Породување-страшен чин во нашиот живот?

Член од
16 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
2
Sekako deka na ovaa tema najdetalno mozat da diskutiraat tie koj sto se veke majki i go pominale toj CIN na poroduvanje.Kako seto toa pominalo?Na sto ste pomisluvale vo momentite so bolki?Dali vi e strav od povtorno raganje?Ili pak mozebi odite na zakazan "carski rez"?
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Царски рез не се закажува!
Глобално, раѓањето е физиолошки процес и стравот не е индикација за царски рез!
Кога ке ги ставиш на кантар стравот при раѓање, и задоволството при добивање дете...
Најверојатно повеќе тежи второто.
Друга работа, со царски рез, опоравувањето е пролонгирано, се додека раната не зарасне, а да не збориме дека треба да поминат барем две години до следната бременост, и тоа дека со царски рез едно подруго се дозволени само 3 пораѓања, и дека кај децата родени со царски рез, инциденцата на респираторен дистрес синдром (болест на хијалини мембрани) е поголема.
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
дефинитивно царски.не да ве плашам али јас не можам да ги издржам тие болки повторно
 
D

Daftie

Гостин
Кога ќе помислам на раѓање одма ми се враќаат филмови од основно кога наставничката по биологија ни опишуваше како ненормално ја болело и не сака повторно да искуси такви болови...можда требаше да го преќути тоа.
Царски рез не се закажува!
Глобално, раѓањето е физиолошки процес и стравот не е индикација за царски рез!
Кога ке ги ставиш на кантар стравот при раѓање, и задоволството при добивање дете...
Најверојатно повеќе тежи второто.
Ова дефинитивно не важи за вујна ми. Таа по приватниве клиники се бафташе и најверојатно стави и инекција да нема млеко...
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
...хмм мене све ова неверојатно..премногу ме плаши...јес да си после кога го држиш детето во свои раце најсреќна личност на светот...како шо ми рече еднаш баба ми...како ѕвездене да ми се спуштија таа вечер...хих прекрасно ама болките биле неверојатно неистрпливи..но сепак...незнам...царски не би сакала...неам појма заш:toe:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
eve da ne ve plasam i jas ama stvarno e tesko.Koga jas trebase da se porodam bev hrabra resitelna se dodeka ne gi slusnav tie sto se poragaa pred mene vikaa i pistea kolku glas gi drzi edna zena bez prestan ofkase 24h mene mi se idese da begam ama nema beganje kaj ke odis pa i mora da te kacat na boks 4-5pati da sirnat kolku si "otvorena" lele toa bese teror za mene!na kraj resija da mi pravat carski rez poselkata mi bila napred-placenta previa-(zatoa nemozev da se mrdnam 9meseci poveke lezev u krevet)pa posle inekcii cela nedela luzna so 13konci....sega imam palavko 1god sto mi go ispolnuva sekoj den so ljubov zatoa ne plasete se se ke pomine tesko e ama nema da zazalite koga ke vidite prekrasno malo bebence....
 

maruska

marka
Член од
5 мај 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Царски рез не се закажува!
Глобално, раѓањето е физиолошки процес и стравот не е индикација за царски рез!
Кога ке ги ставиш на кантар стравот при раѓање, и задоволството при добивање дете...
Најверојатно повеќе тежи второто.
Друга работа, со царски рез, опоравувањето е пролонгирано, се додека раната не зарасне, а да не збориме дека треба да поминат барем две години до следната бременост, и тоа дека со царски рез едно подруго се дозволени само 3 пораѓања, и дека кај децата родени со царски рез, инциденцата на респираторен дистрес синдром (болест на хијалини мембрани) е поголема.
јас се породив со царски рез и одлично поминав имав многу малку болки по операција и детето немаше фала богу никакви проблеми . јас имав голема среќа што веднаш се одлучија на царски рез бидејќи 90% се знаеше дека неможам да се породам природно али некои доктори сакка прво да се пораѓам природно па потоа ако не успее царски.сметам дека жените непотребно ги мачат кога по секоја цена го избегнуваат царски рез а кога постојат индикации дека жената неможе природно да се породи. не се сложувам дека царски рез е поризичен многу работи можат да се инкомплицираат и кај природниот а кај царскиот детето и мајката помалку се мачат .Секако и царски и природен имаат свои предности и недостатоци али најважно е дека тоа треба да ни биде нјсреќниот ден во животот ,:nesvest:а не да биде ден за малтретирање на жената и детето и омаловажување на женскиот род ( мислам на однесувањето докторите по нашите болници и условите во нив).
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
maruska тотално се согалсувам со тебе, но, иако немам искуство за да говорам на оваа тема, ќе кажам дека секогаш кога сум ја прашувала мајка ми за породувањето, таа ми велеле дека штом ве видов сестра ти и тебе заборавив на болката и од тој момент вие две сте ми најважни!!!!така да верувам дека боли, но самата помисла дека го донесуваме најмилото нешто на свет, вреди да се се истрпи таа болка, која ќе помине набрзо!
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
maruska тотално се согалсувам со тебе, но, иако немам искуство за да говорам на оваа тема, ќе кажам дека секогаш кога сум ја прашувала мајка ми за породувањето, таа ми велеле дека штом ве видов сестра ти и тебе заборавив на болката и од тој момент вие две сте ми најважни!!!!така да верувам дека боли, но самата помисла дека го донесуваме најмилото нешто на свет, вреди да се се истрпи таа болка, која ќе помине набрзо!
Да,дасе заборава на се,само ке ти кажам дека некои ги боли повеке а некои помалку,некои жени повеке поднесуваат пораѓај.
Постојат жени што се `надарени` да се размножуваат а има и такви што многу тешко ја поднесуваат и самата бременост и породувањето.
Значи ако некоја мајка ја болело многу или малку не значи дека ке биде исто така и кај другите.
Едно е сигурно-ке има болка и кај природно породување и кај царски рез.
 
Член од
22 мај 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Za vreme na celata bremenost ne sakav da misman na cinot na poradanje ,zasto bev mn uplasena.No,pominav mnogu lesno ,blagodarenie na epiduralnata anestezija,taka da ja poracuvam na site.Pozdrav
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
За ова памтам една реченица на моја професорка
"Стани мајка на вистински начин, не го следи трендот од славните за царски рез...издржи ги оние болки и после тоа следува најубавиот момент на секоја жена...своето дете за првпат во прегратки":pipi:
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Незнам зашто ама имам голем страв од породување, иако сеуште не сум искусила ама имам мала толеранција на болка и самата помисла да затруднам ми е страшно. Би сакала да се породам со царски рез ако е можно да се бира. Неможам да сфатам како излегува бебето:nesvest:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
е зошто па природно е така...живот доага на светов зарем тоа е лош страшен чин??
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Јас би сакала мајка сурогат да ми го носи и роди детето ама тоа кај нас е невозможно :vozbud: иначе имам страв од самата бременост да не си го упропастам телото и од тоа највеќе ми е страв иначе болки поднесувам, би се пораѓала само природно:helou:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Imav eden spontan vo tretiot mesec i boga mi mislev deka ke se ugusam kolku mi bese suvo grloto od strav.Bolki imav isto ama brzo pomina se.E sega ako zatrudnam i go donosam deteto do deveti ne bi ja na carski da mi secat stomak i so luzni cel zivot.Si postojat pomoderni metodi kako epiduralna vo kicma i nema gajle i pobrzo ke zazdravi ranata dolu otkolku na stomak.Strav me faka normalno no sepak se prezivuva i toa kako i site drugi sto preziveale valjda ke preziveamn i jas:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom