Поскапеа каматните стапки на станбените кредити

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Денес ми стигна известување за станбениот кредит дека поскапува каматната стапка од 8 на 8,5%.

Дали ова поскапување е оправдано? Според мојата слободна проценка, треба да доплаќам уште 250 денари месечно плус до крајот на кредитот, за финалната состојба да биде 1000 евра на мој грб за почетно договорениот кредит.

Дали овие поскапувања на кредитите се произволно земени од банките или се вистинска последица на економијата?

Ако е ова второво, тогаш треба уште еднаш да размислиме дали мерките на владата одат во вистинска насока.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па штом растат каматите на орочени штедни влогови,реално би било да порастат и каматите на кредитните подигнувања во банките.:toe:
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Да, ама нели каматите на кредити треба да паѓаат, за да имаат повеќе клиенти ?
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Денес ми стигна известување за станбениот кредит дека поскапува каматната стапка од 8 на 8,5%.

Дали ова поскапување е оправдано? Според мојата слободна проценка, треба да доплаќам уште 250 денари месечно плус до крајот на кредитот, за финалната состојба да биде 1000 евра на мој грб за почетно договорениот кредит.

Дали овие поскапувања на кредитите се произволно земени од банките или се вистинска последица на економијата?

Ако е ова второво, тогаш треба уште еднаш да размислиме дали мерките на владата одат во вистинска насока.
Од каде ти е кредитот?
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
Site banki kamtnite stapki gi kreaja pod naredba na narodna bank.Pricinata e sto pomalce kredite da se zemaat,za da se stopira inflacijata i da se namali zadolzenosta na graganite.Baska tuka vleijaese i ekonomskata kriza.kamatnite stapki od grnaicata na 9% se pomestija n14%.Toa sto tebe ti doslo takvo pismo ne si ni prva ni posledna.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Многу банки прават далавери со стамбените кредити.Ова ми го кажа вработена во Дирекцијата на Тутунска Банка.
Имено,за да привлечат коминтенти,пуштаат пониски каматни стапки од конкурентните банки,МЕЃУТОА има еден многу битен дел....таја каматна стапка важи мислам една година,а после тоа во зависност од политиката на банката можи да варира надолу или нагоре.Е сеа,после една година,одма ти ја креваат каматата,и ти тука ништо неможиш да направиш бидејќи си се согласил со тоа во договорот....
Пример,ако реално требало да биди 8.3% каматата,тебе првата година ти даваат со 8% да те залажат,а после првата 8.5%,и фактички провизорно земено исто ти иди како 8.3% од првата година да ти била каматата.Ова особено го правеле во Стопанска банка,барем мене како што ми кажаа.
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Многу банки прават далавери со стамбените кредити.Ова ми го кажа вработена во Дирекцијата на Тутунска Банка.
Имено,за да привлечат коминтенти,пуштаат пониски каматни стапки од конкурентните банки,МЕЃУТОА има еден многу битен дел....таја каматна стапка важи мислам една година,а после тоа во зависност од политиката на банката можи да варира надолу или нагоре.Е сеа,после една година,одма ти ја креваат каматата,и ти тука ништо неможиш да направиш бидејќи си се согласил со тоа во договорот....
Пример,ако реално требало да биди 8.3% каматата,тебе првата година ти даваат со 8% да те залажат,а после првата 8.5%,и фактички провизорно земено исто ти иди како 8.3% од првата година да ти била каматата.Ова особено го правеле во Стопанска банка,барем мене како што ми кажаа.
Па другпат двапати размислете пред да земате кредит и особено од каде...
Инаку во Стопанска имате можност за избор, дали првата година на отплата кам.стапка да биде 6%, или првите 3 години 6.5%, а останатите години стапката е 8.25%...Па, сега тука се отвораат многу поволности особено бидејќи кредитот можете да го користите за градба, доградба...Па, можете да земете кредит на покус рок, пример до 5 години, па добивате можност на подолг рок итн..
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Читајте тоа ситните букви по договорите и ПАМЕТ У ГЛАВА....... :) и запамтете дека кредит се зема кога ти оди мноогу добро за да залаумфаш уште подобро...НИКОГАШ ,ама апсолутно никогаш ЗА ДА СЕ ИЗВАДИШ од некој проблем.. :)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Читајте тоа ситните букви по договорите и ПАМЕТ У ГЛАВА....... :) и запамтете дека кредит се зема кога ти оди мноогу добро за да залаумфаш уште подобро...НИКОГАШ ,ама апсолутно никогаш ЗА ДА СЕ ИЗВАДИШ од некој проблем.. :)
Алал вера.

Ова треба на фиромците кампања да им се направи за да го сфатат...да се налепат плакати низ Македонија..
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
toa e najgolema prevara od bankote
so varijabilna kamata
znaci mozebi ke plakas demek i pomalku
eeeee kako da ne
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
2
Јас имам пршање на темава, вака како обичен и глуп граѓанин може ли некој да ми доближи како функционира тоа со стамбениот кредит, на пример за стан што чини 40000 евра односно за кредит од таа сума колку камата ќе треба да платам ама у евра ако може не у % пошо ме бунат. Фала
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Јас имам пршање на темава, вака како обичен и глуп граѓанин може ли некој да ми доближи како функционира тоа со стамбениот кредит, на пример за стан што чини 40000 евра односно за кредит од таа сума колку камата ќе треба да платам ама у евра ако може не у % пошо ме бунат. Фала
Grubo racunato, ako go zemes na 25 godini ke treba da vratis okoly 100 000 evra.
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
2
е Петар а да те прашам уште нешто: треба да дадам нешто однапрет? и дали кога би го исплатил побрзо ми се намалила таа сум од 100 000. Пак фала
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
nemora, ama pozelno e. Obicno vrednosta na hipotekata koja ja stavas treba da e 1.5 pati od vrednosta na kreditor. Taka da ako ti kupis stan koj bankata go proceni na 40 000 evra, ti mozes da zemes kredit vo iznos od 30 000 evra. Sto znaci deka 10 000 treba da dades od dzeb.
Sto pobrzo go isplatis, toa pomalky kamata. Ona sto jas ti go dadov kako presmetka bese na 25 godini
 

Kajgana Shop

На врв Bottom