Прашалник за дарување на крв

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Неможам да прочитам нишо -.-
Нвм, средив.

И зашо нема прашања дали сме конзумирале алкохол или грас у последните неколку недели?
Или не мења тоа ништо?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Колку пати имам давано крв а прв пат го гледам ова.
Обично лекартите шо ти мерат притисок си прашуваат дали сме земале апчиња, другото сами го пополнуваат.
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Колку пати имам давано крв а прв пат го гледам ова.
Обично лекартите шо ти мерат притисок си прашуваат дали сме земале апчиња, другото сами го пополнуваат.
Денес давав крв и имаше прашалник(малце се разликува од овој) кои сами требаше да го пополниме.
А докторката ни поставуваше плус некое прашање.:smir:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Мене ме прашаа дали сум слушнал за сида и дали сум конзумирал алкохол или дрога лејтли.
 
O

Out Boy

Гостин
17.2. За мажи: Дали досега сте имале однос со друг маж?

Најдолу: “Се согласувам мојата крв да биде тестирана за СИДА, жолтица и сифилис... доколку има позитивен резултат, да ми биде соопштено во доверливост и пријавен согласно Законот за заразни болести...

Прашањето ми е: Кој ку*ац бара ова прашање, и наредното, во анкетата?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
17.2. За мажи: Дали досега сте имале однос со друг маж?

Најдолу: “Се согласувам мојата крв да биде тестирана за СИДА, жолтица и сифилис... доколку има позитивен резултат, да ми биде соопштено во доверливост и пријавен согласно Законот за заразни болести...

Прашањето ми е: Кој ку*ац бара ова прашање, и наредното, во анкетата?
Are you serious?!
Сигурно заради евентуалната можност Дедо Мраз да подрани некаде оваа година со непријатни поклони како

СИДА, жолтица и сифилис
и други болештини преносливи по сексуален пат посебно кај ѓејој кои се најризична група (освен капитализмот...тој не е пренеслив по сексуален пат)...кои би се пренеле на примателот на крв...

Сакаш да даваш крв, а да не ја тестираат!? :jaj:
 
O

Out Boy

Гостин
Сакаш да даваш крв, а да не ја тестираат!? :jaj:
Море, овие од трансфузиона медицина не ја тестираат секоја единица крв од ХИВ, сифилис и хепатит, или веруваат на сите по тоа што одговориле во прашалникот??????

Или, со други зборови: ако на прашањето некој одговорил со “НЕ“, нема да му ја тестираат крвта???
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Кога дававме крв во средно ,кај беше прашалников ...првпат гледам



19.Дали познавате некој кој имал ...... кравско лудило...?
добро и шо ако познавам ////уопште за кој ку*ац е прашањево ..дали познавам?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Море, овие од трансфузиона медицина не ја тестираат секоја единица крв од ХИВ, сифилис и хепатит, или веруваат на сите по тоа што одговориле во прашалникот??????

Или, со други зборови: ако на прашањето некој одговорил со “НЕ“, нема да му ја тестираат крвта???
Изглеа тоа е демек ако штиклираш ДА, да анализираат да не лажеш...а ако е штиклирано не, да не се умараат да анализираат :pos:

едит: во новиот прашалник стои прашање вакво:
Дали во последниве 6 месеци сте патувале/живееле надвор од земјава?
а скоро 70% од учениците од четврта кај што даваат анкети беа на екскузија...логика нема...според анкетава само 30-40 души од генерација ке се јават, и тоа не сите имаат 18...
 
S

smart ass

Гостин
Море, овие од трансфузиона медицина не ја тестираат секоја единица крв од ХИВ, сифилис и хепатит, или веруваат на сите по тоа што одговориле во прашалникот??????

Или, со други зборови: ако на прашањето некој одговорил со “НЕ“, нема да му ја тестираат крвта???
Аутбој,тестирањето на крвта влече и трошоци,така да кога некој ќе каже дека е геј...не мора државата да се изложува на непотребни трошоци бидејќи праксата покажала дека нивната крв завршува во
:toe:

нема потреба да се косиш.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
На прашалникот гледајте како на уште една новотарија и исполнување на некои законски одредби (согласностите)...

.....некој немал што да работи па ај сега малку ќе си играме статистика:toe:

Што се однесува до тестовите.....секоја дадена единица крв се проверува (тестира) на неколку болести....поефтино е тестирањето отколку лекувањето на евентуално заразениот.

Што се однесува на тестовите за СИДА ...ради нивната цена тие се изведуваат еден тест на десет примероци крв (измешана) ....доколку има позитивен резултат тогаш се преминува на поединечно испитување на сомнителните примероци крв.... :toe:
 
O

Out Boy

Гостин
... праксата покажала дека нивната крв завршува во
:toe:
.
Што се однесува на тестовите за СИДА ...ради нивната цена тие се изведуваат еден тест на десет примероци крв (измешана) ....доколку има позитивен резултат тогаш се преминува на поединечно испитување на сомнителните примероци крв.... :toe:
smart ass, колку си злобен и зајадлив... :baeh:

Фала за информацијата, vone.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Абе сега не ви чини прашалникот? Да не ви се тешки прашањата? Па препишете од тој до вас :tapp: аман идете да дарувате крв или ку*ташак да си играте?
И читам зелени ли зелени,Аут бој сине колку годинки има што поставуваш вакви прашања?
Ја идам утре да давам ако не ми е јасно нешто ќе пишам :jaj:
 
S

smart ass

Гостин
smart ass, колку си злобен и зајадлив... :baeh:

Фала за информацијата, vone.
Зошто злобен,ти велеше не ти е јасно оти,јас само појаснив:toe:

Пред фактите и Smart ass Молчи.

Ама гејој неќат...туку ај..налет:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom