Помош, софтверски проблеми и совети

Spaski

Vita - Amore - Riso
Член од
31 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
11
Барам програм за...

Ми треба програм за да ми покажува колкав traffic имам месечно и со која брзина симнувам/качувам
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Дали е потребно да се инсталираат овие абдејти ?
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Треба повеќе информации.
Прво дали имаш надоградувано хардверски делови во скоро време? Од кога прави вака?
Само на win 7 ти крашува си пробал си со XP?
Драјвери имаш ли инсталирано пример за графичка или ништо не си инсталирал до сега?
imav giga ram i sredinata na januari zedov uste giga. ama problemov pred 3 dena mi se javi.pred to se bese ok,znaci mesec i nseto odeese i so noviot ram. xp nemam probano ama sedmicata ja rabotam od dekemvri i znaci bese ok i so giga ram i so 2 ram se do pred 3 dena.probav 3 razlicni win 7. hardot mislev deka e ama go stavivme na dr laptop i tamu bese se ok. znaci ne znam veke so da mislam. mi e strav maticnata ako e....
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
imav giga ram i sredinata na januari zedov uste giga. ama problemov pred 3 dena mi se javi.pred to se bese ok,znaci mesec i nseto odeese i so noviot ram. xp nemam probano ama sedmicata ja rabotam od dekemvri i znaci bese ok i so giga ram i so 2 ram se do pred 3 dena.probav 3 razlicni win 7. hardot mislev deka e ama go stavivme na dr laptop i tamu bese se ok. znaci ne znam veke so da mislam. mi e strav maticnata ako e....
Софтвер што имаш инсталирано? Драјвери?
Влези во safe mode и види дали ќе ти прави bsod. Исто избриши драјвери ако имаш нешто инсталирано. Можеш да пробаш и со memtest програма за дијагноза на рам меморија исто ако си во можност (немаш гаранција) пробај да стартуваш со по 1 гб рам да провериш но прво види со софтверот и safe mode.
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Софтвер што имаш инсталирано? Драјвери?
Влези во safe mode и види дали ќе ти прави bsod. Исто избриши драјвери ако имаш нешто инсталирано. Можеш да пробаш и со memtest програма за дијагноза на рам меморија исто ако си во можност (немаш гаранција) пробај да стартуваш со по 1 гб рам да провериш но прво види со софтверот и safe mode.
nisto nemam vednas po format mi izleze to. tuku jas go izvaadiv noviot ram i sega e ok.ama ne znam kako mozese da raboti normalno so 2ta dosega i pred 3 dena da se strakni. a 2 ta ram-a se razlicna firma a ista specifikacija. ima vrska?sakaam 2 ta da gi koristam. utre ce probam samo so noviot dali e ok. nemozi nesto da se napravi za 2ta da gi sluzam?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Нема врска тоа што се од различни производители. Инаку најдобро да ја замениш плочката за нова.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дали е потребно да се инсталираат овие абдејти ?
Јас би ги ставил само првите два аПдејти, другиве се за Office.

nisto nemam vednas po format mi izleze to. tuku jas go izvaadiv noviot ram i sega e ok.ama ne znam kako mozese da raboti normalno so 2ta dosega i pred 3 dena da se strakni. a 2 ta ram-a se razlicna firma a ista specifikacija. ima vrska?sakaam 2 ta da gi koristam. utre ce probam samo so noviot dali e ok. nemozi nesto da se napravi za 2ta da gi sluzam?
Пробај вака:

1. Влагај во SAFE MODE
2. Во RUN пиши regedit
3. Најди го ова:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
4. Десен клик на него, одбери DELETE и кликни YES
5. На истото место најди го и ова:
{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
6. И него избриши го на ист начин
7. Стисни F5 од тастатурата за REFRESH (на регистрите)
8. Рестартирај РС и треба се да е ОК
9. Можно е после да те зеза некоја програма ако имаш инсталирано, ама тоа се решава со едноставна реинсталација на програмата
И пробај да си “играш“ со рам плочките: Смени им ги местата, пробај само со една рам плочка, па со другата, па на еден слот, па на друг....
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Не можам да сменам јазик за nonunicode programs затоа што немам цд за инсталирање на Windows xp sp3. На македонски ми е, но сакам да го сменам во англиски.
Барав language pack за овој пакет, но не можам да најдам. Пробав со моето цд за sp2 но нема некои фајлови. Може малку помош?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не можам да сменам јазик за nonunicode programs затоа што немам цд за инсталирање на Windows xp sp3. На македонски ми е, но сакам да го сменам во англиски.
Барав language pack за овој пакет, но не можам да најдам. Пробав со моето цд за sp2 но нема некои фајлови. Може малку помош?
-Ќе мора да си најдеш цд со вин хр сп3...:toe:
-враќање на англиски интерфејс..најдобро е само со формат....деинсталацијата на македонскиот интерфејс не проаѓа баш најдобро, каша попара го прави виндовсот...микрософт нешто зезнал тука.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Mnogu ti blagodaram za brziot odgovor probav kako sto mi kaza i funkcionira.
Pozdrav:smir:
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Како да го средам оваа.. имам некоја слика под оваа име исто и оваа ми излезе до неа .. и тоа не на сите слики..
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.291
Поени од реакции
1.583
Како да го средам оваа.. имам некоја слика под оваа име исто и оваа ми излезе до неа .. и тоа не на сите слики..

Слики гледај преку ACDSee ги подржува сите формати, треба да ја чита ако не ја чита тогаш е некоја заебанција
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Слики гледај преку ACDSee ги подржува сите формати, треба да ја чита ако не ја чита тогаш е некоја заебанција
Неможам ни да го избришам тоа .. јас си ја имам таа слика под тоа име што е оваа е некоја зебанција .. не знам со што да го срема.. ако знаеш кажи ?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Неможам ни да го избришам тоа .. јас си ја имам таа слика под тоа име што е оваа е некоја зебанција .. не знам со што да го срема.. ако знаеш кажи ?
Симни си UNLOCKER, инсталирај го и после пробај да го избришеш фајлот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom