Прашања во врска со математика за матурата

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Brainmachine

Прокрастинатор
Член од
30 април 2006
Мислења
137
Поени од реакции
7
Не требеше периферен агол, туку требеа да се разгледуваат аглите од два триаголници: ABC и BCD и во 3-4 реда беше готово.
Јас мислам дека 11 е точниот одговор на таа со степенот. Колку шо памтам имаше Cx^7*y^4
За триаголниците и јас така го докажав.

А за степенот.... ah, fuck...
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Кога почна тестот и ги видов првите 2 страни си помисив дека е ноогу лесен, бидејќи веднаш ги приметив сите замки.. ама после кога дојдоаа.. лелее.. цел живот сум се со 5-ка, ама сеа ако не го намалат критеримуот не сум сигурен.. старно ногу потежок од лани.. :(

Јас сум презадоволен од моите резултати. Поголемиот дел беа лесни задачите, а имаше и на некој кај шо запнав, а една задача ми е сигурно грешна. Ако ви теквит, требеше да се напишет вредностите на n за кои системот има едно решение и да има бесконечно решенија. Тоа со бесконечно решенија никако не ми теквеше како е.
Btw. n = -3 за бесконечно, а за едно исто така ја решив ама не се сеќавам на резултато..
 

Brainmachine

Прокрастинатор
Член од
30 април 2006
Мислења
137
Поени од реакции
7
Btw. n = -3 за бесконечно, а за едно исто така ја решив ама не се сеќавам на резултато..
И јас пишав така за бесконечно.
Тоа второто се сеќавам дека беше 0.
 
Член од
10 јуни 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
OMFG ! ! !

Поздрав дечки....

Сака да ве праша дали вас ви кажаа програма за оваа година ,
дека ке има :

+13 задачи
задачи со функции еф од икс
задачи со тангенски котангенсти и слични шитови ?

Ние кај нас во школо се спремавме по ланските тестови (основно ниво)
значи блага веза немаат со овај :S
овај ист е ко тој со беше лани за напредно ниво...

ова стварно е е мн мизерно...
еве пр. со мене има деца што стварно учат и се капацитет , и шо не се баш добро финансиски подготвени да платат 600еу за приватна квота на фах....стварно жалосно :(

Јас пратив мејл со некој прашања до надлежните дебили...па да вида дал ке одговорат

позз и нека ми одговори некој на горе наведеното прашање ( а да не е од кичево ) :D mwa hug xP
 
Член од
2 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
0
Луѓе дајте нешто да собериме петиција, или да се издејствува нешто ако е можно... Не мора да успееме со преполагање, барем да покажиме револт. Не е дека не можеше да се најдат решенија на задачите, ама ако се полага матура мора за сите да биде исто-а од лани беше 100 пати потешко. И приметив дека само најјаките математичари не се жалат. А овие задачи не за основно ниво...:toe:
 

AleksandarT

Reckless
Член од
16 ноември 2005
Мислења
180
Поени од реакции
9
6_м целосно те подржувам , кај нас во Струмица сите за жалеа за основното ниво и добри математичари. за напредно да не зборувам. ( иако беа 4 ).
Имаше многу работи со ги нема во испитната програма , котангенси не ти знам што , 13 задачи плус а исто време ? НА оваа тежина требаше да дадат барем уште 1-2 саата
 
C

cige

Гостин
Последните неколку не ги решив што носат по 5 бодови, и да речеме дека 1/4 од прашањата не ми се одговорени. Немам ниту половина бодови освоено:kesa:.
Паднат сум гарантирам
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
Поздрав дечки....

Сака да ве праша дали вас ви кажаа програма за оваа година ,
дека ке има :

+13 задачи
задачи со функции еф од икс
задачи со тангенски котангенсти и слични шитови ?

Ние кај нас во школо се спремавме по ланските тестови (основно ниво)
значи блага веза немаат со овај :S
овај ист е ко тој со беше лани за напредно ниво...

ова стварно е е мн мизерно...
еве пр. со мене има деца што стварно учат и се капацитет , и шо не се баш добро финансиски подготвени да платат 600еу за приватна квота на фах....стварно жалосно :(

Јас пратив мејл со некој прашања до надлежните дебили...па да вида дал ке одговорат

позз и нека ми одговори некој на горе наведеното прашање ( а да не е од кичево ) :D mwa hug xP

Никој ништо не ни спомна ни нас..јас вежбам мат уште од јануар со професор и тоа на мн повисоко ниво задачи вежбав со цел да не ми паднат некои зезнати, значи имам решено над 4500 задачи до сеа, и се ми иде да запалам и формати и тетратки и све, стварно не зезнаа со тестов ептен беше за нигде
Јас очекував како лани да бидат тестовите и да извадам 100 од 100, но имам една сигурна грешна и и тие со веројатност не сум мн сигурна. ептен не зезнаа гадно годинава незнам стварно кај им бил паметот на овие од БРО што ги составувале задачиве:tapp:

Во училницата кај шо бев јас, немаше никакви шанси за препишување. Дигитрон не беше ни потребен, незнам зошто толку плачење на него. Знам дека само во една имаше да се помножет два броја. И јас мислам дека другата година ќе имат многу помалку шо ќе одет на математика.
Фантом шо напрај ти бе златен?


Не требеше периферен агол, туку требеа да се разгледуваат аглите од два триаголници: ABC и BCD и во 3-4 реда беше готово.
Јас мислам дека 11 е точниот одговор на таа со степенот. Колку шо памтам имаше Cx^7*y^4
11 е точно а јас мислев најголемиот се зема, а уствари се собирале степените, а таа со триаголникот со доказот требало да се напише докасз, ајас пишам дека бета=алфа/2
и го нацртав тоа само ваљда ќе мио дадат некој бод
 
Член од
2 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
0
Па зошто да не, напредна младина сме :wink:
Толку ли е тешко да се организира тоа? Имаме 100% поддршка од сите, дајте да пишиме молба жалба приговор закана (секако тата-мата сме со писмата за 'практична намена' сега) :) Најозбилно.
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
да се надеваме дека рангот ќе го поместат малку надолу и ќе земеме 5
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Нема ништо да постигниме со преполагање, само ќе треба пак да се мачиме и да прајме на ново тест и да ни се е*и цело лето. Треба да се пожалиме дека задачите беа потешки од лани и дека не стаса време и врз таа основа да ги намалат границите барем за 10 бода. Мислам дека вака е најдобро па вие кажете шо мислите и ако има некој повлијателен нека ургира.
 

AleksandarT

Reckless
Член од
16 ноември 2005
Мислења
180
Поени од реакции
9
Продолжија тестирањата за државната матура. Денеска матурантите полагаа странски јазици и математика, основно и напредно ниво.
Најголемиот дел од нив одбрале англиски јазик, а математика напредно ниво само стотина. Се пожалија дека тестовите биле потешки отколку што очекувале, посебно по математика.
„Јас германски јазик полагав, потешко беше од тоа што очекувавме, но не било само германски, биле и останатите - англиски и математика. Јас англиски, многу беше тешко, се подготвував три месеци со професори. Потешко беше, имаше 53 задачи“, рекоа матурантите.
Директорот на гимназијата „Раде Јовчевски Корчагин“ вели дека тестирањето поминало во најдобар ред, но иако математичка гимназија, повеќето од учениците одбрале странски јазик.
„Очекувавме дека ќе има основно, затоа што само еден факултет - ПМФ бара за упис напредно ниво, сите други технички факултети бараат основно ниво, и затоа најмногу, ако се определуваат за математика, се определуваат за основно ниво“, изјави Драган Арсовски, „Раде Јовчевски Корчагин“.



Директорката на Бирото за развој на образованието и министерот за образование велат дека во тестовите немало ништо надвор од она што учениците го учеле во изминатите 4 години.
„Испитните програми се наполно истите според кои се организираше државната матура во минатата година. Воопшто нема прашања коишто отстапуваат од наставните програми“, рече Перо Стојановски, министер за образование и наука.
„Од некои училишта од Републиката имаме реакции дека учениците не биле задоволни од тестот по математика - основно ниво, меѓутоа тестовите по сите предмети се правени врз основа на истите непроменети наставни програми, како што беа и минатата година, врз основа на истата методологија“, вели Весна Хорватовиќ, директор на Биро за развој на образование.
Интерните тестови матурантите ќе ги полагаат следната недела.

Овие од БРО како да се ретардирани , велат исти испитни програми како лани , исти методи , не знам немам коментар стварно
 
C

cige

Гостин
Да се преполага нема теоретски шанси,
може само да ја намалат границата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom