Помош , ASP.NET

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Еј луѓе,напрајв една веб страна во C# колку за тест и сега сакам да ја клам на интернет,ама сакам мојот компјутер да се понаша како сервер,т.е да ја хостира.
Видов дека ми треба IIS ,го инсталирав,барав на гугл се мачев пробвав,ама не успеав,ќе ве молам за помош :smir:

Досега го знам замо следното:

Ја напрајв страната во Вижуал студиото,го уклучив то ИИС менаџерот во Административни Алатки,тука пробав да местам и имам избуричкано нешто 100% :toe:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ha2y9493.aspx
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
:cuc::cuc::cuc: Златен МСДН,кај ми беше умо.

Фала !

Апдејт:

Е сега изгледа свршив работа ама ко ќе одам browse,ми бара корисничко име и пасворд :toe:И ете го пишам мојот корисник кој НЕМА пасворд и пак не прифаќа :toe:
Исто така ко ќе пробам со browserot - Мозила,пак бара автентикација.

Помош ве молам,гугл исто не помогна многу :nesum:
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
:cuc::cuc::cuc: Златен МСДН,кај ми беше умо.

Фала !

Апдејт:

Е сега изгледа свршив работа ама ко ќе одам browse,ми бара корисничко име и пасворд :toe:И ете го пишам мојот корисник кој НЕМА пасворд и пак не прифаќа :toe:
Исто така ко ќе пробам со browserot - Мозила,пак бара автентикација.

Помош ве молам,гугл исто не помогна многу :nesum:
Можно е на повеќе места да има „жврчка“ ... провери ги сигурносните поставки во IIS ... Отвори својства на веб серверот каде е поставен сајтот (или на самиот сајт), влези во сигурност и провери дали е дозволен пристап за анонимни корисници. Секако провери и сигурност на ниво на NTFS дали ASP.NET и/или IUSR_imenamasina имаат привилегии за читање на фолдерот во кој е сајтот. На крај ако не е ништо од тоа провери ја и конфигурациската датотека web.config дали има дефинирано сигурносни поставки и какви. А ако не е ни тоа ... јас се предавам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom