Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
13 февруари 2008
Мислења
231
Поени од реакции
160
Ај нека ме почести некој со product key за Microsoft office 2010 :)
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Член од
13 февруари 2008
Мислења
231
Поени од реакции
160

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Користам Windows 7. Пред некое време наеднаш од Local Disc (D), вкупната меморија од 400 гига ми се намали на 365 гига. Што може да е проблемот и како да се реши?

(ваљда за тука е прашањево... добар анти-талент сум за вакви ствари, не знам ни кај да го поставам тачно)
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Ке може ли некој убаво да ми објасни како да ја избришам Историјата на веб Пребарувачот Mozilla Firefox.. Одам во менито - Clear Recent History.. обележувам ги сите работи (Active Logins, Cookies, Cache..) потоа на Clear Now.. и кога ке се вратам на фб повторно ми ја дава е-маил адреса, пасвордот.. Го избришав и пребарувачот со нова инсталација и пак исто историјата си стое не-чепнета. Сакам се да избришам и кога сум барал порано на пр. sport.com.mk сеуште ми ја покажува како сугестија..
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Ке може ли некој убаво да ми објасни како да ја избришам Историјата на веб Пребарувачот Mozilla Firefox.. Одам во менито - Clear Recent History.. обележувам ги сите работи (Active Logins, Cookies, Cache..) потоа на Clear Now.. и кога ке се вратам на фб повторно ми ја дава е-маил адреса, пасвордот.. Го избришав и пребарувачот со нова инсталација и пак исто историјата си стое не-чепнета. Сакам се да избришам и кога сум барал порано на пр. sport.com.mk сеуште ми ја покажува како сугестија..
пробај со CCleaner,иначе кога одиш во бришење кај мозилата стави го се да брише,ти очигледно го ставаш да избрише во последниот час што си пребарувал
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Користам Windows 7. Пред некое време наеднаш од Local Disc (D), вкупната меморија од 400 гига ми се намали на 365 гига. Што може да е проблемот и како да се реши?

(ваљда за тука е прашањево... добар анти-талент сум за вакви ствари, не знам ни кај да го поставам тачно)
Да не си снимал нешто,а не ти текнува? Отвори го D и обележи ги сите фолдери. Десен клик Properties и види колку ќе ти даде. Ако е таа разликата немаш проблем, ако не е...Отвори CCleaner и бриши Temp фајлови. А сигурен си дека е баш на D партиција?
Плус симни ова http://windirstat.info/download.html бесплатно е и ќе ти даде точно каде ти се троши местото на дискот
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Да не си снимал нешто,а не ти текнува? Отвори го D и обележи ги сите фолдери. Десен клик Properties и види колку ќе ти даде. Ако е таа разликата немаш проблем, ако не е...Отвори CCleaner и бриши Temp фајлови. А сигурен си дека е баш на D партиција?
Плус симни ова http://windirstat.info/download.html бесплатно е и ќе ти даде точно каде ти се троши местото на дискот
Не знам дали ми го сфати проблемот. Мене вкупната меморија на хард-дискот ми е намалена, па наместо вкупни 400 иам 365, такада нема везе мислам колку зафаќа све остало. Али да и кога ги гледам сите на properties, пак толку отприлика испаѓа разликата, само нормално фалат тие 35 гига од вкупната меморија, не знам како.
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Вака, еден другар има проблем со новиот модел на LG 3d led Smart 2013 телевизор, поточно со browserot кој не дозволува гледање на филмови он-лајн. Рече дека имал апдејтирана верзија на flesh player и постара верзија на јава. Страната (filmovizija.com) му барала јава 7, но не знае како да ја спушти.. Јас лично сум немал контакт со ваков модел, ниту сум подетално запознаен со софтверот кој го користи и кои се неговите рестрикции... Некаде читав дека кај постарите модели browserot не подржувал flesh>=8, па поради тоа неможело да се гледаат видеа од други страни..
Дали има некој идеја за што се работи и како да се реши проблемот.. ако се потребни дополнителни информации за видот на browserot, точното име на моделот на тв и т.н ке ги наведам дополнително...
 

Mercury

ФК Победа
Член од
23 септември 2013
Мислења
1.042
Поени од реакции
485
Е сеа од компјутери абер немам ама нешто јутуб ми сецка во последно време и то многу сецка и знае да закочи.Му правев дефрагмент ова она ама ништо не помага
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
98
Поени од реакции
12
Ке може ли некој убаво да ми објасни како да ја избришам Историјата на веб Пребарувачот Mozilla Firefox.. Одам во менито - Clear Recent History.. обележувам ги сите работи (Active Logins, Cookies, Cache..) потоа на Clear Now.. и кога ке се вратам на фб повторно ми ја дава е-маил адреса, пасвордот.. Го избришав и пребарувачот со нова инсталација и пак исто историјата си стое не-чепнета. Сакам се да избришам и кога сум барал порано на пр. sport.com.mk сеуште ми ја покажува како сугестија..
tune up 2014...imash sekcija tamu cleaner...pod nea tabela ke ti dade shto da brishesh....stikliraj gi site kvadratcinja so ke se pojavat tamu,a toa shto ti se vrajka emailot vo adres barot najverojatno si logiran na google pa ti ja vrajka serverot celata dokumentacija...sledi go primerot od slikata...bi trebalo komplet da ti gi izbrishe plus imash i vo drugite sekcii da brisesh nepotrebni stvari
 

Attachments

Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Не знам дали ми го сфати проблемот. Мене вкупната меморија на хард-дискот ми е намалена, па наместо вкупни 400 иам 365, такада нема везе мислам колку зафаќа све остало. Али да и кога ги гледам сите на properties, пак толку отприлика испаѓа разликата, само нормално фалат тие 35 гига од вкупната меморија, не знам како.
Ако мислиш да ти пишува 400 како фабрички, такво нешто не постои. Долго и широко е да објаснуваме. А инаку избриши temporary фајлови со CCleaner и одеднаш ќе ти врати (може не 35, ама неколку GB сигурно). Плус може и system restore да резервирал за себе простор, па затоа помалку ти дава.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не знам дали ми го сфати проблемот. Мене вкупната меморија на хард-дискот ми е намалена, па наместо вкупни 400 иам 365, такада нема везе мислам колку зафаќа све остало. Али да и кога ги гледам сите на properties, пак толку отприлика испаѓа разликата, само нормално фалат тие 35 гига од вкупната меморија, не знам како.
Никогаш не ја добиваш оригиналната меморија за која плаќаш, се јавува парадокс помеѓу килобајти, мегабајти гигабајти и што не плус ако ти е инсталиран оперативниот систем на таа партиција или па на една партиција трупаш се, ќе се намали уште меморијата по инсталацијата. Да не должам, земи со ццлеанер што ти кажа членов над мене исчисти натрупани непотребни работи и би требало да ослободиш во просек некаде 3-4 гига, зависи од користењето на компјутерот и редовното чистење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom