Потребни книги за Археологија

Член од
4 јуни 2015
Мислења
203
Поени од реакции
155
Здраво,

Потребни ми се следниве книги за археологија па ако има некој линк на интернет или знае од каде може да ги најдам би било супер:

1. Бранко Гавела А. Праисториска археологија, Београд 1981

2. Церманович-Кузманович, А., Римска Керамика Београд 1981

3. Митревски Драги Археологија основни принципи и методи на теренско работење Скопје 2009

4. Даглас Прајс Т. Принципи на археологијата Скопје 2009

5. Несторович Бошко Архитектура старог века Београд 1976

Фала однапред!
 

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
17.871
Поени од реакции
36.495
Во студентскиот сервис / скрипатарата на филозофски факултет праша? Бидејќи доколку книгиве ти се за предмети во семестарот би требало таму да ги има :)
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
203
Поени од реакции
155
Од Штип сум, бев во библиотеката, мислам дека ги нема...
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.842
Поени од реакции
982
Здраво,

Потребни ми се следниве книги за археологија па ако има некој линк на интернет или знае од каде може да ги најдам би било супер:

1. Бранко Гавела А. Праисториска археологија, Београд 1981

2. Церманович-Кузманович, А., Римска Керамика Београд 1981

3. Митревски Драги Археологија основни принципи и методи на теренско работење Скопје 2009

4. Даглас Прајс Т. Принципи на археологијата Скопје 2009

5. Несторович Бошко Архитектура старог века Београд 1976

Фала однапред!
Во библиотеката на катедра за археологија и историја на уметност, во Скопје ги имаш овие книги. Од проф.Драги ја има и во продажба. На форумов има доста археолози се надевам и од нив некој ке ти даде некоја информација.
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
203
Поени од реакции
155
Проблемот е во тоа што јас сум од Штип и не можам да одам до Скопје за да ѓи земам од таму, ако ѓи има некаде на интернет би било супер.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.983
Поени од реакции
5.707
Здраво,

Потребни ми се следниве книги за археологија па ако има некој линк на интернет или знае од каде може да ги најдам би било супер:
1. Бранко Гавела А. Праисториска археологија, Београд 1981
http://www.scribd.com/doc/83053317/Praistoriska-arheologija-Branko-Gavela#scribd

2. Церманович-Кузманович, А., Римска Керамика Београд 1981
ќе се потрудам овие денови да ја најдам.

3. Митревски Драги Археологија основни принципи и методи на теренско работење Скопје 2009
нема pdf.

4. Даглас Прајс Т. Принципи на археологијата Скопје 2009
http://www.academia.edu/8228651/Principles_of_Archaeology_by_T._Douglas_Price

5. Несторович Бошко Архитектура старог века Београд 1976
http://www.scribd.com/doc/79380896/Arhitektura-Starog-veka-B-Nestorović#scribd
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
203
Поени од реакции
155
Овие што се од Бранко Гавела и Несторович Бошко гледам дека се од 1952 и 1963 а на нас ни кажаа дека се од 1981 и 1976 има ли тоа некаква врска или истите се ? И оваа од Даглас Прајс Приципи на археологијата не е целата книга.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.983
Поени од реакции
5.707
Овие што се од Бранко Гавела и Несторович Бошко гледам дека се од 1952 и 1963 а на нас ни кажаа дека се од 1981 и 1976 има ли тоа некаква врска или истите се ?
Тие се подцнежни изданија, пример од Гавела Преисториска археологија. Део 1 е од 1956 подоцнежните изданија се под називот Праисториска археологија. Треба да знаеш вакви работи god damn.

Книгата од Прајс мислам дека можам да ја најдам pdf. ама на англиски.
 
Член од
23 декември 2012
Мислења
64
Поени од реакции
21
Сите потребни книги ги има на факултетот или кај може да се најдат?
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.229
Поени од реакции
3.725
Оваа од проф. Драги митревски нема да ја најдеш вака. Оди во музејот во Штип таму би требало да ја имаат колегите а и останатите книги кои ти требаат побарај ги од нив .. имаат тие убави приватни библиотеки.

Гледам Лорд тука уште Римска керамика не ја ставил - таа исто пдф тешко дека ќе ја најдиш ама колегите во музејот особено оние кои работат антика мора да ја имаат.

Инаку бидејќи гледам дека тука има доста колеги може ако сакате да не ни заспие темата да си праќаме по некој корисен линк со книги. Да разменуваме литератури :smirce:
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
203
Поени од реакции
155
Од Драги Митревски ја најдов :) но оваа од Церманович никако да ја најдам...
 
На врв Bottom