Попусти на такси во Скопје

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Колку ли само скокаа и штрајкови правеа тоа таксистите за да ја покачат цената а сега возат со попуст.Која глупост брееееее.Кога УЈП Управата за јавна пљачка ќе им го оданочи тој попус ќе ги видам кога пак ќе почнат да се бунат и штрајкови да прават.Во такси се знае кој се вози.Не може секој втор клошар да се чатали и во такси да се вози или па тоа бабиштата од пазар со такси да се враќаат.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
читав доста во весниците за проблемите на скопските таксисти по поскапувањето(40 МКД старт + 25 МКД километарот) дека не можеле крај со крај да врзат заради немањето работа па повеќето се одлучиле противзаконски(?!) да дадат попуст за да си ги задржат или вратат муштериите......тешко на народот,заради некој што сака да стани газда во таксито(Мијалков) сите останати треба да страдаат
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Колку ли само скокаа и штрајкови правеа тоа таксистите за да ја покачат цената а сега возат со попуст.Која глупост брееееее.Кога УЈП Управата за јавна пљачка ќе им го оданочи тој попус ќе ги видам кога пак ќе почнат да се бунат и штрајкови да прават.Во такси се знае кој се вози.Не може секој втор клошар да се чатали и во такси да се вози или па тоа бабиштата од пазар со такси да се враќаат.
A шо тебе ти смета ако се вози некој со такси? И бутиците даваат попуст, секој жив бизнис дава попуст/
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
Колку ли само скокаа и штрајкови правеа тоа таксистите за да ја покачат цената а сега возат со попуст.Која глупост брееееее.Кога УЈП Управата за јавна пљачка ќе им го оданочи тој попус ќе ги видам кога пак ќе почнат да се бунат и штрајкови да прават.Во такси се знае кој се вози.Не може секој втор клошар да се чатали и во такси да се вози или па тоа бабиштата од пазар со такси да се враќаат.
Во ред затоа што сами си бараа таксистите и се тоа , ама немој да збориш така секој втор клошар. Не секој се вози со такси за да се ЧАТАЛИ туку едноставно нема друг транспот ( пр. се враќаш од град у 2 саат , сигурно нема да чекам на -10 автобусот од 3:15) и тие 50-60 ден попуст за некого многу значат :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
A шо тебе ти смета ако се вози некој со такси? И бутиците даваат попуст, секој жив бизнис дава попуст/
Не не ми смета што даваат попуст,туку кој сака да се вози со такси,тогаш нека плати 200-300 денари за 5-6 километри и ајт со здравје.
--- надополнето: 24 февруари 2012 во 00:47 ---
Во ред затоа што сами си бараа таксистите и се тоа , ама немој да збориш така секој втор клошар. Не секој се вози со такси за да се ЧАТАЛИ туку едноставно нема друг транспот ( пр. се враќаш од град у 2 саат , сигурно нема да чекам на -10 автобусот од 3:15) и тие 50-60 ден попуст за некого многу значат :)
Е па не е работата за во 2 сабајле или 2 попладне туку кој сака да се вози со такси,тогаш нека плати 200-300 денари за 5-6 километри и ајт со здравје.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Не не ми смета што даваат попуст,туку кој сака да се вози со такси,тогаш нека плати 200-300 денари за 5-6 километри и ајт со здравје.
А шојма врска, ако сака таксистот и гага ќе ме вози. Кој си ти да кажуваш колку да се плаќа
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А шојма врска, ако сака таксистот и гага ќе ме вози. Кој си ти да кажуваш колку да се плаќа
Може има аристократска, сина крв.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
А шојма врска, ако сака таксистот и гага ќе ме вози. Кој си ти да кажуваш колку да се плаќа
Па нека те вози гратис гајле ми е само кога ќе треба данокот и давачките да се платат да не се буни.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Па нека те вози гратис гајле ми е само кога ќе треба данокот и давачките да се платат да не се буни.
Данокот ќе го направи на цената со попуст, немој да ми вртиш ти мене, не се први во свет шо даваат цена со попуст и во бутик и во продавница за чевли има попуст. Шо е проблемот со данокот кај нив?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Данокот ќе го направи на цената со попуст, немој да ми вртиш ти мене, не се први во свет шо даваат цена со попуст и во бутик и во продавница за чевли има попуст. Шо е проблемот со данокот кај нив?
нема финта,заради некој што сака да биде газда,треба сите останати да ги направи робови......денес горивото е прилично скапо,па ако сакаш да ти возат луѓе во таксите треба да ја зголемиш цената како што е во СК за да се има ќар.....не е само горивото во прашање,скапите автомобили носат скапи делови и поправки
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Данокот ќе го направи на цената со попуст, немој да ми вртиш ти мене, не се први во свет шо даваат цена со попуст и во бутик и во продавница за чевли има попуст. Шо е проблемот со данокот кај нив?
Да треба да направи нивелација,а цената од 200-300 ден за 5-6 километри е реална за тој да се покрие.Кога нема да може да се покрие тогаш настануваат проблрмите кои сами си ги створиле.Ја во бутик не давам попуст испод набавната цена,а кога треба робата да ја сменам тогаш ја давам по набавна цена+ДДВ која претходно била 4-5 пати повисока
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Да треба да направи нивелација,а цената од 200-300 ден за 5-6 километри е реална за тој да се покрие.Кога нема да може да се покрие тогаш настануваат проблрмите кои сами си ги створиле.Ја во бутик не давам попуст испод набавната цена,а кога треба робата да ја сменам тогаш ја давам по набавна цена+ДДВ која претходно била 4-5 пати повисока
A овие со попуст шо мислип ти во загуба возат со месеци?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
A овие со попуст шо мислип ти во загуба возат со месеци?
Затоа таксистите постојано кукаат,газдите на такси компаниите чланарината ја дигнале до небо,а овие другите такси компании со сопствени возила прашање е кога и колку исплатиле плата а и ги боли и к*р газдите пошто возилата или се на лизинг или од повраток на ддв.Немаат што да изгубат а добиваат кеш
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Затоа таксистите постојано кукаат,газдите на такси компаниите чланарината ја дигнале до небо,а овие другите такси компании со сопствени возила прашање е кога и колку исплатиле плата а и ги боли и к*р газдите пошто возилата или се на лизинг или од повраток на ддв.Немаат што да изгубат а добиваат кеш
Добро бе ти шо се загрижа толку за таксистите , да не имаш некој таксист во фамилија ?

Или имаш против луѓето шо се возет со такси поради некои причини (и според тебе сите шо се возет со такси се од повисока класа) ?

Барем малце подразмисли дека некој можеби се вози поради здраствени проблеми со такси и дека тој 20 % попуст му значи многу на месечно ниво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom