Правна помош и совети

Член од
5 август 2011
Мислења
42
Поени од реакции
8
Тоа е наједноставно, но прашањето е што може правно да се направи за да не зависи само од вољата за ненаплатување.
мислам дека чл.333 од ЗОО е тоа што го бараш. со тоа што во спогодбата доверителот ќе изјави, а нотарот нотира, дека се откажува од побарувањето т.е присилното наплаќање на трошоците на постапката констатирани во конкретната пресудата. И истата спогодба ќе ја заверите на нотар.[DOUBLEPOST=1522100665][/DOUBLEPOST]
Благодарам на навистина исцрпниот и стручен одговор
Што се однесува до исплата на долгот. Контактирајте го извршителот и предложете му дел од повлечените средства да ви ги врати, а дел да задржи, со тоа што ќе се договорите во иднина како да се спроведува извршувањето, дали на рати дали од плата. Праксата е таа, сепак ова зависи од самиот извршител и тоа дали тој ќе дозволи ваков начин на исплата. Сакам да кажам дека не постои законска обрска која го обврзува на горенаведеното.
 
Последно уредено:
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
мислам дека чл.333 од ЗОО е тоа што го бараш. со тоа што во спогодбата доверителот ќе изјави, а нотарот нотира, дека се откажува од побарувањето т.е присилното наплаќање на трошоците на постапката констатирани во конкретната пресудата. И истата спогодба ќе ја заверите на нотар.[DOUBLEPOST=1522100665][/DOUBLEPOST]

Што се однесува до исплата на долгот. Контактирајте го извршителот и предложете му дел од повлечените средства да ви ги врати, а дел да задржи, со тоа што ќе се договорите во иднина како да се спроведува извршувањето, дали на рати дали од плата. Праксата е таа, сепак ова зависи од самиот извршител и тоа дали тој ќе дозволи ваков начин на исплата. Сакам да кажам дека не постои законска обрска која го обврзува на горенаведеното.

Благодарам ..Навистина сте човек од вредност,се гледа.

Но зошто така подмолно и агресивно настапуваат извршителите, без никакво известување,не е хумано..човек може да е болен,може тоа му се единствените сретства за лекување..треба да се има осет малце,барем да се предупреди ..а кога го прашав извршителот зошто сеуште нема налог,знаете ли што ми одговори?-"не можеме физички да постигнеме да доставиме"
WTF!?
А ги прашуваат ли они луѓето дали физички и парично можат да постигнат?

Уште една неправилност ,која потоа се злоупотреби со давање на извршител ,надвор од оваа постапка,беше следното:

Веднаш штом ја добив пресудата од Апелационен Суд,ги контактирав службените лица во надлежниот Суд, кои го водеа предметот,со цел да ми се објасни колку всушност треба да платам.(Бидејќи јас НЕ сум правник и не ми е јасно кои се дефинитивните суми..многу нормално)
Пет пати ги контактирав,ме препраќаа од еден на друг ,и ми беше даван истиот одговор-Не знаеме!
Така ми помина рокот за плаќање!
 
Последно уредено:
Член од
5 август 2011
Мислења
42
Поени од реакции
8
Благодарам ..Навистина сте човек од вредност,се гледа.

Но зошто така подмолно и агресивно настапуваат извршителите, без никакво известување,не е хумано..човек може да е болен,може тоа му се единствените сретства за лекување..треба да се има осет малце,барем да се предупреди ..а кога го прашав извршителот зошто сеуште нема налог,знаете ли што ми одговори?-"не можеме физички да постигнеме да доставиме"
WTF!?
А ги прашуваат ли они луѓето дали физички и парично можат да постигнат?

Уште една неправилност ,која потоа се злоупотреби со давање на извршител ,надвор од оваа постапка,беше следното:

Веднаш штом ја добив пресудата од Апелационен Суд,ги контактирав службените лица во надлежниот Суд, кои го водеа предметот,со цел да ми се објасни колку всушнот треба да платам.(Бидејќи јас НЕ сум правник и не ми е јасно кои се дефинитивните суми..многу нормално)
Пет пати ги контактирав,ме препраќаа од еден на друг ,и ми беше даван истиот одговор-Не знаеме!
Така ми помина рокот за плаќање!
1. Согласно најновите законски измени т.е новиот Закон за извршување извршителот е должен да достави налог до должникот. Доставата на налогот се смета за известување на должникот. Извршителот сам избира со кое средство ќе иницира извршување имајќи го во предвид долгот.( не може за 1 000 денари да оди со попис). Во претходниот закон во овој дел постоеше недореченост на законодавецот која извршителите максимално ја искористуваа и не вршеа достава за да не прават реални трошоци кои првично треба тие да ги платат. Поради ова законодовацот ја воведе оваа новина каде што изречно законот наложува извршителот да изврши достава. А горенаведеното однесувањето на извршителот е своевидна слика на состојбите во нашата држава.
2.Доколку имате потврда за 3 дете, или дека сте корисник на социјална помош по сила на закон извршителот не смее да ве блокира т.е држи блокирани.
Мој предлог е земете ги документите со кои се докажува за што ви требаат парите и одете кај него и договорете се да си плаќате на рати, а дел од износот кој ви бил блокиран нека ви врати на ваша сметка. Мислам дека извршителот ќе го прифати овој предлог.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Благодарам ..Навистина сте човек од вредност,се гледа.

Но зошто така подмолно и агресивно настапуваат извршителите, без никакво известување,не е хумано..човек може да е болен,може тоа му се единствените сретства за лекување..треба да се има осет малце,барем да се предупреди ..а кога го прашав извршителот зошто сеуште нема налог,знаете ли што ми одговори?-"не можеме физички да постигнеме да доставиме"
WTF!?
А ги прашуваат ли они луѓето дали физички и парично можат да постигнат?

Уште една неправилност ,која потоа се злоупотреби со давање на извршител ,надвор од оваа постапка,беше следното:

Веднаш штом ја добив пресудата од Апелационен Суд,ги контактирав службените лица во надлежниот Суд, кои го водеа предметот,со цел да ми се објасни колку всушност треба да платам.(Бидејќи јас НЕ сум правник и не ми е јасно кои се дефинитивните суми..многу нормално)
Пет пати ги контактирав,ме препраќаа од еден на друг ,и ми беше даван истиот одговор-Не знаеме!
Така ми помина рокот за плаќање!
Извршителите се легални изнудувачи. На таквите само метак у чело.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Извршителите се легални изнудувачи. На таквите само метак у чело.
Извршителите работат (наплатуваат ) врз основа на правен основ ( пресуда, решение, платен налог...), а да дојде до тој правен основ си има одредена процедура за која што должникот е известен, за да истиот стане правосилен и извршен должникот треба да го прими, така да сосема е нелогично и нема врска со здрав разум извршителот да го известува должникот дека овој е должен да плати нешто, демек должникот незнае дека е должен...
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
Извршителите работат (наплатуваат ) врз основа на правен основ ( пресуда, решение, платен налог...), а да дојде до тој правен основ си има одредена процедура за која што должникот е известен, за да истиот стане правосилен и извршен должникот треба да го прими, така да сосема е нелогично и нема врска со здрав разум извршителот да го известува должникот дека овој е должен да плати нешто, демек должникот незнае дека е должен...[/QUOTE

A извршителот демек не знае дека по Закон е должен да достави налог?[Или нему му се простува неговата Законска обврска /QUOTE]
[DOUBLEPOST=1522142383][/DOUBLEPOST]
Извршителите работат (наплатуваат ) врз основа на правен основ ( пресуда, решение, платен налог...), а да дојде до тој правен основ си има одредена процедура за која што должникот е известен, за да истиот стане правосилен и извршен должникот треба да го прими, така да сосема е нелогично и нема врска со здрав разум извршителот да го известува должникот дека овој е должен да плати нешто, демек должникот незнае дека е должен...

А извршителот демек не знае дека по Закон треба да достави налог?
Или нему му се простува неговата Законска обврска?!
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
[DOUBLEPOST=1522142383][/DOUBLEPOST]


А извршителот демек не знае дека по Закон треба да достави налог?
Или нему му се простува неговата Законска обврска?!
Ти кажа членот погоре како функционираат работите, така да џабе плачете за доставување на налог кога не ви мења ништо, секој должник ако сакал или имал пари да си го плати долгот ке го платил во преклузивниот рок, е сега може да се дискутира за високите адвокатски и извршителски тарифи кои не соодвестуваат со реалнитата финансиска моќ на граѓаните, а тоа достава и такви заебанции као демек не сте знаеле дека сте должни е шие ми га ѓуро.
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
Ти кажа членот погоре како функционираат работите, така да џабе плачете за доставување на налог кога не ви мења ништо, секој должник ако сакал или имал пари да си го плати долгот ке го платил во преклузивниот рок, е сега може да се дискутира за високите адвокатски и извршителски тарифи кои не соодвестуваат со реалнитата финансиска моќ на граѓаните, а тоа достава и такви заебанции као демек не сте знаеле дека сте должни е шие ми га ѓуро.
Ако доставувањето налог не менува ништо тогаш Законот е бескорисен и нема да го почитуваме сите, по угледот на најпаметните.[DOUBLEPOST=1522144669][/DOUBLEPOST]
Ти кажа членот погоре како функционираат работите, така да џабе плачете за доставување на налог кога не ви мења ништо, секој должник ако сакал или имал пари да си го плати долгот ке го платил во преклузивниот рок, е сега може да се дискутира за високите адвокатски и извршителски тарифи кои не соодвестуваат со реалнитата финансиска моќ на граѓаните, а тоа достава и такви заебанции као демек не сте знаеле дека сте должни е шие ми га ѓуро.
А се согласувам со делот за превисоки побарувања ,значи не е само недоставувањето налог незаконско,односно се работи за пумпање на извршителските износи кои често и не соодветствуваат со тарифите.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Нека ме контактира некој правник/адвокат, имам да прашам нешто.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
4.За начинот на исплата можеш да се договориш со самиот извршител. Постои пракса кај извршителите кога должници се физички лице да исплаќањето се врши на рати или од плата.Сепак тоа зависи од добра волја на извршителот. А иначе износот кој ќе биде повлечен од сметката зависи од самиот налог т.е износот кој е констатиран во истиот. Банката е должна да го спроведе налогот кој го примила и да ги префрли сите пари( намирување на вкупниот долг кој е нотиран во самиот налог) од сметка на должникот на сметка на извршителот.
Не зависи од волјата на извршителот. Во член 117 стои до една половина, а подруги основи до една третина.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
zdravo decki.slucajno naletav na temava pa edno prasanje do poupatenive vo ovaa rabota.Mi stigna opomena za neplateni smetki za voda so analiticka kartica,neplateno smet za 2007,voda i smet za 2008,2009 i 2010,jas najdov stari smetki za 2009 sve plateno i 2010 isto site smetki plateni,2008 edna ne platena ama ne se poklapa so nivnoto,postari nemozam da najdam t.s za 2007,a vo smetkive sto mi stigaat za voda si go pisuva dolgot,vakvi opomeni mi imaat dojdeno i 2016 i 2017.Gi prasav starive vikaat moze da ima dolg posto togas voda placale a smet ne.Dali da si platam ili ima nekoe drugo resenie?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
zdravo decki.slucajno naletav na temava pa edno prasanje do poupatenive vo ovaa rabota.Mi stigna opomena za neplateni smetki za voda so analiticka kartica,neplateno smet za 2007,voda i smet za 2008,2009 i 2010,jas najdov stari smetki za 2009 sve plateno i 2010 isto site smetki plateni,2008 edna ne platena ama ne se poklapa so nivnoto,postari nemozam da najdam t.s za 2007,a vo smetkive sto mi stigaat za voda si go pisuva dolgot,vakvi opomeni mi imaat dojdeno i 2016 i 2017.Gi prasav starive vikaat moze da ima dolg posto togas voda placale a smet ne.Dali da si platam ili ima nekoe drugo resenie?
Aко е опомена од водовод неплаќај и немаш гајле , пробуваат да те исплашат за да платиш инаку и да постои долгот е застарен, но ако е платен налог од нотар или тужба некоја барај стари сметки кои се платени и пуштај приговор и спремај се за судење.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Fala na odgovorot,da opomena e od vodovod i vise treta godina eve ide istata opomena.Samo sepak imam edna smetka kako sto pisav neplatena i toa pred 2007 sto ne placale za smet,No na smetkive sepak si stoi dolgot e sega vo momentot ja nemam tuka,ama mislam so crveno go pisuva dolgot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom