Порта Македонија, дали ќе се руши?

Порта Македонија дали да се руши или не?

  • Не знам, немам размислувано околу рушењето!

  • Не, не треба да се руши!

  • Да, треба да се руши!

  • Не треба да се руши, туку да се измени некои детали!


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
213
Поени од реакции
858
Кога ќе се стави на страна тоа што се испра солидна сума пари со проектот Скопје 2014, не гледам друга причина зашто би се хејтал тој проект.

Треба да си ептен у заблуда за да тврдиш дека плоштадот и околните државни институции изгледаа подобро пред проектот СК 2014 отколку што изгледаат после истиот проект.

Главниот проблем со СК 2014 според мене (како некој кој што не е со потекло од Скопје) е тоа што не се направија тие final touches и тоа што сегашнава влада не знае или не е способна да ги одржува градбите од тој проект.

Во врска со прашањето - не, не треба да се руши.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.202
Поени од реакции
9.021
Кога ќе се стави на страна тоа што се испра солидна сума пари со проектот Скопје 2014, не гледам друга причина зашто би се хејтал тој проект.

Треба да си ептен у заблуда за да тврдиш дека плоштадот и околните државни институции изгледаа подобро пред проектот СК 2014 отколку што изгледаат после истиот проект.

Главниот проблем со СК 2014 според мене (како некој кој што не е со потекло од Скопје) е тоа што не се направија тие final touches и тоа што сегашнава влада не знае или не е способна да ги одржува градбите од тој проект.

Во врска со прашањето - не, не треба да се руши.
Рушење никогаш не е разумна опција (освен за нелегални објекти и дивоградби). Секој споменик е печат на едно време какво и да е...
 
Член од
6 април 2007
Мислења
963
Поени од реакции
336
Никоj ги нема прашано даночните обврзници дали би сакале нивните тешко заработени пари да се трошат на таков кичераj. Зошто треба сега некои референдуми за рушење да се спроведуват? Нема логика. Или можда кога ќе се одреди прав моменат алтернативно за мир во куќа да се премести на друга локациjа, например во музеj на хуморот. Галиите се врв на невкусот, меѓутоа Портата ептен гротескно делува во таква мера што како навреда е за умот и мора да се тргне.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.485
Петре Шилегов го врати шмекот на Скопје со промената на имињата на улиците од војводите во Борис Кидрич, Иво Лола Рибар и останати српско-хрватски партизни, па сега остана уште ова да го среди за да одиме напред.
Нека дреме таму по кафани и нека не се занесува дека нешто тој и тие околу него ќе рушеле. Тие немаат капацитет 500 вакцини да намакнат, па ќе рушеле нешто.
Ниту па имаат легитимитет кај Македонците. Веќе еве од тој 15-ти сепмтеври на Бране досега, во рок од 2 децении не собрале ниеднаш мнозинство од Македонските гласови.
Од естетски аспект не се океј спомениците, од економски исто, но ова можеше да се спречи тогаш, сега да рушат споменици е гнасен самиот чин.
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.667
Поени од реакции
18.547
Се ни е друго средено, уште Портата остана :свиркам:
Треба да им се даде Нобелова награда во категорија „Одвлекување на внимание“ или Гинисов рекорд во категорија „Најблам држава“ - дефинитивно долго време ќе ни нема конкуренција.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.046
Поени од реакции
11.002
Рушење никогаш не е разумна опција (освен за нелегални објекти и дивоградби). Секој споменик е печат на едно време какво и да е...
најпаметно да се даде во закуп на 20години, на аукција...јас мислам ќе се јават и грци бизнисмени, посебно од грчка Македонија... овака седи мртво и е трошок за одржување...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.571
Поени од реакции
7.987
Таа пијандутата светска дали направи нешто за време на мандат а не да руши куртон..Квази комуњарската партија цела држава срушија од фабрики до економија,здравство..порта и галии ќе руши алкохоличар
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
15 мај 2016
Мислења
135
Поени од реакции
52
Ептен глупо од страна на Шилегов.
Прва голема глупост му беше бродот

Ќе видиме уште колку ќе сруши.
Секако човеков се мрдна,
Јбг адвокат
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
68
Поени од реакции
219
Реално ако се гледа цел проект Скопје 2014 е и срање квалитет и срање естетика и тиндер усисавање.
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
22
Поени од реакции
61
Прва голема глупост му беше бродот
Мислиш прва (и единствена) доблест. Ја не знам еден човек кој при здрава свест би ги бранел тие гротеските кои служеа само да ги собираат гомната од Вардар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom