Правна помош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 9 април 2006.

1. Bojan Van Buuren

Bojan Van Buuren Колектор

Член од:
    11 април 2008
    Мислења:
    7.324
    Допаѓања:
    10.623
    :pos:

2. kokoskar

kokoskar

Член од:
    7 април 2012
    Мислења:
    894
    Допаѓања:
    598
    Vo mojot grad ima 50 advokati..potrazi mu 150evra za edno zastapuvanje na bilo koj odma ke izbega od kancelarjata ke ide kaj drug advokat za iljadarka so ke izleze na rociste.

3. kokoskar

kokoskar

Член од:
    7 април 2012
    Мислења:
    894
    Допаѓања:
    598
    Tie pripravnici sto se kaj advokat i prijaveni vo AKRM dali osven uverenieto deka se zapisani u imenikot na advokatski pripravnici treba da posetuvaat i nekakva obuka od tri dena vo komorata za da mozat da polagat pravosuden? Zbore se takvo nesto, nikade nemozam da najdam oficijalno dali ima takov uslov?

4. Gjoksi

Gjoksi

Член од:
    24 февруари 2013
    Мислења:
    398
    Допаѓања:
    207
    Колега/Колешке, на ФБ имаш група „Pravosuden ispit - bez cenzura“. Зачлени се во групата, и таму ќе ги најдеш сите потребни информации за правосудниот испит, а има и колеги коишто сигурно ќе ти помогнат.

5. Lurtz

Lurtz

Член од:
    28 март 2006
    Мислења:
    14.365
    Допаѓања:
    7.230
    Дали со солемнизиран преддоговор може да се извади лична карта со адреса на преддоговорот? Можеби и со плаќани сметки од евн? И доколку е неможно, дали за овој проблем e надлежen Народниот правобранител?

Последно уредено: 17 мај 2018
  6. Ltome

Ltome

Член од:
    18 мај 2018
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ve molam da mi kazete kako moze da se vrsi dogradba na soba na kuka koja seuste se vodi na pocinat covek?Dali se potrebni dokumenti za dogradba?Ako se potrebni dokumenti toa znaci deka toa e krivicno delo bespravno gradenje.

7. Lawyer's perspective

Lawyer's perspective

Член од:
    18 април 2017
    Мислења:
    37
    Допаѓања:
    14
    N e emozno

8. Lurtz

Lurtz

Член од:
    28 март 2006
    Мислења:
    14.365
    Допаѓања:
    7.230
    тогаш ова е една многу луда држава, со закони без никаква логика. Семејство родено во Скопје, цел живот во Скопје да не може да пријави адреса не по негова вина него заради криминалите на инвеститорот...по извесно време да не можеме да функционираме како луѓе, без ниеден легален документ. Ова не е изолиран случај. Голем број згради се во ваква ситуација по 2-3, 5 и 10 години, благодарение токму на нивните закони за градба и продажба. Ако ова не ги занима законодавците, не знам, не ми е ни јасно зашто воопшто го сменија вака лошо законот ...
    Не си ти виновен, фала за одговорот, меѓутоа морав да се испукам.

Последно уредено: 23 мај 2018
  9. Lawyer's perspective

Lawyer's perspective

Член од:
    18 април 2017
    Мислења:
    37
    Допаѓања:
    14
    А зошто не сте склучиле главен договор за купопродажба?

10. Ejup.M

Ejup.M

Член од:
    3 јуни 2018
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    Bi ve zamolil za pomso.Se raboti za hipotekaren kredit sto go imama zemeno jas i mojot brat.Inaku jas redovno si gi izvrsuvam obvrskite uste od 2014 god.So toa sto sme kokreditobarateli eden na drug.Problemot e sto bratmi podolg period ne go otplaka kreditot.Taka sto bankata saka i mene da me tuzi kako kokreditobaratel.Nakratko bi sakal da znam kakva procedura me ocekuva.Inaku jas gledam da se dogovoram so bankata,ako nisto drugo barem da ne se blokira smetka.Sepak redovno si gi izvrsuvam obvrskite i plus u ista banka ni se kreditite.

11. elektroalfcvetan

elektroalfcvetan Гостин

Прво да Ве поздравам. Нов сум во форумов и не умеам убаво да го користам. Ве молам за помош !

КОРОСНИК СУМ НА СОЦ. ПОМОШ,
    ВО 2003 г ИМАВ ДОЛГ КОН ДАЈНЕРС. ОСТАНАВ БЕЗ РАБОТА И ОСТАНА И ДОЛГОТ. ВО 2007 СЕ ВРАТИВ НА РАБ. И ДОБИВ ОДШТЕТА ОД 10.000 ЕВРА. ОТИДОВ ВО ДАЈНЕРС ЗА ДА СИ ПЛАТАМ... МИ ЕЕКОА ДЕКА НЕМАМ НИКАКОВ ДОЛГ. БАРАВ ПОТВРДА НО НЕ МИ ИЗДАДОА. 2015 г МИ СТИГНА ТУЖБА ПРЕКУ СУД ЗА ДОЛГОТ ОД 2003, СЕ ПОВИКАВ НА ЗАСТАРЕНОСТ. ПО 7-8 ДЕНА ДОБИВ ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД СУДОТ ВО КОЕ ВЕЛИ : " ПО ОДНОС НА ТУЖБАТА ПРОТИВ ВАС ОД ДАЈНЕРС ВЕ ИЗВЕСТУВАМЕ ДЕКА ТУЖИТЕЛОТ ПРЕКУ СВОЈОТ ЗАК.ЗАСТАПНИК АДВОКАТ П. Т ОД СКОПЈЕ ЈА ПОВЛЕКУВА ТУЖБАТА ВО ЦЕЛОСТ И БАРА ДА НЕ СЕ ИЗГОТВУВА ФОРМАЛНО РЕШЕНИЕ. АКО ВО РОК ОД 8-ДЕНА НЕ СЕ ЈАВИТЕ НА ОВА ИЗВЕСТУВАЊЕ КЕ СЕ СМЕТА ДЕКА СЕ СЕ СОГЛААУВАТЕ ВО ЦЕЛОСТ. ЕДЕН ПРИЈАТЕЛ НОТАР МИ РЕЧЕ ДЕКА ТОА Е ВО МОЈА КОРИСТ О НЕ СЕ ЈАВИВ ВО РОКОТ. ПОСЛЕ 2 ГОД ПОВРОРНО ( СЕГА ПРЕКУ НОТАР) МИ ПРИСТИГНА ТОА ЗА ПЛАТЕН НАЛОГ ЗА ИСТИОТ ДОЛГ - ФАКТУРА ОД 2003 Г И ПОВЛЕКУВАЊЊТО ОД 2015Г. ВЛОЖИВ ПРИГОВОР И НОТАРОТ ГО ПРОСЛЕДИ ДО СУД.
    АНГАЖИРАВ АДВОКАТ ( пријател на нотарот) ЗАПОЧНА СУД. ПРОЦЕС , -4-5 РОЧИШТА И ГО ГУБИМЕ ПРОЦЕСОТ -ПРВОСТЕПЕНО. ВИДОВ ДЕКА ПОКРАЈ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ДАЈНЕРС ОД 2015 СЕГА ИСТИОТ СЕ ПОВИКУВА НА НЕКОЈА ТУЖБА ОД 2003 Г ПРОТИВ МЕНЕ КАДЕ НИКОГАШ НЕМАВ ПРИМЕНО НИТУ ПОКАНА, НИТУ ИМА НЕГДЕ ДЕКА Е ОБЈАВЕНА НА ОГЛАС. ТАБЛА.... . А СЕГА СУДОТ ЈА ПРИФАКА ТУЖБАТС КОЈА ЦЕЛИ 15 Г СЕДИ ВО СУДОТ И СЕГА СЕ АКТИВИРА. ?!?!!!
    Ве молам како е можно ова? !?!?

12. Sasa Ilic

Sasa Ilic

Член од:
    24 август 2016
    Мислења:
    1.092
    Допаѓања:
    1.351
    Би бил благодарен некој да ми одговори на прашањево доколку се разбира во истото, бидејќи сигурно адвокатите ке ми земат пари, а за мој близок пријател е.
    Дали може да се покрене извршување во Република Македонија врз основа на веродостојни исправи од Република Срвија?

13. lazar31

lazar31

Член од:
    7 ноември 2011
    Мислења:
    1.769
    Допаѓања:
    1.847
    Врз основа на веродостојни исправи (пример фактури) не. Но ако се работи за извршна исправа (пресуда, платен налог...) може, само треба да си направи превод и да ја поднесе во судот за признавање....

14. Sasa Ilic

Sasa Ilic

Член од:
    24 август 2016
    Мислења:
    1.092
    Допаѓања:
    1.351
    Благодарам на одговорот ;)

15. ****NEMESIS****

****NEMESIS****

Член од:
    24 јули 2008
    Мислења:
    575
    Допаѓања:
    64
    Пред извесно време дете замина на лекување во Германија. Се работи за еден вид на леукемија. Би требало да бидат таму скоро 9 месеци. Овде во Мк двајцата родители се пријавуваа во АВРМ дури беа присутни. Сега одбиваат да ги пријават поради тоа што не оделе лично, а тие се со детето во Германија. Доколку ги избришат од евиденција, детето би го изгубило правото за бесплатно лекување.....односно ќе мора да плаќаат приватно. Дали со некој закон/правилник е регулирана ваква ситуација? Дали имаат право да ги избришат, а државата пред 2 месеци ги прати на лекување во странство со сите потребни документи, конзилијарни мислења итн? Плус државата плати 80% од трошоците, а со донации се собраа останатите средства. Некоја идеја како да се реши ова позитивно?

Сподели преку: