Попштината во Македонија - превез зад кој се кријат апаши

Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
ej zar ne gledate deka ova crkvava se odnesuva so narodot bas kako da se ovci??? Oni imale Bozje znaenje, kakvi filozofii, racionalizam i logika, oni imaat Bozje znaenje, zatoa nie sme za niv mirjani, laici. Zar ne gledate kolku se arogantni i nemaat vrska so Isus i Biblijata.
Попрво би рекол дека тоа се вели достоинство, а не ароганција.

Инаку за генерализација:
дали вие, ако во вашата фирма има некој педофил, манијак и слично, дали и вие сте истото тоа? Колку педофили најдоа во последно време, сериски убијци, дали фирмите каде работеле се такви? Со такво генерализирање не би се сложил. Но сепак тоа е сеуште оставштина од едно претходно време каде свештениците и оние кои идеа во црква не беа нешто добро прифатени.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Попрво би рекол дека тоа се вели достоинство, а не ароганција.

Инаку за генерализација:
дали вие, ако во вашата фирма има некој педофил, манијак и слично, дали и вие сте истото тоа? Колку педофили најдоа во последно време, сериски убијци, дали фирмите каде работеле се такви? Со такво генерализирање не би се сложил. Но сепак тоа е сеуште оставштина од едно претходно време каде свештениците и оние кои идеа во црква не беа нешто добро прифатени.
nema vrska!:nenene:
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Секаде постојат неправдени и користољубиви луѓе затоа не треба да се генерализира.
Пример некои попови не бараат пари ако ти самиот не им дадеш, што значи не се сите такви. Има доста примери за тоа , поубаво ако му смета на некој нека најде поп - апаш со име и презиме и нека отвори тема за него и сите да дискутираме околу тоа дали е или не е, а вака може некој да биде повреден на форумов, што мислам дека не е во ред.
Секогаш ќе има и такви луѓе - апаши насекаде, не само во Македонија и во сите земји, и во религиски институции (значи било која, има примери и за оџи колку сакаш), во фирми, во образовни установи, на улица,роднини, пријатели ...што значи не можеш да кажеш ти за некој леле овој поп бил - ццц апаш:), исто како за некого да речеш леле овој е Албанец - терорист или па Ром - лажго :), вакви поделби се нечовечни за мене.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
E зошто да нема врска. Еве да се надоврзам на Dark King, дедо ми беше поп во Битола, живееше скромно. Мој братучед е сега поп, има кола од оние прастарине ситроени, има обична куќа. Зошто, како што рече jeeeee8 не дадете конкретен пример/име, или пак доколку некое свештено лице врши недозволиви работи, зошто не го пријавите случајот кај неговите надредени? Колку што се сеќавам, отсекогаш бил муабетот "поповите крадат", но во пракса не сум прочитал за поголеми проблеми и скандали (ако го изземеме овој со хотелот, кој е и доста матен) или за расчинување и казни.
А скандали се случуваат постојано, но најмалку во православните цркви.
COVER STORY THE VATICAN'S FINANCES This venerable institution

Имало хајки и ќе има. Ако се сеќавате на медиумските хајки против нашите манастири пред 10-15 години, обвинувања за киднапирања на млади, перење мозок и слично. И од тоа ништо, само јавно го посрамотија манастирството кое, да не заборавиме опстојало многу векови под многу тешки услови и уште поопасни противници.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Најверојатно кај луѓето се појавува се повеќе лошо мислење за поповите (читај сите луге инволвирани во црквата), има нешто вистинито во сите овие негативни работи за нив, тоа сепак незначи дека сите се таки секоја чест на исклучоците.
Ми се допѓа што на оваа тема прочитав прекрасни мислења во однос на тоа во кој правец треба да тргнат работите. Немора фискални, да не ја мешаме државата во религијата, сепак религијата треба да ја почитуваме т.е. таа си има прекрасни кодекси за однесување, јас би ги нарекол уметност на живеење.
Поповите (читај сите луге инволвирани во црквата) си имаат создадени свои правила на игра кои не се во контекс со христијанството, а им помагаат лесно да манипулираат со народот.
Не ми мило што го пишувам ова зошто не наше да судиме.
Некој нека ми одговори за:
- ценовниците
- каде завршуваат донациите
- каде завршуваат приходите
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Најверојатно кај луѓето се појавува се повеќе лошо мислење за поповите (читај сите луге инволвирани во црквата), има нешто вистинито во сите овие негативни работи за нив, тоа сепак незначи дека сите се таки секоја чест на исклучоците.
Ми се допѓа што на оваа тема прочитав прекрасни мислења во однос на тоа во кој правец треба да тргнат работите. Немора фискални, да не ја мешаме државата во религијата, сепак религијата треба да ја почитуваме т.е. таа си има прекрасни кодекси за однесување, јас би ги нарекол уметност на живеење.
Поповите (читај сите луге инволвирани во црквата) си имаат создадени свои правила на игра кои не се во контекс со христијанството, а им помагаат лесно да манипулираат со народот.
Не ми мило што го пишувам ова зошто не наше да судиме.
Некој нека ми одговори за:
- ценовниците
- каде завршуваат донациите
- каде завршуваат приходите
еве ти овде прочитај пример за тоа

http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=CCDFA4A37AB5CF49B084D096E9EFBDB8&arc=1
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Најверојатно кај луѓето се појавува се повеќе лошо мислење за поповите (читај сите луге инволвирани во црквата), има нешто вистинито во сите овие негативни работи за нив, тоа сепак незначи дека сите се таки секоја чест на исклучоците.
Ми се допѓа што на оваа тема прочитав прекрасни мислења во однос на тоа во кој правец треба да тргнат работите. Немора фискални, да не ја мешаме државата во религијата, сепак религијата треба да ја почитуваме т.е. таа си има прекрасни кодекси за однесување, јас би ги нарекол уметност на живеење.
Поповите (читај сите луге инволвирани во црквата) си имаат создадени свои правила на игра кои не се во контекс со христијанството, а им помагаат лесно да манипулираат со народот.
Не ми мило што го пишувам ова зошто не наше да судиме.
Некој нека ми одговори за:
- ценовниците
- каде завршуваат донациите
- каде завршуваат приходите
Она кое посебно ми оди на нерви кога се во прашање тарифите по храмовите е следното: сите оние на кои им пречи плаќањето, би ги запрашал една работа: во Црквата, најголем дел од требите се наплаќаат ЕДНАШ во живото и тоа Ви се чини скапо!??? Ај проверете се самите себе и пресметајте, колку глупости ги плаќате ЦЕЛ свој живот и воопшто не се жалите за тоа!???
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Најверојатно кај луѓето се појавува се повеќе лошо мислење за поповите (читај сите луге инволвирани во црквата), има нешто вистинито во сите овие негативни работи за нив, тоа сепак незначи дека сите се таки секоја чест на исклучоците.
Ми се допѓа што на оваа тема прочитав прекрасни мислења во однос на тоа во кој правец треба да тргнат работите. Немора фискални, да не ја мешаме државата во религијата, сепак религијата треба да ја почитуваме т.е. таа си има прекрасни кодекси за однесување, јас би ги нарекол уметност на живеење.
Поповите (читај сите луге инволвирани во црквата) си имаат создадени свои правила на игра кои не се во контекс со христијанството, а им помагаат лесно да манипулираат со народот.
Не ми мило што го пишувам ова зошто не наше да судиме.
Некој нека ми одговори за:
- ценовниците
- каде завршуваат донациите
- каде завршуваат приходите
Равенката попови=сите инволвирани во црквата не е баш соодветна. Има и служители и други служби (административни, транспортни...) кои се инволвирани во функционирањето на црковните институции, а не се попови. Пример, снаа ми работи во црковна администрација, но не е поп.

За манипулирање, зарем не размислуваш дека медиумите манипулираат со тебе, со мене и другите луѓе, а не поповите? Навистина немам сеуште приметено дека поп манипулира со луѓето. У ствари ако имаш некој пример, да не негирам напразно, би те замолил да наведеш кои видови манипулација се користат за да се опие или манипулира народот.

Инаку за последниот дел (ценовници, донации, приходи) дали ние сме се запрашале како се формирани ценовниците на другите видови услуги, каде одат донациите кои се даваат за болни лица (по мобилен на пример) и ред други работи?

Прво, давам пари за крштевка, посета на поп на мојот дом и осветување, света водичка и слично) од срце и со верба, ако давам донација, ја давам од срце и со верба. Отчет не ми треба, но тоа не значи дека ме манипулираат.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Равенката попови=сите инволвирани во црквата не е баш соодветна. Има и служители и други служби (административни, транспортни...) кои се инволвирани во функционирањето на црковните институции, а не се попови. Пример, снаа ми работи во црковна администрација, но не е поп.

За манипулирање, зарем не размислуваш дека медиумите манипулираат со тебе, со мене и другите луѓе, а не поповите? Навистина немам сеуште приметено дека поп манипулира со луѓето. У ствари ако имаш некој пример, да не негирам напразно, би те замолил да наведеш кои видови манипулација се користат за да се опие или манипулира народот.

Инаку за последниот дел (ценовници, донации, приходи) дали ние сме се запрашале како се формирани ценовниците на другите видови услуги, каде одат донациите кои се даваат за болни лица (по мобилен на пример) и ред други работи?

Прво, давам пари за крштевка, посета на поп на мојот дом и осветување, света водичка и слично) од срце и со верба, ако давам донација, ја давам од срце и со верба. Отчет не ми треба, но тоа не значи дека ме манипулираат.
Се согласувам во врска за донациите кои ги разбирам како доброволно даден прилог, сепак ми е грижа дали тој ќе заврши правилно т.е. таму каде што е навистина потребен.
Истакнувње на ценовник значи наплатување односно продавње или купување некое добро или услуга, а како што знам верата не се продава нити купува.

Она кое посебно ми оди на нерви кога се во прашање тарифите по храмовите е следното: сите оние на кои им пречи плаќањето, би ги запрашал една работа: во Црквата, најголем дел од требите се наплаќаат ЕДНАШ во живото и тоа Ви се чини скапо!??? Ај проверете се самите себе и пресметајте, колку глупости ги плаќате ЦЕЛ свој живот и воопшто не се жалите за тоа!???
Верабата не се искажува со наплата, мене не ми тешко да платам, но има некои кои немаат, а и тие се верници. Да појаснам истакната цена е неморално однесување на црквата во спротивност со ХРИСТИЈАНСТВОТО, а верувам дека верниците повеќе ќе остават ако е оставено по желба.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Се согласувам во врска за донациите кои ги разбирам како доброволно даден прилог, сепак ми е грижа дали тој ќе заврши правилно т.е. таму каде што е навистина потребен.
Истакнувње на ценовник значи наплатување односно продавње или купување некое добро или услуга, а како што знам верата не се продава нити купува.
Иако не сум прашал за ценовници, а пишав и погоре, факт е дека за ценовниците си во право. Сепак фер е да се истакне цена на услуга. Не го менувам мислењето за погоре пишаното, а за ценовникот така е. Не може секој да знае дали свештеното лице правилно ги наплатува услугите (реков дека има такви свештеници, во секое жито....), а секој денар е многу скапоцен, посебно за стандардот на нашите сограѓани. Барем во функција да се врати довербата кај еден дел од граѓаните, односно да се затвори устата и стави крај на медиумите и другите општествени субјекти кои имаат постојан материјал за критика на свештенството. Со еден збор транспарентност. Фала ти САТУРН за идејата и исправката. :smir:
 
Член од
20 август 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Незнам дали сум во право со моето верувње читајки ги исказите кои стојат во одбрана на поповите т.е. се запрашувам црквата е компанија, а поп работник во високо профитно претријатие.Ми се чини дека луѓето постојат заради црквата да профитира или пак црквата е едно место во кое ќе појдеме за да најдеме мир, запалиме свеќа, молитва за прошка на сите грешки кои ги правеме секојдневно во матрејалниот свет.
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
де бре луѓе па ете ви погоре линк пример за цените, ако нема некој доволно ќе даде толку колку што има, стварно незнам што не ви е јасно околу тоа, па и тие се луѓе што работат во црквата, треба ли да се одржува црквата или не?

 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Сметај дека верните кои се дел од Цквата/телото Христово и оние кои сеуште се надвор од новозаветниот ковчег, не ги гледаат работите со иста ментална оптика. Оние кои се надвор, се многу критички настроени кон Црквата, оти не ја прифаќаат како своја, туку како од некого наметната категорија.

Кој сака, нека повели. Кој неќе, не мора. Изборот е слободен, а последиците се лични...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Значи народот е глуп? Или се повеќе е опијанет и заблуден од верата. Не би рекол дека повеќето од народот е против било што од нивната вера. Мислам дека одредени кругови дигаат премногу прашина, потпомогнати од медиумските (анти)кампањи. Реков за нешто (конкретно ако е пречка ценовникот) да би требало да има. Но наместо да се прифаќаат здраво за готово нападите, можда би требало да се замислиме која е целта на овие кампањи.

Инаку еве колку народот губи верба во своите свештеници и во својата вера.
Се поголем бројот на верниците кои ќе скокаат по крстот
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
До кого е упатен постов?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom