Правна помош и совети

Член од
17 јануари 2019
Мислења
1.319
Поени од реакции
2.341
Dali e krivicno delo ako slikas nepravilno parkirana policiska kola na javen prostor?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.159
Поени од реакции
4.892
Zdravo na site
Sakam da prasam mislenje od vas...
Vo nedelata na badnik so drugar bevme vo kapistec, bev da vadam pari od bankomat vo tc beverli i na vracanje gore na plockite do kopacka se liznav na snegot i skrsiv ramo, lezev 3min pa drugarot od kola dojde me krena zaedno so vrabotenata od kopacka i uste eden covek. Od tamu na urgenten do vecerta. Dali imam uslov da tuzam deka ne bese cisto imase sneg i ako moze mislenje. Pozdrav
A кого ќе тужиш улицата, кладилницата, трговскиот центар, времето, можеби и општината/градот ... дај не зезај улицата или како да кажам местото кај што се движиш/движат граѓаните е јавно место и секој може да падне било на снег, мраз, на дожд да се лизне и.т.н. не гледам причина за вина на некого, па јас во чаршија на БитПазар така еднаш треснав на мразот и си ја удрив и главата и рамото и кого би обвинил кога самиот се лизнав никој не ме бутна, слабо внимавав, а тоа што по сред чаршијата по тие плочките имало малку заостанат мраз што да кажам тоа е тоа ... во зима нормално е да има снег и мраз и дури и во најмали количина од неколку милиметри може да создадат проблеми во движењето ![DOUBLEPOST=1552211288][/DOUBLEPOST]
zdravo na site. dali moze nekoj da mi objasni nekoi raboti vo vrska so slednava situacija.
bratmi ima ostaveno gradezen matrijal vo mojot dvor i jas koga mu rekov da go regne ti gradeze matrial, toj trebashe toj gradezen matrijal da go trgne od mojot dvor, no toj ne go trgna i ushte si stoi taka, no so delba ne sme podeleni. prashanjata mi se slednive: dali jas moza da go tuzam, kakva kazna mu sledi, kolkava kazna mu sledi i dali mozam da baram i nekakov nadomesyok, bidejki gradezniot mtrial stoi odamna vo mojot dvor. vi blagodaram mnogu
Аман бе па зар и брат со брат иста крв што сте па не може да седнете како луѓе и без расправии, полиции, судови и слични глупости да се договорите во четири очи на мирен културен начин, јас сфаќам како е ние со нашите комшии иако живееме и ние и они неколку генерации на овој простор сеуште не можеме да се разграничиме т.е. да направиме огради, имаме само некои колци со жици поставено, но не е тоа тоа постојат нерешени имотно-правни односи со децении, но ајде комшиите не ми се роднини, не ми се ништо, но ти со брат ти да не можеш да се договориш незнам што да ти кажам !
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
14.073
Поени од реакции
8.484
Колку што јас знам, и барав да најдам а не најдов, кај нас нема ограничување на движење на малолетници. Мислам дека нешто што може да го направи полицијата со малолетник е да го однесе во станица да се јави на родителите да дојдат да си го земат., евентуално да ги опомени ако е пијано или нешто сл. Во најлош случај родителите би добиле казна за прекршок бидејќи на малолетник не му следува,за нарушување на јавен ред и мир и сл...
pred 15+ godina komšijata platija solena kazna, bidejći negoviot maloleten sin beše nekade 23č pred zgrada, policija naišla i legitimirala....
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.680
Поени од реакции
11.332
A кого ќе тужиш улицата, кладилницата, трговскиот центар, времето, можеби и општината/градот ... дај не зезај улицата или како да кажам местото кај што се движиш/движат граѓаните е јавно место и секој може да падне било на снег, мраз, на дожд да се лизне и.т.н. не гледам причина за вина на некого, па јас во чаршија на БитПазар така еднаш треснав на мразот и си ја удрив и главата и рамото и кого би обвинил кога самиот се лизнав никој не ме бутна, слабо внимавав, а тоа што по сред чаршијата по тие плочките имало малку заостанат мраз што да кажам тоа е тоа ... во зима нормално е да има снег и мраз и дури и во најмали количина од неколку милиметри може да создадат проблеми во движењето !
Апсолутно може да се тужи. Баш зошто ти се движиш на јавен простор, тој јавен простор е под нечија надлежност.
Пример општините се должни да ги чистат тротоарите и пешачките зони што се под нивна надлежност (споредни улички итн.), Град Скопје е надлежен да ги чисти тротоарите на булеварите што се под нивна надлежност, а секое правно и физичко лице е должно да го исчисти пристапот до продавницата, маркетот, зградата, куќата итн.

Прашањево во случајот не е дали можеш, туку кој да тужиш. Треба да се види точно кај била повредата и кој бил должен да го исчисти тој дел, дали општината, дали Град Скопје, дали трговскиот или некоја продавница во него. Друга работа е дали ти се исплати да тужиш и да се малтретираш по судови.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.159
Поени од реакции
4.892
Апсолутно може да се тужи. Баш зошто ти се движиш на јавен простор, тој јавен простор е под нечија надлежност.
Пример општините се должни да ги чистат тротоарите и пешачките зони што се под нивна надлежност (споредни улички итн.), Град Скопје е надлежен да ги чисти тротоарите на булеварите што се под нивна надлежност, а секое правно и физичко лице е должно да го исчисти пристапот до продавницата, маркетот, зградата, куќата итн.
Прашањево во случајот не е дали можеш, туку кој да тужиш. Треба да се види точно кај била повредата и кој бил должен да го исчисти тој дел, дали општината, дали Град Скопје, дали трговскиот или некоја продавница во него. Друга работа е дали ти се исплати да тужиш и да се малтретираш по судови.
Кај нас во државава пред болниците и училиштата не се чисти никогаш снегот и мразот, патиштата не се чистат т.е. секогаш се касни со чистењето, а тек па некој си приватњак ќе ринел снег и мраз пред прагот на дуќанот му во некоја чаршија, пазар или трговски центар ... :tapp: тоа да видам со свои очи па да не поверувам !
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.680
Поени од реакции
11.332
Кај нас во државава пред болниците и училиштата не се чисти никогаш снегот и мразот, патиштата не се чистат т.е. секогаш се касни со чистењето, а тек па некој си приватњак ќе ринел снег и мраз пред прагот на дуќанот му во некоја чаршија, пазар или трговски центар ... :tapp: тоа да видам со свои очи па да не поверувам !
Во закон (не знам точно кој) има казни ако не исчистиш снег пред деловниот објект или пред зграда/куќа.

Тоа што кај нас не се применува законот не е никакво оправдување. Ниту еден судија нема да каже "еј абе знаеш кај нас не се применува законот, затоа морам да ти ја отфрлам тужбата како неоснована".
Пример со кучињата скитници, ако те касне куче можеш да ја тужиш општината, небитно шо општината не се замара со улични кучиња.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
975
Поени од реакции
2.417
pred 15+ godina komšijata platija solena kazna, bidejći negoviot maloleten sin beše nekade 23č pred zgrada, policija naišla i legitimirala....
Баш ме занима на кој основ е казната пишана за родителите.
Казна може да се пише на кафич, казино итн ако има внатре после 12 часот малолетници а ова ваквиве дешавки баш ми се чудни, или има нешто ново а не сум упатена.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.073
Поени од реакции
8.484
Баш ме занима на кој основ е казната пишана за родителите.
Казна може да се пише на кафич, казино итн ако има внатре после 12 часот малолетници а ова ваквиве дешавки баш ми се чудни, или има нешто ново а не сум упатена.
поодамна беше тоа, а и мене не ми е јасно , па во тие години синот мој, малолетен со друштво , другари, мислам само еден беше полнолетен, отидоа во Крани во 2 приколки , а и керката со другарки одеше во Охрид уште малолетна....
мислам дека има некој закон, малолетници без присаство на полнолетно лице да не смеат по 22ч навечер да одат....
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.159
Поени од реакции
4.892
Во закон (не знам точно кој) има казни ако не исчистиш снег пред деловниот објект или пред зграда/куќа.

Тоа што кај нас не се применува законот не е никакво оправдување. Ниту еден судија нема да каже "еј абе знаеш кај нас не се применува законот, затоа морам да ти ја отфрлам тужбата како неоснована".
Пример со кучињата скитници, ако те касне куче можеш да ја тужиш општината, небитно шо општината не се замара со улични кучиња.
Ако гледаме така општините треба да бидат субјекти кои секојдневно од илјадници граѓани ќе бидат оптужувани поради ххх причини од напади на кучиња скитници по улиците, дупнување на гуми на автомобилите исто така по улиците од шајки, жици, срчи и.т.н. кршење/оштетување на автомобилите од ударите по дупките на улиците, зимно време неисчистени снегови и мразови и.т.н.
Да не говориме за нечистењето на мини-депониите кои ги има по секоја општина на секој агол, потоа немањето на атмосферска канализација која треба да постои и да е одвоена посебно од онаа фекалната канализација, неисчистените канали (случајот Стајковци 2016), да не говориме за екстремната загаденост на воздухот во есенските и зимските месеци, да речеме кого треба да тужам што надвор не се дише, со еден збор отров, општината во која живеам или пак државата !
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.680
Поени од реакции
11.332
Ако гледаме така општините треба да бидат субјекти кои секојдневно од илјадници граѓани ќе бидат оптужувани поради ххх причини од напади на кучиња скитници по улиците, дупнување на гуми на автомобилите исто така по улиците од шајки, жици, срчи и.т.н. кршење/оштетување на автомобилите од ударите по дупките на улиците, зимно време неисчистени снегови и мразови и.т.н.
Да не говориме за нечистењето на мини-депониите кои ги има по секоја општина на секој агол, потоа немањето на атмосферска канализација која треба да постои и да е одвоена посебно од онаа фекалната канализација, неисчистените канали (случајот Стајковци 2016), да не говориме за екстремната загаденост на воздухот во есенските и зимските месеци, да речеме кого треба да тужам што надвор не се дише, со еден збор отров, општината во која живеам или пак државата !
За дел од работиве што ги наведе можеш сигурно да тужиш. За дел од работите, пример дупење гуми од шајки, не сум сигурен.
За касање од кучиња и за неисчистен снег/мраз од тротоари поради кои си паднал и си се повредил можеш сигурно да ја тужиш општината освен во случаи кога чистењето требале да го направат физички или правни лица. Тоа што ние како граѓани не сме се решиле да тужиме, не значи дека некои субјекти немаат одговорност.

За воздухов е малце комплицирано, ама и таму мислам дека можеш да тужиш некого, дали општината, дали државата, дали конкретен загадувач. Само пак ќе кажам, за таа тема е малце комплицирано да се докажат некои работи.
Ама еве Меѓаши јавно излегоа дека ќе ја тужат државата за тоа, така да следи ги нив кој и зошто ќе го тужат.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
3.808
Поени од реакции
7.475
Здраво дечки, ме интересира како може работодавач да се заштити од несовесен вработен? Имено вработениот повеќе пати не се појавува на работа со разни разни изговори, се тоа се прогледува низ прсти, за да еден ден си замине од дуќанот на сред работно време, притоа не крева на телефон, остава се отклучено и извисува клиенти со веќе договорени нарачки за дента. И во следните денови не се јавува на телефон ниту се појавува на работа.Одјавен е од биро, но би сакале да добиеме правна разврска на случајот. Имаме докази од Вибер и пораки на кои дента се најавува дека нема да биде на работа, истовремено е нарушен угледот на фирмата.
Дали вреди да си бараме оштета по судски пат?
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.727
Поени од реакции
985
Уништување или оштетување јавни инсталации
Член 291
(1) Тој што ќе уништи, оштети, отстрани, измени или ќе ги направи неупотребливи инсталациите за јавна употреба на вода, топлина, плин или енергија или инсталациите на системите за врски и со тоа ќе предизвика значително нарушување на редовниот живот на граѓаните или стопанското работење, ќе се казни со затвор од шест месеци до пет години.
(2) Тој што делото од став 1 ќе го стори од небрежност, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.799
Поени од реакции
1.964
Уништување или оштетување јавни инсталации
Член 291
(1) Тој што ќе уништи, оштети, отстрани, измени или ќе ги направи неупотребливи инсталациите за јавна употреба на вода, топлина, плин или енергија или инсталациите на системите за врски и со тоа ќе предизвика значително нарушување на редовниот живот на граѓаните или стопанското работење, ќе се казни со затвор од шест месеци до пет години.
(2) Тој што делото од став 1 ќе го стори од небрежност, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.
Извини, заради што е цитиран членот 291 ?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.631
Здраво дечки, ме интересира како може работодавач да се заштити од несовесен вработен? Имено вработениот повеќе пати не се појавува на работа со разни разни изговори, се тоа се прогледува низ прсти, за да еден ден си замине од дуќанот на сред работно време, притоа не крева на телефон, остава се отклучено и извисува клиенти со веќе договорени нарачки за дента. И во следните денови не се јавува на телефон ниту се појавува на работа.Одјавен е од биро, но би сакале да добиеме правна разврска на случајот. Имаме докази од Вибер и пораки на кои дента се најавува дека нема да биде на работа, истовремено е нарушен угледот на фирмата.
Дали вреди да си бараме оштета по судски пат?
За наведените работи работодавачот е заштитен со договорот за вработување. Провери си што точно му пишува во договорот што го има (ако има) потпишано. Пример, доколку има ставено “еднострано раскинување на работен однос со отказен рок од 30 дена“, со самото тоа што заминал ненајавено - вработениот го прекршил договорот, што ти е основ за правна разврска.
Е сега, дали вреди да барате оштета по судски пат - шознам....лично презирам фирми што покренуваат судски постапки против вработени (освен ако не се работи за кражба).
 
На врв Bottom