Почетнички водич

Boce1234

Adrian Chase
Член од
4 ноември 2016
Мислења
1.653
Поени од реакции
871
Дечки дали има перспектива во то само да учам SQL креирањет таблици или сепак за да земам нешто настрана би требало да имам некој друг јазик настрана научено? Пошто SQL најубо ми лежи и имам некој основни познавања.
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.269
Поени од реакции
4.848
SQL не е само креирање табели... има многу книги. Почни со оние ... for Dummies :)

Со Т-SQL може да изградиш целосна срж на една апликација - од добро изградена база преку примарни и надворешни клучеви, разни views за да се комбинираат разни табели и „прашања“ кои ќе ги задоволуваат потребите на една апликација, процедури и функции кои ќе може да се изградат врз основа на тие views, кои пак ќе се повикуваат во било која апликација ( веб или стандардна win или java на пример апликација)...
SQL може да се каже дека е програмски јазик :)
Со него може да се управува и самиот SQL сервер, така да... комплицирано, но забавно.
Ако не се грижиш за податоците каде кога како - џабе апликација со user friendly и убав изглед :)
 

Boce1234

Adrian Chase
Член од
4 ноември 2016
Мислења
1.653
Поени од реакции
871
SQL не е само креирање табели... има многу книги. Почни со оние ... for Dummies :)

Со Т-SQL може да изградиш целосна срж на една апликација - од добро изградена база преку примарни и надворешни клучеви, разни views за да се комбинираат разни табели и „прашања“ кои ќе ги задоволуваат потребите на една апликација, процедури и функции кои ќе може да се изградат врз основа на тие views, кои пак ќе се повикуваат во било која апликација ( веб или стандардна win или java на пример апликација)...
SQL може да се каже дека е програмски јазик :)
Со него може да се управува и самиот SQL сервер, така да... комплицирано, но забавно.
Ако не се грижиш за податоците каде кога како - џабе апликација со user friendly и убав изглед :)

Почнав да ја читам ''Beggining Database Design'' од Gavin Powell,ќе видиме шо ќе бидни.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
789
Поени од реакции
701
Дечки почнав со Ц++ бидејки го изучував на факултет цело време само пишувам код па мислам дека е време да земам некоја книга да читам,дали вреди да се купи книгата од Бјарне дали ќе ми помогни мене како тотален почетник или да земам некоја поедноставна.Дали тој воопшто се ориентира кон почетниците во неговите книги или ти се за понапредно ниво?
 
S

silmarillion

Гостин
Дечки почнав со Ц++ бидејки го изучував на факултет цело време само пишувам код па мислам дека е време да земам некоја книга да читам,дали вреди да се купи книгата од Бјарне дали ќе ми помогни мене како тотален почетник или да земам некоја поедноставна.Дали тој воопшто се ориентира кон почетниците во неговите книги или ти се за понапредно ниво?
@Ѓорѓи Н. help a brother out!
 
Член од
10 март 2014
Мислења
789
Поени од реакции
701
После мала пауза се враќам на учење, дали овој распоред на учење е добар?


• variables, data types, and numerical operators
• basic input/output
• logic ( if statements, switch statements )
• loops ( for, while, do-while )
• arrays
• pseudo random number generation
• strings & string functions
• functions
• structures/classes
• enumerated data
• file input/output
• pointers
• sorting
• linked lists
• advanced classes
• recursion
 

Bridger

fb.com/fitclaw
Член од
21 март 2014
Мислења
363
Поени од реакции
148
Луѓе совети како да ги совладам алгоритмите? Знам што треба да работи но незнам како да го имплементирам. Незнам на што треба да се фокусирам. Пракса? Некако ме фаќа страв од задачите кога ги отварам незнам зошто,нешто ме кочи и страшно демотивира..
 
На врв Bottom