Правна помош и совети

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
aj sovet ako moze.
Imam dolg kon Vodovod i toa smesna suma od 1400 den. Koga pojdov vo Vodovod mi kazaa deka poso e star dolg od 2007 predaden e na izvrsitel za naplata i ne moze kaj niv da se plati. E sega ni imam resenie od izvrsitel ni nisto, sto znaci i kamata si sobiraat.
Zar ne moze na uplatnica da gi uplatam parite vo banka pr, pred resenieto da mi stigne od izvrsitel i so toa da gi izbegnam trosocite kon izvrsitelot?
Можеш! И, кога ќе дојде извршител, покажуваш уплатница и готово!
 
G

Gjoksi

Гостин
Не труби без врска бе кога врска немаш за нешто, не носи глупи заклучоци и не суди без информации бе дрво
А бе ЦРЕП, па ти сите информации ми ги кажа. Едноставно сакаш да ги „драпнеш“ парите од сметката на вујко ти пред да се поведе оставинската постапка. Ти разбираш ли дека тоа полномошно што ти го дал вујко ти важи ДОДЕКА Е ЖИВ, до денот на неговата смрт. После тоа полномошното е НЕВАЖЕЧКО!!! Што си подигнал пари додека е жив, си подигнал (алал да ти се), после неговата смрт не смееш веќе да подигаш, туку за останатите (неподигнатите) пари на неговата сметка се поведува ОСТАВИНСКА ПОСТАПКА пред Суд/Нотар, се огласуваат неговите законски наследници итн. итн.
--- надополнето: 19 јануари 2014 во 01:18 ---
aj sovet ako moze.
Imam dolg kon Vodovod i toa smesna suma od 1400 den. Koga pojdov vo Vodovod mi kazaa deka poso e star dolg od 2007 predaden e na izvrsitel za naplata i ne moze kaj niv da se plati. E sega ni imam resenie od izvrsitel ni nisto, sto znaci i kamata si sobiraat.
Zar ne moze na uplatnica da gi uplatam parite vo banka pr, pred resenieto da mi stigne od izvrsitel i so toa da gi izbegnam trosocite kon izvrsitelot?
Од Водовод можеби ќе ти ја простат каматата, меѓутоа не верувам дека извршителот ќе ти ги прости неговите трошоци. :D Ти си задоцнил со плаќањето на сметката, ти му должиш трошоци на извршителот! Само плати ја сметката и со уплатницата оди кај извршителот додека не ти пратил налог, оти тоа се дополнителни трошоци. :cool:
 
Член од
6 ноември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво! Како може да повикам сведок односно да се појави пред суд да го докаже купопродажниот договор кој е потпишан помеѓу него како продавач и таткоми како купувач кој истиот е во странство или тоа е надлежност на судот да го повика?
 
G

Gjoksi

Гостин
Здраво! Како може да повикам сведок односно да се појави пред суд да го докаже купопродажниот договор кој е потпишан помеѓу него како продавач и таткоми како купувач кој истиот е во странство или тоа е надлежност на судот да го повика?
Секоја од странките во постапката до судијата има право да предложи некое лице за сведок во постапката, со тоа што ќе ги наведе името и перезимето, занимањето и престојувалиштетто, односно живеалиштето на предложениот сведок. Потоа, судијата ќе го повика лицето да сведочи со покана испратена преку пошта, e-mail или конзулат/амбасада кадешто престојува лицето.
 
Член од
19 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Истиот проблем го имам и јас во врска со поведување оставинска постапка, денес отидов да извадам(пополнам) смртовница откако ја пополни службеното лице во мвр, ми рече дек ке ја пратело до судот, а судот ке ја прател кај нотар кој ке не повика.
Ако некој знае колку трае сета ова постапка би било убаво да пише ?
Nesto mi spomnaa od koga ke se podnese predlog za ostavinska postapka vo sud. od prilika edno dva meseci se ceka duri se dojde do notar...neznam kolku e ova tocno.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
пак не ми е јасно ... ако некој направил тестамент за да одреди кој ќе му го наследи имотот, тогаш испаѓа дека џабе е се тоа, кога на сите им следува нужен дел ... нема логика ... која е целта на тестаментот?
некој да објасни за тестамент и нужен дел?
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Zdravo na site sakam da prasam dali samo podnositelot na nekoj akt kako tuzba do osnoven sud ili zalba do apelacionen sud ima pravo da podnese do vrhoven sud baranje za zastita na sudenje vo razumen rok ili ima pravo i tuzeniot?!
--- надополнето: 20 јануари 2014 во 14:42 ---
Zdravo na site sakam da prasam dali samo podnositelot na nekoj akt kako tuzba do osnoven sud ili zalba do apelacionen sud ima pravo da podnese do vrhoven sud baranje za zastita na sudenje vo razumen rok ili ima pravo i tuzeniot?!
 
Член од
19 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Имам еден проблем. Имено покренавме оставинска постапка по смртта на мајка ми. Наследници сме татко ми, јас и сестра ми. Се работи за еден стан кој ми е ветен мене поради тоа што претходно сестра ми има добиено многу повеќе. Но сега сестра ми вели дека сака дел и од станот. Татко ми има составено тестамент за неговиот дел од станот - да ми припадне мене, но мајка ми нема тестамент туку само аманет, па ме интересира какво е правото на сестра ми за станот?
На имотен лист половина од станот се води на име на татко ми. Претпоставувам дека половината од мајка ми се дели на три еднакви дела, па сестра ми има право на 1/6 од станот. Дали сум во право?
Итно ми треба одговор.
Поздрав.
--- надополнето: 20 јануари 2014 во 15:09 ---
Почитувани,
 
Член од
23 април 2013
Мислења
278
Поени од реакции
260
имам едно прашање ако можи да ми одговори некој:
се работи за стекнување на право на сопственост по пат на одржувачка на физичко лице од РМ согласно чл.134 ст.3 совесен држател. Рокот од 20 години за совесниот држател од кога се смета?
Дали од донесувањето на ЗСДСП од 2001 година или може да се смета и пред донесувањето односно од моментот на стекнувањето на владението на стварта (земјоделско земјиште)?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Имам еден проблем. Имено покренавме оставинска постапка по смртта на мајка ми. Наследници сме татко ми, јас и сестра ми. Се работи за еден стан кој ми е ветен мене поради тоа што претходно сестра ми има добиено многу повеќе. Но сега сестра ми вели дека сака дел и од станот. Татко ми има составено тестамент за неговиот дел од станот - да ми припадне мене, но мајка ми нема тестамент туку само аманет, па ме интересира какво е правото на сестра ми за станот?
На имотен лист половина од станот се води на име на татко ми. Претпоставувам дека половината од мајка ми се дели на три еднакви дела, па сестра ми има право на 1/6 од станот. Дали сум во право?
Итно ми треба одговор.
Поздрав.
--- надополнето: 20 јануари 2014 во 15:09 ---
Почитувани,
Во право си.
Доколку и го спориш делот на сестра ти и сметаш дека има земено доволно за време на живот на мајка ви, тогаш кај нотарот ќе го оспориш делот на сестра ти и нотарот веднаш ќе ја прекине оставинската постапка и ќе Ве упати на спор пред надлежниот суд. Па во таа постапка пред суд ќе треба да се докажува колку, што и дали воопшто нешто треба да добие сестра ти. Но за таа работа пред суд не можете сами, мора да ангажирате адвокат.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Zdravo na site sakam da prasam dali samo podnositelot na nekoj akt kako tuzba do osnoven sud ili zalba do apelacionen sud ima pravo da podnese do vrhoven sud baranje za zastita na sudenje vo razumen rok ili ima pravo i tuzeniot?!
--- надополнето: 22 јануари 2014 во 12:17 ---
Zdravo na site sakam da prasam dali samo podnositelot na nekoj akt kako tuzba do osnoven sud ili zalba do apelacionen sud ima pravo da podnese do vrhoven sud baranje za zastita na sudenje vo razumen rok ili ima pravo i tuzeniot?!
 
G

Gjoksi

Гостин
Zdravo na site sakam da prasam dali samo podnositelot na nekoj akt kako tuzba do osnoven sud ili zalba do apelacionen sud ima pravo da podnese do vrhoven sud baranje za zastita na sudenje vo razumen rok ili ima pravo i tuzeniot?!
--- надополнето: 22 јануари 2014 во 12:17 ---
Zdravo na site sakam da prasam dali samo podnositelot na nekoj akt kako tuzba do osnoven sud ili zalba do apelacionen sud ima pravo da podnese do vrhoven sud baranje za zastita na sudenje vo razumen rok ili ima pravo i tuzeniot?!
Барање за заштита на правото на судење во разумен рок до Врховниот суд на Република Македонија има право да поднесе секоја од странките, односно тужителот и тужениот!
 
Член од
20 октомври 2010
Мислења
56
Поени од реакции
22
здраво
Работам во месна индустрија и со една фирма клиент имаме проблем односно несака да плати 3 фактури кои се во вредност од 58 000 денари нема посебна причина зошто не сака да плати туку онака сељачки несака да плати па не го плаши ни тоа што ќе го тужиме, инаку документацијата е регуларна односно фактури со негов потпис скратен , еднаш само има платено преку сметка а други фактуру кеш со фискална нормално, а во меѓувреме до крајот на месецот сака да ја затврои фирмата однсо под стечај или ликвидира незнам точно, кажете ефикасен начин за наплата на овај долг и дали некој имал искуство со вакви проблеми ??? совет од адвокат е да се однесат фактури на нотар и да се направи платен налог но наведуваат дека многу тешко би зеле парите е сега сакам ваше мислење или искуство, благодарам
--- надополнето: 22 јануари 2014 во 19:11 ---
здраво
Работам во месна индустрија и со една фирма клиент имаме проблем односно несака да плати 3 фактури кои се во вредност од 58 000 денари нема посебна причина зошто не сака да плати туку онака сељачки несака да плати па не го плаши ни тоа што ќе го тужиме, инаку документацијата е регуларна односно фактури со негов потпис скратен , еднаш само има платено преку сметка а други фактуру кеш со фискална нормално, а во меѓувреме до крајот на месецот сака да ја затврои фирмата однсо под стечај или ликвидира незнам точно, кажете ефикасен начин за наплата на овај долг и дали некој имал искуство со вакви проблеми ??? совет од адвокат е да се однесат фактури на нотар и да се направи платен налог но наведуваат дека многу тешко би зеле парите е сега сакам ваше мислење или искуство, благодарам
--- надополнето: 22 јануари 2014 во 19:12 ---
здраво
Работам во месна индустрија и со една фирма клиент имаме проблем односно несака да плати 3 фактури кои се во вредност од 58 000 денари нема посебна причина зошто не сака да плати туку онака сељачки несака да плати па не го плаши ни тоа што ќе го тужиме, инаку документацијата е регуларна односно фактури со негов потпис скратен , еднаш само има платено преку сметка а други фактуру кеш со фискална нормално, а во меѓувреме до крајот на месецот сака да ја затврои фирмата однсо под стечај или ликвидира незнам точно, кажете ефикасен начин за наплата на овај долг и дали некој имал искуство со вакви проблеми ??? совет од адвокат е да се однесат фактури на нотар и да се направи платен налог но наведуваат дека многу тешко би зеле парите е сега сакам ваше мислење или искуство, благодарам
 
A

Advokatisce

Гостин
здраво
Работам во месна индустрија и со една фирма клиент имаме проблем односно несака да плати 3 фактури кои се во вредност од 58 000 денари нема посебна причина зошто не сака да плати туку онака сељачки несака да плати па не го плаши ни тоа што ќе го тужиме, инаку документацијата е регуларна односно фактури со негов потпис скратен , еднаш само има платено преку сметка а други фактуру кеш со фискална нормално, а во меѓувреме до крајот на месецот сака да ја затврои фирмата однсо под стечај или ликвидира незнам точно, кажете ефикасен начин за наплата на овај долг и дали некој имал искуство со вакви проблеми ??? совет од адвокат е да се однесат фактури на нотар и да се направи платен налог но наведуваат дека многу тешко би зеле парите е сега сакам ваше мислење или искуство, благодарам
--- надополнето: 22 јануари 2014 во 19:11 ---
здраво
Работам во месна индустрија и со една фирма клиент имаме проблем односно несака да плати 3 фактури кои се во вредност од 58 000 денари нема посебна причина зошто не сака да плати туку онака сељачки несака да плати па не го плаши ни тоа што ќе го тужиме, инаку документацијата е регуларна односно фактури со негов потпис скратен , еднаш само има платено преку сметка а други фактуру кеш со фискална нормално, а во меѓувреме до крајот на месецот сака да ја затврои фирмата однсо под стечај или ликвидира незнам точно, кажете ефикасен начин за наплата на овај долг и дали некој имал искуство со вакви проблеми ??? совет од адвокат е да се однесат фактури на нотар и да се направи платен налог но наведуваат дека многу тешко би зеле парите е сега сакам ваше мислење или искуство, благодарам
--- надополнето: 22 јануари 2014 во 19:12 ---
здраво
Работам во месна индустрија и со една фирма клиент имаме проблем односно несака да плати 3 фактури кои се во вредност од 58 000 денари нема посебна причина зошто не сака да плати туку онака сељачки несака да плати па не го плаши ни тоа што ќе го тужиме, инаку документацијата е регуларна односно фактури со негов потпис скратен , еднаш само има платено преку сметка а други фактуру кеш со фискална нормално, а во меѓувреме до крајот на месецот сака да ја затврои фирмата однсо под стечај или ликвидира незнам точно, кажете ефикасен начин за наплата на овај долг и дали некој имал искуство со вакви проблеми ??? совет од адвокат е да се однесат фактури на нотар и да се направи платен налог но наведуваат дека многу тешко би зеле парите е сега сакам ваше мислење или искуство, благодарам
Добро те советувал адвокат. Треба да се направи платен налог, а за наплата на парите тоа неможеш да знаеш дали ќе се наплатат. Во секој случај ќе имаш извршна исправа со која можеш да побаруваш
 
Член од
28 октомври 2011
Мислења
119
Поени од реакции
84
Може некој да ми каже кои се надлежностите на нотарот при оставинска постапка? Дали може да вади имотни листови, рокови кои се итн. Ако го пишува тоа во некој закон член би бил благодарен каде би можел да прочитам. Во случајов нотарот ни е тешка флегма несака да покрене работа со прст а малце покомпливиран е случајот, па се мислам да пратам суд писмо за иземање на предметот. Затоа ме интересираа надлежностите и се во врска со оставинската постапка. Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom