Правна помош и совети

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Член од
19 мај 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ve molam da mi objasnite dali e mozno policijata da podnese tuzba za voznemiruvanja, navredi i napad do opstina, protiv nas prv komsija, za isfrlanje od negovata kukja vo koja zivee nekolku godini... koj voedno site ostanati komsii go imaat prijaveno? Postoi li takva tuzba i mozno li e da uspee!
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Ve molam da mi objasnite dali e mozno policijata da podnese tuzba za voznemiruvanja, navredi i napad do opstina, protiv nas prv komsija, za isfrlanje od negovata kukja vo koja zivee nekolku godini... koj voedno site ostanati komsii go imaat prijaveno? Postoi li takva tuzba i mozno li e da uspee!
Такво нешто не може. Може само да се трупаат кривични пријави и приватни тужби против него од ваша страна па евентуално да му дојде памет или да му снема пари од плаќање пари за казни, трошоци и оштети.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Гробот на баба ми и дедо ми е на име на татко ми,кој е починат веќе 8 год.
Сега неможам да го платам.Морам ли повторно да правам оставинска која ќе ме кошта 10-11.000 денари?
 
Член од
16 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
3
Од круцијално значење ми е , живот или смрт !
Врз основа на чл. 358 ст. 2 од ЗБСП (службен весник на РМ бр. 14/98), министерот за здравство во согласност со министерот за внатрешни работи донесе:

ПРАВИЛНИК
ЗА КРИТЕРИУМИТЕ ВО ПОГЛЕД НА КАДАРОТ И МАТЕРИЈАЛНАТА ОПРЕМА ШТО МОРА ДА ГИ ИСПОЛНУВА ЗДРАВСТВЕНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ИЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ, ЗА ВРШЕЊЕ АНАЛИЗИ НА КРВ И УРИНА И ПОСТАПКА ЗА ЗЕМАЊЕ И ТРАНСПОРТИРАЊЕ НА КРВ И УРИНА ЗА АНАЛИЗА

Овој правилник содржи 14 членови и стапен е во сила осум дена од денот на објавување во службен весник на РМ. Бр. 08-14232/1 од 19 декември 2000 година, Скопје

Министер за внатрешни работи Министер за здравство
Доста Димоска доц. д-р Драган Даниловски


Моето прашање е дали правилникот кој е донесен од страна на двете министерства бил во сила до периодот 05.01.2009 со сите негови измени и дополненија ако ги имало, конкретно член 7 од од овој правилник.

Многу ми е важно, само дали има некој да ми даде правен одговор
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Од круцијално значење ми е , живот или смрт !
Врз основа на чл. 358 ст. 2 од ЗБСП (службен весник на РМ бр. 14/98), министерот за здравство во согласност со министерот за внатрешни работи донесе:

ПРАВИЛНИК
ЗА КРИТЕРИУМИТЕ ВО ПОГЛЕД НА КАДАРОТ И МАТЕРИЈАЛНАТА ОПРЕМА ШТО МОРА ДА ГИ ИСПОЛНУВА ЗДРАВСТВЕНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ИЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ, ЗА ВРШЕЊЕ АНАЛИЗИ НА КРВ И УРИНА И ПОСТАПКА ЗА ЗЕМАЊЕ И ТРАНСПОРТИРАЊЕ НА КРВ И УРИНА ЗА АНАЛИЗА

Овој правилник содржи 14 членови и стапен е во сила осум дена од денот на објавување во службен весник на РМ. Бр. 08-14232/1 од 19 декември 2000 година, Скопје

Министер за внатрешни работи Министер за здравство
Доста Димоска доц. д-р Драган Даниловски


Моето прашање е дали правилникот кој е донесен од страна на двете министерства бил во сила до периодот 05.01.2009 со сите негови измени и дополненија ако ги имало, конкретно член 7 од од овој правилник.

Многу ми е важно, само дали има некој да ми даде правен одговор
Ако не е укинат овој правилник или ако не е донесен нов до 2009 година, тогаш би важел. Побарав низ нетот, само овој правилник го најдов, друг немаше.
 
Член од
16 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
3
да но претпоставуваш и ти , дали е укинат или дали има дополнување или измени на член 7, тоа е прашањето ?
Како да дознаеме знае ли некој конкретно и концизно да ми даде одговор !
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
да но претпоставуваш и ти , дали е укинат или дали има дополнување или измени на член 7, тоа е прашањето ?
Како да дознаеме знае ли некој конкретно и концизно да ми даде одговор !
Што конкретно те интересира од член 7? Да знам што да барам.
 
Т

Триптико

Гостин
Член 7
За вршење анализа на примероци од крв се зема крв во количина од 3-5 мл за испитување на етил алкохол.
За одредување на опојни дроги или лекови на кои е означено дека не смеат да се употребуваат пред и за време на возење во организмот на возачот и на друг учесник во сообраќајот се зема крв во две епрувети/вакутанери со по минимум 5 мл крв.
Крвта со додаден цитратен антикоагуланс се доставува на анализа во најкраток можен рок, но не повеќе од 48 часа од земањето на примерокот.

На ова дали има измени?[DOUBLEPOST=1466116524][/DOUBLEPOST]10 јануари 2001 Службен весник бр. 1 нема измена на чл 7. Ако има некоја понова измена...ама не верувам. Што ти менува тој член? Количините се тие, времето е 48 часа максимум.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Член 7
За вршење анализа на примероци од крв се зема крв во количина од 3-5 мл за испитување на етил алкохол.
За одредување на опојни дроги или лекови на кои е означено дека не смеат да се употребуваат пред и за време на возење во организмот на возачот и на друг учесник во сообраќајот се зема крв во две епрувети/вакутанери со по минимум 5 мл крв.
Крвта со додаден цитратен антикоагуланс се доставува на анализа во најкраток можен рок, но не повеќе од 48 часа од земањето на примерокот.

На ова дали има измени?[DOUBLEPOST=1466116524][/DOUBLEPOST]10 јануари 2001 Службен весник бр. 1 нема измена на чл 7. Ако има некоја понова измена...ама не верувам. Што ти менува тој член? Количините се тие, времето е 48 часа максимум.
Прашав пошто мислев дека најдов нешто, ама тоа да било за утврдување алкохол и дрога кај железничкиот работник:facepalm: Иначе друго не најдов ништо.
 
Т

Триптико

Гостин
Прашав пошто мислев дека најдов нешто, ама тоа да било за утврдување алкохол и дрога кај железничкиот работник:facepalm: Иначе друго не најдов ништо.
Лошо е што не можам директно да барам низ службени весници, инаку ќе најдев, ако имаше нешто. Последно што се јавува е 2001 година. Членот е ист, содржината иста.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Лошо е што не можам директно да барам низ службени весници, инаку ќе најдев, ако имаше нешто. Последно што се јавува е 2001 година. Членот е ист, содржината иста.
Епа најверојатно е ист, зашто обично кога има некои измени и дополнувања ги има на гугл.
 
Член од
16 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
3
Значи вака:

Колку што барав и јас тоа е, дека нема измени на тој член од правилникот .
Се работи за примерок на крв кој што е земен за анализа на 09.12.2008 во Прилеп, а доставен на анализа е на 19.12.2008 во крим техника во МВР на РМ. Значи тоа е подолго од 48 часа од земање на примерокот за анализа односно околу 215 часа. При извршената анализа констатирано е дека вредноста на алкохол во крв изнесува 6.5 промили, но и вештаците нагласуваат дека таа вредност за нив е од нејасни причини.
Се работи за сообраќајна незгода, каде вој нејзи учесник е и мојот покоен татко, таа вредност е пронајдена кај него, кај другиот вредноста во крв е 2,26 а во урина 2,06.
Скицата од увид јасно кажува дека тоа тоа копилето све живо да му ебам навлегува во лентата на татко ми и го удира затоа што бил пијан камен. Тактко ми после десет дена почина во Карил -во државна.

Поради таа количина на алкохол која е пронајдена кај татко ми, што сигурно е фингирана (јас знам како), јас не можам да остварам право за оштета пред суд и осигурителна компанија.

Го видовте нели член 7 што кажува дека крвта се доставува на анализа не подолго од 48 часа од земањето, а во случајот примерокот на крв од татко ми доставена е на анализа на 19.12.2008, тоа е денот кога почина, а земена е на 09.12.2008. после 9-10 дена е доставена во крим на МВР.

Што значи дека има манипулација од 9/10 дена што ќе се случи со татко ми , тие следат цело време.

Е сега дали има или нема измени до 05.01.2009 на тој член од правилникот чл.7 и дали правилникот е во сила до тој датум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom