Портал

Член од
16 април 2006
Мислења
1
Поени од реакции
0
Spored vas koj e najdobar ? Koj bi mi go preporacale ? Koj e najlesen za administracija i ima makedonska podrska?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Најдобар е оној што сам ќе направиш софтвер за него. Ако неможеш, најди луѓе да ти направат, барем со сигурност ќе знаеш дека ќе ти биде по мерка.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
nikolaj напиша:
Spored vas koj e najdobar ? Koj bi mi go preporacale ? Koj e najlesen za administracija i ima makedonska podrska?
Mambo и Drupal.

Drupal го препорачувам затоа што е лесен за изменување и можеш да го „возиш“ како што сакаш, доколку имаш барем некакво познавање од кодови. Инаку, Kajgana.com не користи ниту еден од овие софтвери за портал. Софтверот е „домаќински“ и рачно куцан.

Тоа го гледам како мала предност пред овие „готови“ портали... За нив секогаш може да излезе некој Exploit кој ќе стане лесно достапен на сите wannabe „хакери“ кои ќе можат да ги го поебат целиот труд со само едно притискање enter. Секој може да го има нивниот код и да бара дупки, а на рачно куцан код тоа е доста по тешко.

Така да:
1) Сопствен труд/код
2) Drupal
3) Mambo
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Acid напиша:
Mambo и Drupal.

Drupal го препорачувам затоа што е лесен за изменување и можеш да го „возиш“ како што сакаш, доколку имаш барем некакво познавање од кодови. Инаку, Kajgana.com не користи ниту еден од овие софтвери за портал. Софтверот е „домаќински“ и рачно куцан.

Тоа го гледам како мала предност пред овие „готови“ портали... За нив секогаш може да излезе некој Exploit кој ќе стане лесно достапен на сите wannabe „хакери“ кои ќе можат да ги го поебат целиот труд со само едно притискање enter. Секој може да го има нивниот код и да бара дупки, а на рачно куцан код тоа е доста по тешко.

Така да:
1) Сопствен труд/код
2) Drupal
3) Mambo

Форумот е лиценциран софтвер на vBulletin
Copyright ©2000 - 2006, Jelsoft Enterprises Ltd httpool_src = 'http://hadrian.httpool.com/js.ng/site=mkkajgana&targetsite=mkkajgana&AdSize=1x1&PagePos=1&subcat=forumi'; now = new Date(); var ran = "" + now.getTime(); document.write ('');

Kucan ili dokucan?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Acid напиша:
За портал збориме или за форум?
Читај малку...
fala mnogu za negativniot poen :D
pa bidejki vikas deka kodot e pisan od tebe pa da go zirneme moze li
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Нема врска дали е пишан од него фул, нефул, полуфул, они имаат портал ти немаш затоа батали.
 
Член од
18 јануари 2006
Мислења
195
Поени од реакции
0
дечко најубаво да си направиш сам нема ништо подобро од тоа !
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
vardarce напиша:
Нема врска дали е пишан од него фул, нефул, полуфул, они имаат портал ти немаш затоа батали.
pa ne mi ni treba momentalno sakav samo da vidam kao e praven mozebi eden den ke go usovrsam nivniot ne se znae kako sto zabelezav ima mnogu gotovi skripti no na koj mu e gale vazno e da funkcionira plus ne vredi da gi pravime rabotite koj nekoj veke pred nas gi naprvil :mist:
licno na mene pred se mi e vazna sodrzinata
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
Mислиш дека би ти го дал кодот за да го усовршуваш? :)
Во ред, можеш да го добиеш... но нормално, по некоја соодветна цена.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Ако беше тој бесплатен портал за сите да го користат мислам до сега ќе го објавеа. Исто како што не е бесплатен форумов така не е ни тоа.
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
Acid напиша:
Mислиш дека би ти го дал кодот за да го усовршуваш? :)
Во ред, можеш да го добиеш... но нормално, по некоја соодветна цена.
Ам така де! Ни код бабе нема џабе!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom