Посета на Венеција

Член од
5 септември 2016
Мислења
8
Поени од реакции
1
Здраво.
Ве молам да ми кажете искуства за Венеција .Планирам да ја посетам, па ме интерсира повеќе околу јавниот превоз (сместена ќе бидам во Местре).Како се движат цените на храна во Местре и Венеција?
Колку чини бродот до другите островчиња, на пример до Мурино? Што е според вас must-see во Венеција и Местре?Колку чини јавниот превоз?
Од каде се поаѓа за Верона, од Венеција или од Местре?И колку чини билетот?
 
Последно уредено:

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Здраво.
Ве молам да ми кажете искуства за Венеција .Планирам да ја посетам, па ме интерсира повеќе околу јавниот превоз (сместена ќе бидам во Местре).Како се движат цените на храна во Местре и Венеција?
Колку чини бродот до другите островчиња, на пример до Мурино? Што е според вас must-see во Венеција и Местре?Колку чини јавниот превоз?
Од каде се поаѓа за Верона, од Венеција или од Местре?И колку чини билетот?
Од местре то венеција најефтино ти е со воз 1.25 евра за еден правец, билети се купуваат на автомати и можеш со картичка да купиш, многу културна работа. Со автобус исто можеш ама мене железничката ми беше на два чекора од хостелот така да не се замарав со тоа многу. Цената би требало да е тука некаде.
Vaporetto (бродчињата за низ венеција) се 7,5 евра од билет кој важи 75 минути, но во пракса рачунај го како за еден правец.
За мене must see е Museum of Natural History ептен магично е направен, како се движиш напред низ музејот се движиш и напред низ времето, дефинитивно нешто што треба да се посети. Додека сме кај музеите, земи си комбинирана карта museum pass околу 40 евра беше, но е една карта за сите 11 музеи кои се во просек околу 10евра по музеј ако ги купуваш посебно. Гледај да ги посетиш сите музеи има доста за гледање, плус мини авантура е да ги најдеш сите музеи низ лавиринтот затоа што GPS и не работи баш нај нај низ тесните улички :). Втор must see кога ќе бидеш на Piazza San Marco обавезно качи се на кулата, најдобар поглед на цела венеција, нема да зажалиш за 8те евра за лифтот :D.

ПС во Италија првата Недела(Sunday) во месецот, влезот за сите државни музеи е бесплатен.
 
Член од
5 септември 2016
Мислења
8
Поени од реакции
1
Околу цената на храната и пијачките како е?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom