Правна помош и совети

Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Се плаќа.
Цената од 1 евро за станот во фиктивниот договор е беспредметна бидејќи во договор за поклон (дар) не се одредува цена (за поклон не се плаќа).
Се плаќа данок на промет во висина од 3 до 5 % од прометната вредност на станот во зависност од општината во која е недвижноста, а цената ја определува комисија при локалната самоуправа.
а ако се поклони од баба на внук ... дали може синовите на бабата да се бунат за тој нужен дел или внукот без проблем го добива поконот?
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Ako odese po sluzbena dolznost ostavinskata postapka ke bese pokrenata vo poslednite 6 godini. Pa bidejki nisto ne funkcionira...po sluzbena dolznost..... reziv jas da ja pokrenam postapkata.
Bas deka e umren pred 6 godini treba da se pokrene so predlog, taka bese pred 6 godini. Vo poslednite 3 godini za site pocinati se poveduva ostavinska postapka po sluzbena dolznost.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
148
Поени од реакции
177
Ме интересира по добиен судски спор за незаконско отпуштање на работа, колку време работодавачот не смее да го избрка од работникот од работа (при договор на неопределено време). Слушнав дека е година, некои викаат две, па ме интересира дали некој знае кои му се правата на работникот во ваков случај, колку време е заштитен од отказ и од што треба да се пази на работа.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
а ако се поклони од баба на внук ... дали може синовите на бабата да се бунат за тој нужен дел или внукот без проблем го добива поконот?
Со договорот за поклон нема повреда на нужниот наследен дел, бидејќи не станува збор за распределба на оставина.
--- надополнето: 14 јануари 2014 во 15:41 ---
Ме интересира по добиен судски спор за незаконско отпуштање на работа, колку време работодавачот не смее да го избрка од работникот од работа (при договор на неопределено време). Слушнав дека е година, некои викаат две, па ме интересира дали некој знае кои му се правата на работникот во ваков случај, колку време е заштитен од отказ и од што треба да се пази на работа.
Не постои таква гаранција за работникот, уште наредниот ден по враќањето на работникот на работа истиот повторно може да биде отпуштен.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
148
Поени од реакции
177
Не постои таква гаранција за работникот, уште наредниот ден по враќањето на работникот на работа истиот повторно може да биде отпуштен.[/quote]


Мислам дека не може одма да отпушти со оглед на тоа што судот наложува дека повторно треба да се врати на работа и да потпише договор на неопределено време со истата плата која претходно ја зимал.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Не постои таква гаранција за работникот, уште наредниот ден по враќањето на работникот на работа истиот повторно може да биде отпуштен.

Мислам дека не може одма да отпушти со оглед на тоа што судот наложува дека повторно треба да се врати на работа и да потпише договор на неопределено време со истата плата која претходно ја зимал.[/quote]
И работодавачот е должен само тоа да го исполни, а не е задолжен и да го зачува
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Хелоу! Имам прашање :)

Имам склучено договор со фирма, преку авторска агенција за изработка на штоидае :)
Сега, работата е завршена, парите ми се на сметка, преку авторска агенција. Ме мачи персоналниот данок. Како се плаќа? Кога? Гуглав, ама некако не ми е јасно. :icon_lol:
Од фирмата за работата имам само договор за сумата и пари на сметка. А како да го подмирам данокот?
 
G

Gjoksi

Гостин
Хелоу! Имам прашање :)

Имам склучено договор со фирма, преку авторска агенција за изработка на штоидае :)
Сега, работата е завршена, парите ми се на сметка, преку авторска агенција. Ме мачи персоналниот данок. Како се плаќа? Кога? Гуглав, ама некако не ми е јасно. :icon_lol:
Од фирмата за работата имам само договор за сумата и пари на сметка. А како да го подмирам данокот?
Најдобро прашај/обрати се во Инфо центарот на Управата за јавни приходи на тел. број: 0800 33 000 (секој ден од 09.00 до 20.00 часот, освен недела) или пиши им e-mail на info@ujp.gov.mk.
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Soglasni sme, no sepak treba da se sostavi predlog za pokrenuvanje na ostavinska postapka, koj treba da se dostavi do sudot, a sudot pak odreduva koj notar ke resava po predlogot.
Pa mislev ako nekoj ima urnek za predlog.....
Истиот проблем го имам и јас во врска со поведување оставинска постапка, денес отидов да извадам(пополнам) смртовница откако ја пополни службеното лице во мвр, ми рече дек ке ја пратело до судот, а судот ке ја прател кај нотар кој ке не повика.
Ако некој знае колку трае сета ова постапка би било убаво да пише ?
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Сопственикот ќе располага со поголемиот дел од својот имот, затоа претпоставувам и овој дел се вика нужен (неопходен), претпоставувам се алудира на рамноправност во извезна мера. Еве го членот:Нужен дел
Член 31
Нужните наследници имаат право на дел од оставината кој се вика нужен дел и кој им
припаѓа во случај кога оставителот располагал со оставината.
Нужниот дел на потомците, посвоениците и нивните потомци и на брачниот другар
изнесува една половина, а нужниот дел на другите наследници една третина од оној дел што
на секој наследник би му припаднал според законскиот ред на наследувањето без оглед на
тоа што некој од нужните наследници не бара дел од оставината, или пак е исклучен од
наследство или е недостоен да наследи. Притоа, не се применуваат одредбите од овој закон за
зголемување, односно намалување на наследниот дел на брачниот другар, односно на
родителите.
Од ова со чл.33 се утврдува дека ако оставителот располагал со договор за доживотна издршка не може да се бара нужен дел, само тој е исклучок.

пак не ми е јасно ... ако некој направил тестамент за да одреди кој ќе му го наследи имотот, тогаш испаѓа дека џабе е се тоа, кога на сите им следува нужен дел ... нема логика ... која е целта на тестаментот?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Хелоу! Имам прашање :)

Имам склучено договор со фирма, преку авторска агенција за изработка на штоидае :)
Сега, работата е завршена, парите ми се на сметка, преку авторска агенција. Ме мачи персоналниот данок. Како се плаќа? Кога? Гуглав, ама некако не ми е јасно. :icon_lol:
Од фирмата за работата имам само договор за сумата и пари на сметка. А како да го подмирам данокот?
Ќе си поднесеш ПДД-ГДП образец во УЈП и ќе го приложиш договорот, до 15 март годинава, за примања од 2013... и ќе ти стигне решение од УЈП по кое ќе си платиш 10% од сумата која си ја зела.
 
Член од
22 август 2010
Мислења
110
Поени од реакции
14
Ме интересира следново:
Мојот вујко е имател на трансакциона сметка и ме има овластено мене за користење на неговата трансакциона сметка и парите на неа. Ненадејно тој почина пред еден месец, оставнинска постапка нема покренето, а јас незнам дали таа трансакциона сметка е блокирана и дали можам парите од неа да ги користам.
 
G

Gjoksi

Гостин
Ме интересира следново:
Мојот вујко е имател на трансакциона сметка и ме има овластено мене за користење на неговата трансакциона сметка и парите на неа. Ненадејно тој почина пред еден месец, оставнинска постапка нема покренето, а јас незнам дали таа трансакциона сметка е блокирана и дали можам парите од неа да ги користам.
Па, срам да ти е ако (сакаш да) ги користиш парите на вујко ти кој е веќе починат!!! Ќе си пријавиш во банката дека тој е починат, како прилог ќе поднесиш Извод од матичната книга на умрените, тие ќе ја блокираат сметката, потоа ќе извадиш смртовница од Управата за водење на матичните книги и со тие документи (изводот и смртовницата) правец кај Адвокат/Нотар, тој ќе ти ја објасни понатамошната постапка.
 
Член од
22 август 2010
Мислења
110
Поени од реакции
14
Па, срам да ти е ако (сакаш да) ги користиш парите на вујко ти кој е веќе починат!!! Ќе си пријавиш во банката дека тој е починат, како прилог ќе поднесиш Извод од матичната книга на умрените, тие ќе ја блокираат сметката, потоа ќе извадиш смртовница од Управата за водење на матичните книги и со тие документи (изводот и смртовницата) правец кај Адвокат/Нотар, тој ќе ти ја објасни понатамошната постапка.
Не труби без врска бе кога врска немаш за нешто, не носи глупи заклучоци и не суди без информации бе дрво
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
aj sovet ako moze.
Imam dolg kon Vodovod i toa smesna suma od 1400 den. Koga pojdov vo Vodovod mi kazaa deka poso e star dolg od 2007 predaden e na izvrsitel za naplata i ne moze kaj niv da se plati. E sega ni imam resenie od izvrsitel ni nisto, sto znaci i kamata si sobiraat.
Zar ne moze na uplatnica da gi uplatam parite vo banka pr, pred resenieto da mi stigne od izvrsitel i so toa da gi izbegnam trosocite kon izvrsitelot?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom