Починат родител, враќање кредит

Член од
2 август 2012
Мислења
79
Поени од реакции
12
Ako nema testament , togas po zakon nasledstvoto se deli megju drugiot bracen partner i decata vo ednakvi delovi.Spored toa i dolgovite...

Inaku kaj kredite , po smrtta na kreditobaratelot , otplatata na ratite se prefrla na kokreditobaratelot ili ako go nema togas zirantite .

Zirantite nemaat pravo na izbor , tuku avtomatski im se stava zabrana na plata .
И за делењето на имот помеѓу разведени брачни другари имам прашање но ќе си го поставам у подфорум право :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
А ако нема голем имот, од кај ќе земат колку што сакаат они да земат? До каде може да одат? Само до наследниците, веројатно не можат да ги оштетуваат и останатите колена у фамилија. :)
--- надополнето: 22 септември 2012 во 21:30 ---

А ако се откаже родителот од своите деца у службен весник тоа значи дека нив не им припаѓа ниту долг ниту имот?
--- надополнето: 22 септември 2012 во 21:32 ---

Значи, не постои никаков друг прилив на средства, празни сметки, никакви приливи од плати, пензии, додатоци и слично практично за скоро време на улица треба да сме оставени. Нема што да земат освен живеалиште кое е патем речено, мало.
:pos: НЕ е за смеење ама се изнасмеав,нема опција во која што не е вклучено плаќањето на долгот не можеш да избегаш од негово плаќање починатиот не може да се одкаже бидејки е откажан од светов веќе. Брачниот другар може да се одкажува колку сака од децата но тие сеуште ке бидат деца на починатиот, што кажа до каде иде долгот долгот иде до внуците на починатиот ако починатиот ти е дедо,тогаш по автоматизам долгот се префрла на татко ти,ако татко ти не се откажал службено од тебе пред да почине дедо ти тогаш по автоматизам тој се префрла на тебе доколку не го плати татко ти се разбира со камата за времето додека не се плати долгот.
Нема опција за неплаќање не ли го сваќаш тоа :pos:
Имаше еден ваков случај пред едно 5 6 години лицето земало кредит со жиранти, жената не го признава кредитот велејки тие пари не ги донел дома, ги собраа жирантите и жена му на суд таа не признава ама џабе и е, пресуда или да го плати или да и се заплени имот во вредност на кредитот а дури потоа ако нема доволно пари од запленетиот имот да си плаќаат жирантите.
 
Член од
2 август 2012
Мислења
79
Поени од реакции
12
:pos: НЕ е за смеење ама се изнасмеав,нема опција во која што не е вклучено плаќањето на долгот не можеш да избегаш од негово плаќање починатиот не може да се одкаже бидејки е откажан од светов веќе. Брачниот другар може да се одкажува колку сака од децата но тие сеуште ке бидат деца на починатиот, што кажа до каде иде долгот долгот иде до внуците на починатиот ако починатиот ти е дедо,тогаш по автоматизам долгот се префрла на татко ти,ако татко ти не се откажал службено од тебе пред да почине дедо ти тогаш по автоматизам тој се префрла на тебе доколку не го плати татко ти се разбира со камата за времето додека не се плати долгот.
Нема опција за неплаќање не ли го сваќаш тоа :pos:
Ти благодарам за сочувствувањето, многу убаво од тебе. Напоменав дека нема никакви приливи и мало живеалиште т.е. дека нема што многу да се зема.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ти благодарам за сочувствувањето, многу убаво од тебе. Напоменав дека нема никакви приливи и мало живеалиште т.е. дека нема што многу да се зема.
Друже чим ти мислиш како да ги ебеш во банка за кредитот да не го вратите тогаш не ти треба моето сочуство, ти кажав без разлика долгот е направен мора да се врати од тебе од татко ти вујко чичко било кој,ако не можат од живиот брачен другар тогаш од наследниците на истиот, и татко ти да се откаже од тебе сега преку службен весник ако тој не го плати долгот додека е жив тогаш пак ти ке го плаќаш бидејки во моментот кога го зимал кредитот починатиот ти си му бил внук.
Има една категорија нужен наследник до 4 - 5 колено иде кога се работи за делба на имот и долгови.
 
Член од
2 август 2012
Мислења
79
Поени од реакции
12
Друже чим ти мислиш како да ги ебеш во банка за кредитот да не го вратите тогаш не ти треба моето сочуство, ти кажав без разлика долгот е направен мора да се врати од тебе од татко ти вујко чичко било кој,ако не можат од живиот брачен другар тогаш од наследниците на истиот, и татко ти да се откаже од тебе сега преку службен весник ако тој не го плати долгот додека е жив тогаш пак ти ке го плаќаш бидејки во моментот кога го зимал кредитот починатиот ти си му бил внук.
Не ми треба твоето сочувство затоа што не си заслужил да ми дадеш сочувство У мојава ситуација се многу граѓани на Република Македонија, мене исто ми се фаќа ја немам од кај да го враќам кредитот. Нема потреба да ми одговараш ко на позција извршител да си, само барав одговори, да се запознаам како стојат работите. Фака у секој случај.​
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Не ми треба твоето сочувство затоа што не си заслужил да ми дадеш сочувство У мојава ситуација се многу граѓани на Република Македонија, мене исто ми се фаќа ја немам од кај да го враќам кредитот. Нема потреба да ми одговараш ко на позција извршител да си, само барав одговори, да се запознаам како стојат работите. Фака у секој случај.​
Ако остава пензија должникот од таа пензија ке се наплаќа долгот додека е жив наследникот на пензијата, доколку не го исплати кредитот додека е жив потоа повторно се префрла на наследниците.
И не заслужуваат сочуство луѓе кој што мислат како да ги избегнат долговите на починатата блиска личност.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Може да ми го посочите законот, кој вели дека јас ги наследувам и долговите во банка на починатиот, ако го наследам неговиот имот?
Не ми се верува дека постои ваква глупост. Ве молам, дајте некој извадок. Смешно е премногу за да биде вистинито.

Ако банката не барала жиранти или ко-кредитобаратели, тогаш таа свесно влегла во ризик нејзиниот кредит да не биде вратен. Би сакал да видам да ми накалемат долг за нешто што не го должам. Од друга страна пак, ако станува збор за КРЕДИТ ЗА СТАНОТ (или некој друг предмет кој го наследуваш) - тогаш би извлекол некаква логика во препишувањето и на долгот.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Има една категорија нужен наследник до 4 - 5 колено иде кога се работи за делба на имот и долгови.
Не знам како оди ова баш правно и ме интересира, ако претпоставка мојот татко или мајка се задолжи, но си живеам одвоен живот дали ќе треба да ги отплаќам нивните долгови како во овој случај, под претпоставка ако се откажам од наследството кое мене ми следува?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Може да ми го посочите законот, кој вели дека јас ги наследувам и долговите во банка на починатиот, ако го наследам неговиот имот?
Не ми се верува дека постои ваква глупост. Ве молам, дајте некој извадок. Смешно е премногу за да биде вистинито.

Ако банката не барала жиранти или ко-кредитобаратели, тогаш таа свесно влегла во ризик нејзиниот кредит да не биде вратен. Би сакал да видам да ми накалемат долг за нешто што не го должам. Од друга страна пак, ако станува збор за КРЕДИТ ЗА СТАНОТ (или некој друг предмет кој го наследуваш) - тогаш би извлекол некаква логика во препишувањето и на долгот.
Кисел се наследува и имот и долг значи кога некој ке почине во наследство ги остава и имотот и долговите додека бил жив на директните наследници или на нужните наследници.
Без разлика дали е кредит од банка или било што друго значи не се наследува само имот и пари се наследуваат и долговите.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Жими куров, нека дојде некој да ми наплати туѓ долг. Јас моите не сакам ги плаќам, не па туѓите. Кој го смислил ова, ако навистина постои, треба да се обеси за јајца.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Не знам како оди ова баш правно и ме интересира, ако претпоставка мојот татко или мајка се задолжи, но си живеам одвоен живот дали ќе треба да ги отплаќам нивните долгови како во овој случај, под претпоставка ако се откажам од наследството кое мене ми следува?
Можеш да се откажеш од имотот но не можеш да се одкажеш од долгот,се разбира ако предходно немало нотарски заверен договор со лице кое што го наследува целиот имот и долгови на тоа лице. Значи ако татко ти отиде на нотар и целиот имот му го препише на брат ти или сестрати тогаш по автоматизам тие ги преземаат и сите долгови.
--- надополнето: 22 септември 2012 во 21:57 ---
Жими куров, нека дојде некој да ми наплати туѓ долг. Јас моите не сакам ги плаќам, не па туѓите. Кој го смислил ова, ако навистина постои, треба да се обеси за јајца.
Не речи два пати имаше еден ко тебе жими куров жими ова жими она па плаќаше после долгови што тетката на татко му ги земала,а и татко му и тетка му починати.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Можеш да се откажеш од имотот но не можеш да се одкажеш од долгот,се разбира ако предходно немало нотарски заверен договор со лице кое што го наследува целиот имот и долгови на тоа лице.
--- надополнето: 22 септември 2012 во 21:57 ---

Не речи два пати имаше еден ко тебе жими куров жими ова жими она па плаќаше после пари што тетката на татко му ги земала,а и татко му и тетка му починати.
Ццц ретардиран закон, замисли да те израдува некоја тетка од Америка со 300 К долг.
 
Член од
2 август 2012
Мислења
79
Поени од реакции
12
се разбира ако предходно немало нотарски заверен договор со лице кое што го наследува целиот имот и долгови на тоа лице.
--- надополнето: 22 септември 2012 во 21:57 ---


Како ова?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ццц ретардиран закон, замисли да те израдува некоја тетка од Америка со 300 К долг.
Прво гледаат директни наследници па после имот и на крајот нужни наследници,во никој случај не иде во загуба банката што мислите вие зашто на пензионери со една нога во гроб им даваат кредит.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Полно, полно нелогичности... Одбивам да верувам дека ова е вистина. Се надевам дека ќе улета некој кој ќе посочи според кој закон некој може да ти „залепи“ милионски долг, само затоа што ти оставил пенкало во наследство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom