Последните зборови на Исус

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Изнесуваш сериозно обвинување против Библијата. Можеш ли да го аргументираш истото? Можеш ли да наведеш кој, кога и каде ги менувал, дотерувал или синхронизирал евангелијата? Можеш ли да наведеш барем еден историски доказ за тоа?
Ти бараш аргументи и докази? Сврти се назад на темава, или на која било страница на подфорумов - имаш барем 30-тина повици да го аргументираш тоа што и го покакал на назад.
Ти не можеш да наваедеш ниту еден историски доказ за целата твоја фарса од религија, а бараш од други да ти агрументираат.
Лицемерно, господине.

„Изнесуваш сериозно обвинување против Библијата“ - леле, ми се стресоа гаќите! Што ќе прави сега Никола?!?!
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
Многу интересно прашање и јас порано сум се прашувал зошто во сите евангелија за една ситуција има повеќе раскази не е исто .. али логично сите ја пишувале ситуацијата од свој аспект како чуле , дослушнале и вишле а чим Бог дозволил да така пишат имал причина совршена .. за прашањево јас мислам дека сите чуле правилно во тек на 5 мин може ИСУС сите три работи ги кажал ама сите по една пишале на пример да прво рекол = „Се сврши!” па „Боже Мој, Боже Мој! Зошто си Ме оставил?” и на крај „Татко, Го предавам Својот дух во Твои раце.” . :) Bless .
 
?

..........

Гостин
Па на цела негова моќ, можел да им фрли една камера да ги снимат последните зборови и да ги зачуват на хардиск, за да може денес секој да ги види и лично да се увери во кажаното, а вака оставени сме да веруваме на сведоци од пред две илјади години, па зборовите се препишани по 50 пати за рок од 2000 години.....да незнае човек што да мисли...
А кога сме веќе тука, од секогаш сум се прашувал зошто семоќниот го направил сонцето и цел универзум само за да би светлина, можел да стави рефлектори или нешто слично:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom