Правна помош и совети

Член од
9 септември 2021
Мислења
17
Поени од реакции
4
Здраво,

Ме интересира дали следува паричен надоместок од фирмата доколку истата се наоѓа во друг град каде немаш постојано живеалиште? Прочитав нешто по законите, но не знам дали приватните фирми го почитуваат ова.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.020
Поени од реакции
1.137
Здраво,

Ме интересира дали следува паричен надоместок од фирмата доколку истата се наоѓа во друг град каде немаш постојано живеалиште? Прочитав нешто по законите, но не знам дали приватните фирми го почитуваат ова.


Другар, и во фамозниот државен јавен сектор не се исплаќа надоместок за патарина и патни трошоци, а не па во приватен сектор.
Тоа се исплаќало во социјализмот, во независнава државичка тоа не се исплаќа.
Нека ме демантира некој со примери, би сакал да грешам.

Може на полицијата во МВР и на тие во АРМ само да им нешто исплаќаат.
 
Член од
9 септември 2021
Мислења
17
Поени од реакции
4
Знам луѓе кои работат во приватни фирми и им исплаќаат надоместок, затоа и прашав да видам дали и некој друг има такво искуство.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
При купување на половен автомобил, дали треба сумата прво да се уплати на трансакциска сметка па со потврда за извршена трансакција се оди на нотар? Или директно се даваат парите кеш на нотар со заверката?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.825
При купување на половен автомобил, дали треба сумата прво да се уплати на трансакциска сметка па со потврда за извршена трансакција се оди на нотар? Или директно се даваат парите кеш на нотар со заверката?
Zavisi od sumata sto e stavena na dogovorot. Imase nekoj limit, treba da proveris.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.981
Поени од реакции
24.800
При купување на половен автомобил, дали треба сумата прво да се уплати на трансакциска сметка па со потврда за извршена трансакција се оди на нотар? Или директно се даваат парите кеш на нотар со заверката?
Обавезно прво да се направи плаќањето.
Нотарот ќе ти барадоказ дека е извршена трансакцијата, без тоа нема да може да го завери договорот за купопродажба.
А со тоа и нема да може да се префрли колата на име на купувачот.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Обавезно прво да се направи плаќањето.
Нотарот ќе ти барадоказ дека е извршена трансакцијата, без тоа нема да може да го завери договорот за купопродажба.
А со тоа и нема да може да се префрли колата на име на купувачот.
Супер, фала ти. Јас сум купувачот во случајот. Бев скептичен да искеширам наеднаш на сметка без договор, мислев дека може да се плати све со кеш на нотар. Меѓутоа ваљда легитимно си е све вака.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.825
Обавезно прво да се направи плаќањето.
Нотарот ќе ти барадоказ дека е извршена трансакцијата, без тоа нема да може да го завери договорот за купопродажба.
А со тоа и нема да може да се префрли колата на име на купувачот.
Pa, sega....
Ova, ednostavno ne e tocno. Skoro kupuv kola I prvo go zaveriv dogovorot na notar, pa posle bevme so deckoto zaedno vo banka i mu gi prefrliv parite.
Isto, I prodadov kola, na dogovorot stavivme simbolicna suma za plakanje vo gotovo I notarot go zaveri dogovorot bez da bara nikakov dokaz za plakanje.
Vo dvata slucai se rabotese za razlicni notari
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Pa, sega....
Ova, ednostavno ne e tocno. Skoro kupuv kola I prvo go zaveriv dogovorot na notar, pa posle bevme so deckoto zaedno vo banka i mu gi prefrliv parite.
Isto, I prodadov kola, na dogovorot stavivme simbolicna suma za plakanje vo gotovo I notarot go zaveri dogovorot bez da bara nikakov dokaz za plakanje.
Vo dvata slucai se rabotese za razlicni notari
Јас како што прочитав сега нотарите бараат да има некаква потврда пошто имало многу измами со тие заверени договори, и после купувачот не ги исплаќал парите.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.825
Ako ne gresam, samo za kupoprodazba na nedviznost nad 10.000 evra, notarot e obvrzan da bara dokaz za prethodno izvrsena uplata.
Za kola, (barem do 10k,) - sigurno NE
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.981
Поени од реакции
24.800
Pa, sega....
Ova, ednostavno ne e tocno. Skoro kupuv kola I prvo go zaveriv dogovorot na notar, pa posle bevme so deckoto zaedno vo banka i mu gi prefrliv parite.
Isto, I prodadov kola, na dogovorot stavivme simbolicna suma za plakanje vo gotovo I notarot go zaveri dogovorot bez da bara nikakov dokaz za plakanje.
Vo dvata slucai se rabotese za razlicni notari
Епа ова е грешка на нотарите, а не моја.
Со самото тоа што он го заверил договорот, ти си можел да не ги уплатиш парите и со тој договор да ја промениш сопственоста на договорот.
После тоа да го пријавите нотарот и нотарот да одговара за направената грешка.
Јас ти кажувам како треба да биде, а тоа како некои нотари работат зависи од самите нив претпоставувам.

Затоа и ја бараат уплатата за извршената трансакција, дека тоа е единствен доказ дека човек во целост ја уплатил сумата.
Исто пред да го заверат нотарот ја бараат ЦЕЛОСНАТА уплатена сума која е напишана во договорот.
Единствено нешто што може да се направи е во договорот да се напише член за одложено плаќање, каде ќе се прецизира до кој датум МОРА да се изврши плаќањето и до кој датум МОРА на нотарот да му се однесе доказот за уплатената сума.
Ako ne gresam, samo za kupoprodazba na nedviznost nad 10.000 evra, notarot e obvrzan da bara dokaz za prethodno izvrsena uplata.
Za kola, (barem do 10k,) - sigurno NE
Си ги смешал малце работите.
За договори за купопродажба над 10.000 евра, мора да има печат на нив од страна на адвокат.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.825
Епа ова е грешка на нотарите, а не моја.
Со самото тоа што он го заверил договорот, ти си можел да не ги уплатиш парите и со тој договор да ја промениш сопственоста на договорот.
После тоа да го пријавите нотарот и нотарот да одговара за направената грешка.
Јас ти кажувам како треба да биде, а тоа како некои нотари работат зависи од самите нив претпоставувам.

Затоа и ја бараат уплатата за извршената трансакција, дека тоа е единствен доказ дека човек во целост ја уплатил сумата.
Исто пред да го заверат нотарот ја бараат ЦЕЛОСНАТА уплатена сума која е напишана во договорот.
Единствено нешто што може да се направи е во договорот да се напише член за одложено плаќање, каде ќе се прецизира до кој датум МОРА да се изврши плаќањето и до кој датум МОРА на нотарот да му се однесе доказот за уплатената сума.

Си ги смешал малце работите.
За договори за купопродажба над 10.000 евра, мора да има печат на нив од страна на адвокат.
Ajde, da ne ti protivrecam, ama vo posledni 4 godini, na 3 pati sklucuvav vakvi dogovori. Kaj trojca razlicni notari. I nikoj ne barase potvrda deka uplatata e izvrsena. Sekogas na dogovor stoese deka " celata suma e platena vo moment na potpisuvanje". I sekogas uplatata bese otposle...
Duri, pred 3 godini kupuvav plac za vikendica. Na dogovorot stavime fiktivna simbolicna cena. Isto, notarot go zaveri dogovorot, a jas realnata cena otposle mu ja plativ na raka na prodavacot.
Rekov, Ima nekoj limit za gotovinsko plakanje. Vo ovoj slucaj, notarot mi barase samo potvrda za platen danok, a ne potvrda za plakanje kon prodavacot.
Moze gresat notarite, ama ova e veke 4 notar, vo drug grad...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.981
Поени од реакции
24.800
Ajde, da ne ti protivrecam, ama vo posledni 4 godini, na 3 pati sklucuvav vakvi dogovori. Kaj trojca razlicni notari. I nikoj ne barase potvrda deka uplatata e izvrsena. Sekogas na dogovor stoese deka " celata suma e platena vo moment na potpisuvanje". I sekogas uplatata bese otposle...
Duri, pred 3 godini kupuvav plac za vikendica. Na dogovorot stavime fiktivna simbolicna cena. Isto, notarot go zaveri dogovorot, a jas realnata cena otposle mu ja plativ na raka na prodavacot.
Rekov, Ima nekoj limit za gotovinsko plakanje. Vo ovoj slucaj, notarot mi barase samo potvrda za platen danok, a ne potvrda za plakanje kon prodavacot.
Moze gresat notarite, ama ova e veke 4 notar, vo drug grad...
Можеби, не викам дека си ти грешка.
Еве, ако не заборави @RickyLFC9 откако ќе заврши работа, нека го сподели неговото искуство.
Можеби ние сме нашле да соработуваме со најпринципиелниот нотар во градов хахаха.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Епа ова е грешка на нотарите, а не моја.
Со самото тоа што он го заверил договорот, ти си можел да не ги уплатиш парите и со тој договор да ја промениш сопственоста на договорот.
После тоа да го пријавите нотарот и нотарот да одговара за направената грешка.
Јас ти кажувам како треба да биде, а тоа како некои нотари работат зависи од самите нив претпоставувам.

Затоа и ја бараат уплатата за извршената трансакција, дека тоа е единствен доказ дека човек во целост ја уплатил сумата.
Исто пред да го заверат нотарот ја бараат ЦЕЛОСНАТА уплатена сума која е напишана во договорот.
Единствено нешто што може да се направи е во договорот да се напише член за одложено плаќање, каде ќе се прецизира до кој датум МОРА да се изврши плаќањето и до кој датум МОРА на нотарот да му се однесе доказот за уплатената сума.

Си ги смешал малце работите.
За договори за купопродажба над 10.000 евра, мора да има печат на нив од страна на адвокат.
До 3000 евра може да се плаќа на рака и нотарот ги заверува такви договори за купопродажба на пмв, односно во истиот договор да стои дека со потпишување на истиот продавачот признава дека му е испалтена купопродажната цена, а доколку купопродажната цена надминува 3000 евра мора да оди преку трансакциона сметка и тогаш нотарот тражи доказ за уплата на купопродажната цена ( налог за уплата, извештај од банка...).
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Лани јас му префрлив прво пари на сметка (под 3000 евра беше сумата), и договорот го заверивме на нотар, таму не бараа ништо како доказ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom