Правна помош и совети

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.265
Поени од реакции
9.975
Имаше слична ситуација кај мене во фирма, човекот бараше надомест за родител со кој не живееле заедно и секако беше одбиен. Дополнително тоа што поминале 9 месеци прави да истово е невозможно да се реализира во твоја полза.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.897
Поени од реакции
4.023
Zdravo.Ve molam za edna pravna konsultacija.Rabotev vo kompanija i vo periodot dodeka bev na rabota pocina tatko mi.E sega nekade procitev deka imam pravo da baram nadomest za smrt na roditel.Da napomenam poveke ne sum vrabotena vo kompanijata i nemam podneseno nikakvo baranje do sega. a sluckava e pred 9 meseci
Ne ti sleduva po zakon nadomest (duri I seuste da si vrabotena)
Ti sleduvaat 2 plateni slobodni denovi
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
904
Поени од реакции
990
Ne ti sleduva po zakon nadomest (duri I seuste da si vrabotena)
Ti sleduvaat 2 plateni slobodni denovi

Покрај надоместоците наведени погоре , се исплатува надоместок и:
– во случај на смрт на работник на неговото семејство се исплатува надоместок во висина од три основици;
– во случај на смрт на член на семејното домаќинство на работникот му се исплатува надоместок во висина од 2 основици;


*извор правдико.мк
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Покрај надоместоците наведени погоре , се исплатува надоместок и:
– во случај на смрт на работник на неговото семејство се исплатува надоместок во висина од три основици;
– во случај на смрт на член на семејното домаќинство на работникот му се исплатува надоместок во висина од 2 основици;
*извор правдико.мк
Da I jas ova go procitav,e sega smrtta e pred devet meseci a jas veke ne sum vo raboten odnos vo kompanijata.Zatoa prasav dali imam osnov da baram sega.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Здраво,

Имам едно прашање па некој ако имал искуство и ако може да ми одговори. Имено имам добиено понуда јас како и други луѓе официјална понуда од фирма, со којашто се аплицира за средства за рурален развој и подршка во земјоделието. На понудата стои дека има важност 8 месеци, по 2 месеца од добивање на понудата, помианта цела процедура и одобрени средства од рурален развој пред да се почне со инвестицијата, компанијата тврди дека превозот е поскапен од земјата на набавка во овој случај Кина, и сакаат да ја зголемат цената. Кои се моите права у овој случај, дали имам право на жалба некаде ?
Фала однапред
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.802
Поени од реакции
3.734
Здраво,

Имам едно прашање па некој ако имал искуство и ако може да ми одговори. Имено имам добиено понуда јас како и други луѓе официјална понуда од фирма, со којашто се аплицира за средства за рурален развој и подршка во земјоделието. На понудата стои дека има важност 8 месеци, по 2 месеца од добивање на понудата, помианта цела процедура и одобрени средства од рурален развој пред да се почне со инвестицијата, компанијата тврди дека превозот е поскапен од земјата на набавка во овој случај Кина, и сакаат да ја зголемат цената. Кои се моите права у овој случај, дали имам право на жалба некаде ?
Фала однапред
Веќе им се случило ова на луѓе, посебно лани во пандемија им ги зголемија цените.
Не знам дали правно имаш лек за оваа ситуација. Ако навистина е поскапена цената, компанијата нема да ти ја даде услугата / производите како во понудата и да биде во минус.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
698
Поени од реакции
704
Zdravo.Ve molam za edna pravna konsultacija.Rabotev vo kompanija i vo periodot dodeka bev na rabota pocina tatko mi.E sega nekade procitev deka imam pravo da baram nadomest za smrt na roditel.Da napomenam poveke ne sum vrabotena vo kompanijata i nemam podneseno nikakvo baranje do sega. a sluckava e pred 9 meseci
Дали ќе успееш да го добиеш надоместокот (кој дефинитивно постои и е правно регулиран без оглед што си имала договор на определено време - сепак си била во работен однос) зависи од повеќе фактори. Зависи дали си работела во јавен или приватен сектор, зависи од колективниот договор, статутот и сл. Исто така зависи дали си живеела заедно со татко ти во иста семејна заедница...
Автоматски споено мислење:

Ne ti sleduva po zakon nadomest (duri I seuste da si vrabotena)
Ti sleduvaat 2 plateni slobodni denovi
И следува по општиот колективен договор:
"-во случај на смрт на сопруг, сопруга, деца и родители кои живеат во иста семејна заедница, на работникот му се исплатува надоместок во висина од 2 основици"
 
Член од
2 март 2016
Мислења
404
Поени од реакции
352
Здраво,

Имам едно прашање па некој ако имал искуство и ако може да ми одговори. Имено имам добиено понуда јас како и други луѓе официјална понуда од фирма, со којашто се аплицира за средства за рурален развој и подршка во земјоделието. На понудата стои дека има важност 8 месеци, по 2 месеца од добивање на понудата, помианта цела процедура и одобрени средства од рурален развој пред да се почне со инвестицијата, компанијата тврди дека превозот е поскапен од земјата на набавка во овој случај Кина, и сакаат да ја зголемат цената. Кои се моите права у овој случај, дали имам право на жалба некаде ?
Фала однапред
Имаш право на еднострано раскинување на договорот поради променети околности или да бараш намалување на твоите обврски сразмерно променетите околности, во секој случај имаш право на надомест на штета доколку веќе си презел некоја обврска како услов за настанување на облигациониот однос.
Ако те интересира нешто поконкретно пиши ми порака, да не должам тука со долги постови. :)
 
Член од
13 август 2020
Мислења
20
Поени од реакции
44
Здраво. Имам проблем со комшиите кои исто ми се и роднини. Со нарушени односи сме веќе долги години, но имам големи проблеми. На страната од куќата ми садат цвеќиња веќе долги години и никако не ги тргнуваат, со цревото целиот ѕид го прскаат со вода и ред други работи. Не знам дали смеам да сликам или снимам додека го прават тоа, не ми се оди по судови, но не знам како да ги спречам. Инаку идеални сопственици сме на дворното место, но сепак мислам дека дури и да е нивно немаат право на дејствија со кои нанесуваат материјална штета на друг. Ве молам за совет.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.222
Поени од реакции
1.620
Se raboti za kirazii
Si otidov a pola kuka mi e unistena
Imam dogovor koj ne e zaveren na notar i pisuva deka se sto e unisteno od strana na kiraziite deka ke go platat isto taka ovoj dogovor prijaven mi e vo ujp i za nego sekoj mesec plakam danok. Vo dogg stoi deka vo slucaj na spor e nadlezen osnoven sud skopje
Dokolku ne se dogg so kiraziite imam pravo da gi dadam na sud za ostetenata kyka da dobijam I potoa na izvrsitel?
Fala mnogu pozz
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.897
Поени од реакции
4.023
Здраво. Имам проблем со комшиите кои исто ми се и роднини. Со нарушени односи сме веќе долги години, но имам големи проблеми. На страната од куќата ми садат цвеќиња веќе долги години и никако не ги тргнуваат, со цревото целиот ѕид го прскаат со вода и ред други работи. Не знам дали смеам да сликам или снимам додека го прават тоа, не ми се оди по судови, но не знам како да ги спречам. Инаку идеални сопственици сме на дворното место, но сепак мислам дека дури и да е нивно немаат право на дејствија со кои нанесуваат материјална штета на друг. Ве молам за совет.
Mozes da probas sa razgovaras so niv. Ako imas steta od toa, kako sto vikas, a nemas nikako razbiranje, mozes da pokrenes sudska postapkata, sudot ke vi odredi vestak koj ke proceni dali I kolku imas steta.
Автоматски споено мислење:

Se raboti za kirazii
Si otidov a pola kuka mi e unistena
Imam dogovor koj ne e zaveren na notar i pisuva deka se sto e unisteno od strana na kiraziite deka ke go platat isto taka ovoj dogovor prijaven mi e vo ujp i za nego sekoj mesec plakam danok. Vo dogg stoi deka vo slucaj na spor e nadlezen osnoven sud skopje
Dokolku ne se dogg so kiraziite imam pravo da gi dadam na sud za ostetenata kyka da dobijam I potoa na izvrsitel?
Fala mnogu pozz
Mozes da gi dades na sud, sekako...
Ama, tvoja obvrska ke bide da dokazes deka bas tie tie ja napravile stetata.

Tie (pretpostavuvam) moze da se branat deka kukata takva bila ( ne znam dali so dogovorot imas I zapisnik za primopredavanje kade naveduvas vo kakva sostojba ja predavas kukata) ili, primer, deka stetata e otposle, (posle nivno zaminuvanje) nastanata.
 
Последно уредено:

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
441
Поени од реакции
175
Чл.116 ст.8 од ЗРО - Работодавачот кој има до 25 вработени е должен да води евидентен лист за присуство на работа на работниците со наведување на податоци за почетокот и завршетокот на работното време.

Барав некој дополнителен правилник за ова т.е. како се води тој евидентен лист или пример како изгледа (дали евидентен лист се тие тетратките за работно време со табели од книжара?) ама не најдов.
Ме интересира дали работникот го пополнува односно се потпишува на тој евидентен лист?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom