Правна помош и совети

Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Адвокатот има право согласно Адвокатската тарифа да ги пријави сите трошоци во трошковникот кои вкупни трошоци можат да бидат повисоки од вкупно минимално пропишаните трошоци во адвокатската тарифа, но, заради тоа да не се јави неправична ситуација доколку странката што изгубила да плати на спротивната странка адвокатски трошоци кои ќе бидат високи и дополнително ќе се оптовари странката која изгубила за нешто кое објективно не зависи од нејзе, во судската пракса е предвидено секогаш да се досудува минималниот износ од АТ, а над тој износ е оставено на волја на самата странка која го ангажирала адвокатот со меѓусебен договор колку ќе биде реалното плаќање тоест според минимално пропишаниот износ кој е задолжителен согласно АТ или износот кој ќе го предложи адвокатот како понуда до странката.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Abe u 99% slucaite advokato zima mnogu pomalku od propisanio iznos..koj ke plate 1300 za edno polnomosno ili pa 3900 za nekoej dogovor...
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Abe u 99% slucaite advokato zima mnogu pomalku od propisanio iznos..koj ke plate 1300 za edno polnomosno ili pa 3900 za nekoej dogovor...
Epa toj advokat sto zima pod minimalniot iznos na AT, poprvo ke ti gi zeme samo parite a rabota nema da ti zavrsi, onoj sto zima skapo ocekuvaj da dade se' od sebe za da ti zavrsi rabota, parite se motivacija... :)
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Epa toj advokat sto zima pod minimalniot iznos na AT, poprvo ke ti gi zeme samo parite a rabota nema da ti zavrsi, onoj sto zima skapo ocekuvaj da dade se' od sebe za da ti zavrsi rabota, parite se motivacija... :)
Vo mojot grad ima 50 advokati..potrazi mu 150evra za edno zastapuvanje na bilo koj odma ke izbega od kancelarjata ke ide kaj drug advokat za iljadarka so ke izleze na rociste.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Tie pripravnici sto se kaj advokat i prijaveni vo AKRM dali osven uverenieto deka se zapisani u imenikot na advokatski pripravnici treba da posetuvaat i nekakva obuka od tri dena vo komorata za da mozat da polagat pravosuden? Zbore se takvo nesto, nikade nemozam da najdam oficijalno dali ima takov uslov?
 
G

Gjoksi

Гостин
Tie pripravnici sto se kaj advokat i prijaveni vo AKRM dali osven uverenieto deka se zapisani u imenikot na advokatski pripravnici treba da posetuvaat i nekakva obuka od tri dena vo komorata za da mozat da polagat pravosuden? Zbore se takvo nesto, nikade nemozam da najdam oficijalno dali ima takov uslov?
Колега/Колешке, на ФБ имаш група „Pravosuden ispit - bez cenzura“. Зачлени се во групата, и таму ќе ги најдеш сите потребни информации за правосудниот испит, а има и колеги коишто сигурно ќе ти помогнат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Дали со солемнизиран преддоговор може да се извади лична карта со адреса на преддоговорот? Можеби и со плаќани сметки од евн? И доколку е неможно, дали за овој проблем e надлежen Народниот правобранител?
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ve molam da mi kazete kako moze da se vrsi dogradba na soba na kuka koja seuste se vodi na pocinat covek?Dali se potrebni dokumenti za dogradba?Ako se potrebni dokumenti toa znaci deka toa e krivicno delo bespravno gradenje.
 
Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
Дали со солемнизиран преддоговор може да се извади лична карта со адреса на преддоговорот? Можеби и со плаќани сметки од евн? И доколку е неможно, дали за овој проблем e надлежen Народниот правобранител?
N e emozno
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
тогаш ова е една многу луда држава, со закони без никаква логика. Семејство родено во Скопје, цел живот во Скопје да не може да пријави адреса не по негова вина него заради криминалите на инвеститорот...по извесно време да не можеме да функционираме како луѓе, без ниеден легален документ. Ова не е изолиран случај. Голем број згради се во ваква ситуација по 2-3, 5 и 10 години, благодарение токму на нивните закони за градба и продажба. Ако ова не ги занима законодавците, не знам, не ми е ни јасно зашто воопшто го сменија вака лошо законот ...
Не си ти виновен, фала за одговорот, меѓутоа морав да се испукам.
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
тогаш ова е една многу луда држава, со закони без никаква логика. Семејство родено во Скопје, цел живот во Скопје да не може да пријави адреса не по негова вина него заради криминалите на инвеститорот...по извесно време да не можеме да функционираме како луѓе, без ниеден легален документ. Ова не е изолиран случај. Голем број згради се во ваква ситуација по 2-3, 5 и 10 години, благодарение токму на нивните закони за градба и продажба. Ако ова не ги занима законодавците, не знам, не ми е ни јасно зашто воопшто го сменија вака лошо законот ...
Не си ти виновен, фала за одговорот, меѓутоа морав да се испукам.
А зошто не сте склучиле главен договор за купопродажба?
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Bi ve zamolil za pomso.Se raboti za hipotekaren kredit sto go imama zemeno jas i mojot brat.Inaku jas redovno si gi izvrsuvam obvrskite uste od 2014 god.So toa sto sme kokreditobarateli eden na drug.Problemot e sto bratmi podolg period ne go otplaka kreditot.Taka sto bankata saka i mene da me tuzi kako kokreditobaratel.Nakratko bi sakal da znam kakva procedura me ocekuva.Inaku jas gledam da se dogovoram so bankata,ako nisto drugo barem da ne se blokira smetka.Sepak redovno si gi izvrsuvam obvrskite i plus u ista banka ni se kreditite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom