Правиме филмови Кантер!

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Значи ендаш не толку одамна се роди едно дете..:):) овај Идеја помеѓу HoRRor и мене за да се направи еден филм од онлајн играњето на серверот...
Значи овде ке може да оставите некоја идеја...
Може да се аплоадират демоата на играчите на интернет и ние ке ги преземеме и ке ги прегледаме..
Најдобрите фрагови ке бидат одбрани и ке бидат ставени во филмот...


ПА ГЕЈМЕРИ ОЧЕКУВАМЕ ЛИНКОВИ ОД ВАШИТЕ НАЈДОБРИ ФРАГОВИ..
Најубаво на RAPIDSHARE.COM да се аплоадираат демоата или на било кој од некои побрзи хостери...

Но најпрвин да се разбереме...
За да не ни испраќате премногу демоа Вие ке мора да си ги прегледате демоата и ке си одберете кои по вас содржат најдобри фрагови и ке ни кажете на која минута се случуваат заради поефикасна работа..
Ние ке избереме кои се најдобри од сите што ке пристигнат и ке бидат склопени во филмот...
Прво како да се снимаат и прегледуваат демоата
за снимање:
во конзола ке пишете: record ime_na_demoto

а за прегледување:
со команда во конзола: Playdemo ime_na_demoto
или со програмите: GeekPlay 6.0 или SkPlayer 1.1

Локацијата на снименото демо е:
cstrike фолдерот
пример:
d:\Counter-Strike\cstrike\moeto_demo.dem
(*објаснување: демоата се снимаат vo *.dem формат)

А сега мало објаснување за тоа како и со што најлесно да си ги прегледувате демоата:
Ке го симнете програмот GeekPlay 6.0 или како што е подоцна наречен и доста подобрен SKPlayer 1.1
а повелете и линк:
http://www.todocounter.com/descargas/SKPlayer-1.1.zip

ке ги завршите подесувањата...
- следниве подесувања треба да се направат:
-hl.exe да се подеси каде што пишува game path...
-пред да го пуштите демото (го бaрате преку опцијата browse)
ке ги штиклирате опциите Playdemo,timedemo и последното.
-И на крај стискате PLAY

ке се пушти играта и автоматски ке ви го пушти демото..
кога ке стиснете било кое копче од тастатурата ке се уклучат командите за прегледување на видеото:
fastforward , stop , play, pause , и дополнителните команди за забрзување или забавување на брзината на видеото..

Ако нешто заборавив да кажам слободно потсете ме а јас сега отидов по Аспирин или нешто ГлавоБолкоУбитачно..
инаку ова е мојот 100пост....
 

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
Ај најте ми некое демо за да научам да скокам поубо!
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Ние што сме понапредни корисници може да ги издвоиме фраговите сами, па да ви пратиме филмче (без ефекти) наместо демо, нели? (=
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
P.Overdrive напиша:
Ние што сме понапредни корисници може да ги издвоиме фраговите сами, па да ви пратиме филмче (без ефекти) наместо демо, нели? (=
секако,секако ..
Така би ни било и на нас полесно..
а со што би ги вадел фраговите?
што програм користиш?

поздрав
 

HoRRoRMaN

Beyond Perfect ~Divinity!
Член од
7 декември 2005
Мислења
526
Поени од реакции
2
Не сакам да се повторувам ама ајде...
Филм се прави на 2 начина:
1.Снимаш преку fraps или слични програми
2.Снименото демо го пушташ преку GeekPlayer ili SKPlayer(горе наведените програми) и во конзола се пишува startmovie <ime na film> <framovi vo sekunda>
на сцената/делот кога сакате да почнете со снимање и endmovie кога ќе заврши сцената.Препорачливо е да се намали резолуцијата пред снимање поради големината на сликите кои што ги вади startmovie.
На пример мене со резолуција 800х600 ми вади слики од 1.37mb што значи за 1 секунда треба 30х1.37=41.1mb,поради тоа ви треба голем хард диск.Филмот потоа се добива во слики(frames) во фолдерот cstrike. Тие слики треба да ги споите преку програм како VideoMach или слично.

Разликата меѓу 1 и 2:
2 е попрофесионално(може подобро да се погодува тајмингот итн.)
2 вади подобар квалитет
1 зафаќа многу помалку хард диск
1 е поедноставно


Во подготовка од мене е филмче со скокови(bunnyhop,strafejumping&trickjumps) и тоа моментално ми е главен проект,но сепак заедно со Scout ќе го правиме и ова.
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
HoRRoRMaN напиша:
Не сакам да се повторувам ама ајде...
Филм се прави на 2 начина:
1.Снимаш преку fraps или слични програми
2.Снименото демо го пушташ преку GeekPlayer ili SKPlayer(горе наведените програми) и во конзола се пишува startmovie <ime na film> <framovi vo sekunda>
на сцената/делот кога сакате да почнете со снимање и endmovie кога ќе заврши сцената.Препорачливо е да се намали резолуцијата пред снимање поради големината на сликите кои што ги вади startmovie.
На пример мене со резолуција 800х600 ми вади слики од 1.37mb што значи за 1 секунда треба 30х1.37=41.1mb,поради тоа ви треба голем хард диск.Филмот потоа се добива во слики(frames) во фолдерот cstrike. Тие слики треба да ги споите преку програм како VideoMach или слично.

Разликата меѓу 1 и 2:
2 е попрофесионално(може подобро да се погодува тајмингот итн.)
2 вади подобар квалитет
1 зафаќа многу помалку хард диск
1 е поедноставно


Во подготовка од мене е филмче со скокови(bunnyhop,strafejumping&trickjumps) и тоа моментално ми е главен проект,но сепак заедно со Scout ќе го правиме и ова.
Како што објасни Хорор...
Овер најубаво е да го послушаш..
па ке видиме што си направил..ние сме тука да помогнеме
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
HoRRoR, а зашто го напиша истото? Горе дадов линк.

[MkD]Scout напиша:
Како што објасни Хорор...
Овер најубаво е да го послушаш..
па ке видиме што си направил..ние сме тука да помогнеме
Не знам дали знаете да читате вие.. нигде не побарав помош или објаснување како да снимам, затоа што знам. Јас дадов линк до ИСТИОТ пост на HoRRoR напишан на друга тема, за на другите да им користи, не мене.

Сега јас да се повторам - откако ќе добиете слики, користете VideoDub за да ги споите и да го средите видеото, ако знаете. Наместете компресија (DivX, било што), и избришете ги сликите после тоа.
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
P.Overdrive напиша:
HoRRoR, а зашто го напиша истото? Горе дадов линк.


Не знам дали знаете да читате вие.. нигде не побарав помош или објаснување како да снимам, затоа што знам. Јас дадов линк до ИСТИОТ пост на HoRRoR напишан на друга тема, за на другите да им користи, не мене.

Сега јас да се повторам - откако ќе добиете слики, користете VideoDub за да ги споите и да го средите видеото, ако знаете. Наместете компресија (DivX, било што), и избришете ги сликите после тоа.
јас мислев на фрапс..
 

HoRRoRMaN

Beyond Perfect ~Divinity!
Член од
7 декември 2005
Мислења
526
Поени од реакции
2
го напишав истото чисто ради прегледност,инаку да се пофалам имам околу 3-4 сцени за филмчето,баш се супер :)
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
P.Overdrive напиша:
Нејќам да ми сецка дур играм.
ти ке си го пуштиш фрапс само кога ке вадиш сцени а не и кога играс
 

bobanvm

!hallinaV
Член од
27 јануари 2007
Мислења
66
Поени од реакции
0
Од кајгана да ти пратам демоа :pos: на сто ќе личи тоа..филмче со dm убиства со ботовски движења никој не прати звук и етц...не се прави секаков филм.....треба квалитет!
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
bobanvm напиша:
Од кајгана да ти пратам демоа :pos: на сто ќе личи тоа..филмче со dm убиства со ботовски движења никој не прати звук и етц...не се прави секаков филм.....треба квалитет!
bobanvm, denes te citiram po vtor put za loso mislenje. Botovski dvizenja?! sto dvizenja ce bea toa.. ako ti imas tolku kvalitet sto ne si pravis film. :tapp:
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
bobanvm напиша:
Од кајгана да ти пратам демоа :pos: на сто ќе личи тоа..филмче со dm убиства со ботовски движења никој не прати звук и етц...не се прави секаков филм.....треба квалитет!
Shorty напиша:
bobanvm, denes te citiram po vtor put za loso mislenje. Botovski dvizenja?! sto dvizenja ce bea toa.. ako ti imas tolku kvalitet sto ne si pravis film. :tapp:
Па добро бе мајку му стара сошто не ги читате однапред постовите него само последниот и пишуваш..Како што кажав на филмчето ке бидат ставени само најдобрите убиства ок?
па дај малку заангажирајте се..
А бобан ако не ти се допаѓа идејата не губи време да ставаш неквалитетни одговори и никој не те ни тера да го праќаш демото!
ПоздраФ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom