Потребни книги за Археологија

Член од
23 декември 2012
Мислења
64
Поени од реакции
21
Од кај да ги најдам
Праисториска археологија 1,
Вовед во археологија
Методологија на арх.истражувања 1
Арх. на Блискиот исток 1
Археолошко наследство, менаџирање и туризам?

Да не ги има некој?
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Од кај да ги најдам
Праисториска археологија 1,
Вовед во археологија
Методологија на арх.истражувања 1
Арх. на Блискиот исток 1
Археолошко наследство, менаџирање и туризам?

Да не ги има некој?
Ова се предметите .... за сите имаш по неколку книги
1. Праисториска археологија
- Праисторија југословенских земалја ( том 1 и 2 односно палеолит мезолит и неолит ) http://haemus.org.mk/pjz/ тука ти се сите прикачени симни си ги .
- Неолитските заедници во Р. Македонија- таа ја нема во пдф ама на факултет ја има , во МАНУ, Универзитетска и во секој музеј .
- во Актите има издвоено текстови а ја имаш и Македонија- културно историски факти тоа е нова книга каде што во првиот том е опфатена цела праисторија.
- Археолошка карта на Р. Македонија - исто: факултет, ману, музеи. Ти книги се. Тебе најмногу ти треба првата.

2. Вовед во археологија / Методологија
-Митревски Драги Археологија основни принципи и методи на теренско работење Скопје 2009 - ја немас на нет. пишав и претходно во било кој музеј можес да ја најдес , на факултет и дрн дрн и може да си ја купиш. 600 денари е во сервисот. во антикварниците ја има исто, сигурно е поевтина.
- Даглас Прајс, Принципи на археологијата .. нема да најдеш пдф. можи да ја земиш од библиотека, Дафинка е срцка остави и индекс или легитимација и читај :) - скапа е за купување плус нема премногу да ти послужи пошто има најосновни работи.


3. Археологија на блискиот исток:

- Освит цивилизације- то е една голема голема книга многу убава многу ретка ја имаш во библиотека. Дафе ја дава само на копирање. Книгата е стара ама злато вреди.
- Istorija umetnosti- Janson https://www.scribd.com/doc/154312749/Janson-Istorija-umjetnosti-pdf
- За Египет имас безброј книгички и на нет и во библиотека
-

4. И овај последниов предмет ние сме го немале. Стварно не можам да ти помогнам .. искрено малку безвезно ми звучи ама можи подобро одошто педагогија да учите :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Од кај да ги најдам
Праисториска археологија 1,
Вовед во археологија
Методологија на арх.истражувања 1
Арх. на Блискиот исток 1
Археолошко наследство, менаџирање и туризам?

Да не ги има некој?
Дали имаш прирачник (ти го дава факултетот)? Таму ти е дадена основната и дополнителната литература (авторите и насловите).
 
Член од
23 декември 2012
Мислења
64
Поени од реакции
21
Да, го имам, но мислев дали може да се најдат во книжарата на факултетот или треба од др места да се барат?
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Да, го имам, но мислев дали може да се најдат во книжарата на факултетот или треба од др места да се барат?
Во книжарата така на готово тешко освен ако сакаш нешто оригинал да си купиш. Скрипти чуваат обично за факултетите со повеќе студенти. Ама во библиотеката имаш се што ти треба.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Да, го имам, но мислев дали може да се најдат во книжарата на факултетот или треба од др места да се барат?
Пиши ја литературата што ти треба за да видиме што имаме пдф па да ти пратиме.
 
Член од
23 декември 2012
Мислења
64
Поени од реакции
21
Ова се предметите .... за сите имаш по неколку книги
1. Праисториска археологија
- Праисторија југословенских земалја ( том 1 и 2 односно палеолит мезолит и неолит ) http://haemus.org.mk/pjz/ тука ти се сите прикачени симни си ги .
- Неолитските заедници во Р. Македонија- таа ја нема во пдф ама на факултет ја има , во МАНУ, Универзитетска и во секој музеј .
- во Актите има издвоено текстови а ја имаш и Македонија- културно историски факти тоа е нова книга каде што во првиот том е опфатена цела праисторија.
- Археолошка карта на Р. Македонија - исто: факултет, ману, музеи. Ти книги се. Тебе најмногу ти треба првата.

2. Вовед во археологија / Методологија
-Митревски Драги Археологија основни принципи и методи на теренско работење Скопје 2009 - ја немас на нет. пишав и претходно во било кој музеј можес да ја најдес , на факултет и дрн дрн и може да си ја купиш. 600 денари е во сервисот. во антикварниците ја има исто, сигурно е поевтина.
- Даглас Прајс, Принципи на археологијата .. нема да најдеш пдф. можи да ја земиш од библиотека, Дафинка е срцка остави и индекс или легитимација и читај :) - скапа е за купување плус нема премногу да ти послужи пошто има најосновни работи.


3. Археологија на блискиот исток:

- Освит цивилизације- то е една голема голема книга многу убава многу ретка ја имаш во библиотека. Дафе ја дава само на копирање. Книгата е стара ама злато вреди.
- Istorija umetnosti- Janson https://www.scribd.com/doc/154312749/Janson-Istorija-umjetnosti-pdf
- За Египет имас безброј книгички и на нет и во библиотека
-

4. И овај последниов предмет ние сме го немале. Стварно не можам да ти помогнам .. искрено малку безвезно ми звучи ама можи подобро одошто педагогија да учите :)

Istorija umetnosti- Janson, што ја има на таа страната, треба цела книга или дел само?
Инаку, фала ти многу:)
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
Има ли некој pdf од Историја на аргеадите - Наде проева ?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ја има ли некој Освит Цивилизацие ?
Барај на google; Piggott Stuart - The dawn of civilization.

Овде имаш исто книги кои ќе ти требаат; http://lc.manu.edu.mk/index.php/mk/izdanija/category/2-istorija-na-kulturata-na-pochvata-na-makedonija?limitstart=0

(Цивилизации на почвата на Македонија, Средновековни градови и тврдини во Македонија, Антички градови во Македонија, Археолошките откритија на почвата на Македонија 3 дела. И останатите pdf што се таму не е лошо да ги имаш).[DOUBLEPOST=1550251983][/DOUBLEPOST]
Вовед во археологија
Едно време ја имаше на нет сега ја нема но, јас ја имам слегнато.
Ако сеуште ти треба може да ти ја пратам.
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
Барај на google; Piggott Stuart - The dawn of civilization.

Овде имаш исто книги кои ќе ти требаат; http://lc.manu.edu.mk/index.php/mk/izdanija/category/2-istorija-na-kulturata-na-pochvata-na-makedonija?limitstart=0

(Цивилизации на почвата на Македонија, Средновековни градови и тврдини во Македонија, Антички градови во Македонија, Археолошките откритија на почвата на Македонија 3 дела. И останатите pdf што се таму не е лошо да ги имаш).[DOUBLEPOST=1550251983][/DOUBLEPOST]
Едно време ја имаше на нет сега ја нема но, јас ја имам слегнато.
Ако сеуште ти треба може да ти ја пратам.
Одамна ја најдов Освит Цивилизацие, ја имам во електронска форма.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom