Прашалник за дарување на крв

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
Јас уште лани кога дарував крв(оваа година кога сакав не ми дозовлија бидејќи бев слабокрвна) имаше прашалник..што толку фама кревате, обични прашања кои им се потребни зраади различни тестирања што ги извршуваат. Ко да ќе ви отпадне раката ако ишкрабате неколку коцкички, бог да чува:uvo:
 
S

Sagan

Гостин
Прашалникот е сменет. Прашањата дали маж имал однос со маж или жена со маж за кој знае дека имал однос со друг маж.... ова што сакав да речам, се исфрлени.

-Дали сте имале незаштитен секс и
-Дали сте имале секс со лице кое не го познавате добро

или нешто така, се новите прашања. Без задирање у сексуалната ориентација.
 
M

Muranyi

Гостин
Неможам да прочитам нишо -.-
Нвм, средив.

И зашо нема прашања дали сме конзумирале алкохол или грас у последните неколку недели?
Или не мења тоа ништо?
И мене секогаш ми било чудно тоа,посебно за грасот.Сигурно не менува ништо.
 
Член од
5 август 2011
Мислења
278
Поени од реакции
121
Koga davav krv imase banalni prasanja od tipot koi drzavi ste gi posetile vo poslednite 6 meseci.
WTF ima ova vrska so davanje krv?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Koga davav krv imase banalni prasanja od tipot koi drzavi ste gi posetile vo poslednite 6 meseci.
WTF ima ova vrska so davanje krv?
Има држави кај кои заразените од хепатитис и хив се во огромен број.
 
Член од
5 август 2011
Мислења
278
Поени од реакции
121
I glupi se prasanjata od tipot dali ste imale seks so nepoznat partner, ili sex bez zastita.
Pa neli treba sekoja edinica krv da ja proverat za sida.
Ako ima sida onda ke te izvestat.
Sto e celta na prasanjata?
Ili da izlezat so statistika za seksulanite trendovi vo mkd.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Арни си се прашањата ти имаш проблем со резонирањето.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Што се однесува на тестовите за СИДА ...ради нивната цена тие се изведуваат еден тест на десет примероци крв (измешана) ....доколку има позитивен резултат тогаш се преминува на поединечно испитување на сомнителните примероци крв.... :toe:
сериозно? o_O кои се други тестови ги прават со дарувањето крв и дали се должни да те известат ако случајно пронајдат нешто?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
сериозно? o_O кои се други тестови ги прават со дарувањето крв и дали се должни да те известат ако случајно пронајдат нешто?
Не ти кажуваат ништо. Но, можеш да си побараш да извршат целосна анализа (без сида тест е мислам, но се друго) и за некој ден да си ја подигнеш од трансфузиологија.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не ти кажуваат ништо. Но, можеш да си побараш да извршат целосна анализа (без сида тест е мислам, но се друго) и за некој ден да си ја подигнеш од трансфузиологија.
Тестот е без сида тест, резултатите се во истиот ден, околу 14 часот, за сида тест се доплаќа...по желба..

.. а за горниот над тебе што праша „сериозно“ и турил смајли епп ...да, се тестира за спектар на болести по стандарден шаблон... известувањето е законска обврска во случај на позитивен тест....
...и не е епп.. дома имам еден доктор трансфузиолог...
.
.. и без многу страв, крвта се собира на доброволна база т.е. ризичните групи даватели кои се најчести даватели за пари во земји кај што се плаќа за крвта кај нас се демотивирани што е голем придонес за безбедноста...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Istiot den haaahaha.
Jas sum redoven krvodaritel. Pod pet drna za rezultati ne sum bil, a onaka, za interesno da e im baram da napravat analiza.
Iako da, treba denta najkasno utredenta da dadat.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
И онака крв не давам така да нема шо да ме прашуваат :icon_lol:.

Последниов пат кога полагав ме бендиса тоа сестрата крвопијка ми вика за мене немало проверка на крвна група затоа шо крв досега не сум давал :icon_lol:.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Има држави кај кои заразените од хепатитис и хив се во огромен број.
некои држави цели се на "негативна" листа. Во Данска (можи важи и за други еу членки) како што разбрав од еден познаник, ако е крводарител операторот го потсеќа за давање крв и ако се враќа од земји како Казахстан, треба да мине извесен период. Дали 2 недели, 2 месеци не знам битно нешто као карантин им доаѓа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom