Попис 2021

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.459
Поени од реакции
2.004
Од прва рака проблемот беше до софтверот, т.е софтверот не комуницираше со серверот. Ова се случуваше периодично од 11 до 7 часот. Со интернет конекцијата немаше никаков проблем.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
22 август 2018
Мислења
166
Поени од реакции
70
Од прва рака проблемот беше до софтверот, т.е софтверот не комуницираше со серверот. Ова се случуваше периодично од 11 до 7 часот. Со интернет конекцијата немаше никаков проблем.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Од 11 докај 4 имаше проблем со серверот.После 4 имаше проблем со интернетот.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
752
Поени од реакции
1.010
Е па посебно кога е во прашање пописот и какви проблеми имавме ма сите пописи до сега, клучно беше да се направи попис кој ќе има легитимитет и народот ќе има доверба во целиот процес. Со форсирање на пописот по секоја цена, оставање можност да се попишува и дијаспората (и во Вејце и во Ново Село) дојдовме до тука.

Особено после тоа што се случуваше на последниот попис, кој бидна неуспешен токму поради вакви работи

И гледам си спомнал за основни и средни школи. Ќе побарам податоци, но по нив не можеш да докажеш дека Албанците се преку 30%. Да не зборам на памет но во основно зависи од година но се околу 35%, со оглед на фертилната база, тоа не е премногу и не може целосно да ги крене Албанците преку 30% на попис.

Особено што поради еманципација на албанската жена и иселувањето, Албанците се помалку ја користат својата голема фертилна база, па од 2004 година во вкупниот број ма родени Македонците се преку 50%, освен една година.

Сега поради ковид бројките се нагло нешто полоши на две страни, но намалено е иселувањето.

Во секој случај годишно ќе се раѓаат нешто изнад 10к Македонци и околу 7к Албанци.

Освен големо иселување, во среден период ме гледам што би можело да влијае драстично да се променат работите.

Е сега може звучи грубо кога вака се пишува за животи, без разлика на етничка припадност, но тоа е поради стравот од федерализација.

Живородени

Македонци

1992: 17.380 (52.3%)
1993: 16.666 (51.5%)
1994: 16.704 (49.9%)
1995: 15.853 (49.3%)
1996: 15.315 (48.8%)
1997: 14.290 (48.5%)
1998: 14.004 (47.9%)
1999: 13.308 (48.7%)
2000: 14.173 (48.4%)
2001: 13.299 (49.2%)
2002: 13.639 (49.1%)
2003: 13.353 (49.4%)

2004: 12.488 (53.5%)
2005: 11.923 (53%)
2006: 11.707 (51,8%)
2007: 11.807 (52%)
2008: 12.254 (53,3%)
2009: 12.490 (52,7%)
2010: 12.658 (52,1%)
2011: 11.544 (50,6%)
2012: 11.995 (50,8%)
2013: 11.550 (49,9%)
2014: 12.099 (51,2%)
2015: 12.308 (53,3%)
2016: 12.047 (52,4%)
2017: 11.260 (51,76%)
2018: 10.862 (50,91%)
2019: 10.039 (50,58%)
2020: 9.648 (50,69%)


Албанци

1992: 11.479 (34.5%)
1993: 11.353 (35.1%)
1994: 12.010 (35.9%)
1995: 11.607 (36.1%)
1996: 11.409 (36.3%)
1997: 10.491 (35.6%)
1998: 10.641 (36.4%)
1999: 9.838 (36.0%)
2000: 10.750 (36.7%)
2001: 9.604 (35.6%)
2002: 10.118 (36.4%)
2003: 9.766 (36.2%)

2004: 7.390 (31.6%)
2005: 7.230 (32,1%)
2006: 7.396 (32,7%)
2007: 7.392 (32,5%)
2008: 7.309 (31,8%)
2009: 7.454 (31,4%)
2010: 7.888 (32,4%)
2011: 7.727 (33,9%)
2012: 8.035 (34,1%)
2013: 8.137 (35,1%)
2014: 7.908 (33,5%)
2015: 7.604 (32,9%)
2016: 7.774 (33,8 %)
2017: 7.404 (34,03%)
2018 7.546 (35,37%)
2019: 7.047 (35,51%)
2020: 6.884 (36,17%)
за починати објави статистика
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.468
Поени од реакции
5.205
за починати објави статистика
Тука ние(Македонците) секоја година во последните 20 одиме во минус. Односно има повеќе починати Македонци отколку родени.
Сега ме мрзи да ја барам статистиката ама таа е.
 
Последно уредено:

Nik20

Неверифуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
4.516
Поени од реакции
3.695
А и без пописов, демек они незнаат со над 95% точност,
колку луѓе има и од која нацијоналнот, нив им треба само,
на белото да стават црно, кое ќе им= одговара нив.
Само базата на МВР и Мин. за правда да и направи кросреференца ќе имаш кој каде живее и која националност е. лична карта/пасош+извод од матично.
За да отвориш сметка во банка ти треба лична карта, значи си бил во МВР и си ја извадил, да ја напуштиш државата ти треба пасош, пасошите ги скенираат на граница, знаат кој испаднал и кога. Ако умреш за да те закопаат ти треба посмртница исто од МВР.

Секој што се родил се води во електронски формат е во матично, од 2008 година навакај.
Во 2011 до 2012 година сите тефтери од 1900 до сега се е префрлено во електронски формат.

Ако ти се малку тие бази на податоци го имаш здравство, секое новороденче родено во било која болница е заведено.
Грешка можеш да имаш само кај луѓе што никогаш не извадиле никаков документ за било што кај нас и се практично духови, а нивниот број на повеќе од 200 не би бил со оглед на тоа што без документ не можеш да мрднеш никаде.

Се што имаш во државава за секој човек можеш да најдеш во податоците на државните институции. Попис се прави за пола саат на сите жители, овоа е попис на политички желби.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
3.980
Поени од реакции
7.699
Мицковски ги повика граѓаните да се попишат.

Симптоматично Европска комисија сабајле со соопштение, сега Мицко. Во соопштението освен што повикува на масовен попис, ептен ги напаѓа левица како анационални и антимакедонски структури. Ако на некој не му беше јасно дека дпмне одработува за заев и меѓународната, еве уште една потврда. Левица останува единствена антипопис партија во државава. Дури и да успее пописот, голема победа ќе биде ова за нив. Ќе приберат прилично голема бројка на незадоволни дпмне гласови.
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
13.642
Поени од реакции
20.731
Прв претседател на ВМРО и СДС што не бил премиер ќе биде даскалот. Ни пред, ни после него нема да има таков случај некој да бил толку глуп.
Радмила. :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.642
Поени од реакции
20.731
Ме натера да гуглам Радмила Шекеринска :icon_lol:

Прегледај го приврзокот 306120
Нека брка работа, тогаш беше вицепремиер за европска интеграција, не постои в.д. премиер, премиер гласа Собрание. Ама самиот факт што си го ставила тоа на википедија објаснува доста. :D
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
142
Поени од реакции
127
Убаво го накркаале Мице џоа морж а и ВМРО воедно
Остана Апасиев, метар пеесе и 47 кила, да не брани
Еј абе и Аце наш бил физички мал и Наполеонче, па ете...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom