Правна помош и совети

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Да го пријавам случајот? Повеќе сум загрижен поради злоупотреба отколку за тоа што ги кршат законите..
Нема да ти злоупотребат ништо. Го мрзело да пишува, вака му било поедноставно и пофраерски. Ако сакаш, можеш да пријавиш. Инаку, не може тој во приватен телефон да чува такви податоци
 
Член од
1 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво,
Имам казна за нарушување на јавен ред и мир, што ќе се случи доколку не ја платам? Невработена сум и имам куќа на мое име.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Здраво,
Имам казна за нарушување на јавен ред и мир, што ќе се случи доколку не ја платам? Невработена сум и имам куќа на мое име.
Ако дојде до извршител, ќе ти пленат подвижни предмети од куќата
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Здраво,
Имам казна за нарушување на јавен ред и мир, што ќе се случи доколку не ја платам? Невработена сум и имам куќа на мое име.
Ако не платиш и ако случајно не најдат ништо твое во твојата куќа, кога и да се вработиш или ако добиеш некакви пари ќе ти ги наплатат со камата плус стандардните блокада на сметка, адвокатски и извршителски трошоци.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Здраво,
Имам казна за нарушување на јавен ред и мир, што ќе се случи доколку не ја платам? Невработена сум и имам куќа на мое име.
ај плати си, не се замарај! ѓаол и пол ќе те фати!
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
17
Поени од реакции
1
Zdravo na site Sakam da se informiram vo vrska So drzavna baraka dodelena od sis vo 1991 godina, koja e dvosobna I ima dogovor za Edna godina so plakanje kirija so vetuvanje deka ke ne prefrlat vo pogolema baraka,don Denes nema plateno struja ni kirija kako mozam da ja prefrlam barakata na moe ime I da si pocnam da plakam struja na moe ime, sto se e potrebno da napravam ili od kaj da pocnam poprvo ve molam za odgovor pozdrav do site
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Zdravo na site Sakam da se informiram vo vrska So drzavna baraka dodelena od sis vo 1991 godina, koja e dvosobna I ima dogovor za Edna godina so plakanje kirija so vetuvanje deka ke ne prefrlat vo pogolema baraka,don Denes nema plateno struja ni kirija kako mozam da ja prefrlam barakata na moe ime I da si pocnam da plakam struja na moe ime, sto se e potrebno da napravam ili od kaj da pocnam poprvo ve molam za odgovor pozdrav do site
Многу работи ти овде посакуваш, како што сфатив. Сакаш да ти се заборават старите сметки, сакаш да ја лапнеш државната барака (ако веќе решиле да не ти доделат поголема), па најпосле да отпочнеш со плаќање на твоите обврски, како што е ред. Не велам дека е невозможно, ама тешко сето ова ќе го завршиш одеднаш
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Имам едно прашање момци. Ситуацијава е следна:
Личност 1, сопственик(продавач) на колата
Личност 2, име чие име на колата стои во сообраќајна
Личност 3, јас, сакам да ја купам колата.

Продавачот (личност број 1) ми нуди да ми продаде кола така што, ќе направиме „меѓусебен“ договор на нотар дека во рок од 10 дена ќе ми направи купопродажен договор за колата, во спротивно да ми плати двојно од сумата што треба да ја платам јас за колата, и обратно, ако за 10 дена од направениот купопродажен договор јас не му го платам износот, потоа да треба да му платам двојно повеќе од првично договорената сума. Колку е ова legit и дали можам да наеб*м?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Имам едно прашање момци. Ситуацијава е следна:
Личност 1, сопственик(продавач) на колата
Личност 2, име чие име на колата стои во сообраќајна
Личност 3, јас, сакам да ја купам колата.

Продавачот (личност број 1) ми нуди да ми продаде кола така што, ќе направиме „меѓусебен“ договор на нотар дека во рок од 10 дена ќе ми направи купопродажен договор за колата, во спротивно да ми плати двојно од сумата што треба да ја платам јас за колата, и обратно, ако за 10 дена од направениот купопродажен договор јас не му го платам износот, потоа да треба да му платам двојно повеќе од првично договорената сума. Колку е ова legit и дали можам да наеб*м?
Прво, Личност 1 НЕ Е сопственик на колата.
Сопственик е личност 2, а овој првиот може да ти ја продаде колата САМО ако има полномоштво ( заверено на нотар) од вистинскиот сопственик. Дали има ?
Без таков документ ни нотар нема да ти завери купопродажен договор за кола. Ама, ако разбирам добро - личност 1 ти нуди да ти ја предаде ( не продаде!) колата , а ти да му дадеш пари веднаш, и тоа да го регулирате со некаков смешен договор .
Е сега :
Не знам зошто не почекаш 10 дена и не направиш регуларен купопродажен договор ?
Што ако во мегувреме, во тие 10 дена, вистинскиот сопственик ( личност 2) си ја побара колата ? Правно, таа е негова.Ниту е на личност 1, ниту на личност 3 - негово име стои во собраќајна !
Што ако ти му ги дадеш парите, и после 10 дена, личност 1, НЕ ти направи купопродажен договор и НЕ ти ги враќа парите. Тој спомнат „меѓусебен договор“ не ти е никаква гаранција. Можеш да го тужиш на суд, можеш да поднесеш пријава до МВР за измама....ама твоите пари можеш никогаш да не ги видиш.
Совет - не си играј....
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Прво, Личност 1 НЕ Е сопственик на колата.
Сопственик е личност 2, а овој првиот може да ти ја продаде колата САМО ако има полномоштво ( заверено на нотар) од вистинскиот сопственик. Дали има ?
Без таков документ ни нотар нема да ти завери купопродажен договор за кола. Ама, ако разбирам добро - личност 1 ти нуди да ти ја предаде ( не продаде!) колата , а ти да му дадеш пари веднаш, и тоа да го регулирате со некаков смешен договор .
Е сега :
Не знам зошто не почекаш 10 дена и не направиш регуларен купопродажен договор ?
Што ако во мегувреме, во тие 10 дена, вистинскиот сопственик ( личност 2) си ја побара колата ? Правно, таа е негова.Ниту е на личност 1, ниту на личност 3 - негово име стои во собраќајна !
Што ако ти му ги дадеш парите, и после 10 дена, личност 1, НЕ ти направи купопродажен договор и НЕ ти ги враќа парите. Тој спомнат „меѓусебен договор“ не ти е никаква гаранција. Можеш да го тужиш на суд, можеш да поднесеш пријава до МВР за измама....ама твоите пари можеш никогаш да не ги видиш.
Совет - не си играј....
Личност 1 не ги бара парите веднаш. Ги бара во рок од 10 дена АКО ми направи купопродажен договор.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Абе, ако има полномоштво од вистинскиот сопственик, може веднаш да ти направи купопродажен договор, 15 минути работа на нотар.
Не гледам зашто тогаш се игрите со 10 дена, некаков дополнителен “мегусебен договор“ и сл....?

ПС.Што ако колата е крадена ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Личност 1 не ги бара парите веднаш. Ги бара во рок од 10 дена АКО ми направи купопродажен договор.
А да му се јавиш ти на личност 2 која е сопственк на возилото и го прашаш дали ја продава колата и колку?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.962
Поени од реакции
3.678
Здраво,
Имам казна за нарушување на јавен ред и мир, што ќе се случи доколку не ја платам? Невработена сум и имам куќа на мое име.
Прекршочните парични санкции не се наплаќаат преку извршител туку нив веке неколку години ги наплаќа ЈУП. УЈП за наплата на прекршочните казни употребува два начина: 1.Ако си вработен ти пуштаат забрана на 1/3 од платата; 2.Ако не си вработен ти ја блокираат сметката па ако на сметката земаш некои пари кои се изземени од извршување (издршка, социјална помош....) тогаш ке треба да им носиш доказ за тоа па да те деблокираат... Други средства како пленидби на движни или недвижни ствари не употребуваат за прекршоците иако законски можат. Како и да е, ако немаш намера да се вработиш во скоро време или ако немаш проблем сметката да ти е блокирана тогаш можеш комотно да почекаш да застари казната а ако ти затреба сметката или се вработиш имај во предвид дека УЈП не наплаќа многу големи трошоци па така вреди да почекаш... додека судските трошоци (1000 или 2000 ден) плати си ги навреме оти за нив ке те дадат на извршител па од 2000 ке станат 6000+ и рокот за застарување на трошоците е 10 години (рок во кој треба да те дадат на извршител а после кај извршителот амин застарување) така да за трошоците не играј на таа карта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom