Пракса за мрежен администратор

Член од
7 август 2010
Мислења
137
Поени од реакции
41
Дали има некои фирми кои нудат пракса за мрежен администратор или било што поврзано со креирање и одржување на мрежи?
По можност во Скопје да се.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.959
Поени од реакции
15.055
Дали има некои фирми кои нудат пракса за мрежен администратор или било што поврзано со креирање и одржување на мрежи?
По можност во Скопје да се.
Што ? Да не сакаш на Ацид да му го земеш лебот.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.521
Јас колку што сум запознаен од техничките факултети се примаа кандидати за пракса во многу фирми имаше луѓе во Телеком, НЛБ, Комерцијална и некои други од поголемиве... Ти завршен си со образование?
 
Член од
7 август 2010
Мислења
137
Поени од реакции
41
последен семестар ми е на ФЕИТ па сакав нешто со мрежи да се позанимавам
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.509
Поени од реакции
32.112
последен семестар ми е на ФЕИТ па сакав нешто со мрежи да се позанимавам
„Огласи“ за пракса некако слабо се врткаат во последно време, најдобро е да прашаш директ во компанијата.
Во телекомуникациските оператори се секогаш расположени за практиканти. Пробај директно кај некој од нив. Еве, обиди се во ОНЕ, таму има доста дневни активности од кои ќе научиш доста работи кои ќе ти користат понатаму во кариерата. Ако аплицираш, потенцирај дека си заинтересиран за IT - Data Networks.
 
Член од
13 март 2013
Мислења
421
Поени од реакции
703
Јас ко студирав на ЕТФ имаше огласи преку некој од професорите, па можиш некој од нив да прашаш за пракса. Отвори златна книга, телекомуникации или ИТ, и пуштај на сите шо ќе ги најдиш таму. Обично сите имаат email контакт за да испратиш CV.

Друга работа, пошто си последен семестар и време имаш еден куп (си знам јас барем по мене), за да не седиш така земи учи нешто шо не те учеле на факс од типот стручни сертификати. Заеби академија, заеби курсеви, на торенти можиш да најдиш видео курсеви на англиски од типот на CBTNuggets, INE и други слични. Исто имаш и доста програмчиња со кој можиш да емулираш мрежна опрема шо ти е потребна за вежбање. Го болдирав емулираш оти не е исто со симулираш. Имаш и симулатори кој од мое искуство се срање во боја, од типот на Cisco Packet Tracer, со многу багови во нив. Инсталирај GNS3, малце појќе ресурси бара, и оригинал Cisco софтвер, ама ако ти треба пиши овде и ќе ти обозбедам не е проблем. Има и видео курсеви како да го подесиш оти покомплицирано е. Од ко ќе се осетиш спремен можиш и да жртвоваш 200e и да одиш да положиш CCNA шо убо би личело во CV.

Видеата треба да те заинтересират уште појќе за ова. Ако го мразиш то шо го слушаш, ако те нервира типот шо ти предава, ако не ти се принесува толкава жртва, јеби га, the life of the network engineer is not for you. Најглупо е да работиш нешто без ќеф.

Уште една работа, на пракса не очекувај дека ќе научиш нешто премногу ако не си заинтересиран. Никој нема да се замара со тебе ако ти е само за да се појавуваш таму. И да, заебано е, се осеќаш дека многу работиш за никаква надокнада, ама тo е, геј порното сите мора да го поминат.

Good luck :)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.521
CCNA секако е предност ама прашањето е колку се фирмите во РМ што имаат потреба и што работат со циско опрема? Се бројат на прсти. Исто без пракса на опрема џабе ти е и да положиш за CCNA сертификат. Секој од нас може да ги набуба материјалите па дури и да најде прашања од интернет и да оди да седне да полага... Вистинското прашање е колку после тоа ќе бидеш спремен за работа баш земањето на овој сертификат вклучува и пракса и тоа голема пракса ако се зема платен курс а не преку нет...
А точно е дека многу работи не се учат на факултет и треба и самоук да е човек ама ако има можност да влезе во некоја компанија или да работи со реална опрема нема цена тоа. На пример службите во телеком што се за местење на оптика кај корисникот си имаат фирми соработници каде има доста практиканти... Многумина од нив на каков начин биле примени и потоа и вработени нема да навлегувам добро е познато, понекогаш е потребна среќата битно е човек да е и самоук и амбициозен.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
137
Поени од реакции
41
Јас ко студирав на ЕТФ имаше огласи преку некој од професорите, па можиш некој од нив да прашаш за пракса. Отвори златна книга, телекомуникации или ИТ, и пуштај на сите шо ќе ги најдиш таму. Обично сите имаат email контакт за да испратиш CV.

Друга работа, пошто си последен семестар и време имаш еден куп (си знам јас барем по мене), за да не седиш така земи учи нешто шо не те учеле на факс од типот стручни сертификати. Заеби академија, заеби курсеви, на торенти можиш да најдиш видео курсеви на англиски од типот на CBTNuggets, INE и други слични. Исто имаш и доста програмчиња со кој можиш да емулираш мрежна опрема шо ти е потребна за вежбање. Го болдирав емулираш оти не е исто со симулираш. Имаш и симулатори кој од мое искуство се срање во боја, од типот на Cisco Packet Tracer, со многу багови во нив. Инсталирај GNS3, малце појќе ресурси бара, и оригинал Cisco софтвер, ама ако ти треба пиши овде и ќе ти обозбедам не е проблем. Има и видео курсеви како да го подесиш оти покомплицирано е. Од ко ќе се осетиш спремен можиш и да жртвоваш 200e и да одиш да положиш CCNA шо убо би личело во CV.

Видеата треба да те заинтересират уште појќе за ова. Ако го мразиш то шо го слушаш, ако те нервира типот шо ти предава, ако не ти се принесува толкава жртва, јеби га, the life of the network engineer is not for you. Најглупо е да работиш нешто без ќеф.

Уште една работа, на пракса не очекувај дека ќе научиш нешто премногу ако не си заинтересиран. Никој нема да се замара со тебе ако ти е само за да се појавуваш таму. И да, заебано е, се осеќаш дека многу работиш за никаква надокнада, ама тo е, геј порното сите мора да го поминат.

Good luck :)
Планирам летото да полагам за CCNA сертификат..ај ако имаш при рака некои линкови до софтвер стави ги...
 
Член од
13 март 2013
Мислења
421
Поени од реакции
703
Eve ti link za download na GNS3 emulatorot http://www.gns3.net/
Instalacijata e pesna, klasika next next finish

Eve ti korisen video link za podesuvanje na samiot software
http://www.youtube.com/watch?v=GUfbWJ9i43I

Eve ti link od kaj so mozis da spustis cisco software
ftp://ftp.unikon-ua.net/pub/Cisco/IOS/

Spored mene najubo bi ti bilo da rabotis so 3700 platforma na ruteri. Zavisi so masina imas, ti treba pojako CPU i pojke RAM

CBT Nuggets video tutoriali mozis da gi najdis na torrent, lesno se naogat

Pisi ako ti treba uste nesto

Izvinete za latinica
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
115
Поени од реакции
13
Bullshit! Koja e razlikata ako vezbas so simuliranje ili emuliranje? Mozda Packet Tracer-ot ima odredeni minimalni bug-ovi, ama ne mozes da kazes deka e sranje za vezbanje... Ne e ni tolku bitno na sto ja vezbas konfiguracijata, istite komandi se i istite podesuvanja. Treba da gi naucis detalcinjata vo ccna, ne mozes so povrsno naucen materijal da pomines. A za so realna oprema da rabotis i vo realna okolina, mora da ides na praksa i da gleas realni situacii, za da se zdobies so iskustvo i da go primenis toa sto si go vezbal na SIMULATOROT.
pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom