родиле по 7 синови...
Овие се ожениле, им се родиле по 7...
И така, ја наполниле Земјата...

Има само една мала фалинка.
Кој(а) им ги родил(а) синовите, освен ако не сексале со сопствените сестри?
Човештвото започнало (и продолжило) со инцест???
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
7.092
Поени од реакции
5.678
Понатаму???
Тие 7 сина се ожениле, им се родиле по 7 синови...
Овие се ожениле, им се родиле по 7...
И така, ја наполниле Земјата...

Има само една мала фалинка.
Кој(а) им ги родил(а) синовите, освен ако не сексале со сопствените сестри?
Човештвото започнало (и продолжило) со инцест???
Ако Адам и Ева биле единствените и имале 7 сина чии сестри ожениле а за инцест по таа теорија морало да има или се иживљавале на животни?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ако Адам и Ева биле единствените и имале 7 сина чии сестри ожениле а за инцест по таа теорија морало да има или се иживљавале на животни?
Ожениле свои сестри. Адан имал и ќерки.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
595
Поени од реакции
2.485
1. Зошто некои атеисти за Велигден се в црква, купуваат свеќи и се кршат со вапцаните јајца? Не можам да ги разберам некои атеисти викаат Јас не верувам во Господ, а ги гледаш в црква за Велигден.
Дел традиција, дел почитување туѓа вера. Јас лично одбивам да одам непотребно во верски објекти за време на празници зошто сметам дека тоа е интимен момент меѓу верниците и нивниот Бог. Но, остатокот од деновите обожавам да одам во верски објекти од различни религии. Интересни објекти се за кои имам интерес, прво од уметнички аспект, второ, сериозно се восхитувам на самите луѓе и креативноста околу самиот објект.

2. Зошто атеистите кога ќе им се роди дете го носат в црква да го крштева попот?
Најчесто ради другиот партнер кој е верник. Како неверник, мене ништо не ми значи крштевка, ама ако на мој иден партнер му значи - оти да не? Ионака мене ништо не ми менва, а него му менва многу. Се е перцепција.

3. Зошто атеистите одат кај роднини пријатели по визити, имендени, куќни слави, селски слави?
Традиција и дружење. Бар ова очигледно е.

Пак ќе речам, атеистите не се некои хејтери па да се противат на религија. Напротив, отворени се за убавите делови од празниците и друштвените делови од религијата за да ги поминат во мир со остатокот од пријателите и фамилијата, а да не се оттргнат. Ништо не е црно бело.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom